A taki szałasik

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Survival3

A taki szałasik

Post autor: Survival3 »

No postanowiłem że napisze wam o moim ulubionym szałasie. Może będzie trochę trudno mnie zrozumieć bo ciężko opisać taką budowę szałasu. Szkoda że fotki się nie da wkleić to bym wam wkleił.

No to zaczynamy

Przyrządy:
-Nóż. Mi wystarcza sam nóż oczywiśce można brać toporek ale jest sens nosić toporek?
-Sznurek

Wykonanie:
1. Znajdujemy trzy równe ze sobą drągi. Oczywiście opczyszczamy je z liści i gałązek.
2. Związujemy je prawie przy końcu drągów np gdy drągi mają 1M to związujemy przy 70cm.
3. Gdy jest obluzowany sznurek to środkowy drąg wykręcamy i konstrukcja nam się wzmacnia
4 Stawiamy trzy drągi a jak? tak, Środkowy drąg wysuwamy do tyłu a dwa koło siebie drągi rozsuwamy w przeciwne strony czyli w prawo i lewo.
5. Obkładamy innymi drągami podobnej konstrukcjii i obkładamy gałęziami z liśćmi. Jeśli ktoś umię fotkę postawić na forum to niech napiszę jak to wstawię instrukcję.


Budowa szałasu góra 2godz

Czekam na waszę opinię.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2009, 15:44 przez Survival3, łącznie zmieniany 2 razy.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Wrzuć fotkę na imageshack albo picasse i wrzuć link albo wklej miniaturkę.
Bukaj
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2009, 18:02
Lokalizacja: Siedlce
Gadu Gadu: 3183441
Płeć:

Post autor: Bukaj »

A próbowałeś bez użycia sznurka? Ja w sumie dawno już nie budowałem szałasu :D Ale chyba nigdy nie używałem do tego sznurka. Staram się zawsze maksymalnie wykorzystać teren (drzewa). Noża chyba też nie używałem :D
Survival3

Post autor: Survival3 »

Hunter podaj emaila i ci wyśle w a ty wstawisz bo coś nie mogę wstawić. No ciężko bez sznurka.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Survival3, - viewtopic.php?t=590
Bukaj
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2009, 18:02
Lokalizacja: Siedlce
Gadu Gadu: 3183441
Płeć:

Post autor: Bukaj »

A ja Ci powiem, że nie. Najprostszy sposób: szukasz dwóch drzew (z gałęziami w miarę nisko) w odległości od siebie (powiedzmy) 2m. Dajesz poprzeczkę i dach zaczynasz układać.

Inny sposób: Potrzebny jeden patyk który się rozwidla (takiej wysokości jakiej chcesz mieć wejście) poprzeczka idąca w dół do ziemi (bądź do drzewa i masz bardzo podobny szałas do tego pierwszego). Budujesz dach i masz dobry szałas. Kiedyś zbudowałem z kolegą taki szałas malutki. Aby nie niszczyć drzew ani nie zrywać mchu (wg mnie mech na dach jest głupim pomysłem) można użyć siana :) Oczywiście jesli jest blisko polana :)

W sumie konstrukcji szałasów można wymyślić bardzo wiele. Wystarczy tylko chwilę pomyśleć ;)

Jak mało jasno to pisać ;)
Survival3

Post autor: Survival3 »

No tak no wiele jest i wiele znam ale ten dlamnie jest najlepszy i go opisałem.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Wrzucam na prośbę Survivala3

Obrazek
Awatar użytkownika
Lukjusz
Posty: 27
Rejestracja: 06 gru 2008, 15:35
Lokalizacja: ok. Lublina
Gadu Gadu: 8703503

Post autor: Lukjusz »

Dobre i sprawdzone chociaż nie lubię zbytnio budować szałasów, wolę płachtę.
Survival3

Post autor: Survival3 »

Ja też tak nie lubie zabardzo ale trzeba ;D najlepiej to jak by się miało jakiś namiocik;D albo przyczepę kempingową co nie ;DD
Awatar użytkownika
Lukjusz
Posty: 27
Rejestracja: 06 gru 2008, 15:35
Lokalizacja: ok. Lublina
Gadu Gadu: 8703503

Post autor: Lukjusz »

Taa noc w przyczepie kempingowej to istna szkoła przetrwania-godna BG.

Zależnie od warunków ale chyba większość forumowiczów woli poncho, pałatkę, płachtę niż namiot.
Survival3

Post autor: Survival3 »

No napewno. Ale wiesz fajniejsza jest przygoda gdy wybudujesz szałas i w nim będziesz spać niż w namiocie co wiesz że ci nic nie będzie się lało na głowę.
Awatar użytkownika
Lukjusz
Posty: 27
Rejestracja: 06 gru 2008, 15:35
Lokalizacja: ok. Lublina
Gadu Gadu: 8703503

Post autor: Lukjusz »

Zauważ,że nie zawsze masz czas wybudować szałas, a płachtę rozkładasz w mgnieniu oka i masz osłonę i miejsce do spania.
Bukaj
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2009, 18:02
Lokalizacja: Siedlce
Gadu Gadu: 3183441
Płeć:

Post autor: Bukaj »

Survival3, no wiesz, ja jak budowałem szałasy to właśnie po to aby mieć pewność, że mi nic nie będzie kapało na głowę ;) Szałas ma nas chronić, klimat to produkt uboczny. A jak mamy pewność ładnej pogody w nocy to i bez szałasu/namiotu obędzie się. W końcu szałas/plandeka nie poprawi nam komfortu cieplnego, chyba, że chroni przed wiatrem. Ale efekt również może być przeciwny, ponieważ może w tunelu wytworzyć się przeciąg (pod plandeką, w szałasie raczej nie będzie tego efektu-jest zbyt wiatro-przepuszczalny)...
Survival3

Post autor: Survival3 »

Na gołym niebie spać to by komary nas zjadły. No pod szałasem mniej ich jest ale jak znajdą jakieś przejście to już wchodzą masami.
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Eeee tam, byłem kiedyś na spływie Krutynią, na "wyspie miłości" przewodniczący Niemieckiego "oddziału", który nam pół wyspy zajął (już myśleliśmy, że jesteśmy sami... a tu na horyzoncie Niemcy szturmują w tych swoich aluminiowych kajaczkach) spał pod golutkim niebem, a komarów było od cholery. Tak był niemiłosiernie pokąsany... aż mi go żal było, ale jemu to najwyraźniej nie przeszkadzało. Może to przez alkohol, którego sobie tam nikt nie żałował :D
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Survival3 pisze: 2. Związujemy je prawie przy końcu drągów np gdy drągi mają 1M to związujemy przy 70cm.
Jeśli drągi są związane na wysokości 70cm to w środku jest miejsca na 50-60 cm. Dla kogo ten szałas? Dla krasnali czy kuropatw?
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

mi się wydaje że nie umiał wytłumaczyć w którym miejscu zawiązać i podał taki przykład. gdy tyczki mają 1M to związujemy przy 70cm. Gdy mamy 2M związujemy przy 140cm proporcje.
Awatar użytkownika
Lukjusz
Posty: 27
Rejestracja: 06 gru 2008, 15:35
Lokalizacja: ok. Lublina
Gadu Gadu: 8703503

Post autor: Lukjusz »

Survival3 pisze:Na gołym niebie spać to by komary nas zjadły. No pod szałasem mniej ich jest ale jak znajdą jakieś przejście to już wchodzą masami.
W ubiegły piątek zdarzyło mi się spać pod gołym niebem, przy ognisku komary nie dokuczały. Rozwijasz śpiwór, karimatę i śpisz aż obudzi Cię wschód słońca.

@Kobra

Przejęzyczenie? Chyba nie umiałeś wytłumaczyć, a nie nie umiał.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

A ja to nie pamiętam kiedy spałem pod namiotem :mrgreen: Pewnego razu wczesną wiosną tegoż roku olaliśmy sobie z Rzeziem rozstawianie poncha i rankiem mieliśmy cały przekrój różnych rodzajów opadów :-D padał deszcz, później śnieżyk, następnie grad, mokry śnieg no i tak wkółko :mrgreen:
zipo_66
Posty: 11
Rejestracja: 30 sie 2009, 13:28
Lokalizacja: Nikąd
Tytuł użytkownika: .....
Płeć:

Post autor: zipo_66 »

...........................
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2009, 14:53 przez zipo_66, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Wszystko zależy od leśnych warunków. Tydzień temu poświęciliśmy godzinkę na budowanie szałasu, oczywiście bez sznurków, gwoździ, itp. Druga godzinka i byśmy go ukończyli, ale musieliśmy już wracać. Dokończymy go przy innej okazji, po drodze znaleźliśmy sporo "dachówek" z kory.
Obrazek
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
zipo_66
Posty: 11
Rejestracja: 30 sie 2009, 13:28
Lokalizacja: Nikąd
Tytuł użytkownika: .....
Płeć:

Post autor: zipo_66 »

........................................
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2009, 14:49 przez zipo_66, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fred
Posty: 6
Rejestracja: 13 sie 2009, 14:20
Lokalizacja: Goczałkowice
Gadu Gadu: 2055469
Tytuł użytkownika: Bad to the bone ;)
Płeć:

Post autor: Fred »

Parthagas, Nie zapomnij o fotce jak już będzie gotowy, bo zapowiada się świetnie :)
Człowiek walczy, by przetrwać, a nie po to, by się poddać - Paulo Coelho
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

zipo_66 pisze:Szałas typu A świetna prosta konstrukcja dla jednej osoby ;-)
są lepsze i prostsze ;)
ODPOWIEDZ