Bośnia dookoła, 19 kwietnia - 10 maja

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
martyna
Posty: 93
Rejestracja: 18 sty 2011, 13:33
Lokalizacja: Poznań/Swarzędz
Tytuł użytkownika: Weissfrau
Płeć:

Bośnia dookoła, 19 kwietnia - 10 maja

Post autor: martyna »

19 kwietnia - 10 maja wybieramy się w podróż po Bośni. W tym terminie wystarczy wykorzystać 13 dni urlopu, reszta - 9 dni to święta państwowe, więc idealnie 22 dni laby + wolna niedziela przed robotą :mrgreen:

Wyjazd nie extra survivalowy, bo śpimy w hostelach, na polach namiotowych i u Bośniaków. Wyjazd niskobudżetowy: dużo zobaczyć - mało zapłacić. Jedziemy autem, bo chcemy zobaczyć cały kraj i tak się okazało wygodniej. Nastawiamy się na miejsca związane z historią i konfliktem. Bedom bunkry!
Trochę gadamy po serbsku, więc zamierzamy zgłębić temat :-)
Wiadomo, że wyjazd jest rekreacyjny, więc nie będziemy tam studiować wszystkiego z osobna.

Jeśli ktoś chce dołączyć to zapraszamy. Stan ekipy na chwilę obecną: 3 zacne sztuki
Mamy wstępnie nakreśloną trasę ( mapka).

https://picasaweb.google.com/1108480823 ... directlink

Startujemy z Poznania.
Szczegóły jak zawsze na pryw.

p.s. termin nieodwołalny - urlopy już zaklepane
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

jesteś w stanie oszacować podstawowe koszta?
Awatar użytkownika
martyna
Posty: 93
Rejestracja: 18 sty 2011, 13:33
Lokalizacja: Poznań/Swarzędz
Tytuł użytkownika: Weissfrau
Płeć:

Post autor: martyna »

transport:
1 500zł paliwo ( gaz), podzielone przez ilość podróżujących

żywność:
tu zależnie co kto je i ile. Z doświadczenia wiem, że na takich wyprawach lepiej, żeby każdy sam decydował na co chce wydać kasę. Jedni zaspokoją się puszką mielonki a innym potrzebny ciepły posiłek 2x na dzień.
Nie ma przymusu, można się dogadać, ze np, wrzucamy do puli x zł i robimy za to śniadania dla wszystkich, ale tak jak pisałam, nie ma musu i lepiej się dogadać osobiście, po kilku dniach podróży kiedy już wiadomo jak wygląda sytuacja.
Ja przewidziałam w swojej kalkulacji, na bogato 60,00zł osoba na dobę.

noclegi:
Trzeba liczyć koszty podobnie jak w Polsce
pola namiotowe pewnie koło 15zł, hostele od 30 - 60 zł a w agro to jak się dogadamy.

Wiem, że na tej samej wyprawie jedni mogą wydać 50% przewidzianej kwoty, a inni jeszcze raz tyle. Wszystko rozbija się o jedzenie i używki ;) Dlatego podstawą kalkulacji jest nocleg i przejazdy.


reasumując, przy założenie 4 osoby :
transport: 375zł
noclegi: przyjmuje 30 zł x 22dni = 660zł
czyli razem: 1035zł + wyżywienie
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Doliczcie jeszcze koszt winiet na przejazdy autostradami.
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
martyna
Posty: 93
Rejestracja: 18 sty 2011, 13:33
Lokalizacja: Poznań/Swarzędz
Tytuł użytkownika: Weissfrau
Płeć:

Post autor: martyna »

Morg, byłeś w Bośni? Jak tak, to się podziel jeszcze info jakimiś :-D Z pierwszej ręki najlepsze!
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Nie byłem, ale w czechach i słowacji obowiązują winiety na przejazdy autostradami a ich brak skutkuje bardzo wysokimi mandatami. Moi znajomi zrobili sobie taką wycieczkę do chorwacji. Jak mi podacie przez jakie kraje będziecie jechać to będę w stanie pewnie udzielić konkretnych informacji.
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Polecam zaczepic o Albanie oraz pojechac autem ktore nie bedzie sie rzucalo w oczy.Np stary landrover bo drog na odludziach brakuje.A nie ma co nowsze auto brac gdyz mozna zwrocic uwage ktores z ekip przestepczych i auto zniknie...
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

jak szukasz informacji to tamte rejony są bardzo często celem wyjazdów motocyklowych. Co któryś nr. w różnych czasopismach motocyklowych pojawiają się relacje z tamtych stron. Gazet dla samej relacji nie ma co kupować ale te same relacje są do znalezienia na stronach tych gazet, blogach, czy stronach z wypraw/o wyprawach (często w gazetach są podane linki więc do znalezienia). Podane są zawsze koszta, trasa ciekawe miejsca , tanie noclegi itd
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Z racji obowiązków służbowych, często odwiedzam tamte strony.
Tak jak napisał kol. Morg, doliczcie koszty winiet.
Polecam Wam trasę: Katowice ->Zilina (+SK winieta*), dalej przez Węgry (+HU winieta**), Chorwacja.
Odpuście sobie trasę przez Serbię. Piękny kraj, ale przez kraj Magyarów pojedziecie szybciej.

W BiH jest bezpiecznie. Ale pilnujcie się, tak jak byście się pilnowali w każdym innym miejscu w Europie. Nie jestem uprzedzony, ale jadąc przez SK, HU uważałbym na lokalne społeczności romskie, i nie zostawiałbym auta na parkingach bez dozoru.

BiH to kraj ciężko doświadczony przez wojnę. To kraj gdzie spora część ludności jest muzułmańska. Pamiętajcie o tym. Szanujcie ich zwyczaje. Nie gadajcie o polityce. Nie wiecie na kogo traficie.

Żarcie: Nie ma sensu kupować wszystkiego w PL. W SK, HU przy głównych drogach znajdziecie centra handlowe jak w PL.
W PL kupujcie tylko tyle jedzenia, ile Wam potrzeba na dojechanie do BiH. Tam wszystko inaczej pachnie, smakuje. Szkoda jechać na samej mielonce cały ten czas.
Z lokalnych produktów w BiH polecam warzywa, owoce, mocno parzoną, słodką kawę, różnego rodzaju podpiekane, mięsa, ich pieczywo, i lokalną odmianę kebaba która popija się kefirem. Jeśli kupować żywność w BiH to kupujcie na straganach, małych sklepach.
Zabierzcie gary, aby gotować na miejscu z lokalnych produktów.
Tylko gotówka.
Ludzie są OK. Im mniejsza miejscowość, tym fajniejsi, bardziej otwarci.
Bałkany można pokochać, albo znienawidzić. Ja wybrałem to pierwsze.
----------------
* Winiety SK - naklejane. Słowacy cięci są na polskich kierowców. Uwaga z ograniczeniami prędkości. Mandaty przysyłają na polski adres. Niepłacone mandaty windykują polskie firmy.
** Winiety HU - elektroniczne. Można opłacić na stacjach benzynowych. Przy kasie wystarczy powiedzieć: 1 viniete, normal car, two weeks (pokazać dwa palce \/), podać dowód rejestracyjny, i numer auta jest zarejestrowany w bazie.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

Dawajcie znać jak się będą miejsca zapełniać, w ty terminie mogę być w okolicach.
;-)
Awatar użytkownika
martyna
Posty: 93
Rejestracja: 18 sty 2011, 13:33
Lokalizacja: Poznań/Swarzędz
Tytuł użytkownika: Weissfrau
Płeć:

Post autor: martyna »

miśka, jesteśmy w kontakcie

chłopaki, dzięki za info :-)

puchalsw, trasę zamierzaliśmy zrobić tak jak napisałeś, omijając Serbię. Już mi pachnie ta kawa i wszystko inne :-D
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Martyna ja bym z chęcią się do was uśmiechną w celu zakupu dla mnie jakiś fajnych przypraw lokalnych w rozsądnych cenach ;]
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

martyna pisze:miśka, jesteśmy w kontakcie

chłopaki, dzięki za info :-)
Już mi pachnie ta kawa i wszystko inne :-D
w sumie zajrzałam gdzie trzeba i wiem na pewno że na Święta pracuję, ale możemy się zgadać na miejscu, nawet jak będziecie mieć komplet, to na te parę dni może być wesoło w 5 :mrgreen:
Awatar użytkownika
martyna
Posty: 93
Rejestracja: 18 sty 2011, 13:33
Lokalizacja: Poznań/Swarzędz
Tytuł użytkownika: Weissfrau
Płeć:

Post autor: martyna »

miśka, w kwietniu pewnie już będziemy ogarnięci czasowo i planowo, dlatego łatwiej będzie nam przewidzieć w jakich okolicach będziemy danego dnia. Spotkać się tam byłoby świetnie, więc się będziemy kontaktować :-D

Morg, uśmiechaj się, uśmiechaj :mrgreen: Masz jakieś konkretne życzenia, czy ustalimy max pule i przywiozę to co u nas ciężko dostać a jest smakiem Bałkanów? :-D

Znajomy w zeszłym roku przywiózł nam 3 przyprawy z Indii. Rewelacja! Można je kupić w necie za dollllary, ale przesyłka zabija radość w człowieku. Takie "pamiątki" są najlepsze.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Myślę że ustalimy pulę i dam się zaskoczyć ;] Ewentualnie się zgadamy przed waszym wyjazdem to podrzucę wam pieniążka.
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

[ Dodano: 2014-02-07, 16:20 ]
Morg pisze:Myślę że ustalimy pulę i dam się zaskoczyć ;] Ewentualnie się zgadamy przed waszym wyjazdem to podrzucę wam pieniążka.
Ooo Ja Ci nakupuję co chcesz, jak mi będziesz serwował dożywotni vege katering :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

miśka pisze:Ooo Ja Ci nakupuję co chcesz, jak mi będziesz serwował dożywotni vege katering :mrgreen: :mrgreen:
Oświadczyny? Mua? Ależ nie wiem co powiedzieć... Tak przy wszystkich...
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

Morg pisze:
miśka pisze:Ooo Ja Ci nakupuję co chcesz, jak mi będziesz serwował dożywotni vege katering :mrgreen: :mrgreen:
Oświadczyny? Mua? Ależ nie wiem co powiedzieć... Tak przy wszystkich...
ja tu o gotowaniu mówię, żadnej przenośni :-P
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Na wszelki wypadek miejcie przygotowany Plan B (może wzdłuż Dalmacji, przez południe BiH [Mostar] i do Czarnogóry?)

http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_kon ... rozujacych

Po prawdzie w naszych mediach niewiele się o tym mówi (po co, skoro moszna się ekscytować Soczi ;-) ) ale problem istnieje. W tym tygodniu nie miałem za wiele czasu, ale zadzwonię do moich klientów z Sarajewa we wtorek i dowiem się jak oni to widzą.
Te protesty mogą spowodować zmianę rządu (mało kto zdaje sobie sprawę, jak tragiczna jest sytuacja ekonomiczna tego kraju) i to byłoby najlepsze zakończenie. Ale wciąż istnieją napięcia pomiędzy chorwacko-muzułmańską a serbską częścią kraju. Jeśli ktoś postanowi zadymę wykorzystać do własnych celów, to może być gorzej.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
martyna
Posty: 93
Rejestracja: 18 sty 2011, 13:33
Lokalizacja: Poznań/Swarzędz
Tytuł użytkownika: Weissfrau
Płeć:

Post autor: martyna »

Od zeszłego tygodnia śledzimy co się dzieje. W polskich mediach istotnie mało, ale oglądamy też te serbskie.
Nie ukrywam, że zaczynamy się zastanawiać nad planem B, bo podobna sytuacja była z wyjazdem do Syrii w 2011 roku i trzeba było zwracać bilety lotnicze. Nie ma się co pchać na tereny tak jawnie ogarnięte konfliktem, ani wyczekiwać do ostatniej chwili, że coś się poprawi.

Będę mega wdzięczna za info bezpośrednio z Sarajewa, więc puchalsw, informuj co się wywiedziałeś :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”