Nasze siekiery i topory.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Widziałem wiele obozów harcerskich i wydaje mi sie że to nie jest zdjęcie "na zmówienie"... Po prostu większość instruktorów nie ma pojęcia jak bezpiecznie posługiwać się takimi narzędziami jak siekiera piła itp. Wiem bo sam jestem instruktorem i często obserwuję jak to się odbywa w praktyce.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Zgadzam się z malym, na takich obozach masa ludzi opiekujących się dziećmi sama nie bardzo wie jak się do tego zabrać, nie wspominając już o tym, że wiedzę jeszcze trzeba przekazać dzieciakom. Oczywiście, są wyjątki, ale wystarczy, żeby jedna osoba miała w poważaniu pilnowanie harcerzy i już dzieją się niemiłe rzeczy. Ostatnio byłem właśnie jako piguła na obozie i takie jednostki skutkowały tym, że dzieci np. rzucały (!) się siekierami. Poza tym, była masa wypadków, które wynikały nieprzestrzegania 'bhp', czyli np. nachylanie się nad rąbiącym, wywijanie narzędziami w kierunku własnej twarzy i tak dalej. Widziałem, że kilka osób podchodziło jak coś było nie tak i tłumaczyło jak to robić poprawnie, jednak jeśli to nie oni mieli bezpośrednią pieczę nad dziećmi, to nie mogli upilnować wszystkiego.

BTW. Zrobił się offtop, tak swoją drogą.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Gryf pisze:Na stronie internetowej http://www.puszczanskioboz.zhr.pl/ widnieje na samej górze baner gdzie na fotografii jest przedstawione dziecko bawiące się siekierą w sposób, który naraża je na śmierć lub kalectwo. Fotka przedstawia ewidentny przykład jak nie należy posługiwać się tego typu narzędziami a w szczególności siekierą.
eeee, wyjaśnisz w jaki sposób może narazic się na smierć lub kalectwo używając siekierki w sposób prezentowany na zdjęciu? Dla mnie to mało efektywne okorowanie, odgałęzianie lub ostrzenie kołka, a ostrze jest skierowane "od siebie". To niby jak sobie krzywdę zrobi?
blambek
Posty: 44
Rejestracja: 28 sie 2012, 10:12
Lokalizacja: Raciaz
Tytuł użytkownika: blambek
Płeć:

Post autor: blambek »

Panowie wszystko w granicach rozsądku.Mój syn ma 5lat i rąbie drewno.Tyle że pod moim okiem,i niema z tym problemów.
Dobra rada więcej znaczy niż narzędzia u partaczy.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Jeśli bierze zbyt długi zamach i zejdzie z kątem może sobie łapę rozciąć.
Ale fakt offtopisko się robi ...
Toporek masarski 0.8kg.
Obrazek
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Co to za wzorek, jak zrobiony? Jaka długość całego toporka?
Brawo, zdjęcie w lesie :) Pingwin postępy, widzę :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Pingwiniak pisze:Jeśli bierze zbyt długi zamach i zejdzie z kątem może sobie łapę rozciąć.
w ten sposób argumentując, to nie ma bezpiecznego sposobu użycia :D -staje się to niemożliwe.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Weźcie pod uwagę, że to dziecko ...
Bez doświadczenia, niewiele myśląc mogłoby następny zamach wziąć pod zbyt małym katek aby kijek byl ostrzejszy ... i już siekiera zahacza o dłoń.
Dla mnie w tej focie nie bangla przede wszystkim to jaka siekiera jest używana - mianowicie fiskars. Ciekawe co z taką siekierą zrobicie jak wam się trzonek złamie :lol:
Poza tym koniec który struga wydaje mi się mieć sęk.
Już nie wspomnę o tym, że takie struganie jest po prostu nieefektywne.
Trzonek z tej ładniejszej strony robiony palnikiem. Z drugiej trochę brzydszy bo robiony zapalniczką (palnik się popsuł). Nie znam się na drewnie ale trzonek jest wykonany z jesionu albo akacji?
Długość całkowita 35cm. Długość trzonka który wystaje z ucha ok 30.7cm.
Topór jest hartowany niezbyt wysoko dzięki czemu łątwo się ostrzy nawet w terenie kamieniem.
Bedzie pochwa z ABSu.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
ewa
Posty: 80
Rejestracja: 19 wrz 2012, 18:56
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Post autor: ewa »

Jeśli będziemy podchodzić do wszystkiego w sposób "bo się coś stanie" to dalej będą rosły dzieciaki nie potrafiące zrobić niczego. Blambka syn rąbie siekierą już od dawna, moje maluchy bawią się siekierkami, nożami, maczetą. Nigdy nie było nawet najmniejszej rany. Trzeba pozwalać ucząc. Chłopaczek na zdjęciu, moim zdaniem, dobrze trzyma siekierę. Pingwiniak złamać trzonek w takiej siekierze to się trzeba nieźle postarać.
kłamstwo ma krótkie nogi
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Pingwiniak pisze:Weźcie pod uwagę, że to dziecko ...
Bez doświadczenia, niewiele myśląc mogłoby następny zamach wziąć pod zbyt małym katek aby kijek byl ostrzejszy ... i już siekiera zahacza o dłoń.
przesadzasz. Trzyma bezpośrednio przy żeleźcu - a tu jest dobra kontrola. I zapewnie nie jest pozostawiony sam sobie (dowód - fotograf conajmniej).
Dla mnie w tej focie nie bangla przede wszystkim to jaka siekiera jest używana - mianowicie fiskars. Ciekawe co z taką siekierą zrobicie jak wam się trzonek złamie :lol: .
oprawię tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Powodzenia. Już nie wspomnę o wydostaniu siekiery z resztek trzonka.
Tematu czy dobrze tnie ten dzieciak nie ma co ciągnąć. Każdy ma swoje zdanie.
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Abscessus Perianalis pisze:wystarczy, żeby jedna osoba miała w poważaniu pilnowanie harcerzy i już dzieją się niemiłe rzeczy.... Poza tym, była masa wypadków, które wynikały nieprzestrzegania 'bhp', czyli np. nachylanie się nad rąbiącym, wywijanie narzędziami w kierunku własnej twarzy
No, właśnie! Potwierdzam! Kiedyś (bardzo dawno temu), na zlocie reconna... daliśmy nieopatrznie... jednemu z uczestników saperkę, żeby pomógł nam... w kopaniu dołu.
Do tej pory zastanawiam się, jak temu człowiekowi udało się zranić własną twarz, kopiąc dół saperką!!!???
Na szczęście, bardzo, bardzo blisko był AP, który szybko zakleił nieszczęśnikowi kichawę. Więc skończyło się tylko na śmiechach i żartach.
Morał taki, siekiera nie siekiera, co by to nie było, trzeba trzymać KT od siebie!

PS
Chyba na tym forum, ktoś mądry pisał:
"Tylko prosie, struga do sie"! 8-)
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

rob30, :D

Swoją drogą, to ja tu nie sprzątam.. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

rob30 pisze:PS
Chyba na tym forum, ktoś mądry pisał:
"Tylko prosie, struga do sie"!
Znam tego kolo.. wrzuca maksymy, a sam wczoraj (koledzy mówili) dwa razy się pociął łychę strugając (do się)... :oops:

Coś się Wam porobiło Panowie z tym tematem... Temat autorski Pingwiniaka, więc szczególnie mnie to nie przeszkadza..
Jednak aż głowa boli jak pomyślę o sprzątaniu tutaj. Można wydzielić, ale miszmasz będzie. Proponuję, abyście sami się określili: ciachać, czy oddzielać?
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

tnij Waść wstydu oszczędź...
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
shadow34
Posty: 13
Rejestracja: 22 wrz 2009, 00:11
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: shadow34 »

Dobra dawno nikt nie wrzucał postu zgodnego z tematem to może ja to zrobie :P
Siekiera może mało efektowna, klin wklejany na klej, dość płaski szlif, aczkolwiek dostałem ją w spadku po dziadku i używam jej z przyjemnością:
Obrazek
Poniżej widać ostrze które kupiłem w internecie jakiś czas temu, będę do niego dorabiał stylisko ale to za jakiś czas.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Siekeira z przecinakiem Coval. Po ang to się zwie pulaski axe.
Waga 1.6kg. długość 80cm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Druid.1
Posty: 34
Rejestracja: 08 mar 2012, 07:59
Lokalizacja: Deszczno
Płeć:

Post autor: Druid.1 »

Paskudne to strasznie :p Jakoś nie widzę potrzeby posiadania tego dziadostwa "przecinaka" w siekierze. Wygodne to w użyciu ?
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Można tego używać jako płaskiego adze albo jako małej łopatki do kopania małych dołków.
Ta siekiera będzie przerabiana specyficznie do rąbania drewna. Dostanie phantom bevels.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

hm, ciekawa siekiera do pracy z drewnem w budownictwie.
pionowe ostrze zbiera gałęzie i korę z boków pnia. A poziome do okorowania, nawet powierzchni, jej wygladzania itp. cos podobnego jak ośnik.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Do ośnika to ma daleko i nie ma mowy aby to pracowało jako ośnik. Może robić co najwyżej za adze.
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

trochę zakrzywić, zaoblić i do wyciosywania czółna idealne.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Razowiec »

No też własnie pomyślałe, że to właśnie ma pracować jak ciosło.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

To nie robi za ciosło. To pulaski axe
http://en.wikipedia.org/wiki/Pulaski_%28tool%29
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Razowiec »

Pomieszanie z poplątaniem ten artykuł. Najpierw piszą, że narzędzie to połączenie siekiery i ciosła a potem, że to ciosło służy to rycia w ziemi... czyli to raczej połączenie siekiery i motyki. Powinni użyć raczej słowa hoe.
ODPOWIEDZ