Menażka nierdzewna- jaką kupić?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

NumLock, u mnie salowa wogóle nie jest używana. Korzystam jedynie z aluminiowej. Jednak ostatnio przyszedł mi do łba pewien pomysł, który podrzucił mi kiedyś pewien facet często obozujący razem z młodzieżą. Otóż jeszcze nieokopconą stalową menażkę smarujemy z zewnątrz np. olejem roślinnym i ustawiamy nad ogniem a dym i sadza nie imają się naczynia. Po zakończeniu użytkowania menażki w łatwy i szybki sposób przy użyciu ciepłej wody możemy się pozbyć zanieczyszczeń ze ścianek. Sądzę, że jest to dobry patent na stacjonarne biwaki.
Fredi pisze:miałem na myśli, że gdy mamy naczynie, którego nie możemy podwiesić to bardzo się ograniczamy. Wyjściem jest wywiercenie w harcerzu dwóch dziurek do montowania druta (wieszaka), po zdjęciu rączki.
W starszych modelach "harcerza" menażka posiada ucha przez, które można zainstalować uchwyt. Brak możliwości zawieszanianad ogniem zwykłej menażki ne taktowałbym jak problemu. Poza tym z uchwytem, który Fredi proponujesz nie można położyć na menażce dekielka, tak to widzę.
Fredi pisze:Nie mając możliwości podwieszania, możemy tylko naczynie stawiać do gotowania, co wydłuża czas gotowania (gdy stawiamy na żarze z boczku), albo potrzebujemy konkretnych balików i poświęcić więcej uwagi samemu gotowaniu (bo w takim modelu łatwo o wywrotkę naczynia, utratę wody i zalanie ognia).
Zgadzam się, ale nie traktowałbym tego w kategoriach prblemu. Żar ma równie wysoką temperaturę jak ogień a co za tym idzie równie szybko można zagotować to na co mamy ochotę. Opisywany wyżej przez ciebie sposób gotowania preferuję już od dłuższego czasu z rewelacyjnym skutkiem bez większych problemów. Zgodzę się, że musimy zwracać baczną uwagę na to co dzieje się z naczyniem na ognisku, ale jakoś nie traktowałem tego jak problem a jedynie dobrą zabawę, tym bardziej, że dekiel na menażce układam zawsze odwrotną stroną co zapobiega nawet w sporym przechyle wylewanie się płynów. Do gotowania wody w ten sposób czesto używam np. rękawicy roboczej albo wiążki np. traw aby nie poparzyć sobie dłoni rozgrzanym uchwytem, coć kiedy bardziej przyłożę się w ułożeniu ogniska uchwyt czasami jest nawet zimny w trakcie kiedy woda się gotuje.


Model, który przedstawia XAVIER7 jest o tyle dobry, że posiada haczyk, który niezmiernie ułatwia kucharzenie, niestety we wszystkich menarzkach typu "Szwed" dekiel jest na tyle ciasno dopasowany, że mam trudności z operowaniem z tą przykrywką nad ogniem.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Gryf pisze:NumLock, u mnie salowa wogóle nie jest używana. Korzystam jedynie z aluminiowej. Jednak ostatnio przyszedł mi do łba pewien pomysł, który podrzucił mi kiedyś pewien facet często obozujący razem z młodzieżą. Otóż jeszcze nieokopconą stalową menażkę smarujemy z zewnątrz np. olejem roślinnym i ustawiamy nad ogniem a dym i sadza nie imają się naczynia. Po zakończeniu użytkowania menażki w łatwy i szybki sposób przy użyciu ciepłej wody możemy się pozbyć zanieczyszczeń ze ścianek. Sądzę, że jest to dobry patent na stacjonarne biwaki.
Widziałeś jak się pali olej?
A wiesz czemu patelnie od zewnątrz są takie "upieprzone"?
Mam ogromne wątpliwości co do tego pomysłu....raczej przysporzy nam to dodatkowej, niepotrzebnej pracy przy czyszczeniu.

Gryf pisze: W starszych modelach "harcerza" menażka posiada ucha przez, które można zainstalować uchwyt. Brak możliwości zawieszanianad ogniem zwykłej menażki ne taktowałbym jak problemu. Poza tym z uchwytem, który Fredi proponujesz nie można położyć na menażce dekielka, tak to widzę.
uchwyty w starszych modelach są do bani (chyba nigdy nie próbowałeś za ich pomocą czegoś wieszać), bezesensowne i niepotrzebne "coś".
A dekielek układamy odwrotnie na menażce, tak jak sugerujesz w dalszej części...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Fredi pisze:Widziałeś jak się pali olej?
A wiesz czemu patelnie od zewnątrz są takie "upieprzone"?
Mam ogromne wątpliwości co do tego pomysłu....raczej przysporzy nam to dodatkowej, niepotrzebnej pracy przy czyszczeniu.
No właśnie kiedy spróbowałem tego patentu do zapłonu nie doszło. Ale to był wiszący alu kociołek a nie stojąca na żarzącym się ognisku menażka.
Fredi pisze:uchwyty w starszych modelach są do bani (chyba nigdy nie próbowałeś za ich pomocą czegoś wieszać), bezesensowne i niepotrzebne "coś".
A dekielek układamy odwrotnie na menażce, tak jak sugerujesz w dalszej części...
Ich właściwe zastosowanie jest już prawie wogóle nie używane chodziło o to aby przy pomocy troka przeciągniętego przez te ucha przytroczyć naczynie do klapy starego tornistra wojskowego, gdzie na klapie był naszyty specyficzny kwadracik parcoany z czterema przelotkami (jak ktoś ma fotę to niech zamieści) a do tych uch używaliśmy specyficznie rozgiętych widełek, które się sprawdzały, ale z czasem ludzie z nich zrezygnowali i ustawialiśmy menażki w ognisku.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Dziękuję za wszystkie porady i za cierpliwość :) Zdecydowałem się na http://allegro.pl/item556676156_szwedzk ... rytus.html i koniec kropka... :-P
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 mar 2009, 17:09 przez NumLock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

daje zdjęcie tej kostki o której pisał Gryf po mieście ten plecak jest dobry... takie ciężary się w nim nosiło... mam 3 lata a jeszcze się trzyma jako tako...chociaż tu na tym zdjęciu jest jeszcze w świetnej formie Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 mar 2009, 15:27 przez Młody, łącznie zmieniany 1 raz.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Młody pisze:daje zdjęcie tej kostki o której pisał Gryf po mieście ten plecak jest dobry... takie ciężary się w nim nosiło... mam 3 lata a jeszcze się trzyma jako tako...chociaż tu na tym zdjęciu jest jeszcze w świetnej formie Obrazek
Hmmm... ten szwedzki? A też jest "nierdzewny" i da się zawiesić nad ogniskiem? :mrgreen:
;-)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

nie nie... to jest polski ale też da sie tak zrobić :P
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

NumLock pisze:Dziękuję za wszystkie porady i za cierpliwość :) Zdecydowałem się na http://allegro.pl/item556676156_szwedzk ... rytus.html i koniec kropka... :-P
Lepiej wez od tego uzytkownika http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=508543 przynajmniej o-ring w palniku nie bedzie ci puszczal denaturatu no i oryginal a cena w sumie taka sama.
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Morg pisze: Lepiej wez od tego uzytkownika http://allegro.pl/show_us....php?uid=508543 przynajmniej o-ring w palniku nie bedzie ci puszczal denaturatu no i oryginal a cena w sumie taka sama.
Jakoś nie widzę w jego ofercie szwedzkiej menażki...
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Ale od niego kupowalem, wytarczy maila skrobnac i sie spytac kiedy bedzie mial nowa dostawe.
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Morg pisze:Ale od niego kupowalem, wytarczy maila skrobnac i sie spytac kiedy bedzie mial nowa dostawe.
Pojawiły się. Ponoć stal nierdzewna. :-)
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=581407766
Treasure Hunter pisze:Szwedzka menażka jest też ze stali nierdzewnej ale ciężko dostępna a poza tym waży 1,1kg.
Czy to o takiej pisałeś jak ta z aukcji?
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Tak. Ze stali nierdzewnej są właśnie zielone.
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Morg ta menażka faktycznie taka ciężka (1,1 kg)?
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

XAVIER7 pisze:Morg ta menażka faktycznie taka ciężka (1,1 kg)?
Może jest z żeliwa? ;)
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

XAVIER7 pisze:Morg ta menażka faktycznie taka ciężka (1,1 kg)?
Nie mam wagi, ale nie wydaje mi sie zeby tyle wazyla.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Morg pisze:
XAVIER7 pisze:Morg ta menażka faktycznie taka ciężka (1,1 kg)?
Nie mam wagi, ale nie wydaje mi sie zeby tyle wazyla.
Masz nierdzewną czy z aluminium- inaczej- srebrną czy zieloną?
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Zielona
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

Treasure Hunter pisze: Masz nierdzewną czy z aluminium- inaczej- srebrną czy zieloną?
czyli nierdzewne są "srebne" a aluminiowe "zielone"?

ta
http://allegro.pl/item586485143_orygina ... aczem.html
jest "zielona", a jest napisane że ze stali.
Zaciekawiła mnie ta menażka, chętnie kupię, ale nową i stalową (do rymu się powiedziało :) )
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

cieply pisze:
czyli nierdzewne są "srebne" a aluminiowe "zielone"?
Jest odwrotnie.
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

czyli ta w linku jest faktycznie zgodna z opisem - stalowa, a dodatkowo jeszcze zielona (inna kwestia czy jest nowa, widzę różne zdjęcia). Czy dobrze rozumiem?
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Dobrze rozumiesz- jest zgodna z opisem.
Awatar użytkownika
.C.Z.
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2009, 00:20
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: .C.Z. »

Wnioskując po przeczytaniu opisu jest nie nowa, ale też nie używana :-)
Jak większość rzeczy z demobilu to stan z magazynu. Ale w takich wypadkach wystarczy miły e-mail / telefon ,a sprzedający prześle taką możliwie najmniej sfatygowaną.
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

ja już się pytałem wcześniej o inną aukcję która wyglądała dokładnie jak ta tylko miała napisane "NOWA - STAN MAGAZYNOWY". po moim zapytaniu odnośnie tej kwestii otrzymałem odpowiedź:
"Nie jest nowa, trafiają się odmalowane ręcznie ale nieużywane."
brzmi to jak proroctwo Wyroczni Delfickiej :) , zależnie czy postawimy przecinek po "nie" to zdanie zupełnie zmienia treść. Jak nie postawimy przecinka to dostajemy nową definicję "nowości"
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Podobają mi się te gary - http://triton-ltd.ru/ru/products/outfit/kotli/
ciekawe
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

No ładne, ładne, ciekawe ile kosztują :) ?
Ja kupiłem sobie garnek w tesco 2,5 litra i odkręciłem rączki, zostały 2 dziury z każdej strony po śrubach - muszę jeszcze jakiś prosty wieszak drutowy załatwić i będę miał full wypas kociołek za 30 zł :D (garnek jest z nierdzewki cienkiej, myślę że da radę)
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
ODPOWIEDZ