Fan-Club konyzy kanadyjskiej.

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Fan-Club konyzy kanadyjskiej.

Post autor: Gryf »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konyza_kanadyjska - Conyza canadensis (L.) Cronquist

Jestem po prostu totalnie za szo ko wany :shock: czasem w jakim uzyskuję żar i banalnością obsługi zestawu Conyza canadensis + pinus sylvestris. Chcecie, wierzcie lub nie wierzcie ale powiem jedno, nie ma lepszej znanej mi rośliny, która dawałaby lepsze efekty niż konyza.

Coś czuję, że tej jesieni czekają mnie gigantyczne żniwa konyzowe. Nie wiem jakie będą plony i ile ton z kwintala zbiorę ale z dostępnego surowca z piaszczystych ugorów za Wrocławiem powinienem mieć zapasy do końca życia :mrgreen: :lol:

Uzyskany żar jest spory, ładnie się tli hmm, czegóż chcieć więcej? Aha! żadnego piasku nie sypię do gniazda/łożyska, żadnej żywicy na ścianki świdra. Banał i prostota, każdy kto spróbuje będzie zaskoczony łatwością z jaką przychodzi uzyskanie żaru.


Gniazdo ściera się na płasko tak samo jak podstawa świdra, czyli piętka/stopka.

Konyza dominuje jak żadna inna roślina. Zdanie zmienię kiedy znajdę inny lepszy gatunek, wtedy wypisowywuję się z klanu miłośników i sympatyków konyzy :mrgreen: :lol:

Poproszę o wasze wrażenia z doświadczeń z konyzą.

Zdravim!
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Ale że jak się stosuje? Sypiesz ususzoną i zmieloną roślinkę w otwór w podkładce i trzesz świdrem? Dobrze kumam?
Obrazek
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Michal N - łodygi konyzy używa się jako świdra i tak jak pisze Gryf, w tej roli sprawdza się ona znakomicie :)
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Jasne
Konyza jest unikalna, tak jak podkładka ze świerku. Obie do wszystkich pasują do siebie nawzajem.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2012, 21:43 przez soohy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

No i wszystko jasne. Ale ciemna masa jestem :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Jako stary wielbiciel i popularyzator konyzy dopisuję się do fan-clubu konyzy.
Pozdrawiam wszystkich sympatyków konyzy z innych krajów :mrgreen:
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Michal N, no dobra, ale czy dopisujesz się czy nie? Bo jak nie to wypad :-o

:lol: :lol:
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Ja jako uczeń Pana Wilsona też się dopisuję :D
"Take only memories, leave only footprints."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Mr. Wilson pisze:Pozdrawiam wszystkich sympatyków konyzy z innych krajów :mrgreen:
Konyzowicze wszystkich krajów łączcie się! :lol:
prus
Posty: 31
Rejestracja: 07 lis 2009, 23:12
Lokalizacja: prusy wschodnie
Płeć:

Post autor: prus »

Dobrze, że przeczytałem pierwszy post z linkiem -bo chciałem ściągać ją z Kanady:)
Tęskno mi do tego kraju gdzie mają tak za tak ,a nie za nie(C.K.Norwid)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

soohy pisze: Konyza jest unikalna, tak jak podkładka ze świerku
Na czym polega unikalność konyzy? U mnie rośnie przed blokiem na betonowych płytach.
soohy pisze:Obie do wszystkich pasują do siebie nawzajem.
Znaczy się, że co? ;-)
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Unikalna - że jako jedyna jako świder pasuje do każdych podkładek - w granicach rozsądku oczywiście.
Świerk tak samo jest odpowiedni jako podkładka do wszystkich świdrów.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

soohy pisze:Świerk tak samo jest odpowiedni jako podkładka do wszystkich świdrów.
Jest odpowiedni ale nie unikalny, bo i sosna, lipa, wierzba, topola równie wyśmienicie spełniają rolę deszczułki.
soohy pisze:Unikalna - że jako jedyna jako świder pasuje do każdych podkładek - w granicach rozsądku oczywiście.
Jako jedyna to raczej nie. Czarny bez również spełnia te warunki.

soohy, cytuj. bo nie wiadomo do czego nawiązujesz a użytkownicy, którzy nie są w temacie czasami muszą sie domyślać o co chodzi.
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

:-/ Konyza.. Raczej się sprzeciwiam. Specjalnie wybrałam się do lasu aż na najbliższe śródleśne łąki. Konyza u nas rośnie. Owszem, widziałam blisko wioski nawet całe pole, latem wyglądało jak łan zboża. Tylko ja nie wędruję po wioskach jeno po lesie. Najbliższe ugory mają konyzę, ale raczej nie wyrasta za bardzo. Nadaje się do zbierania i suszenia tutaj podaję dobry link z zastosowaniem w fitoterapii

http://rozanski.li/?p=2221

no może jeszcze do kuchni :-D
W lesie przy drodze można spotkać raczej nawłoć i to kanadyjską również, jakoże tu pracował ks Jan Dzierżon pszczelarz, który miał ją sprowadzić.

Jeśli miałabym przygotować sobie wcześniej aby rozpalić ogień potem w lesie... to nie będąc instruktorką, uważam, że mogłabym nosić ze sobą również zapałki, czyli nie wszędzie panuje konyza, interesuje mnie sposób, który pozwoli mi na rozpalenie ognia w lesie, w każdych warunkach, nawet gdy jestem zdenerwowana ponieważ przyszło mi do głowy zgubić się w lesie. Rozumiem, że muszę sobie sama wypracować sposób. Bezlistnych leśnych "chwastów" nie rozpoznaję. Dobrze, że ci którzy uczą innych podają wszystkie możliwe warianty. Konyzę stosuję jedynie wewnętrznie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Konyzę można zastosować w świdrze ręcznym, łuku ogniowym i pługu ogniowym. Nie wszędzie rośnie, to prawda, ale są inne rośliny o podobnym zastosowaniu.
Nawłoć wydaje się jeszcze bardziej rozpowszechnioną rośliną, szczególnie w lasach i bardzo dobrze nadaje się na świder.
Jeśli chcesz rozpalić ogień w każdych warunkach to noś zapałki, to dużo pewniejsza metoda.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Dziękuję, do tego samego wniosku w końcu doszłam, że nim cośkolwiek się nauczę najlepiej mieć przy sobie zapałki i ewentualnie jakiś świeczkowy ogarek. Zamierzam popróbować, który ze sposobów przypadnie mi "do ręki". To potrwa. Myślę też uzbierać trochę patyczków do próbowania.
Dzisiaj wpisałam w google wyrazy "świder ogniowy" myślałam, że znajdę jakiś podstawowy filmik. Znalazłam taką stronę:

http://www.architektura.pomorze.pl/inde ... 59a71807d0

Jest tam podany link do forum dyskutującego na temat tego . Pomijając fakty czego dotyczą otwory w cegle, zastanawiałam się chwilę, czy da się uzyskać ogień wiercąc patykiem w cegle, pomyślałam, że skoro niektórzy mówią, że dobrze jest nasypać do otworu nieco miałkiego piasku, to ceglany pył jest też miałki. Potem jednak pomyślałam, że wcale się na tym nie znam i nie potrafię sprawdzić, ale mam dom z cegły :566: ciekawe...
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Ja tam wolę zapałki :mrgreen: zawsze mam je ze sobą , jak również ''żywiczne patyki'' czasem nie wiem po co to noszę? przecież ja nie palę ognia w lesie :shock: Ale jak mawia mój kumpel - ''lepiej mieć jak nie mieć'' czasem zastanawiam się po co on targa tyle szpeju ze sobą ? jak idziemy na paro godzinną ''wyprawę'' ;-) Szczęśliwego Nowego Roku . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Mr. Wilson pisze:Konyzę można zastosować w ... pługu ogniowym.
To z głowy piszesz, czy masz jakieś źródło tej informacji? Nie pomyślałbym o tym.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Mr. Wilson pisze:są inne rośliny o podobnym zastosowaniu.
Sądzę, że i inne gatunki z rodzaju astrowate należy "przerobić" w celach badawczych, np. nawłoć kanadyjską z o wiele grubszymi łodygami.
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Znalazłem łodygę konyzy tak grubą, że na świder się nie nadawała.
Zrobiłem więc próbę z pługiem, jest OK.
W sieci nie znalazłem na ten temat informacji.

Łatwiej znaleźć odpowiedniej grubości łodygę konyzy niż nawłoci, tak wynika z moich obserwacji.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Mr. Wilson pisze:Łatwiej znaleźć odpowiedniej grubości łodygę konyzy niż nawłoci, tak wynika z moich obserwacji.
Archibaldo, nawłoć kanadyjska ma zawsze grube łodygi (przeważnie)
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Gryf pisze:Archibaldo, nawłoć kanadyjska ma zawsze grube łodygi (przeważnie)
Takie stwierdzenie bezsensowne mi się trochę wydaje... Zależy to od tego jak dany okaz nawłoci kanadyjskiej wyrósł. W maju poprzedniego roku zbierałem świdry z nawłoci kanadyjskiej i nie miałem problemu z wybraniem odpowiednich. Większość była w porządku. Poza tym, nawłoć kanadyjska jest tak popularna, że nie da się nie znaleźć odpowiedniego świdra jeśli chodzi o grubość.
Mr. Wilson pisze:Łatwiej znaleźć odpowiedniej grubości łodygę konyzy niż nawłoci, tak wynika z moich obserwacji.
To akurat najprawdziwsza prawda :)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

soohy pisze:Takie stwierdzenie bezsensowne mi się trochę wydaje.
Zgadza się, tak ci się wydaje ;-)

zwróć uwagę, że jedne egzemplarze są cieńsze a inne grubsze, ale w porównaniu z nawłocią pospolitą n. kanadyjska jest zdecydowanie grubsza. U mnie na osiedlu rosną ogromne areały n. pospolitej i do tej pory nie znalazłem egzemplarza, dzięki któremu udało by mi się uzyskać żar.
soohy pisze:Poza tym, nawłoć kanadyjska jest tak popularna,
Do tej pory nie udało mi się znaleźć naturalnych stanowisk n. kanadyjskiej a te, które znalazłem były uprawiane albo we wrocławskim ogrodzie botanicznym albo na skwerze w Zielonej Górze.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Ok. To teraz piszę, że Twoje stwierdzenie jest bezsensowne. Już mi się nie wydaje.
Gryf pisze:U mnie na osiedlu rosną ogromne areały n. pospolitej i do tej pory nie znalazłem egzemplarza, dzięki któremu udało by mi się uzyskać żar.

Do tej pory nie udało mi się znaleźć naturalnych stanowisk n. kanadyjskiej...
Czyli ani nawłocią kanadyjską, ani nawłocią pospolitą nie osiągnąłeś nigdy żaru? Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoją wiadomość, albo czy sam się nie pomyliłeś?

U mnie też nawłoć kanadyjska jest rzadka... :lol: :lol: :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Gryf pisze:nawłoć kanadyjska ma zawsze grube łodygi (przeważnie)
To jest bezsensowne stwierdzenie, i nie wydaje mi się, ani trochę !
Równie dobrze mógłbyś napisać, że ''wszyscy mają po równo''.

Twierdzisz że nawłoć kanadyjska ma zawsze grube łodygi, czyli warunki środowiskowe nie maja wpływu na jej wielkość ?
Niezależnie gdzie wyrośnie, czy na piasku w suchym miejscu, czy na bardzo żyznej glebie to i tak zawsze będzie gruba ?
Zawsze czy przeważnie, bo nie wiem czy zauważyłeś ale to duża różnica ?

Kompromitacja.
Polecam świeże powietrze, pozytywnie wpływa na procesy myślenia.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
ODPOWIEDZ