Rzemyki roślinne.

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Frunan
Posty: 72
Rejestracja: 08 mar 2009, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1897581
Tytuł użytkownika: .!
Płeć:

Rzemyki roślinne.

Post autor: Frunan »

Witam,
mam takie nurtujące pytanie... Robi się z roślin rzemyki (dokładniej takie paski kory). Wie ktoś jak to się robi?
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Plecie się jak warkoczyki pewnikiem ;-)
Awatar użytkownika
xMaS
Posty: 51
Rejestracja: 05 maja 2009, 16:59
Lokalizacja: Mońki
Gadu Gadu: 1248916
Tytuł użytkownika: Ojcu
Płeć:

Post autor: xMaS »

sprawdzone są warkocze z pokrzywy - też mocne. tylko trzeba dobrze wymoczyć i obić wcześniej przed zaplataniem.
Something to do,
something to think about,
something to enjoy in the woods,
with a view always to character-building, for manhood, not scholarship, is the first aim of education.

Birch-Bark Roll E.T.S.
Frunan
Posty: 72
Rejestracja: 08 mar 2009, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1897581
Tytuł użytkownika: .!
Płeć:

Post autor: Frunan »

A co zrobić, żeby pokrzywa nie parzyła?
I jakie drzewo do tego użyć?
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Najlepiej urwać liście ;-) Jak zerwiesz pokrzywę to obróć ją "do góry nogami" i szybkim, jednym ruchem ściągnij wszystkie liście. Możesz tez po prostu założyć rękawice. Delikatne opalenie pokrzywy nad ogień też neutralizuje kwas, który parzy. ( Nie wiem co to dokładnie parzy w tej pokrzywie).

Bo to, że sznurek robi się z łodygi to wiesz.
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

Treasure Hunter pisze: ( Nie wiem co to dokładnie parzy w tej pokrzywie).
Kwas mrówkowy ;-)
Awatar użytkownika
xMaS
Posty: 51
Rejestracja: 05 maja 2009, 16:59
Lokalizacja: Mońki
Gadu Gadu: 1248916
Tytuł użytkownika: Ojcu
Płeć:

Post autor: xMaS »

oj tam pokrzywa samo zdrowie, wyleczysz od razu reumatyzm którego się nabawisz leżąc na posłaniu z sitowia :P

...jak robiliśmy "rzemyki" to normalnie się goliło jak TH opisał....polej wrzątkiem...pomaga również
Something to do,
something to think about,
something to enjoy in the woods,
with a view always to character-building, for manhood, not scholarship, is the first aim of education.

Birch-Bark Roll E.T.S.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

I jakie drzewo do tego użyć?
Wiem,że wiąz jest do tego celu dobry.Kora z gałęzi.Należy ją zaplatać mokrą.Gdy przeschnie,natrzeć tłuszczem.Czy na sto % działa nie wiem.Nie obdzierałem gałęzi wiązu.Nie polecam też nikomu tego robić.Chyba,że po jakichś ścinkach.Generalnie to kora tych drzew, ma tendencje dosyć plastyczne ale,gdy wyschnie,traci je.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Z łyka lipowego można skręcić bardzo mocne sznurki, mocowanie gałęzi na szałas świeżą korą wierzbową też nie jest mi obce. Pędy dzikiego wina- te bez kręcenia, odcinasz i działasz.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

niezapominajcie o wszędobylskich i niezmiernie elastycznych jeżynach :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Kapitalnym materiałem na wszelkiego rodzaju linki, powrozy, liny, sznurki jest surowiec coraz częściej oferowany w kwiaciarniach do wiązania kwiatów. (Zapomniałem jak się nazywa) jest niezmiernie mocny i wielokrotnie z niego korzystam. Również świetnym materiałem już ww jest lipwe łyko, z którego zrobiłem kilkumetrową linkę, gdzie pod ciężarem mojego ciała nie przerwała się mimo usilnych prób. Zresztą tego rodzaju linki z konopi, pokrzyw łyka świenie nadają sie do łuków ogniowych czy innych gdzie wymagane jest obciążenie, czy naprężenie.

Spróbuję załatwić grafiki opisujące sposoby skręcania liny.
thralll
Posty: 87
Rejestracja: 27 lis 2008, 13:55
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thralll »

Ja kiedyś interesowałem się produkcją lin i wytrzymałością węzłów. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej (jeżeli materiał jest podobny do sznurka) skręcić linę z trzech żył (kręcimy każdą żyłą z osobna, potem składamy w jedno i kręcimy w drugą stronę). Podejrzewam, że mało elastyczne paski np.kory lepiej będzie zaplatać, ponieważ przy skręcaniu mogą być za bardo przegięte.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2009, 23:32 przez thralll, łącznie zmieniany 1 raz.
Frunan
Posty: 72
Rejestracja: 08 mar 2009, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1897581
Tytuł użytkownika: .!
Płeć:

Post autor: Frunan »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Dzisiaj próbowałem robić to z olchy i wychodzą dość mocne. Jak coś odkryję to napisze.
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Z pnączy, które są od razu gotowe do użycia polecam chmiel ale tylko jednorazowo np. związać szałas.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

bogdan pisze:Z pnączy, które są od razu gotowe do użycia polecam chmiel ale tylko jednorazowo np. związać szałas.
Świeże świerkowe korzenie równie dobrze nadają się do tego celu.
Frunan
Posty: 72
Rejestracja: 08 mar 2009, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1897581
Tytuł użytkownika: .!
Płeć:

Post autor: Frunan »

Jak uważacie warto wziąć ze sobą trochę gwoździ jak się jedzie do lasu na kilka dni, zamierzałoby się zrobić szałas i wszystko co się przyda? Jakieś stołki itp... :P
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Gwoździe w lesie nie rosną ;-) Buduj szałasy z tego co znajdziesz w lesie. Nigdy nie widziałem potrzeby używania gwoździ przy budowie szałasu. No i nie powycinaj połowy lasu żeby zrobić ten szałas. ;-)
Frunan
Posty: 72
Rejestracja: 08 mar 2009, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1897581
Tytuł użytkownika: .!
Płeć:

Post autor: Frunan »

no dobra, to co zrobić, jeżeli chcę sobie zrobić stołek. 4 pale powbijane na kwadrat. na dwóch jedna deseczka (zrobiona własnoręcznie, rozbijając palik wzdłuż), na dwóch druga i na nich reszta... bez gwoździ nie zrobisz, powiązać nie powiążesz... :P
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

wyciąć rowki i wbić kołki w deski :) a potem powiązać :)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Stołek do siedzenia to najlepiej zrobić sobie z worka. Poza tym wiele rzeczy można zrobić za pomocą węzłów.

Od 4 minuty mniej więcej.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Witam.Ostatnio odkryłem(pewnie nie ja pierwszy),że do produkcji sznurków i linek,doskonale nadają się liście chrzanu,a właściwie to długie ogonki liściowe.Czasem trafiają się naprawdę długie,około pół metrowe.Włókna wewnątrz,są bardzo plastyczne i wytrzymałe.Takie długie ogonki,należy podzielić wzdłuż na pół.Kręcimy i zginamy szybko po kawałku,niszcząc miękką wodnistą część,która otacza włókna.Najlepiej zbierać je jesienią,stają się wtedy miękkie i łatwo się oddzielają.Linkę skręconą już z jednego ogonka(chyba poprawnie to nazywam),nie sposób przerwać w rękach.Z kilku sztuk,wychodzi piękna linka do łuku ogniowego.Gotowy sznurek ma jasno żółty kolor i doskonale nadaje się do szycia,wiązania i np,do wędkarstwa...Trzeba go jednak skręcać na mokro i często moczyć w wodzie palce w czasie produkcji.Ten materiał jest łatwo dostępny na wszelkich,zaniedbanych ogrodach i polach.Wydajność o niebo większa niż z pokrzywy.To taki przedsmak :mrgreen:
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
emilw641
Posty: 81
Rejestracja: 24 sie 2009, 21:32
Lokalizacja: woj. Lubelskie
Płeć:

Post autor: emilw641 »

Dobry sznurek robiłem z młodych pędów malin. Robi się je tak samo jak z pokrzyw.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2010, 08:29
Lokalizacja: Prudnik
Tytuł użytkownika: iwaś
Płeć:

Post autor: Krzysztof »

Ciekawy temat, ale wytłumaczcie jak sztukować włókna przy skręcaniu np. z chrzanu lub pokrzywy żeby linka była długa i jednolita?
Iwaś
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Może pokażę na obrazku :mrgreen: :lol:
------------ --------------------------
---------------------- --------------------------------
Awatar użytkownika
PJ
Posty: 23
Rejestracja: 09 lut 2010, 17:51
Lokalizacja: Gdynia
Gadu Gadu: 5951779
Płeć:
Kontakt:

Post autor: PJ »

Frunan pisze:no dobra, to co zrobić, jeżeli chcę sobie zrobić stołek. 4 pale powbijane na kwadrat. na dwóch jedna deseczka (zrobiona własnoręcznie, rozbijając palik wzdłuż), na dwóch druga i na nich reszta... bez gwoździ nie zrobisz, powiązać nie powiążesz... :P
Zamiast gwoździ czy wiązania można użyć wrębów i zastrzałów coś jak łączenie dawnych chat budowanych z bali. /Muszę poszukać, może znajdę gdzieś jakieś foto krzesełka z obozu./ Ewentualnie połączenie na wpust klinowany od góry. A tak normalnie, to przy pobytach krótkich w jednym miejscu /kilka dni/nie ma sensu robienia stołków i stołów. W lesie rzeczy do podłożenia pod d... jest tyle, że czasem nawet trudno wybrać , na który luksus się zdecydować:-).
ODPOWIEDZ