Ku przestrodze...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

dziul, skąd ja to znam, Apapy już nie działają, teraz rządzi Nurofen 400 ;-) A do dentysty zawsze mi nie po drodze.
Obrazek
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Wszystko co ma w składzie Ibubrofen jest dobre :mrgreen:
Tak to na mnie działa, później to już coś na bazie opiatów - też dobre, ale na receptę 8-)
PrzemeckP
Posty: 18
Rejestracja: 03 maja 2010, 13:54
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PrzemeckP »

Kilka lat temu też jakimiś nurofenami zęba "leczyłem" przez dłuższy czas, aż pewnego wieczoru jak zaczęło puchnąć... Na drugi dzień popołudniu wylądowałem u chirurga, który po zrobieniu nacięcia dziąsła powiedział że jak bym przyszedł dzień później to by już musiał od zewnątrz nacinać :shock: . Ja opuchlizna zeszła to mi szarpnął dwa zęby hurtem z tego miejsca :cry: Od tamtej pory już sam sobie zębów nie "leczę"
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

No to jako, że się między egzaminami relaksuję, to przytoczę krótką opowiastkę z SORu. Sytuacja miała miejsce tydzień temu.

Otóż siedzę sobie grzecznie na oddziale i cieszę się możliwością asystowania w drobnych zabiegach chirurgicznych, bo następne kilka godzin zapowiada się siedzeniem na dupsku i okazjonalnym przewożeniem pacjentów na inne oddziały, aż tu nagle błogi spokój przerywa przyjazd karetki z bezdomnym, który umiłował sobie popijanie na umór.

Pogoda piękna, dwadzieścia kilka stopni w cieniu, w nocy temperatura spadła do 14*C, zaś dzień wcześniej przeszła nad miastem burza. Raczej krótka.

Pan żul, spał sobie smacznie na ulicy i w momencie zgarniania przez karetkę miał ~2 promile we krwi i temperaturę ciała 23,2*C... Rzeczonego pana, udało się doprowadzić do 30*C po ponad 4 godzinach resuscytacji (zatrzymał się tuż po wjeździe na sor, dojechał z ciężką bradykardią), wtedy też włączyliśmy leki i defibrylację (cały czas miał migotanie komór) i po kolejnych kilkudziesięciu minutach udało nam się miłemu panu przywrócić rytm zatokowy (oczywiście doszły do tego presory w pompie infuzyjnej, bo samodzielnie niestety dość szybko zwalniał). Co ciekawe, Pan Żul, po uzyskaniu temp ok. 26*C, ocknął się i zaczął wykonywać polecenia lekarza ("niech pan popatrzy w prawo") tudzież wyrywać mi przewód od kroplówki. Cały czas będąc masowanym i z migotaniem komór. Akcja reanimacyjna trwała 4h i 58min.
Niestety, rzeczony pan zmarł po ponad dobie od przyjazdu do szpitala - już na innym oddziale.

Temat brzmi: ku przestrodze, więc wytłumaczę się, po co przytaczam taką historyjkę.

Po pierwsze - uważajcie w terenie z piciem, czy innymi używkami wpływającymi na stan świadomości i termoregulację. Jasnym jest, że w/w był już wyniszczony trybem życia, jednak temperatury jakie teraz mamy, nierzadko skłaniają nas do popijania pod chmurką. Natomiast alkohol powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych, przez co zaburzając termoregulację. Do tego dochodzi odwodnienie i niedbałość o to gdzie się leży, na czym i właściwie po co i mamy w efekcie hipotermię, w momencie kiedy to człowiekowi wydaje się, że może spać nago na trawie i nawet nie zadrży. Zawsze zadbajcie o przygotowanie schronienia zanim rzucicie się w tango. Po pijanemu łatwiej jest wpełznąć do przygotowanego śpiwora, niż rozkładać cały "przedział mieszkalny". Oprócz tego, weźcie pod uwagę, o ile łatwiej zrobić sobie kuku jeśli temperatura wynosi 4*C. Albo -4*C.

Z drugiej zaś strony, historia ta powinna sprawić, że inaczej popatrzycie na człowieka znalezionego gdzieś w bramie/na szlaku/na ulicy po zimnej nocy. Hipotermia potrafi tak znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na tlen, że człowiek, który wydaje się martwy, jest w stanie nie dość, że przeżyć, to jeszcze nie mieć żadnego ubytku neurologicznego. (w/w jest pięknym na to przykładem. Gdyby był zdrowym silnym facetem, to zapewne by przeżył)
Więc pamiętajcie: "nikt nie jest martwy, dopóki nie jest ciepły i martwy."
(za wyjątkiem osób, które mają ewidentnie pewne znamiona śmierci. Poza plamami opadowymi oczywiście, które potrafią się pojawić jeszcze w agonii [w charakterystycznej formie])

EDIT:
Piękny tekst o hipotermii właśnie znalazłem. :D
http://pokazywarka.pl/kiedy_robi_sie_naprawde_zimno/
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Nie bardzo wiedziałem gdzie to wsadzić więc z góry sorki "zielonym" gdyby musieli to przenosić :)

Na ostatnim wypadziku rowerowo rybnym.

1. ku przestrodze wszystkim BEZKRYTYCZNYM fanom Beera Gryzlisa ;) (bo jak się okazuje jest ich sporo na tym Forum)
Zachęcająca do skoku "czysta" toń ...
ObrazekObrazek

Pod innym kątem to samo miejsce i widoczny na środku, w wodzie, potężny kołek

Obrazek

Jak widać , NIE ZAWSZE WIDAĆ czyhające w wodzie niebezpieczeństwo... Skok do wody w stylu "serialowego szkoliciela surfajfalu" i ...
następstwo to uraz kręgów szyjnych, paraliż albo rozwleczone wnętrzności w wodzie jako zanęta na ryby ...

2. Druga sprawa to debilizm jednego z macheteros lub "Rambotito"

Obrazek

Musiał być strasznie dumny ze swojego wyczynu bo pociapał prawie wszystkie drzewa w okolicy ... :/
to akurat najwięcej dostało
Obrazek

Zdrowia mu życzę ... szczególnie psychicznego :/ ...


ED... zdjęcia poprawione
Ostatnio zmieniony 08 sie 2011, 15:12 przez dziul, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Abscessus Perianalis pisze:Niestety, rzeczony pan zmarł po ponad dobie od przyjazdu do szpitala - już na innym oddziale
Znam takich historii kilka, Hipotermia to poważne zagrożenie nawet podczas upalnego lata!!! pamiętajcie o tym Panowie nawet jeśli ratujecie człowieka w piekielnym skwarze. Niewydolny organizm wychładza się błyskawicznie.
Abscessus Perianalis znam prawie identyczną historię z żulem w roli głównej jak ta którą Ty przytoczyłeś. Z tą tylko różnicą że tan nasz przeżył. Wypisał się na następny dzień na własne żądanie :mrgreen: TO co zapamiętałem z tamtej akcji to to, że fiut od zimna tak mu się skurczył, że nie można było go zacewnikować, a on nie mógł się wyszczać :shock: W związku z tym tuż na spojeniem łonowym wyrosła mu ogromna bania :mrgreen: (napełniony/przepełniony pęcherz moczowy). Nawet wezwany chirurg nie mógł go zacewnikować więc założono cewnik poprzez powłoki skórne. I od tej pory koleś sikał dziurką pod pępkiem :lol:
Panowie nie chlać w parkach bo się możecie obudzić z zatkanym fiutem i rurką do sikania dyndającą z brzucha icon_twisted
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
ODPOWIEDZ