www.reconnet.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kuchenka gazowa
Autor Wiadomość
bogdan 

Wysłany: 2009-06-09, 22:39   

Gryf napisał/a:
bogdan napisał/a:
A wystarczy wokół kuchenki rozstawić prosty ekran, który odbijając ciepło spowoduje podgrzanie tak kartusza jak i menażki.

Wg. mnie taki ekran służy przede wszystkim przed wiatrem. Wiesz, nie sądzę aby w czasie kiedy uda nam się doprowadzić do wrzenia wodę w naczyniu, udało się doprowadzić do podwyższenia temperatury puchy z gazem. Ja to widzę tak: Cieplejsze powietrze nie cyrkuluje wokół butli, palnika i naczynia a ulatuje jako lżejsze bezpośrednio do góry.

1. Napisałem, że ekran odbija CIEPŁO - może powinienem napisać że odbija promieniowanie podczerwone, żebyś nie pomyslał, że chodzi mi o ciepłe powietrze?

2. Widzisz może różnicę w odbijaniu podczerwieni między srebrzystym ekranem a brązowym porowatym kartonem?

3. Wszystko co napisałem oparte jest na moich własnych WIELOKROTNYCH doświadczeniach więc zbijanie moich argumentów twoimi DOMNIEMANIAMI nie ma większego sensu.

Gryf 

Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: 2009-06-10, 07:53   

No i proszę bardzo! I tym sposobem doczekaliśmy sie naukowej wykładni. :D

bogdan, dlaczego wrzeszczysz? Za dwadzieścia 11 a Ty się wydzierasz. Już zrozumiałem swoje polityczne błędy ;D

bogdan napisał/a:
3. Wszystko co napisałem oparte jest na moich własnych WIELOKROTNYCH doświadczeniach więc zbijanie moich argumentów twoimi DOMNIEMANIAMI nie ma większego sensu.

I ja mam kolego swoje bogate doświadczenia, które nie zawsze muszą iść w parze z twoimi jak to ująłeś:
bogdan napisał/a:
DOMNIEMANIAMI

Przy moich:
bogdan napisał/a:
WIELOKROTNYCH doświadczeniach
obserwuję zupełnie inne warunki więc stąd moje wnioski.

Dąb napisał/a:
Przecież wystarczy mieć podstawowe wiadomości z fizyki aby wiedzieć że osłona odbija ciepło, po to też buduje się ekran do ogniska.

Gdzie teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, czego dowodem mogą być różne wypadki i zjawiska ;D

Nic nie poradzę, że w ostatnią niedzielę rano w trakcie sztormowych waruneczków, zanim woda się zagotowała w trymiga butla osłonieta kartonem była bardziej lodowata niż przed wyciągnięciem ze śpiwora. No cóż, już wtedy wiedziałem, że będę miał ubaw w trakcie tej pogawędki.

mgr_scout

Wysłany: 2009-06-10, 08:53   

Gryf, powtórzę pytanie Bogdana - widzisz może różnicę w odbijaniu podczerwieni między srebrzystym ekranem a brązowym porowatym kartonem? Do tego dodam pytanie - czy wiesz na czym polega proces rozprężania gazu i efektów jakie z tym się wiążą?

bogdan 

Wysłany: 2009-06-10, 09:51   

Gryf napisał/a:
Wiesz, nie sądzę aby w czasie kiedy uda nam się doprowadzić do wrzenia wodę w naczyniu, udało się doprowadzić do podwyższenia temperatury puchy z gazem. Ja to widzę tak: Cieplejsze powietrze nie cyrkuluje wokół butli, palnika i naczynia a ulatuje jako lżejsze bezpośrednio do góry.

Gryfie: 1. Używając takiego słownictwa sugerujesz, że twoje wnioski są jedynie domniemaniami.
2. Może ty NIE SĄDZISZ - ja WIEM bo jest to poparte dowodami. Więc może zamiast zbijać moje argumenty, tak żeby pasowały do twoich wniosków, spróbuj się dowiedzieć co Ty robiłeś źle, że ci nie wyszło to co innym nie sprawia żadnego problemu.

Gryf 

Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: 2009-06-10, 10:00   

bogdan napisał/a:
NIE SĄDZISZ - ja WIEM

Dalej Bogdan ryczysz! Po co? (Używanie wielkich liter w pisowni świadczy o wrzasku)

Tak tak. Przekonałeś mnie. Nie traktuję tego w kategorii problemu. Stawiam karmimatę czy cokolwiek i mam osłonięcie od wiatru. Nie potrzebuję niczego innego.

maxter 

Wysłany: 2009-06-10, 10:15   

Gryf napisał/a:
Stawiam karmimatę czy cokolwiek i mam osłonięcie od wiatru. Nie potrzebuję niczego innego.

Karimata, karton, etc. świetnie się spisują jako osłony przeciwwietrzne... i niestety tylko do tego. Mają za małe albedo by ogrzać kartusz. Blacha, folia alu i inne błyszczące pierdoły chronią przed wiatrem, ale również odbijają znaczną część wypromieniowanego ciepła, które jest "pochłaniane" przez ochładzający się (pod wpływem rozprężania gazu) kartusz.

Jeżeli coś namieszałem to proszę poprawić ;-)
Pozdrawiam Maxter
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

StaszeK 

Wysłany: 2009-06-10, 11:52   

maxter napisał/a:
Gryf napisał/a:
Stawiam karmimatę czy cokolwiek i mam osłonięcie od wiatru. Nie potrzebuję niczego innego.

Karimata, karton, etc. świetnie się spisują jako osłony przeciwwietrzne... i niestety tylko do tego.

Przekazywanie ciepła może się odbywać na drodze:
- przewodzenia
- wypromieniowania
- konwekcji (przenoszenia)
W omawianym przypadku mamy do czynienia z wypromieniowaniem i konwekcją, chyba że osłona dotyka garnka, kuchenki lub płomieni, to wówczas mamy jeszcze przewodzenie.
Po resztę odsyłam do podręczników z gimnazjum, góra liceum, bo szkoda mi czasu na pisanie o banałach.

bogdan 

Wysłany: 2009-06-15, 09:16   

Gryf napisał/a:
bogdan napisał/a:
NIE SĄDZISZ - ja WIEM

Dalej Bogdan ryczysz! Po co? (Używanie wielkich liter w pisowni świadczy o wrzasku)

Nie ryczę, akcentuję. Gdybym chciał wrzeszczeć to wstawiłbym wykrzykniki. One służą do podnoszenia głosu. A kolor, pogrubienie, WIELKIE LITERY, kursywa, podkreślenie, r o z s t r z e l e n i e służy do wyróżnienia tekstu czyli - zaakcentowania.

A widocznie muszę akcentować, skoro nie rozumiesz, co się do ciebie mówi/pisze.

To też powtarzam: Nie chodzi o to, żeby karimata zasłaniała kuchenkę przed wiatrem ale żeby odbijała ciepło. Proponuję karimatę powleczoną folią aluminiową (odpowiednią stroną do środka).

mar_kow 

Wysłany: 2015-02-14, 13:50   

Odgrzebię tamat :)
Pytanie do użytkowników palnika Optimus Crux: warto dopłacić do wersji składanej? Bo parametry wersji zwykłej i Lite są takie same. Nie mam możliwości wziąć "w łapę" żeby porównać wielkości, bo mimo że Lite jest lżejszy to zajmuje na pewno więcej miejsca przez to że się nie składa...

Doczu 
Litewski Cham

Wysłany: 2015-02-14, 13:52   

Nie warto.
Wersja składana chybocze się oraz ma problem z gasnącym płomieniem.

GawroN 
Szczupły blondyn

Wysłany: 2015-02-15, 22:37   

Warto
Jest mniejsza i wchodzi pod kartusz. Mi się nie chybocze i nie gaśnie.

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: https://www.facebook.com/groups/160111940703089/

Co trzeba zrobić aby przyłączyć się do naszej grupy na FB - OPIS

Doczu 
Litewski Cham

Wysłany: 2015-02-15, 22:48   

chętnie oblukam przy najbliższej okazji.

mar_kow 

Wysłany: 2015-02-18, 18:44   

GawroN napisał/a:
Warto
Jest mniejsza i wchodzi pod kartusz. Mi się nie chybocze i nie gaśnie.

:-/ Trudno zamówiłem Crux Lite'a idąc za opinią Kolegi @Doczu'a...

Tanto 
Administrator

Wysłany: 2016-01-11, 00:45   

Od jakiegoś czasu są dostępne turystyczne kuchenki gazowe z palnikiem ceramicznym - miał ktoś okazję porównać ich pracę z takimi ze standardowymi palnikami?
Chodzi o sprzęt typu 'walizkowego' najpopularniejszym producentem jest chyba Rosonic, coś takiego:

GawroN 
Szczupły blondyn

Wysłany: 2016-01-11, 08:13   

Mam taką na rodzinne wyprawy, i działa - chociaż musiałem sobie dogiąć wewnątrz blaszkę dociskający kartusz. Taką samą jak moja kupiłem koleżance na działkę i działa tam bezawaryjnie drugi rok.

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: https://www.facebook.com/groups/160111940703089/

kamykus 
Leśny Dziad

Wysłany: 2016-01-11, 10:27   

W schronisku jak był wielki ruch, to mieliśmy taką jako dodatkowy palnik, bywało że bez przerwy szła jakieś 9h dziennie, dzień w dzień. Działała jak trzeba, a to był jakiś Chińczyk. Kartusze starczały na 2h (gaz odkręcony na jakieś 30%)

Tanto 
Administrator

Wysłany: 2016-01-11, 10:34   

...ale taką z palnikiem ceramicznym czy standardowym?
Ze standardowym mam i używam, tylko zastanawiam się czy warto dopłacać do ceramicznego.

kamykus 
Leśny Dziad

Wysłany: 2016-01-11, 10:43   

Taki

Tanto 
Administrator

Wysłany: 2016-01-11, 11:20   

Taką mam, te ceramiczne wyglądają tak:

GawroN 
Szczupły blondyn

Wysłany: 2016-01-11, 11:26   

upss .... ja pisałem o tradycyjnym palniku

Eternit 

Wysłany: 2016-01-19, 06:00   

Ciekawie wygląda ten ceramiczny palnik, pytanie tylko czy skoro standardowy palnik sprawuje się dobrze to jest sens iść w ceramiczny?

Młody 
161 crew

Wysłany: 2016-01-19, 12:10   

Bo może ceramiczny sprawdzi się lepiej ? Postęp cywilizacji ;-)

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/

Eternit 

Wysłany: 2016-01-19, 15:54   

Młody, A nie lepiej kupić mikrofalę lub kuchenkę indukcyjną? :D

Młody 
161 crew

Wysłany: 2016-01-19, 23:05   

Zejdź na ziemię, mowa o turystycznej kuchni gazowej, a Ty wyskakujesz z indukcja i mikrofalą w ramach postępu technologicznego.

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/

lukasz_sp 

Wysłany: 2016-01-22, 12:37   

Swoją drogą taka mała przenośna kuchenka mikrofalowa na 12v czasem by mi się przydała...

Odpowiedz do tematu