Syrop z mniszka lekarskiego

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Valdi, Dąb, puchalsw

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomas
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2014, 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:
Kontakt:

Syrop z mniszka lekarskiego

Post autor: Tomas »

„Mniszek lekarski zwyczajowo zwany jest mleczem lub dmuchawcem. Pewnie wszyscy wiemy jak wygląda, ponieważ rośnie praktycznie w całej Polsce. Syrop z mniszka daje ulgę w przeziębieniu i bólu gardła oraz łagodzi kaszel, działa m.in. przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Zwany jest także miodem z mniszka, ponieważ konsystencją i słodkością przypomina miód. Można smarować nim naleśniki, kanapki lub spożywać prosto z łyżeczki… […]”

Chyba każdy zauważył masowo pojawiające się na łąkach i przy lasach żółte kwiaty mniszka lekarskiego. Zapewne większość też słyszała, że można zrobić w domowym zaciszu z niego smaczny i zdrowy syrop. Jak go wykonać, w dzisiejszym krótkim artykule przedstawiła Wam Gosia :) Zapraszamy do artykułu i życzymy udanych zbiorów!

Artykuł dostępny pod adresem: https://www.lesne-rzemioslo.pl/zycie-ob ... karskiego/
Awatar użytkownika
viragolo
Posty: 123
Rejestracja: 29 wrz 2014, 03:52
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Gadu Gadu: 1466772
Tytuł użytkownika: viragolo
Płeć:

Post autor: viragolo »

Jak już wspomniałem na forum bushcrafter, nie chcę się czepiać, są różne metody, ale moim zdaniem:

1) Wycinamy nożyczkami same kwiaty (te malutkie żółte "płatki"), wszystkie zielone części usuwamy (inaczej syrop będzie gorzki)
2) Nic nie trzeba gotować, tylko giną cenne związki. Zwyczajnie jak w przypadku syropu z cebuli przesypujemy płatki cukrem na zmianę w słoiku, syrop robi się sam :) (identycznie jak ten z cebuli)

Obrazek

Obrazek
Carpe Diem
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

W zeszłym roku obcinałam płatki. W tym roku wrzucałam wszystko, łącznie z zielonym. Gotowałam. Teraz bubla w gąsiorku :) Zobaczymy, co z tego będzie.

A na parapecie pędy sosny przesypane cukrem już puszczają soki. Tym razem oprócz syropu i nalewki poeksperymentuję z winem :D
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
viragolo
Posty: 123
Rejestracja: 29 wrz 2014, 03:52
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Gadu Gadu: 1466772
Tytuł użytkownika: viragolo
Płeć:

Post autor: viragolo »

"Teraz bubla w gąsiorku" - winko a syrop to dwie różne sprawy, ale bardzo jestem ciekaw efektów bulbowania w gąsiorku :) daj znać jak wyszło ;)
Carpe Diem
ODPOWIEDZ