Projekt "Frontier Knife" - czyli nóż zlotowy

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Projekt "Frontier Knife" - czyli nóż zlotowy

Post autor: puchalsw »

Mowa oczywiście o nożu wykutym przez ekipę kowali ze Zlotu Jesiennego A.D. 2012.

Właśnie skończyłem pochwę, i padam z nóg. Zrobiłem zdjęcia na szybko, ale widzę teraz, że za szybko. Widać iż w kilku miejscach pozostały resztki wosku, dratwy, no i cały nóż trzeba trochę doczyścić... Ale to już pozostawię nowemu Właścicielowi :D
Na przyszłość, radze nie wykuwać takich zawijasów. Zapochwić to tak, aby nóż dało się wyciągnąć z pochwy, a jednocześnie aby w niej siedział ciasno, to koszmar.
Chciałem utrzymać charakter noży w stylu Frontiere, ale nie znam tych technologi postarzania skóry i rogu, jak i nie dysponuje materiałami (surówka niewyprawiona, ścięgna zamiast dratwy). Ciężko coś zrobić tak aby wyglądało byle jak, a było solidne :D
To tyle.
Dobranoc!
PS: Preano. Nożyk wysyłam w przyszłym tygodniu, we wtorek.


Obrazek

CAŁA GALERIA:
https://picasaweb.google.com/1158936345 ... ierKnife02#
F..k it, I'll Do It Myself!
stasio111
Posty: 100
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:51
Lokalizacja: Łomża
Gadu Gadu: 2047266
Płeć:

Post autor: stasio111 »

Wszystko fajnie tylko ten kształt... No ale jeśli nóż taki być miał to ok.

Głownia ma sympatyczny "brut de forge"
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Łaaadnie ci wyszło, nie bądź dla siebie taki hardy, nie jeden z nas (włącznie ze mną) chciał by tak oprawiać blanki. Gites jest, czuje się klimacik tego brutalnego ostrza, nie doczyszczaj bardziej, kiedy pochwa będzie używana to sama naturalnie dostanie swoistego koloru, złapie trochę brudu, przesuszy się od słońca i popęka od deszczu, w tym wypadku im bardziej brutalnie tym lepiej.
Praca na piąteczkę - brawo :)
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Ładny ten koziczek, fest śmierdziało przy obróbce poroża :?:
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

No, no, ładnie się całość prezentuje :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

puchalsw, świetny kozik! Bardzo podoba mi się galeria- ukazany jest cały proces tworzenia noża. Pochwa również zacna!
Czym sklejałeś okładki?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Super! Gratuluje !
Klimat trzyma. Troche przyczepilbym sie do nitow (ten wzor to juz wiek XX) ale w koncu to nie rekonstrukcja. Nastepnym razem wykorzystaj miedziane nity lub miedziane gwozdzie papiaki . Bedzie wygladac jeszcze lepiej.
Ja ostatnio zrobilem buklak nitowany w ten sposob i bardzo jestem zadowolony.Zdjecie jak bedziesz chcial wysle na PW.
Obrazek
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Już jestem i udzielam odpowiedzi :D
stasio111 pisze:Wszystko fajnie tylko ten kształt... No ale jeśli nóż taki być miał to ok.
stasio111, tak sobie go z kolegami Preano wykuł, i tak go oprawiłem. Dodatkowo zastosowanie rogu jeleniego wymuszało podkreślenie krzywizny klingi. Pochwa jest kontynuacją kształtu noża. Wyobraź sobie, że nie łatwo jest zapochwić takiego zawijasa, i to tak, aby siedział w miarę ciasno, ale aby tez można go było wysunąć bez użycia siły.
Młody pisze:fest śmierdziało przy obróbce poroża
Nie bardzo. Oprócz wiertarki kolumnowej, nie stosowałem żadnych elektronarzędzi, więc smrodu wielkiego nie było :D.. a może już po prostu się do niego przyzwyczaiłem? :-P
NumLock pisze:Czym sklejałeś okładki?
Epoksydowym, dwuskładnikowym Dragonem. Raczej trzymam się tej marki. Distal jest nieco droższy niż Drago, a z Bisonem mam złe doświadczenia.
Red Nose pisze:Troche przyczepilbym sie do nitow
No weź! :oops: Moja największa wpadka, o której zapomniałem napisać w pierwszym poście. Miałem w planie zaklepywać mosiężne gwoździe, okazało się jednak, że nie mam takich z odpowiednim łebkiem na stanie. Ponieważ nie chciałem opóźniać pracy, postanowiłem zastosować "cywilne" nity, jakich mam od groma... Stwierdziłem, że wszystko będzie fajnie wyglądało, szczególnie jak podetrę łebki glanz-papierem...
Okazało się, że całkiem ładnie to wyszło...
https://lh5.googleusercontent.com/-rMHx ... C02791.JPG
...dopóki nie zdałem sobie sprawy, że mosiężne łebki poszły na złą stronę!!!
Pieprznąłem robotę w kąt, i puściłem wiązankę... pewnie w normalnych okolicznościach, zrobiłbym nową wkładkę, albo zerwał stare ćwieki, jednak obiecałem Preano, że wsio będzie zdiełano przed Gwiazdką.. a jak napisałem powyżej, czasu mało...
Tak więc, przepraszam Cię Preano. W paczce wyślę Ci komplet ćwieków, i kawałek wosku, abyś sam mógł sobie zmienić ćwieki, jeśli Ci się zechce...
Co mnie zadowoliło, to końcowy efekt jaki osiągnąłem na tej cienkiej skórze w górnej części pochwy.. Prawie udało mi się postarzeć ją, tak jak to robią profesjonaliści.
Przykład widać tutaj:
http://www.north-river-custom-knives.co ... /k75-1.jpg
Red Nose pisze:Ja ostatnio zrobilem buklak nitowany w ten sposob i bardzo jestem zadowolony.Zdjecie jak bedziesz chcial wysle na PW.
Co będziesz na PW wysyłał :-P Pokaż Wszystkim, może kogoś zainspirujesz?!
Ostatnio zmieniony 03 gru 2012, 14:00 przez puchalsw, łącznie zmieniany 1 raz.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Piękna robota. Podziwiam, gdyż sam nie mam serca do takich robótek :-> ...
Brawo!
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

puchalsw pisze:...dopóki nie zdałem sobie sprawy, że mosiężne łebki poszły na złą stronę!!!
Nie wiem, jak Preano to widzi, ale mi się bardziej podobają te łebki w takim, układzie, w jakim są. Pochewka wyszła zacnie. Ogólnie - projekt udany, gratuluję!

Ale żeby konkretniej skomentować, a nie słodzić jak w kółku wzajemnej adoracji:
- co tam się stało na grzbietowej powierzchni rękojeści, że wzorek rogu jest jakby przesunięty na jednej połówce okładziny względem drugiej? To przez ilość wypiłowanego materiału, czy on już taki sobie był wcześniej? Wygląda to nieco jak holiłudzki efekt przecięcia człowieka kataną na pół (np. w "Kill Billu" - połówki biedaka się dopiero po chwili zaczynają rozjeżdżać). Na żywo tego nie zauważyłem, dopiero na zdjęciu mnie zaintrygowało.

+ urzekła mnie ta "poduszeczka" skórzana, okalająca otwór wejściowy w pochewce. Wygląda tak... kojąco :mrgreen:
+ dupka noża szczególnie mi się podoba - ta nieregularność kształtu dopasowana do róży dodaje nożowi charakterku
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

W pytę wyszedł!!! Ostry jest chociaż? Ciąłeś coś nim, strugałeś?
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

thrackan pisze:- co tam się stało na grzbietowej powierzchni rękojeści, że wzorek rogu jest jakby przesunięty na jednej połówce okładziny względem drugiej? To przez ilość wypiłowanego materiału, czy on już taki sobie był wcześniej? Wygląda to nieco jak holiłudzki efekt przecięcia człowieka kataną na pół (np. w "Kill Billu" - połówki biedaka się dopiero po chwili zaczynają rozjeżdżać). Na żywo tego nie zauważyłem, dopiero na zdjęciu mnie zaintrygowało.
... Nie wynikaj... :-? Nieszczęście się stało... Wywaliłbym ten róg, i wymienił na inny, ale nie mam więcej takiego materiału... Udajmy więc, że tam nic złego się nie stało... Że to Ci się wszystko zdawało... :lol:

Parthagas, tak. Wyprowadziłem krawędź tnącą. Łapie kartkę papieru. Ale można nad nim jeszcze popracować do ostrości golącej. To już pozostawiamPreano...
F..k it, I'll Do It Myself!
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Piękny
Zamawiam 20 sztuk na jutro!!
blambek
Posty: 44
Rejestracja: 28 sie 2012, 10:12
Lokalizacja: Raciaz
Tytuł użytkownika: blambek
Płeć:

Post autor: blambek »

Dobra robota,ma klimat.
Dobra rada więcej znaczy niż narzędzia u partaczy.
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Kapitalne!
Puchalu, nie sądziłem, że będziesz robił pochwę na gotowo! Sądziłem, że prowizorka na czas transportu będzie jedynie.
Zastanawiałem się, jak wykonam to zakrzywienie. Miałem już nieśmiało temat założyć w tej kwestii... a tu taka niespodzianka!
Jeśli nie będzie to problemem to dorzuć te ćwieki, chętnie się podejmę, zamieszczę potem zdjęcia.

Twoje przeprosiny są nie na miejscu,
dziękuję wszystkim biorącym udział w procesie produkcyjnym, to jest: Parthagas, blambek, Pingwiniak i puchalsw, wielki prezent na nowy rok.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
blambek
Posty: 44
Rejestracja: 28 sie 2012, 10:12
Lokalizacja: Raciaz
Tytuł użytkownika: blambek
Płeć:

Post autor: blambek »

Fajnie jest jak ze wspólnej pracy jest jakaś pamiątka,i to pamiątka zlotowa.
No ale Puchalsw,kawał dobrej roboty.
Dobra rada więcej znaczy niż narzędzia u partaczy.
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Bandzior jest już u mnie, UPS był 2 godziny temu.

Waga noża: 285g
Waga pochewki: 125g

Długość całego: 26.7cm
Długość głowni: 12.6cm
Szerokość głowni: 4mm

Świetny, sesji plenerowej nie będzie, bo zdjęcia robię Solidem.
Puchal, szykuj się na mikrorewanż.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Preano pisze:Bandzior jest już u mnie
Preano, cieszę się!
Wysyłkę zleciłem z samego rana przed wyjazdem. Posłałem UPSem, żeby znowu nie opóźniać dostawy :D
Nie wrzuciłem Ci dodatkowych nitów do paczki... W weekend, próbowałem roznitować dwa kawałki skóry (pochewka na toporek) połączone tymi nitami. Pochlastałem, i zniszczyłem brzegi skóry. Spaprałem robotę. Więc nie mogłem pozwolić Ci na popełnienie teg samego błędu :D
Pochwa pewnie już całkiem wyschła, i możliwe że ma lekkie luzy. Możesz ją dopasować wkładając do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni. Kiedy stanie się miękka, wsuń do niej nóż, i uciskaj te części, które osłaniają ostrze. Nie rób tego wokół rękojeści. Można przesadzić, i nie będziesz mógł wyjąć później noża.
.. no i nie skalecz się.. :mrgreen:
F..k it, I'll Do It Myself!
ODPOWIEDZ