Lato Leśnych Ludzi - Serial

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Lato Leśnych Ludzi - Serial

Post autor: Gryf »

Tanto, nawiązując do twoich wpisów w shouboxie sądzę, że ty jesze będziesz się przepraszać z książką po twojej nieodpowiedzialnej decyzji oglądania tego fatalnego serialu. ;) Mam taki zwyczaj, że jeśli książka nie zainteresuje mnie po przeczytaniu pierwszej strony to znaczy, że nadaje się na prezent lub makulaturę. Tak samo jest z filmami. Jeszcze się nie zawiodłem!

Szkoda twojego czasu na zdobywanie serialu i sądzę, że w tym czasie można zrobić o wiele więcej konstruktywnych czynności niźli ślęczeć nad tym paskudztwem.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Re: Lato Leśnych Ludzi - Serial

Post autor: Regent »

Treść odcinków jest opisana tutaj:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/123887 (trzeba zjechać na dół)

Nie wiele ma to wspólnego z książką Rodziewiczównej.

Ale czy nie warto?
Za oknem szaro i buro, w telewizorze amerykańska papka, a tutaj mamy sympatyczny serialik, z niezłymi aktorami (choćby śp Bińczycki), pełnia lata, ptaszki śpiewają, a jeszcze jak komuś idzie czwarty krzyżyk i ma sentyment do ortalionowych lat osiemdziesiątych...

A tak na marginesie to kojarzy może ktoś serial "Robinsonowie"? Taki polski Ray Mears, zresztą autorzy programu to tłumacz i autor przedmowy polskiego wydania "Podręcznika sztuki przetrwania".

Szczegóły:
ROBINSONOWIE. Cz.1 / aut. Wojciech Borkowski, Gerard Sawicki. - Warszawa : Telewizja Polska : Ministerstwo Edukacji Narodowej, 1995 (TVP, 1995). - 2 kas. wideo [VHS] (160 min) : dźw., kolor. + poradnik : 39 s. - (Powszechna Wideoteka Edukacyjna)
Telewizyjne audycje dla szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych, prezentujące najnowsze osiągnięcia w interpretacji i odtwarzaniu sposobów życia człowieka z epoki kamienia (2 mln – 3 tys. p.n.e.). - Zawiera: Kas.1 : 1. Sposoby przetrwania. Cz.1 ; 2. Sposoby przetrwania. Cz.2 ; 3. Techniki łowieckie ; 4. Naturalne źródła pokarmów pochodzenia roślinnego ; 5. Zajęcia domowe mężczyzn ; 6. Rzemiosła kobiece ; 7. Wierzenia i magia. Cz.1 ; 8. Wierzenia i magia. Cz.2 ; 9. Podróżowanie. Cz.1. Kas.2 : 1. Podróżowanie. Cz.2 ; 2. Górnictwo krzemienia. Cz.1 ; 3. Górnictwo krzemienia. Cz.2 ; 4. Wykorzystanie krzemienia
Da się toto znaleźć w wersji cyfrowej?
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Mam na kasetach. Przegrywanie kosztuje masakryczną kasę, ale może ktoś ma możliwości... ;>
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

No pewnie że kojarzę i nawet kilka odcinków udało mi się nagrać:) Z resztą to nie był jedyny program który nagrali w duecie:) Ja pamiętam jeszcze : "Ścieżki z Raju" - dotyczył archeologii; "Traperskie lato" wakacyjny program dla dzieci o tym jak ciekawie spędzić wolny czas na "łonie Matki Ziemi" Ale "Robinsonowie" hmmm No cóż podbił moje dziecięce serce:) Wie ktoś może ile było odcinków "Robinsonów"? ja mam ok 22?
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Okruch, Ja mam. Pytanie, jak mi to dostarczysz :)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

A ja przyznaje się bez bicia... Skłamałem perfidnie:( Mam 10 odcinków "Robinsonów" a reszta to "Ścieżki z Raju":)
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

no to jak macie to ja jestem chetny (oczywiscie nie za free), bo to jest teraz nie do dostania, przerabiac na aviki i bedzie fajnie, to samo zrobic z podrecznikiem kasetowym Weissmana :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Valdi, pewnie pocztą :) szczegóły dogramy na privach :)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1058
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Kurcze ile ja wtedy miałem lat jak to leciało, nie pamiętam ale mało, pierwsze moje zetknięcie ze sztuką przetrwania, jakby coś też jestem chętny.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

To wlasciwie, jak to do mnie wyslecie, to przegram to na DVD :) Mam chody w telewizji, moze chlopaki pomoga, jak nie to sa takie madre "maszyny", co odrazu z kasety na plytke zapodadza. Do takiej tez niby mam dostep
Frytas
Posty: 48
Rejestracja: 29 gru 2008, 19:13
Lokalizacja: Ostrołęka
Gadu Gadu: 12972890
Płeć:

Post autor: Frytas »

A nie lepiej podlaczyc magnetowid do kompa i przegrac? Taniej. I mniej zachodu :-)
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Re: Lato Leśnych Ludzi - Serial

Post autor: Tanto »

Gryf pisze:... sądzę, że ty jesze będziesz się przepraszać z książką po twojej nieodpowiedzialnej decyzji oglądania tego fatalnego serialu. ;)
Zaraz, zaraz... a kiedy choćby zająknąłem się próbując porównywać książkę z serialem? Przecież to dwie różne rzeczy, jedyne co je może łączyć to idee przez nie przekazywane. Zarówno na książkę jak i produkcję TV trzeba patrzeć przez pryzmat czasów w których powstawały, jak i odbiorcy do którego maiały dotrzeć
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Frytas pisze:A nie lepiej podlaczyc magnetowid do kompa i przegrac? Taniej. I mniej zachodu :-)
mniej, jesli masz magnetowid (a nie wszyscy trzymaja jeszcze ten archaiczyny sprzet), i jesli masz karte video aby zaciągnąć sygnał...w standardzie nie dają takich kart, a kupować tylko po to by zgrać film....to trzeba też mieć porządny komputer.
Więc faktycznie taniej i mniej zachodu, gdy oddanie kasety do przegrania na płytę to koszt 10-30zł :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Tak... 10, 20 zł bym przełknął. Ale u nas śpiewają sobie 50-80 zł za sztukę :)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Tanto pisze:Zaraz, zaraz... a kiedy choćby zająknąłem się próbując porównywać książkę z serialem?
Właśnie! Powinieneś to zrobić a wtedy uniknąłbyś połykania tego paskudnego mnydła.!
Tanto pisze:Przecież to dwie różne rzeczy, jedyne co je może łączyć to idee przez nie przekazywane.
Tanto, ja naprawdę wiem o czym mówię bo widziałem ten serial. Gniot!
Tanto pisze:Zarówno na książkę jak i produkcję TV trzeba patrzeć przez pryzmat czasów w których powstawały, jak i odbiorcy do którego maiały dotrzeć
To nie ma najmniejszego znaczenia, zresztą Nie mój cyrk, nie moje małpy! ;)Tanto, aby nie było później pretensji, że Cię nie ostrzegaliśmy. Przed premierą serialu walnij jakiegoś "klina" aby przez to przebrnąć.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Gryf, niewiem czego się czepiasz...
normalny , przygodowy, serial dla młodzieży.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Dla mnie cudowny film,2 raz oglądam z zaciekawieniem.

Na początku napisane jest ,że film nagrano z inspiracji książki,temu treść jest inna w filmie.Przeniesiono go o prawie 100 lat później.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Fredi pisze:Gryf, niewiem czego się czepiasz...
normalny , przygodowy, serial dla młodzieży.
Fredi, ktoś musi. ;)

Dla młodzieży to on może i jest ale trochawo kiepski, jak dla mnie i osobiście go nie polecam.
Mam na myśli przede wszystkim adaptację książki na scenariusz, który to prawie nie ma nic wspólnego z oryginałem M. Rodziewiczówny.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

ma bardzo dużo wspólnego, tyle że fabuła jest dopasowana do realiów.
Akcja książki działa się pod koniec XIXw. i wydarzenia były dopasowane do tamtych powstańczych czasów.

Akcja filmu to lata 80te XXw. i też są wspominki powstańcze ale już 2go wojenne, walka z kłusownikami, i odwzorowanie "leśnych ludzi" - przyjemne przedstawienie grupy przyjaciół spędzających wakacje w domku nad jeziorem.

I filmi książka jest swoistym przedstawieniem miłości do przyrody i umiejętności życia z nią w zgodzie.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Kiepsko i nieudolnie.

Warto bliżej zapoznać się z tematem: http://www.gestwinow.harc.pl/fusion/php ... icle_id=36

źródło: woodcraft.pl
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Wywód, do którego podałeś link nie ma nic wspólnego z tematem tutaj omawianym.
Strasznie długa rozprawka akademicka, nic nie wnosząca do naszej dysputy i ocenie wartości serialu.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1058
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Rafale pamiętaj że nie masz monopolu na jedyną słuszną drogę.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Marcin, ja tylko przedstawiam swoją opinię nt. ww. serialu :mrgreen: poza tym nie wszyscy muszą się ze mną zgadzać. Rad będę jeśli jak najmniej ludzi zobaczy ten wg. mnie zakalec.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

nie ciągajcie się za włosy, bo zaraz oberwiecie linijką po łapach :evil: ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

Tekst do którego linka podał Gryf jest mojego autorstwa (hmmm przy okazji żegnam się z anonimowością ;-) Istotnie jak zauważył Fredi jest to "rozprawka akademicka" czy raczej ściślej referat, napisany 5 lata temu, przeznaczony do wygłoszenia na konferencji dotyczącej relacji człowiek-przyroda, która z jednej strony zapowiadała się mieć wielce wysoki poziom metodologiczny, a z drugiej miała mieć dość interdyscyplinarny charakter (od filozofów i historyków po geografów i klimatologów). Tu dodatkowo jego czytelność utrudnia fakt, że po zamieszczeniu na tamtym portalu pojawiły się różne wykrzaczenia - r11: zamiast cudzysłowów itd.

W wolnej chwili chętnie skrócę tekst i przerobię go na bardziej przyswajalny język. Do Rodziewiczówny i "Lata" mam stosunek dość niejednoznaczny. Powiedzmy że pozytywno-krytyczny. Z jednej strony duży sentyment do tej książki, z drugiej strony - o czym już pisałem tu na reconnet - poglądy R. na funkcjonowanie przyrody dość mocno odbiegają od dzisiejszej wiedzy na ten temat. Choćby jej przekonanie że drapieżniki są "złe" i należy je likwidować niczym krzyżackich komturów :evil: Książka powstała w konkretnym czasie, napisana była przez osobę z konkretnymi poglądami na świat i konkretnym poziomem wiedzy o przyrodzie.

Co do serialu. Może pochopnie napisałem w shoutboxie że to kiepskie PRL-owskie kino dla młodzieży. Tak ten serial zapamiętałem z emisji w latach 80-tych ale może wrażenia są subiektywne, słabo już go pamiętam. Oczywiście marzyłaby mi się ekranizacja wierna oryginałowi, albo podejmująca w większym stopniu dyskusję z oryginałem. Naprawdę "w realu" Rosomak, Żuraw i Pantera to były kobiety.
ODPOWIEDZ