Namiot, pałatka czy płachta biwakowa

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Tak, zdecydowanie :)
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

Dzięki za informacje, niezła widać to i tania sprawa :) Kłobuch, coś na podłogę pod matę czy czego używałeś do spania kładłeś?
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Zwykle kładłem karimatę na glebę i tyle, potem kupiłem sobie taką, chyba amerykańską, matę izolacyjną (nie wiem jak to się dokładnie nazywa, jedna strona zielona, druga srebrna, brzegi obszyte czarną lamówką i na rogach uchwyty (w sensie dziury z nabitymi kółkami), to jest to błyszczące na focie).
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Pałatka ma jeszcze jedną wadę/zaletę: małą objętość powietrza wewnątrz. Dlatego dwóch ludzi łatwo nagrzewa namiot. Czego nie da się zrobić pod płachtą biwakową.
Ale zmiana np. ciuchów pod pałatką może już być kłopotliwa.

Dla niedoświadczonych: Nie warto używać fabrycznego stelaża - zamiast tego na miejscu szuka się tylko odpowiedniego kija na maszt.
Albo jeszcze inaczej: Bez masztu na środku namiociku jest o wiele wygodniej i dlatego można pałatkę "podwiesić" na sznurku. Do tego celu wystarczy w jedną z kieszonek na szczycie pałatki wcisnąć np. kasztana lub szyszkę, cały szczyt obwiązać linką a drugi koniec linki zarzucić na gałąź pobliskiego drzewa.

Doświadczonych informuję, że mimo wielu zalet pałatki, obecnie jeżdżę raczej z płachtą biwakową. W międzyczasie próbowałem pogodzić płachtę z pałatką i wyszło coś takiego:
Obrazek
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
cymrus
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Ostrowiec
Płeć:

Post autor: cymrus »

Kłobuch a czym impregnowałeś pałatkę ?
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

Pewnie. Jak oni się worzą LandRover'ami Defenderami to nie dziwota.
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Rok temu byłem z dwiema w plecaku i dało radę, ale na nizinach i nie namokły. Dąb może potwierdzić. Teraz jednak jestem starszy o rok i już się raczej na powtórkę nie skuszę.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Koza pod namiotem z dwóch pałatek to bardzo praktyczny pomysł, a jaki survivalowy :D
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

Nie wiem czy zwróciliście uwagę ale ten gość wycenił toto na 40 funtów + 7,50 za przesyłkę. Ja pamiętam dałem 8 złotych. Chyba kalkulator mi się zepsuł...
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Właśnie niedawno oglądałem jakiś filmik angielski, i mignęła tam pałatka, nie mogłem rozkminić, czy to nasza pałatka czy coś podobnego, teraz już wiem.
Parthagas pisze:Rok temu byłem z dwiema w plecaku i dało radę, ale na nizinach i nie namokły. Dąb może potwierdzić.
Tak nie namokły, bo były dobrze naciągnięte, gorzej jak ma się je na sobie, w miejscu styku ciała i materiału potrafią przeciekać.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Może wycenił razem z kozą... (koza mu zasugerowała).
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Nie nie wycenił razem z kozą. (Edit- okej- dopiero teraz skumałem, ze to żart był :-P) Stalker pisze chyba o tym drugim linku.

Jak czytałem ile oni tam płacą za te pałatki to też mnie głowa rozbolała. Ale z drugiej strony one są dosyć ciężkie i transport pewnie trochę kosztuje.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Treasure Hunter pisze:Jak czytałem ile oni tam płacą za te pałatki to też mnie głowa rozbolała. Ale z drugiej strony one są dosyć ciężkie i transport pewnie trochę kosztuje.
Pewnie dlatego na forum rozważali grupowe zamówienie. No i wyczaili, że pałatki są dostępne na naszym allegro. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Tylko niech ktoś im pokaże, jak to się lepiej rozbija, bo aż szkoda mi ich jak widzę ten maszt w środku ;-)
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Jak to było w przysłowiu? Cudze chwalicie, a swojego nie doceniacie? ;-)
Jeszcze chwila, a na zagranicznym forum przeczytamy że ściągają z Polski 'desanty'.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Od tej chwili Polacy będą się kojarzyć z wódką i pałatkami. ;-) Swoją drogą są bardziej klimatyczne niż flektarniane namiociki BW.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
emilw641
Posty: 81
Rejestracja: 24 sie 2009, 21:32
Lokalizacja: woj. Lubelskie
Płeć:

Post autor: emilw641 »

Zawsze zabieram płachtę i hamak.
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Od dłuższego czasu na samotne wyprawy zabieram płachtę namiotową kupiną w kastoramie. to kawał jakiejś sztucznej tkaniny z zaprawionymi metalowymi pierścieniami o wymiarach 3m na 5m i w zależności od potrzeb dostosowuję kształt swojego schronienia. zaletom tego schronienia jest jego waga - bardzo mała a wadą to, że bardzo szeleści.
Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Dziś wyskoczyłem do lasu, by sprawdzić lekką modyfikację pałatek BW. Waga obu ok. 3kg (2,90). Zwinięte w rulon mieszczą się pod moim małym kostkowym plecakiem.
Obrazek
Można rozstawić jak typowy namiot, można też tak
Obrazek
Rozłożyłem ją dość niedbale, nie naciągnąłem wszystkich oczek, ale i tak było zacisznie.
Można palić małe ognisko lub bezproblemowo KK.
Obrazek
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Parthagas, Trochę nie na temat, ale co to za siekierka tam leży?
Co do pałatek, to oczywiście klimat jest, ale i waga również !
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Jeśli chodzi o wagę, wszystko zależy od technik, które preferujemy. Na trawers Islandii, łażenie turystyczne po górach na pewno bym czegoś takiego nie wziął, ale do bushcraftu jest w sam raz. Trzy kilosy przy niedużej objętości i minimalnej liczbie pozostałego sprzętu nie jest to żaden masochizm. Owa siekierka to toporek serbski z polskiej firmy Romanik.
Mam od nich szpadle, łopaty, widły i są OK. Jedynie ostrze toporka musiałem przeprofilować, gdyż miało zbyt duży kąt. Mieści się on w bocznej kieszonce małego plecaczka, a moc ma konkretną.
http://www2.romaniktools.com/produkt.php?gr=9&id=71E
Zobacz inne, też nieźle wyglądają.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

można (owe siekierki) znaleźć w leroy Merlin
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 788
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Tam też nabyłem, chyba za 29pln.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 16
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:18
Lokalizacja: Socho
Płeć:

Post autor: Adrian »

Tutaj jest filmik o zastosowaniu tego gadżetu-,, płachto/namiotu" :arrow:
http://www.azbushcraft.com/index.php/h/ ... w-series-2
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
spodziewaj się niespodziewanego
ODPOWIEDZ