Ostrzałka VICTORINOX

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Ostrzałka VICTORINOX

Post autor: kamykus »

Witam, natknąłem się w sklepie z nożami na ostrzałkę VICTORINOX nie wiem dokładnie co to za model, ale wygląda identycznie z 4.3323, więc może to to samo.

Obrazek

W opisach na allegro piszę że nadaje się do ostrzenia scyzoryków i noży. Zastanawiam się nad kupnem, gdyż wielkość ostrzałki jest podobna do długopisu, a waga, kilkanaście gram.

Czy miał ktoś ostrzałkę tego typu? Jak to się sprawdza? Nie jest za mała dla noży z 10cm ostrzem?
Awatar użytkownika
pasikonik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2011, 19:06
Lokalizacja: górny śląsk
Płeć:

Post autor: pasikonik »

Hej szkoda że nie mówiłeś na wypadzie na bagna że zastanawiasz się nad kupnem takiego ustrojstwa akurat miałem ta ostrzałkę przy sobie jak następnym razem gdzieś się spotkamy to może... pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

A no szkoda:(
A możesz coś o niej napisać? Jak się tym ostrzy noże? Bo dość małe to ustrojstwo, na scyzoryk na pewno się nadaje, ale czy na nóż? Ty masz spory, ostrzyłeś go może o tego VICTORINOXa?
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Co ja mogę od siebie dodać:
- ta część "szczelinowa" IMHO nie ostrzy dobrze. Pewnie przydaje się w wypadkach większych szczerb, kiedy trzeba wyprowadzić szlif. Ale zauważyłem, że szybko się zapycha (czernieje powierzchnia kamienia).
Wyprowadzenie na ostrość "golącą włos" tym ustrojstwem wydaje mi się trudne.

Lepiej natomiast jest z tą tradycyjną częścią. Tutaj ostrzałka daje możliwość popisu, ale uwaga, nie jest ona na tyle długa aby można było nią ostrzyć większe noże (średni nessmuk, Leuku, bowie).

Kamień ma poprowadzony rowek umożliwiający ostrzenie haczyków, grotów, szydeł. etc.

Trzeba uważać na tą ostrzałkę. Ja swoją nosiłem bez skuwki, i po pewnym czasie złamałem kamień u nasady.
Po naostrzeniu noża kamieniem, kusi pociągnięcie ostrzem po spodzie kubka ceramicznego aby osiągnąć wyższy stopień ostrości. Czyli brakuje wyższej gradacji.
Ale to już dla takich frików ostrych noży jak ja. Normalny użytkownik będzie zadowolony z efektu ostrzenia.
Jej zaletą jest cena i kompaktowy rozmiar.
Według mojej oceny w skali 0 do 5, daję ostrzałce 4.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
pasikonik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2011, 19:06
Lokalizacja: górny śląsk
Płeć:

Post autor: pasikonik »

Puchal dokładnie to opisałeś też mam takie spostrzeżenia z używania tego ustrojstwa do podostrzenia noża w terenie nada się ale żeby dopełnić dzieła używam ostrzałki z wałkami ceramicznymi, jutro zdj.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

mam również ten cud :) sprawuje się dość dobrze. Większy nóż też można podostrzyc w terenie kwestia tylko pokombinować :) ta biała końcówka v moim zdaniem nadaje się tylko do wygładzania kt po obróbce kamieniem.
Obrazek
ODPOWIEDZ