Penny Can Stove - kuchenka spirytusowa z puszek aluminiowych

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

To jest łatwiejszy projekt: http://zenstoves.net/ConstructionStep2- ... -LPSBStove

Obrazek

Etanol 92% jest bardzo dobry, byle nie kopcił przez jakiś durny dodatek :D
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

rumak, może głupio że pytam ale nie jestem pewien czy Ty kojarzysz skąd się w nazwie wzięło "Penny" ?
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Proszę, jeszcze jeden obcojęzczny materiał poglądowo-instruktażowy: http://www.jureystudio.com/pennystove/penny2.html
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Q_x, żebyś ty wiedział ile nocek nie przespanych i kilometrów filmów na YT przeglądnąłem żeby ponownie znaleźć ten materiał (i nadal doszukać się nie mogę) to matko ulituj się nademną. Dlatego zadalem pytanie :-) bo już mnie cholera strzelała o.O
W sumie jeśli ten materiał jest tak trudny do zdobycia to sobie odpuszczę robienie tej kuchenki, chyba wrucę do projektu "Vesuvio stove"

kuchenke mam zamiar stosować zamiast podstawowej tangrii w zestawie szwedzkim, ta ze sprężyną wydawała się ciekawa, ale chyba za wiele z nią zachodu.
Natomiast ta którą ty pokazałeś na poprzedniej stronie jest niczego sobie, ciekawe połączenie kapilarnej z ciśnieniową, tylko zastanawia mnie fakt czemu nikt przy tych kuchenkach nie instaluje siatek dopalających opary (z sitek do fajek tytoniowych) przecież to zwiększa temp. płomienia (a może się mylę) anyway, muszę zacząć kombinować bo inaczej to bicie piany niepotrzebne.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Quasz, co do ceny - gruby sznur do uszczelniania kosztuje w markecie 30 zł/0,5m, więc cena 400 czy 500zł za 4m2 koca wdaje się znośna, w sensie jeżeli jest się producentem, który jest w sanie zużyć taką ilość filcu.

Odn. tej trudnej do znalezienia kuchenki, może to był jakiś np. japoński projekt i nie da się go znaleźć ani po polsku, ani po angielsku? Japończycy zrobili sporo dziwnych rzeczy w temacie :D A ta dziwna puszka - na moje to ma po prostu metalowy knot z nietypową komorą sprężania.

Dopalanie spalin, szczególnie po izopropanolu to ciekawy pomysł, ale chyba nie dla mnie. Widziałem to w praniu gdzies na YT z sitkiem do zlewu (RJBURG?). Swoje poszukiwania definitywnie zakończyłem na palnikach a'la ISO-Clean i mało eksperymentuję (no chyba, że świat się pozmienia). Efektywnośc tych palników jest naprawdę zadowalająca, nawet jeżeli w spalinach jest jeszcze trochę formaldehdu, który możnaby wykorzystać. Myślę, że gdybym miał walczyć o podniesienie efektywności, zacząłbym od osłony, nie od palnika.

Vesuvio stove używa grubaśnych śrub żeby podgrzewać alkohol i to by mnie trochę martwiło - muszą naprawdę sporo ważyć, po przegrzaniu mogą zacząć rdzewieć. Bezwładność cieplna to jeszcze jeden problem - w sensie, że długo się rozgrzewają i jeszcze dłużej stygną. Może jakiś Day Tripper by się sprawdził, albo to: ? Łatwo da się na tym zamocować siatkę ;)
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Kuchenka działa. Test został wykonany na balkonie, trochę wiało ale skonstruowałem na prętce prowizoryczny wiatrochron. Jednakże muszę stworzyć jeszcze odpowiednie 'rusztowanie' pod kubek/menażkę. Kubek poj. 600ml z ok. 400ml wody zagotował się w ok. 10 min. wszystko odbyło się poprzez polanie kuchenki odrobiną dykty i podpalenie całości. Dodam jeszcze, że do kuchenki musiałem dolać dykty gdyż dałem jej za mało i kuchenka zgasła i dopiero po jej dolaniu woda zaczęła się ostro gotować. I to jest chyba najlepszy sposób na jej działanie w zimie, wpierw mała ilość paliwa nagrzewa mocno kuchenkę a później napełniając ją większą ilością denaturatu łatwiej ją odpalić. Kubek znajdował się ok. 4,5 cm nad palnikiem, więc za wysoko. Optymalnie było by ok. 3cm.
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

chyba znalazłem zastępczy materiał dla kuchenki z knotem

to co nas interesuje to 1:50 minuta filmiku, podobno to jakiś materiał do uszczelniania połączenia rury wydechowej - wiec zapowiada się wycieczka do sklepu z częściami samochodowymi.

[ Dodano: 2013-08-19, 19:30 ]
Łopata dla mnie poproszę! icon_twisted

TAAAK ZNALAZŁEM ! Szukajcie a będzie wam znalezione - jak mawia pismo!
OTO ULTRA KUCHENKA SPRĘŻYNOWA


ale jak gość napisał w komentarzu - potrzebna jest sprężyna z stali która się nie rozhartuje i wraca do swojej formy.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
ODPOWIEDZ