Budowa ziemianki.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
lukas123z
Posty: 54
Rejestracja: 27 gru 2013, 19:07
Lokalizacja: Opalenica/woj.wlkp
Gadu Gadu: 22373155
Płeć:

Post autor: lukas123z »

A tak nawiązując do tych ognisk to jak najbardziej powinni móc je palić, w końcu jak się długo w zimnym siedzi to bardzo przyjemnie się ogrzać. Niemniej u mnie owi "drwale" są na tyle mili że nie tylko sami się grzeją ale też dla innych zostawiają. Już 3 ogniska po nich gasiłem z czego jedno bardzo suchą jesienią i w dodatku pół metra obok leżała w 1/4 pełna butelka rozpuszczalnika. Tak więc wszystko fajnie dopóki za takie rzeczy biorą ludzie z głową.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

lukas123z pisze:. Tak więc wszystko fajnie dopóki za takie rzeczy biorą ludzie z głową.
A tacy nie istnieją :D. Inaczej mówiąc, nie ma jak tego ocenić, dopóki nie zakończą swego dzieła. A to ochrona lasu ma polegać między innymi na zapobieganiu a nie ocenie skutków.

Uważasz, że Ty jesteś takim człowiekiem z głową?

Ja dawno stwierdziłem:
- część społeczeństwa to z urodzenia idioci.
- część społeczeństwa to idioci z wykształcenia (odgórne sterowanie, pranie mózgu wyłącza myślenie w określonych sferach)
- części pozostałej zdarza się zrobić głupotę.

Ja pragnę wierzyć że jestem w tej ostatniej :D

Idąc dalej: zapominacie że jesteśmy gośćmi w lesie? Czyli nie rządźmy się sami. A jeśli już, to przynajmniej ze świadomością ingerencji w przyrodę, gospodarkę czy po prostu zapis prawny.
Awatar użytkownika
lukas123z
Posty: 54
Rejestracja: 27 gru 2013, 19:07
Lokalizacja: Opalenica/woj.wlkp
Gadu Gadu: 22373155
Płeć:

Post autor: lukas123z »

Podejrzewam że popełniłem bardzo wiele głupot i o większości pewnie nawet nie wiem, lecz płonącego ogniska w suchym lesie nie zostawiłem, a oni jeszcze na dodatek popadli w recydywę w tej kwestii. Ale mniejsza z tym, bo napisałem to raczej jako taką małą anegdotę, a nie jakiś wywód że oni to są źli i głupi tak bardzo że już tylko eutanazja pozostaje :-P A ci ludzie z głową to idąc za twoim podziałem części której zdarza się zrobić głupotę.

PS. Właśnie zobaczyłem że temat dotyczy budowy ziemnianek więc czeka nas chyba małe czyszczenie :)
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Może napiszę coś po czym będę jeszcze mniej popularny, no bo jak nazwać namawianie do zachowywania się jak kapuś ;-)
Przypuszczam że każdy ma przy sobie telefon, niektórzy nawet 'multimedialne centrum komunikacyjne' smartfonem zwane - jeśli widzicie jakąś patologię użyjcie tego sprzętu. Nic nie działa tak jak odgórny O.P.R. od wyższej instancji. Można będąc na miejscu zadzwonić do leśniczego, do straży leśnej, można porobić zdjęcia i wysłać oficjalne pismo do nadleśnictwa. Jeśli zgłosicie poważną sprawę to zostanie ona poważnie potraktowana, a np. ognisko pozostawione bez opieki w okresie zagrożenia pożarowego, taką sprawą jest. Możliwe że wasze zgłoszenie 'rozejdzie się po kościach', ale jeśli nie zareagujecie to jest pewne że nikt z tym nic nie zrobi.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Tooley
Posty: 31
Rejestracja: 28 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tooley »

Myśmy zmajstrowali taki szałas na warsztatach otwartych:


W sumie bez szkody dla okolicznego drzewostanu.
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

siux pisze:Tylko dlaczego "my" nie możemy zrobić ogniska w lesie, bo przepisy nie pozwalają, ale na każdym zrębie pracownicy palą ognisko i to wiadomo czym rozpalają, przecież nie suchą trawą :-/
Palą ogniska, bo im wolno - wynika to wprost z ustawy.
Art. 30 ustawy o lasach
3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpie-czeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właści-ciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Nie raz widziałem wypalanie resztek po zrywce w lasach i pozostawione dogasające resztki. Nigdy jednak nie było to w czasie zagrożenia pożarowego.
Prawdę mówiąc pozostawienie wielkiej kupy żarzącego się węgla podczas suszy + chwila wiatru = prawie pewny pożar.
Awatar użytkownika
Mazik19
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Przemyśl
Gadu Gadu: 10454708
Płeć:

Post autor: Mazik19 »

Dawno tu nie zaglądałem więc wyjaśnię parę spraw. Po pierwsze Panowie gadaliście o wentylacji, to akurat będziemy mieli ogarnięte na 100% dobrze(ojciec kolegi z którym kopiemy jest kominiarzem). Do ogrzewania będziemy mieli zrobioną z 200l beczki kozę, z doprowadzeniem powietrza i odprowadzeniem dymu. Głębokość dołu będzie wynosiła 1.4/1.5m , resztę głębokości dopełni spadzisty dach w kształcie ^. Ściany od środka wyłożymy najpierw folią(zawsze to mniej wilgoci pójdzie w drewno),a na to damy deski zakonserwowane jakimś olejem czy coś, nie mamy zamiaru ścinać drzew, jeżeli już to tylko wiatrołomy, z Panią leśniczą myślę że się jakoś dogadamy gdyż mamy do niej kontakt. Do tej chwili prace nie ruszyły, ale że pogoda jest coraz ładniejsza, i wszystko powoli wysycha myślę że ruszymy z budową po weekendzie.

Pozdrawiam, i czekajcie na foty z dalszej budowy! :)
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Nie lepiej folę na górę,a nie od dołu dać? :shock:
Awatar użytkownika
Mazik19
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Przemyśl
Gadu Gadu: 10454708
Płeć:

Post autor: Mazik19 »

Na górę ? tzn ? Do budowy dachu będzie użyta plandeka 5x5m, drewno i ziemia. Folię na ściany, pod deski/drewno.
afro
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2010, 11:32
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: afro »

Zafoliowane drewno lubi gnić.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Tu nie chodzi o zafoliowanie drewna, tylko o zrobienie warstwy izolacyjnej pomiędzy glebą, a drewnem. Dawniej używano do tego np. papy, teraz świat poszedł do przodu i można szukać innych patentów. Dodatkowo jeśli to mają być deski, to można je zaimpregnować, niestety przy dobrych środkach zabawa staje się kosztowna.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Tanto wczytaj się.
Ściany od środka wyłożymy najpierw folią(zawsze to mniej wilgoci pójdzie w drewno)
Dach: od góry plandeka, od środka folia. To drewno szybciej zgnije niż takie chronione z jednej strony.
Ponadto, od środka będzie bardziej sucho, niż od strony gruntu. Drewnu trzeba pozwolić oddychać. Ziemianka to nie dom, gdzie ściany wolne, wentylowany strop a ciśnienie parcjalne pary wyższe, to wówczas folia paroizolacyjna byłaby wskazana, co wynika między innymi z entropii.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Zirkau pisze:Tanto wczytaj się.
Ściany od środka wyłożymy najpierw folią(zawsze to mniej wilgoci pójdzie w drewno)
Dach: od góry plandeka, od środka folia. To drewno szybciej zgnije niż takie chronione z jednej strony.
Ponadto, od środka będzie bardziej sucho, niż od strony gruntu. Drewnu trzeba pozwolić oddychać. Ziemianka to nie dom, gdzie ściany wolne, wentylowany strop a ciśnienie parcjalne pary wyższe, to wówczas folia paroizolacyjna byłaby wskazana, co wynika między innymi z entropii.
Góra użyta w znaczeniu "dach".
Spieszcie kochać moderatorów - tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Zirkau pisze:Tanto wczytaj się.
Jak dla mnie Mazik nieprecyzyjnie użył słowa 'od środka', biorąc pod uwagę kolejność opisu - najpierw kopią dół, potem wykładają folię, a na to dają deski. Nie podejrzewam chłopaków o brak podstaw logicznego myślenia, dlatego nie przyszło mi do głowy że chcieli by wnętrze ziemianki 'tapetować' folią ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Mazik19 pisze:Na górę ? tzn ? Do budowy dachu będzie użyta plandeka 5x5m, drewno i ziemia. Folię na ściany, pod deski/drewno.
Zirkau - Nie upieraj się, Mazik19 bardzo dokładnie napisał jak to będzie robione. Tanto ma rację, jeśli chodzi o ocenę faktów, myli się w ocenie precyzji ich przedstawiania przez Mazika. Choć faktycznie mógł zmienić kolejność warstw dachu.
Spieszcie kochać moderatorów - tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Być może to ja się mylę, ale Mazik pisał:
Ściany od środka wyłożymy najpierw folią
Ściany w ziemiance, czy jakimkolwiek budynku "od środka" zawsze zdawały się mi być tożsame "od strony pomieszczenia".
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Logiczne czy nie, tak samo to zrozumiałem. Ale może po prostu poczekajmy na autora, niech napisze co miał na myśli.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Mazik19 napisał/a:
... Folię na ściany, pod deski/drewno.
To chyba przeczy waszym opiniom...
Na górę ? tzn ? Do budowy dachu będzie użyta plandeka 5x5m, drewno i ziemia.
A tu powinno być drewno, plandeka, ziemia licząc od wnętrza.
Spieszcie kochać moderatorów - tak szybko odchodzą...
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Tanto pisze:Dodatkowo jeśli to mają być deski, to można je zaimpregnować, niestety przy dobrych środkach zabawa staje się kosztowna.
Można zaipregnować też dobrymi i darmowymi środkami, tylko obecnie piszą, że one są nie-eko-jakieś ....... 8-)
Ostatnio zmieniony 23 lut 2015, 17:23 przez Mr.Bogus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mazik19
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Przemyśl
Gadu Gadu: 10454708
Płeć:

Post autor: Mazik19 »

Witam, widzę że nie każdy zrozumiał co miałem na myśli, może faktycznie nie sprecyzowałem dokładnie, choć wydawało mi się zrozumiałe :)

Tutaj wizualizacja na szybko jak ma być ze ścianami(budowa dachu póki co w fazie ustalania):

Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Mazik19, - i tak to właśnie zrozumiałem, choć troszkę chaotycznie to wcześniej przedstawiłeś, to wystrczyło zastanowić się "co autor miał na myśli" i nie traktować go jak niespełna rozumu. :-P
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Wybaczyć proszę. Pracuję z ludźmi na codzień. Łatwo stracić wiarę, widząc co wyprawiają. Wolę dmuchać na zimne :D
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Tutaj kilka ciekawych pomysłów na budowanie ścian i kopuł z worków z ziemią.
Można również w ziemiankach zastosować.

Moim zdaniem jest to do zastosowania w regionach suchych - u nas jedynie po dobrym zabezpieczeniu ścian i kopuły przed dostępem wody.

Jakoś nie chwiałbym siedzieć w czymś takim podczas kilkudniowej ulewy - jak się te tony ziemi upłynnią.

http://earthhandsandhouses.blogspot.com/

Obrazek

Obrazek

A na koniec ciekawostka - jak to się drzewiej macę robiło z chrześcijańskich dzieci. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Mr.Bogus pisze:Jakoś nie chwiałbym siedzieć w czymś takim podczas kilkudniowej ulewy - jak się te tony ziemi upłynnią.
Piasek się nie upłynnia.
Myślę że to świetny pomysł do zrobienia ścian w ziemiance. Pytanie ile czasu wytrzyma taki worek, zanim się rozsypie...?
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

W 2012 Rzeka Długa płynąca w pobliżu mojego dawnego domu mocno wezbrała i groziła zalaniem całej dzielnicy Zielonej Białołęki.
Straż, wojsko, nawet osadzeni z pobliskiego aresztu, wzmacniali wały powodziowe takimi właśnie workami (woda i tak przeszła, przesiąkając pod wałami).
Po roku worki zaczęły pękać. Po dwóch latach, z wierzchu całkowicie zwietrzały i wykruszyły się. Przed wyprowadzką na wiosnę tego roku, tylko cienkie łachy piachu zaznaczały miejsca, gdzie kiedyś wzmacniano wały.
Możliwe że osłonięcie worków przed promieniami UV, wiatrem i mrozem przedłużyłoby ich żywotność.
F..k it, I'll Do It Myself!
ODPOWIEDZ