zapachy odstraszające owady

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

zapachy odstraszające owady

Post autor: Apo »

Niebawem nadciągnie chmara latających paskudztw.. W tym roku postanowiłam zrobić sama repelent, gdyż wszelakie dostępne w sklepach na mnie nie działają (jeszcze jeden mi został do wypróbowania od znajomego leśnika..) i stąd moje pytanie:
jakie zapachy odstraszają owady?
Jak na razie obstawiam 3:
Cymbopogon citratus (palczatka cytrynowa)
Geranium (bodziszek)
oraz
Monarda didyma (pysznogłówka szkarłatna).

Plan jest taki:
zamówienie absolutów i nośników (alkoholu), mieszanie, destylowanie, zabawa w małego chemika, zlewanie do spryskiwaczy i voila!
Fachową pomoc przy produkcji otrzymam od kolegi, który jest perfumorobem ;)

Uprzedzam posty "przy ognisku i tak nic nie lata" - wiem to :P
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Re: zapachy odstraszające owady

Post autor: soohy »

Apo pisze:jakie zapachy odstraszają owady?
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)
Awatar użytkownika
Dr.Grylls
Posty: 15
Rejestracja: 10 lis 2011, 09:59
Lokalizacja: Małopolska
Gadu Gadu: 6520991
Płeć:

Post autor: Dr.Grylls »

Apo pisze:jakie zapachy odstraszają owady?
Czeremcha (Padus avium)
"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać."
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Dr.Grylls tak, a dokładniej soki z niej roztarte po skórze. Trzeba okorować i się wysmarować wewnętrzną częścią kory.
Awatar użytkownika
Dr.Grylls
Posty: 15
Rejestracja: 10 lis 2011, 09:59
Lokalizacja: Małopolska
Gadu Gadu: 6520991
Płeć:

Post autor: Dr.Grylls »

soohy pisze:Dr.Grylls tak, a dokładniej soki z niej roztarte po skórze. Trzeba okorować i się wysmarować wewnętrzną częścią kory.
Dokładnie :) Do zapachu się człowiek przyzwyczai a komary będą go omijać szerokim łukiem..
"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać."
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Juz jest taki temat
viewtopic.php?t=245
8-)
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Czermachę jak się okoruje i powiesi np. w namiocie to też skutecznie odstrasza.
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Armat pisze:Juz jest taki temat
viewtopic.php?t=245
8-)
To są sposoby - ja chcę tylko zapachy do stworzenia najlepsiejszego pięknie pachnącego repelenta :P ;)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
zaCiety
Posty: 157
Rejestracja: 14 maja 2008, 21:10
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: dawniej "Inkwizytor666" MTPN
Płeć:

Post autor: zaCiety »

Armani Emporio tez odstrasza robaki :mrgreen: :mrgreen:
Jeden kraj, jeden język, a ja ich kurna nie rozumie!!
Awatar użytkownika
Grzymek
Posty: 225
Rejestracja: 26 sty 2010, 01:58
Lokalizacja: Warszawa-Rembertów
Gadu Gadu: 6909467
Tytuł użytkownika: Na pohybel
Płeć:

Post autor: Grzymek »

Apo pisze:Uprzedzam posty "przy ognisku i tak nic nie lata" - wiem to
Nie byłaś nigdy na Bunkrze w bzyczącym sezonie :D
"Lecą z mej gęby kumullusów kłęby..."
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Mears wspominał gdzieś w Wild Tracks o roztartym krwawniku pospolitym (Achillea millefolium). Po angielsku to brzmiało bodajże "yarrow".
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

Ja znalazłem cos takiego:
http://www.eioba.pl/a/1ufr/survival-w-tajdze

od 5ego akapitu w dół

pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Ten artykuł, autorstwa Jana P. Ciecińskiego, ukazał się kiedyś w miesięczniku ''Survival'' i był dokładnie ''skomentowany'', że tak to delikatnie określę, zawiera dożo nieścisłości.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
JakubJ152
Posty: 43
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:49
Lokalizacja: 45 km. od Torunia.
Gadu Gadu: 337337
Tytuł użytkownika: Początkujący
Płeć:

Post autor: JakubJ152 »

Ja używałem majeranku do odstraszania komarów ,dawało to kilku minutowy efekt.
Więc póki w nas ten serca czas niech szumi nam zielony las.
Zielone myśli w głowie miej, marzenia rozśpiewane.
Żyj tak jak chcesz i umiesz żyć, pozwól swej duszy dalej śnić
i do przodu śmiało idź, sam jest sobie panem"
Awatar użytkownika
Roid
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2012, 18:32
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: Roid »

Z tego co mi się obiło o uszy to organizm nasycony witaminą b usuwa ją z pot'em a zapach ten odstrasza owady...
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Kocimiętka (nepeta cataria) wydziela zapach, którego nie znoszą komary.
Awatar użytkownika
CzarnyKruk
Posty: 64
Rejestracja: 19 paź 2011, 22:10
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: CzarnyKruk »

Mr. Wilson, "miesięcznik Survival"?? pierwsze słyszę... jest takie cos?
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Było :-/ , kilka lat temu ukazywał się taki magazyn.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

roztarte łodygi i liście pomidora skutecznie odstraszają komary.
Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Maciej
Posty: 6
Rejestracja: 06 paź 2009, 11:08
Lokalizacja: lubelskie
Tytuł użytkownika: spacerowicz
Płeć:

Post autor: Maciej »

Olejek cytrynowy i goździkowy też podobno odstrasza.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Dzięki za zainteresowanie :) Na dniach powinnam zamawiać absoluty i mieszać, mieszać, tworzyć ;)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

Apo pisze:Dzięki za zainteresowanie :) Na dniach powinnam zamawiać absoluty i mieszać, mieszać, tworzyć ;)
to ja zamawiam specyfik u Ciebie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Noł problem Miśka :) Kumpel się śmieje, że zrobię prawdziwie leśne perfumy ;)
Spróbuję kilka łączeń, wypróbuję i zarobię miliardy dolarów na moim patencie, wykupując całą zalesioną część Ziemi ;)
A poważnie.. muszę trochę popróbować różnych kombinacji, bo nie wiem czy użyć kilku absolutów w jednym repelencie (i w jakich proporcjach), czy pojedynczo brać. Mogę też podsyłać próbki chętnym, to więcej opinii będzie :D
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Mały dodatek od mojej kobiety, miała co najmniej 4 przedmioty na uczelni traktujące na ten temat:

Mieszanka przeciw kleszczom: 2 krople olejku geraniowego, (Pelargonium graveolens), 2 krople olejku Bois de Rose (Aniba roseadora), 3 krople olejku lawendowego (Lavandula angustifolia), 2 krople olejku Myrhh, (Commiphora myrrha), 2 krople olejku Opoponax (Commiphora erythraea), 1 kropla olejku Bay leaf (Pimenta racemosa).
Mieszanka przeciw pchłom: 4 krople olejku szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea), 2 krople olejku cytronella (Cymbopogon nardus), 8 krople olejku mięty pieprzowej (Mentha piperita), 4 krople olejku cytrynowego (Citrus lemon).

Aromaterapia również znalazła zastosowanie w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji kotów. I tak na przykład w kocich szamponach możemy spotkać lawendę (Lavandula angustifolia), różę (Rosa damascena), geranium (Pelargonium graveolens), rumianek rzymski (Anthemis nobilis), eukaliptus (Eucaliptus globulus), drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia) i tymianek (Thymus vulgaris). Natomiast w preparatach odstraszających pchły i kleszcze adresowanych do kotów znajduje się rozmaryn (Rosmarinus officinalis), lawenda (Lavandula angustifolia) oraz geranium (Pelargonium graveolens).
Obecnie coraz modniejsze w naszym kraju staje się jeździectwo. To nowe hobby zaczyna przekładać się również na powstawanie wielu nowych produktów przeznaczonych do pielęgnacji koni. W tych produktach również dużą role odgrywają olejki eteryczne. Do najczęściej spotykanych należą: bazyliowy (Ocimum basilicum), bergamotowy (Citrus aurantium), rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis), eukaliptusowy (Eucaliptus globulus), geraniowy (Pelargonium graveolens), lawendowy (Lavandula angustifolia), lemongrasowy (Cymbopogon citratus) i drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) stosowane zarówno poprzez skórę oraz w postaci inhalacji.

Repelenty

Olejki eteryczne są również z powodzeniem stosowane jako repelenty. Zgodnie z definicją repelentami nazywamy wonne substancje, które działają odstraszająco na owady, roztocza czy inne szkodniki. Od najdawniejszych czasów próbowano sobie radzić z problemem ukąszeń czy szkodnikami obserwując naturę i stosując tę wiedzę w życiu codziennym. Zaobserwowano na przekład, że istnieją rośliny, których owady unikają. Tak odkryto odstraszające właściwości niektórych roślin. Nie tylko ludzie potrafią korzystają z tej wiedzy, ale robią to również z powodzeniem zwierzęta. Na przykład kawki zbierają liści pomidorów i wykładają nimi gniazda by chronić pisklęta i siebie przed kleszczami. Zapachu liści pomidora jak potwierdziły badania nie tolerują również komary i muchy. Po dzień dzisiejszy można spotkać balkony obsadzone krzewami pomidorów. Krzaki te dostarczają nam pysznych owoców oraz równocześnie odstraszają „latających nieproszonych gości”.
Wysoce skuteczna w walce z komarami jest Cymbopogon hinterianus, czyli tak zwana trawa cytronellowa. Produkuje ona tak silny olejek, repelent, że w przestrzeni około 3m2 wokół rośliny, nie ma szans na spotkanie z komarem. Głównym składnikiem odpowiadającym za te odstraszające właściwości olejku jest cytronellal. Intensywne badania nad komarami i substancjami służącymi do ich odstraszania pozwoliły na poznanie nowych źródeł olejków mogących pełnić funkcje repelentów. Należą do nich olejek cedrowy (Cedrus atlantica, - cedrol), bylicowy (Artemisia herba-alba, -borneol, terpinen-4-ol) i miętowy (Mentha piperita, -mentol). Łącząc odpowiednio wymienione olejki można sporządzić bardzo skuteczny repelent przeciw komarom, który jest jednocześnie przyjemny zapachowo dla człowieka.

Równie cennymi repelentami są olejki kopru włoskiego i rozmarynowego. Głównym składnikiem o właściwościach odstraszających w olejku kopru włoskiego jest karwon a w olejku rozmarynowym 1,8-cyneol. Posiadają one silne właściwości odstraszające taki pasożyty jak świerzbowce i wszy.
Nie wypada nie wspomnieć o lawendzie (Lavandula angustifolia). Od dawien dawna stosowanej jako środek nadający przyjemny zapach odzieży i jednocześnie skutecznie odstraszający mole. Olejki lawendowy i miętowy są również nietolerowanie przez innych nieproszonych gości jak mrówki faraona. Ponadto mrówki nie lubią zapachu pietruszki i pieprzu ziołowego. Natomiast olejek miętowy również skutecznie odstrasza wołka zbożowego i ryżowego.

Owady i repelenty:

komary:
cedrowy, cynamonowy, goździkowy, eukaliptusowy, bylicowy, bazyliowy, mięty pieprzowej, drzewa herbacianego (Edytka by Margola: jeszcze cytronellol w olejkach eterycznych z owoców cytrusowych)

muchy:
cyprysowy, koprowy, mięty pieprzowej

muszki owocówki:
Litsea Cubeba, cytronella (Edzia by M: olejek lemongrasowy) , goździkowy, cedrowy

wszy:
rozmarynowy, cytronella, koprowy

kleszcze:
goździkowy, drzewa herbacianego, rozmarynowy, lawendowy,
geraniowy

pchły:
cynamonowy, koprowy, anyżowy, rozmarynowy, lawendowy,
geraniowy

roztocza:
jałowcowy, goździkowy

Repelenty mogą z powodzeniem sprawdzać się w ochronie pól uprawnych. Od najmłodszych lat uczestniczyłam w pracach ogrodowych. Jednak dopiero jako osoba dorosła zauważyłam jak istotne jest miejsce i towarzystwo, w jakim sadzi się daną roślinę. Otóż jak wykazały badania łącząc rośliny uprawne w odpowiednie pary można ograniczyć porażenie ich przez szkodniki. Substancje zapachowe produkowane przez roślinę nieżywicielską dla szkodnika, maskuje roślinę żywicielską w postaci naturalnego kamuflażu. Utrudniając w ten sposób odnalezienie jej przez szkodnika. Oto kilka takich przykładów.

Rośliny i szkodniki:

Kapustne + tymianek lub mięta | Bielinki, śmietka kapuściana
Jabłonie + nasturcja | Mszyce na jabłoniach
Groch + pomidor | Pachówka strąkóweczka
Cebula + marchew | Śmietka cebulanka
Malina + niezapominajka | Kistnik maliniak
Kapusta + groch | Bielinki
Marchew + skorzonera | Połyśnica marchwianka

Powyższe materiały udostępnione przez prof. Dr hab. Stanisława Ignatowicza z Katedry
Entomologii Stosowanej, SGGW w Warszawie.

Zapach stał się podstawą innego równie ciekawego mechanizmu obronnego roślin. Stwierdzono występowanie takiego mechanizmu u wielu roślin uprawnych. Za przykład mogą posłużyć ogórki, wiele odmian fasoli, bawełna czy kukurydza. Mechanizm ten polega on na tym, że rośliny zaatakowane przez szkodniki na przykład przędziorki, zdolne są do produkcji i wydzielania związków, które przywabiają owady drapieżne. Można powiedzieć, że rośliny te wysyłają zapachowy sygnał wzywający swego rodzaju „pogotowie ratunkowe ” w postaci „brygady” odpowiednich drapieżnych owadów służących jako ekipa ratunkowa.
Olejki eteryczne również dobrze sprawdzają się w leśnictwie. Na przykład olejki musztardowy (Brassia spp.) i czosnkowy (Allium sativum) działają odstraszająco na jelenie.
Jako osoba genetycznie „obciążona” pasją ogrodnictwa również założyłam swój własny ogród. Od początku borykałam się z corocznymi dość niemiłymi wizytami stada gąsienic, które panoszyły się na moich berberysach. Jeśli ktoś próbował się kiedyś zmierzyć z takim problemem w swoim ogródku dobrze rozumie jak nie przyjemne były skutki takich wizyt. Rozwiązanie przyszło przez przypadek. Dostałam w prezencie doniczkę z lawendą. Jak się później okazało tam gdzie sięgały łodygi lawendy tam nie było gąsienic. Takim sposobem pozbyłam się problemu gąsienic i zyskałam piękny lawendowy dywan chroniący rośliny i dający piękny uspokajający aromat.
Świat roślin i ich właściwości jest wciąż dla nas wielką niespodzianką i nie wiadomo, jakie jeszcze tajemnice przed nami skrywa. Mam nadzieję, że udało mnie się zainteresować Państwa tą tematyką.


LITERATURA:

„Holistic Aromatherapy for Animals” Kristen Leight Bell, Findhorn Press, 2002

“Essential Oils for Horses” ( :D ) Carole Faith, Trafalgar Square Publishing 2002

Materiały z prezentacji „Substancje zapachowe roślin i ich wykorzystanie w walce ze szkodnikami” - Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW

___________________________________________________________________

Powyższy artykuł pochodzi z:
1 (55) t. 15, Zima ’2009 Aromaterapia 32 www.literatura.aromaterapia.pl
___________________________________________________________________


Jeśli ktoś interesuje się aromaterapią, ew. chce kupić olejki eteryczne, to Margola chętnie posłuży radą, co by chińskiego/syntetycznego gówna nie nabyć.
Apo, jak będziesz potrzebowała wsparcia poza kolegą perfumiarzem, to wal jak w dym. :)
Jak ma odpowiedni osprzęt to możesz się pokusić o samodzielne uzyskanie olejków eterycznych, albo wody kwiatowej, ale ponoć gość musiałby mieć mini laboratorium. ;)
Edzia: ewentualnie, jak chcesz rzucić pracę, to możesz spróbować metody 'enfleurage' - najbardziej podpada pod bushcraft. :P
Edzia 2:
W przypadku olejków cytrusowych, oraz innych w mniejszym stopniu, uwaga na ekspozycję słoneczną, ponieważ mogą powstać przebarwienia (zwrócić uwagę na starsze panie i ich szyje w okolicach skrapiania perfumami - często okolice wyglądają 'jak brudne'). Dodatkowo - olejki cytrusowe dość szybko wyparowują, przez co tracą swoje właściwości (konieczność powtarzania aplikacji) + są wrażliwe na światło - trzeba je trzymać w butelkach z ciemnego szkła, w miejscu ciemnym i chłodnym.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Abscessus Perianalis pisze:co najmniej 4 przedmioty na uczelni traktujące na ten temat:
cóż to za studia jeśli można spytać?
ODPOWIEDZ