Penny Can Stove - kuchenka spirytusowa z puszek aluminiowych

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Nie mam obecnie ani dykty ani benzyny ekstrakcyjnej ale zostało mi trochę rozpuszczalnika, czym mogę nim przepalić i sprawdzić szczelność?
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Nie, to nijak nie zadziała, najwyżej spowodujesz pożar i zepsujesz to, co właśnie zrobiłeś.

Wielopaliwowe to masywne monstra są :D
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

A co będzie lepszym paliwem dykta czy benzyna ekstrakcyjna? Bo gdzieś wyczytałem, że w takich kuchenkach benzyna ma lepsze spalanie.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

rumak, wszystko już było poczytaj. Na benzynie to będziesz miał płomień na pół metra.
A co do waty to ja nie widzę najmniejszego sensu. Jedyne co gwarantuje to permanentny smród.
Producenci niektórych denaturatów to się powinni wziąć za produkcje perfum. Trwałość pierwsza klasa :roll:
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Teraz ptanie: Rumak, w jakich kuchenkach? Była ostatnio mowa o trzech różnych konstrukcjach i są trzy różne odpowiedzi.
Mamy letki offtop (samoprężne kuchenki wielopaliwowe faktycznie lepiej chodza na benzynie), dyskusję obok tematu (palnik czysto spalający izopropanol, który jakoś dałoby się dostosować do spalania benzyny ekstrakcyjnej) i dyskusję w temacie (penny stove, który jak się do niego naleje benzyny, w najlepszm wypadku zamieni się w kulę ognia).

Jeżeli czytałeś gdzieś, że penny stove lepiej chodzi na benzynie, to chyba mamy różne internety icon_twisted icon_twisted icon_twisted

Bonus:
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Okej, dzięki :-)
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

https://picasaweb.google.com/1181619028 ... mg]http://[/img]

W kwestii paliwa do palników spirytusowych:
Etanol 96%
Eter 3%
Aceton 0,48%
Glikol 1%

Dawałem to studentom do czyszczenia kuwet po zajęciach ze spektrofotometrii. Okazało się że ma trochę więcej zastosowań. Spala się genialnie nie ma mowy o kopceniu.
Cena 123PLN ok 8l. Czyli jakieś 15 za litr.
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Q_x - bo mnie to cholera trapi od dawna, a może ty bedziesz posiadał potrzebną mi odpowiedź, wiec zadam pytanie z opisem sytuacyjnym.

kiedyś, może jakieś 2 lata temu trafiłem kanał you tube gdzie gość zrobił kuchenke na denaturat z puszki po nivei, sprężyny oraz (i tu jest pytanie) z cholera wie czego, co było materiałem który się nie spalał i stanowił knot. Kuchenka ta działała tak że, kiedy otwierał puszke po nivei, sprężyna się rozprężała z zainstalowanym knotem w środku i można było ją odpalić. Fajnym fjuczerem było to że kiedy ta kuchenka weszła w stan pracy to góra knotu tylko dopalała powstałe na dole opary ( knot nie był okrągły, miał kształt klina przewlekanego przez sprężynę).
Wracając do pytania - z czego był knot w takim razie, czyżby jakiś rodzaj maty szklanej?
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Obstawiam włókno węglowe, "sfilcowane", używane m. in. do produkcji koców spawalniczych. Niestety, nie mogę teraz namierzyć tego filmu, żeby się upewnić (ale też widziałem i pamiętam patent)
Kosztuje toto fortunę :(
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Qasz pisze: Wracając do pytania - z czego był knot w takim razie, czyżby jakiś rodzaj maty szklanej?
Takie knoty robi się ze sznura do uszczelniania kuchenek, pieców, kominków - z włókien szklanych - niepalny.

Poszukaj na znanym portalu aukcyjnym: "sznur uszczelniający"
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Mr.Bogus, szukałem i wiem o co chodzi, tylko to nie było szczeliwo, to wyglądało jak kawałek płótna które paląc się, nie utleniało się.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

A ja obstawiam kewlar, i przynajmniej łatwy do dostania. Są w postaci lin, sznurków i płócien.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Może jakbyśmy zlokalizowali to oryginalne nagranie to byłoby łatwiej zgadnąć. Włókno węglowe jest czarne, szklane z reguły całkiem jasne, kewlaru jako knota jeszcze nie widziałem.

Bonus, jeszcze ciepłe wideło:
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Są liny i sznurki kewlarowe - to tak jak by knot.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Wiem, że są, tylko chciałem napisać, że nie widziałem tego "w praniu". Jeżeli już widziałem jakiś sznurek, to najczęściej z włókna szklanego albo po prostu bawełniany.
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Zrobiłem takową kuchenkę, całość uszczelniłem jakimś klejem wysokotemperaturowym, nalałem dyktę firmy Dragon (na naklejce jest napisane 92%) podgrzałem aż całość była ciepła i...nic. Zapala się tylko wlew paliwa i nic po za tym. Nie wiem czy to ma wpływ ale wykonałem ok. 23 otworów wentylacyjnych w palniku.
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Oblej ją naokoło dyktą, podpal całość, załapie.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Rumak, 92% czego? Gdzie są te otwory - na bocznej krawędzi, czy na górnej? Prymowanie nie pomaga (to, co Marshall pisał - tylko z umiarem tej dykty)? (penny stove to naprawdę nie jest dobry projekt palnika do zrobienia na początek) :591: :591:
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Zrobiłem kontrolowany test: położyłem palnik na największy palnik na kuchence gazowej w domu, pogrzałem aż zawrzało i wtedy odpaliło ale gdy ją zgasiłem i przeniosłem na balkon to już nie odpaliła. Właśnie przeczytałem skład: 92% Etanol.
Wylałem trochę tej dykty na balkon ale nie chciała się zapalić od zapalniczki (WTF?!)
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

W temperaturach koło 0C alkohol jest praktycznie niepalny. Terenowe rozwiązanie jest bardzo proste, małą butelkę nosi się w wewnętrznej kieszeni, kiedy trzeba nalewa się paliwa do palnika i natychmiast podpala.

Denaturat Dragon, o ile kojarzę: zapach acetonu, masa sadzy.
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Jedyny pomysł, jaki mam, to nalać paliwa i spróbować zagotować wodę w jakimś garnku. Może garnek (i osłona, jak masz) odbije część ciepła i palnik w jakimś momencie "zaskoczy". Jak masz możliwość, pokombinuj z wysokością podstawy, spód garnka powinien być chyba w okolicach 3 cm od górnej krawędzi palnika (o ile mi się nic nie pokićkało). Naprawdę nie chcę się ciągle zżymać na te kuchenki, ale możesz zerknąć na zenstoves.net, mają tam całą masę różniastych projektów, a nuż coś Ci podejdzie, albo zobaczysz co można zrobić inaczej/lepiej.
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Najbardziej dziwi mnie fakt, że nie odpalała nawet gdy ją podgrzewałem a potem gdy alkohol był prawie wrzący. Jak będę miał chwilę czasu to zrobię nową (to już chyba z 5-ta;)) z mniejszą ilością dysz bo może przez ich zbyt dużą ilość uciekają opary.
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Nie chodzi o uciekające opary, tylko o to w jakim stopniu kuchenka sama się podgrzewa, o cieplne sprzężenie zwrotne.
"Klasyczny" penny stove ma górną część wetkniętą w dolną odwrotnie, tzn. górną w dolną, z wystającm "kołnierzem", żeby sam siebie bardziej nagrzewał.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2013, 19:49 przez Q_x, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rumak
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:28
Lokalizacja: Zielona Góra / NB
Gadu Gadu: 8998618
Płeć:

Post autor: rumak »

Paliwo jest okej do tej kuchenki? Może zmniejszyć jej wymiary?
ODPOWIEDZ