Skarb z poręby

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Skarb z poręby

Post autor: Kapitan Apteka »

Witam

Szwendając się po terenie zrywki drewna natknąłem się na "skarb" - spore arkusze kory brzozowej. To rzadka okazja beztrosko pobawić się tym surowcem, w takiej ilości, a co najważniejsze bez niszczenia drzew.

I tu moje pytanie - co można z tego zrobić?

Bardzo proszę o pomysły :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
earthtraveler
Posty: 79
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Kozłowo
Gadu Gadu: 6793090
Tytuł użytkownika: Lubię sobie połazić
Płeć:

Post autor: earthtraveler »

Ray Mears robi wlaśnie canoe icon_twisted icon_twisted może by tak w tym kierunku icon_twisted.
A tak poważnie ja se bym narobił ,,stylowych,, pudeł, pudełeczek .
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Spalić icon_twisted
Na poważnie, to polecam książkę Celebrating Birch: The Lore, Art, and Craft of an Ancient Tree, mnóstwo pomysłów i patentów.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Przede wszystkim pociąć na paski i zawsze przy sobie nosić. Nieoceniony dodatek podczas rozpalania ognia w dżdżyste dni.
A z większych arkuszy możesz zrobić wiele praktycznych sprzętów. Pudełka, zasobniki, pochwę na nóż, rękojeść na nóż, "eskimoskie" okulary śnieżne, okładki na notes... ;-) Twoja wyobraźnia tylko Cie ogranicza..


Obrazek

Obrazek
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Panowie znam i chętnie wykorzystuje właściwości palne kory, miałem na myśli raczej patenty na wykonywanie przedmiotów, np. właśnie pudełek. Zamierzam się w wolnej chwili pobawić tę korą z dzieciakami. Co do książki, zapowiada się bardzo ciekawie, a w lesie szumi, że co poniektórzy mają ją spakowaną zipem :)

pzd
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

NumLock pisze:polecam książkę Celebrating Birch: The Lore, Art, and Craft of an Ancient Tree,
Masz? Bo ja tak i prawdę mówiąc prezentowane w niej wyroby stanowią prawdziwe dzieła sztuki.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

na knives.pl widziałem nawet finkę oprawioną w rękojeść z kory, bardzo ładny efekt chociaż padały zastrzeżenia co do trwałości... ale pewnie zalanie kropelką utwardziłoby rękojeść i rozwiązało sprawę
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

palowski pisze:(...) ale pewnie zalanie kropelką utwardziłoby rękojeść i rozwiązało sprawę
Epoksydem jakimś bezbarwnym...
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Tego się nie zalewa kropelką. Na etapie przekładania, każdy krążek smarowany jest klejem epoksydowym, a najlepiej żywicą epoksydową. Podczas ściskania kora jakby wulkanizuje się tym wypełniaczem.
Po wyszlifowaniu, taka rękojeść jest ciepła w dotyku, i wcale nie jest taka śliska jak by sugerowało zastosowanie żywicy.
Trzymałem w łapce taki nożyk oprawiony przez kolegę Kroko.
Jeśli jednak zastosować niewielką ilość kleju, tak aby tylko wewnętrzne powierzchnie były sklejone, lub wręcz tylko zaklepać dupkę tanga, wtedy rękojeść będzie bardziej naturalna w dotyku.
Świetnie będzie trzymała się nawet mokrej dłoni, niestety tak jak napisał palowski, jej trwałość jest znacznie obniżona. Ale i tak nie jest krucha, tak jak np. rękojeść z korka.
O tutaj jest ładny tutorial pokazujący cały proces: http://imageevent.com/paleoaleo/makinga ... nifehandle

Miłej zabawy Kapitan Apteka, przedmioty wykonane z kory brzozowej sa trwałe, łapią ładną patynę, i i dają niesamowitą satysfakcję wykonawcy.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Mam zipa :)
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

a widzicie, to o sklejaniu epoksydem i ściskaniu krążków to jeden znany mi sposób (analogicznie np. do skórzanych krążków), natomiast mi się obił o oczy taki w którym kora była owinięta wokół rękojeści.

o kropelce napisałem posiłkując się podpowiedzią kolegi Tektona z knives - kiedy robiliśmy razem nóż stwierdził, że chcąc zrobić okładziny z drewna ten sposób sprawdzi się "na szybko"
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

Mam organiczną alergię na wszelkie produkty appla :), ale dzięki za post.

[ Dodano: 2013-11-06, 13:24 ]
http://paruski.pl/2012/04/co-to-jest-ko ... korzystac/

Polecam zerknąć na linki pod tekstem :)
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotki survivalowo-turystyczne”