Strona 1 z 1

Temperatury komfortowe śpiworów - dublowanie śpiworów.

: 23 wrz 2017, 17:40
autor: SmileOn
Hej, czy ktoś się może orientuje czy istnieje jakiś wzór/wyliczenie (albo chociaż przewidywanie) do obliczania temperatury komfortowej dla dwóch śpiworów?

(Konkretnie to chciałbym przewidzieć choćby przybliżoną temperaturę komfortową dla dwóch śpiworów puchowych z wypełnieniem 90% puch kaczy, 800FP, gdzie każdy z tych śpiworów ma temperaturę komfortową w przedziale +3 - -2)

: 23 wrz 2017, 19:09
autor: Zirkau
najprościej będzie, jak sprawdzisz ile puchu ma dany śpiwór, zsumujesz i szukaj śpiwora "zimowego" z taką samą masą.

masa całego spiwora jest mylna, bo dochodzi jeszcze materiału dwie ściany -dlatego dwa śpiwory będą cieższe jako całość niż dedykowany jeden spiwór. .

To da Tobie w przybliżony sposób możliwy komfort cieplny dwóch śpiworów. Oczywiście porównujemy w jednym zakresie jakościowym.

: 23 wrz 2017, 20:45
autor: soohy
Ja mam dwa puchowe, jeden 500g a drugi 200g puchu. Myślę że komfortowo przy -25 bym się wyspał mając na sobie odzież termoaktywną. Tak to wykalkulowałem, bo w samym 500g spałem przy -17 stopniach i się wyspałem ciepło. Natomiast jak wtedy spaliśmy przy -30 miałem 2 x 500g puchu i też była rewelacja.

No i kwestia izolacji od podłoża/karimaty. Do puchowego lepsze będą jakieś piankowate z wypustkami.

Tak jak Ziraku napisał, zobacz zimowy o takich parametrach jak twoje dwa śpiwory z tym że ja bym dodał sobie jeszcze kilka stopni do komfortu, bo wg. mnie dwa śpiwory będą lepsze niż jeden gruby.

: 23 wrz 2017, 21:43
autor: pocieszny
no nie do końca jest to takie proste, zwłaszcza przy śpiworze puchowym, gdzie wkłądająć jeden śpiwór w drugi właściwie skompresujesz śpiwór i będą mostki cieplne, ogólnie ten w środku będzie działał dużo gorzej
kiedyś próbowałem takiego myku i lepiej działał zwykły śpiwór z marketu włorzony do puchowego niż 2 puchówki, przy czym ten zewnętrzy też musi być dość "luźny" żeby to pomieścić,
największym problemem jest izolacja od spodu, ogólnie nie polecam takiego rozwiązania z puchem, są dedykowane tego typu rozwiążania ale w 90% syntetyczne (vide USArmy czy Carenthia)
ogólnie systemy do spania w dużym zimnie są lepsze (termicznie) ale zajmują dużo więcej miejsca niż pojedynczy porządny śpiwór, do tego masa też większa

co do konkretnych podanych śpiworków tzreba by wiedzieć jakie mają rozmiary czy obydwa taką samą konstrukcje (mumia/klasyk) i jak bardzo opięte są na Tobie, wbrew pozorom to wszytko będzie miało znaczenie, podejrzewam że najlepszą opcją będzie zapięcie jednego a drugi jako luźne przykrycie/wkładka (trzeba by sprawdzić które rozwiązanie lepsze)... no i zależy od tempertur w jakich zamierzasz spać czy to ma być -15 czy -30 bo to ogromna różnica

: 23 wrz 2017, 22:17
autor: SmileOn
soohy, - bez obrazy - jesteś niemiarodajny ;p każdy inny na Twoim miejscu by zmarzł. :))

Druga kwestia, nie będę leżał na glebie (tylko w hamaku), śpiwór zewnętrzny nie będzie prawie wcale skompresowany (jedynie pod własnym ciężarem) zarówno z dołu jak i z góry, śpiwór wewnętrzny będzie czymś w rodzaju quilt-u (plus odpowiednia izolacja od spodu czymś co maksymalnie będzie odbijać ciepło) on już niestety będzie trochę skompresowany ze względu na ściskanie przez hamak. Łączna waga puchu ok 850g.

Biorę też pod uwagę opcje gdzie zewnętrzny śpiwór puchowy (450g puchu) połączę z syntetykiem w środku który ma komfort -5 ale to ogólnie cięższa opcja (choć kto wie czy nie lepsza termicznie).

: 23 wrz 2017, 22:36
autor: soohy
Spokojnie -20 możesz spać. Ważna sprawa mieć suchą, świeżą odzież do snu :)

: 24 wrz 2017, 00:06
autor: pocieszny
to ja bym wsadził mate pod plecy i będzie OK ;)
jeśli hamak to większy problem będzie stanowił tak na prawde wiatr niż mróz sam w sobie

: 24 wrz 2017, 11:27
autor: SmileOn
Mata macie nie równa, musi mieć wysoki wskaźnik R, i mata oczywiście będzie, pominąłem ją jako oczywistość.

A co do przewiewania to się nie martwię, mam zaprojektowany przeze mnie tarp który chroni mnie ze wszystkich stron dość szczelnie.

: 24 wrz 2017, 15:42
autor: pocieszny
ostatnio właśnie wyłąpałem bardzo fajną mate samopompującą (przedewszytkim dużą 200x65) i z fajnym współczynnikiem R 4,12 :) niestety masa 850g (w sumie do przeżycia niewiele cięższa od karimaty, spałem już w hamaczku w z nią i na prawde rewelacja, przy czym u mnie wystarcza mata nie potrzebuje underquiltu :) gorzej z Tarpem nie da się tak szczelnie zamknąć, no chyba że zintegrowany z hamakiem (nad którym teraz myślę)
daj znać jak przebiegły testy ze śpiworkami :)

: 24 wrz 2017, 17:54
autor: SmileOn
Podpowiedz może co to za mata?

Ja wynalazłem coś takiego na Ali https://www.aliexpress.com/item/JR-Gear ... st=ae803_3
Teoretycznie piszą że z primaloftu i że do -10 i ma oznaczenie R 5.0 ale czy to jest faktyczny współczynnik czy tylko tak sobie nazwali to dowiemy się jak w necie pojawią się pierwsze recenzje.

: 27 wrz 2017, 13:38
autor: pocieszny
moja też chinczyk dlatego nie do końca wierze w te 4 z kawałkiem, prędzej koło 3 może 3,5 choć już na glebie w okolicy 0 spałem było ok, ja awaryjnie zawsze biore alumate w zimie bo do tej pory miałem dość marne maty, a że waży nie dużo i w miare mała to spokojnie do plecaka wchodzi,
firma Vango, któraś ze serii Light, w rozmiarze Large, dokłądnie nie wiem który model :oops: (zielona :mrgreen: )
z wad to na pewno wytzrymałość, ze względu że to wersja light to materiał zewnętrzny mocno cieniutki, widać gąbkę przez niego przy odpowiednim podświetleniu, przez co niestety podatny na uszkodzenia, (już raz kleiłem a ma dopiero 7 miesięcy) cena była pozytywnie zaskakująca (koło 200pln) więc nawet jak "na chwile" to wydaje mi się że się opłacało

BTW w dmuchanym troche nie wierze w te 5, powietrze mocno sie wychładza i im go więcej tym zimniejsza mata