śpiwór termiczny lifesystems

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

śpiwór termiczny lifesystems

Post autor: siux »

;-) Interesuje mnie jak się sprawuje to coś w terenie? Najlepiej gdyby wypowiedział się ktoś, kto ma, lub używał i wie jakie są możliwości w praktyce.
http://www.sklep-presto.pl/product-pol- ... 49255210f2

Zastanawiam się nad tym od dawna ponieważ sam ma recona3, który kosztował prawie dwa razy więcej. A nie mam stałej miejscówki (Rembridż? :mrgreen: ) i sypiam w terenie sporadycznie i to bardzo. Więc zastanawiam się czy dla osób, które bardzo rzadko nocują na glebie nie było by to lepsze rozwiązanie niż pakowanie grubych pieniędzy w bivybagi czy jak to się tam poprawnie zwie....
Z opisu: śpiwór wielokrotnego użytku, na ekstremalne zimno.
Nie duże to, lekkie. Gdzieś wyczytałem, że zatrzymuje 90 procent naszej ciepłoty.... Ale na naszym forum nikt się nie zachwyca.... i w ogóle opinii użytkowników nigdzie nie znalazłem...
Może jednak ktoś miał przyjemność i się podzieli spostrzeżeniami.... ;-)
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

musi mieć też wady i to sporo

- zimne w dotyku i mało przyjemne - folia w końcu
- nie oddycha
- kondensuje parę wodną od środka
....
- doskonale przewodzi ciepło!

Zadaj sobie pytanie - dlaczego na ekstremalne wyprawy nikt nie uzywa tego rozwiazania a idą w puch?

Nie, nie uzywałem tego, ale spałem zawinięty w folie NRC, a tu zdaje się ta technologia ma zastosowanie - dużo lepiej niż bez śpiwora, ale śpiwora nie zastąpi.
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Wyglada jak rozbudowana NRC :-P
Jezeli tak jest to spanie w tym wyglada jak pisal Zirkau
Zirkau pisze:dużo lepiej niż bez śpiwora, ale śpiwora nie zastąpi.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Jeśli mowa Szekspira Ci nie obca, to możesz zapoznać się z tym materiałem:
Krótki przegląd:



Test w terenie:
p.1

p.2

p.3

Wynika z tego, że (zgodnie z nazwą produktu) to taki "wór przeżycia", a nie w pełni funkcjonalny śpiwór.
Gdyby to kosztowało tak 30-40PLN, może bym sobie taki sprawił do plecaka z którym jeżdżę na desce. Ale za 185PLN?!
Nawet na Ibeju drogo jest:
http://www.ebay.pl/sch/i.html?rt=nc&LH_ ... 86.c0.m283
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

Nietety Wojtek, szekspirowskim nie władam, dlatego pytam "naszych" ludzi czy mieli przyjemność z tego korzystać... Wiem, że to nie pełnowartościowy śpiwór, ale na trzy razy w roku taniej by wyszło niż kupno jakiegoś konkretnego za 4 albo i 6 stówek??
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

siux'ie, to ja Ci napiszę w wielkim skrócie, że ta dziewczyna nie doświadczała jakiegoś wielkiego komfortu. Wręcz mówiła że było jej zimno, i dopiero po podłożeniu igliwia, i gałęzi komfort się poprawił.
Spodobało mi się jedno jej stwierdzenie:
"...Jest mi zimno, ale jako kanadyjka, doświadczałam gorszych rodzajów zimna :)"
Jeśli mogę coś nieśmiało zasugerować. Nasz kolega Armat, podczas Zlotu Jesiennego AD. 2011, pierwszej nocy zimna doświadczył. W noc następną, owinął śpiwór dodatkowo NRCtką, i komfort termiczny znacznie mu się podniósł. Więc za ułamek tej ceny, kupujesz dwie najlepsze NRCty jakie możesz sobie wyobrazić, rolkę taśmy naprawczej... i już wiesz co robić. Wzmocnij też brzegi otworu wejściowego taśmą, wytnij, na obwodzie otwory, przewlecz sznurek do zaciągania, jak w śpiworze.
Może tak?
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Albo ściągasz sobie z zagranicznej strony taką folię NRC w wersji opancerzonej, czyli casualty blanket :) Można z tego używać jak tarpa, bo ma oczka na obwodzie, a odbija ciepło identycznie jak NRCta.

Jakby było jakieś większe zamówienie z recona, to ja pewnie sam bym taką folię brał :)
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Ow spiwor nie jest przypadkiem dla sluzb typu GOPR ? zeby wsadzic osobnika do srodka i w miare cieplym spiworze dostarczyc do szpitala?
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

GOPR z tego co widziałem w jakiś relacjach używa zwykłej NRCty, tyle, że pozawijanej...

To o czym ja pisałem jest na pewno używane przez służby medyczne i medyczno-poszukiwawcze. :)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Obrazek
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Re: śpiwór termiczny lifesystems

Post autor: StaszeK »

siux pisze:;-) Gdzieś wyczytałem, że zatrzymuje 90 procent naszej ciepłoty....
Dotyczy to tylko ciepła traconego przez nasze ciało przez wypromieniowanie. Taka folia ma wysokie albedo, czyli dużo odbija a mało pochłania. Ale nasze ciało traci ciepło nie tylko przez wypromieniowanie.
ODPOWIEDZ