Niezidentyfikowane zdjęcia

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Niezidentyfikowane zdjęcia

Post autor: soohy »

Witam, wrzucam 24 zdjęcia, które nie udało mi się zidentyfikować szukając w różnych źródłach: internecie, kilku książkach. Czasami jest kilka zdjęć tego samego. Proszę o przejrzenie i napisanie co to jest w danym zdjęciu. Fotografie przedstawiają rośliny, odchody, pozostawioną sierść - najprawdopodobniej stoczona walka, tropy, pióra i owad. Zależy mi, abym wiedział co znajduje się na zdjęciach, dlatego założyłem temat na forum. W razie pytań proszę pisać.

Link:
https://picasaweb.google.com/1045722630 ... cj4qP2izwE

Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział/temat, dlatego w razie "W" proszę o przeniesienie.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Soohy, tak na przyszłość, jeżeli będzie Ci zależało na identyfikacji danej rośliny, to postaraj się zrobić dla każdego nieznanego gatunku zdjęcia:

Dla roślin zielnych
- ogólne, tzw. "pokrój"
- zbliżenie na nasadę liści
- zbliżenie na kwiat lub kwiatostan widok od boku, "z profilu"
- jeżeli to możliwe, zbliżenie wnętrza kwiatu, żeby można było policzyć słupki i pręciki.

Dla drzew i krzewów
- pokrój
- kora pnia
- liść
- całą gałąź z liśćmi
- kwiatostan lub owoc

Żeby rozpoznać z jako taką pewnością mniej oczywiste gatunki na podstawie fotografii, trzeba dostrzec odpowiednie cechy taksonomiczne. ;-)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2011, 05:49 przez thrackan, łącznie zmieniany 1 raz.
Redneck
Posty: 50
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Gadu Gadu: 7740488
Tytuł użytkownika: Surwiwalowiec emeryt
Płeć:

Post autor: Redneck »

1. (nie wiem)
2. (nie wiem)
3. i 4. Żarnowiec miotlasty
5. i 6. (nie wiem)
7. Turzyca (zaostrzona)
8. i 9. Przetacznik (ożankowy)
10. i 11. Gwiazdnica (gajowa)
12. Firletka poszarpana
13. (nie wiem)
14. (nie wiem)
15 i 16. Odchody dużego ptaka; nic więcej nie umiem na ten temat powiedzieć i wątpię czy ktokolwiek będzie umiał.
17-19. Moja pierwsza myśl była taka, że to sierść królika/zająca, jednak po namyśle stwierdziłem, że kolor nie bardzo pasuje... więc sam już nie wiem.
20. Owad - koziułka warzywna. A roślina na której rzeczona koziułka siedzi, to czosnaczek pospolity (okaz w drugim roku wegetacji).
21. Kosaciec żółty (ta roślina na drugim planie, z szablastymi liśćmi; domyślam się, że o nią ci chodziło).
22-24. Autorem tych tropów jest kot.

Nazwy gatunkowe większości rozpoznanych roślin podałem w nawiasie, bo nie jestem pewien czy dobrze określiłem gatunki (prawdę mówiąc mam co do tego duże wątpliwości). Natomiast nazw rodzajowych właściwie jestem pewien.

Jeśli się pomyliłem, to proszę mnie poprawić.

Soohy, mam nadzieję, że ci pomogłem.

Thrackan, właśnie miałem napisać koledze taką samą lub podobną poradę, dzięki że mnie wyręczyłeś :-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Redneck pisze:Odchody dużego ptaka; nic więcej nie umiem na ten temat powiedzieć i wątpię czy ktokolwiek będzie umiał.
Pewnikiem duży ptak. Stawiam na Czaplę.
Choć korony drzew powinny wskazać to dokładnie. Jeśli okoliczne drzewa nie będą nosić znaków wypalenia wapnem to znak, że tu bytują Czaple. Jeśli posiadają znaki wypalenia, to pewnikiem kormorany...
Natomiast, jeśli w odchodach znaleźć będzie można resztki np. sierści czy piór to znak, że drapieżny patroluje okolicę. Szukałbym wówczas drzewa rachitycznego bo będzie to czatownia np. Bielika...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
roman9844
Posty: 6
Rejestracja: 23 gru 2010, 23:53
Lokalizacja: Parczew
Płeć:

Post autor: roman9844 »

W przypadku piór z białymi kropkami obstawiałbym sójkę.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

thrackan - muszę Ci przyznać rację, zdjęcia nie są na tyle dobre, aby wszystko można było łatwo rozpoznać. Robiłem je w tym roku na wiosnę, nie miałem takich planów jak teraz, a mam w planie zrobić galerię na różne tematy i już mam przygotowane wszystko, muszę tylko klikać dużo zdjęć. Z góry za to przepraszam i następnym razem, jeśli będę chciał coś wrzucić na pewno zrobię kilka różnych zdjęć.

Redneck - bardzo mi pomogłeś, naprawdę wielkie dzięki. Szacunek, nie wiedziałem, że komuś tak dobrze pójdzie. Co do zdjęcia 3 i 4 rezygnuję, bo jest niewyraźne i nic na nim nie widać. Gwiazdnica gajowa ma 12 płatków, natomiast roślina przedstawiona na moim zdjęciu ma ich 8. Myślę, że ma to znaczenie. Co do pozostałych rodzajów i gatunków muszę przyznać Ci rację. Firletka poszarpana na pewno ok, bo znalazłem ją już w książce. Co do śladów, również myślałem o kocie. Przez myśl mi przeszła nawet kuna, coś łasicowate, ale do muszę jeszcze sprawdzić w książce dokładniej.
Sierść była w pobliżu łąki i obok bagien. Zające tam nie występują, bo nigdy śladów nie widziałem.

yaktra - co kilka metrów były wysokie sosny zwyczajne, gdzie jakiekolwiek gałęzie były dopiero na koronie drzewa. Takie odchody były co kilka metrów. W pobliżu jest duża łąka, która czasem jest podmokła. W tym rejonie akurat występują bieliki. Nie rozumiem tylko o co chodzi z tym wypalonym drzewem


Dzięki Wam 8-)
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Drapieżne, Bielik, Sokół, Myszołów czy Jastrząb zawsze wypróżniają się w locie. Tym samym ichnie odchody spadają raczej na otwarty teren. W odróżnieniu od drapieżnych Czapla wypróżnia się wprost z drzewa na jakim siedzi. Wówczas odchody są wszędzie i na gałęziach i na ziemi. Kormoran zachowuje się identycznie jednak jego odchody niszczą i szpecą drzewa. Na koloniach Kormoranów drzewa z daleka wyglądają niczym oszronione...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Redneck
Posty: 50
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Gadu Gadu: 7740488
Tytuł użytkownika: Surwiwalowiec emeryt
Płeć:

Post autor: Redneck »

soohy pisze:Gwiazdnica gajowa ma 12 płatków, natomiast roślina przedstawiona na moim zdjęciu ma ich 8. Myślę, że ma to znaczenie.
Masz rację, liczba płatków i ich kształt są bardzo ważne przy ustalaniu gatunku.
Ale co do ilości płatków u gwiazdnicy niestety nie mogę się z tobą zgodzić - każda gwiazdnica ma 5 płatków korony, które są mniej lub bardziej głęboko podzielone (dlatego wydaje się jakby było ich dwa razy więcej).
Na twoich zdjęciach rzeczywiście można znaleźć kwiaty, które mają po 4 płatki, albo "4,5" (jeden płatek słabo wykształcony). Ale jak dobrze poszukasz, to znajdziesz również poprawnie wykształcone kwiatki pięciopłatkowe. Więc ja nadal obstaję przy swojej gwiazdnicy gajowej, tym bardziej że cechy okwiatu (płatki korony około dwa razy dłuższe niż działki kielicha) opisane w posiadanych przeze mnie przewodnikach pokrywają się z tym co widać na fotkach.

A tropy kota i kuny na pierwszy rzut oka rzeczywiście są podobne, ale kiedy dokładniej porównasz je ze sobą, na pewno znajdziesz szereg istotnych różnic.
Jeśli chcesz, to mogę ci podesłać na maila kilka w miarę dobrych zdjęć tropów łasicowatego (najprawdopodobniej kuna domowa) do porównań.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Redneck pisze:A tropy kota i kuny na pierwszy rzut oka rzeczywiście są podobne
na moje oko Kolega Rednack ma rację. Choć osobiście wolałbym widzieć owe zdjęcie o dużym rozmiarze.
Mogę zaprezentować (co zrobię) tropy Wydry ponieważ takowe mam i mocno różnią się od Kuny. Te z kolei charakteryzują się ciągniętym po śniegu ogonie ale "szczuplejszym" niźli bobrowy który na prostym odcinku tropu zamazuje pazurki.

Obrazek

Obrazek
Proszę oczywiście nie sugerować się GL rogiem bo ktoś tam prowadził rower
:mrgreen:

Wspomniałem również o tym, że Lis zostawia co jakiś czas kreskę idealnie na środku tropu. Jest to oznaka mocnego zainteresowania tego zwierza terenem jaki w tym czasie "patroluje". Wówczas to co jakiś czas opuszcza ogon i automatycznie go podnosi bo rudzielec to nadzwyczaj czysty "gość" a szczególnie dba o kitę. Taka kreska to oznaka rozluźnienia mięśnia pręta (nie prącia) który podczas luźnego "chodu" jest raczej utrapieniem. Bo w innym przypadku kita jest sterem, równoważnią (skok w głęboki śnieg np. za myszą), i ogrzewaczem podczas snu...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

1 - Zawilec gajowy
2,5,6 - Narecznica samcza
13. Bażant , kura
14. Dzięcioł duży
17, 18,19 - Wiewiórka pospolita

Na pozostałe odpowiedzi zostały już udzielone.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Redneck
Posty: 50
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Gadu Gadu: 7740488
Tytuł użytkownika: Surwiwalowiec emeryt
Płeć:

Post autor: Redneck »

Kurczę, nigdy przenigdy nie wpadłbym na to, że ta roślina na zdjęciu 1. to może być zawilec, tak się cwaniaczek zmienił...
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Mr. Wilson pisze:1 - Zawilec gajowy
2,5,6 - Narecznica samcza
13. Bażant , kura
14. Dzięcioł duży
17, 18,19 - Wiewiórka pospolita
1) To biale to nie jest zawilec gajowy!!! Ale nie potrafie podac nazwy.
Troche podobne do ozdobnych odmian wilczomlecza ale to chyba nie to?
Natomiast to zolte to: jasnota zolta
2) Chyba wrotycz ale nie jestem pewien.
3) Chyba na 100% zarnowiec.
4) Cykoria?
5 i 6) Narecznica?
7) ????
8,9) Zawsze mi sie myli z buszczykiem kurdybankiem ale to nie jest kurdybanek- pewnie sobie przypomne:)
Edyta
tak jak napisal Redneck Przetacznik .
10) Pokrzywa i podagrycznik na 100% i przytulia czepna?
11) ???
12) Mydlica lekarska?
15, 16) Odchody czapli albo sowy?
17,18,19) Wypluwki sowy (to jest to co wpuluwa sowa po zjedzeniu gryzonia)?
20) Czosnaczek (roslina) i komarnica (owad edyta... troche podobny do jetki?)
21) Kniec blotna (zolte kwiaty) i tatarak (mozliwe ze to jest kosaciec tak jak napisal Redneck)?
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

wypluwki Sowy wyglądają jak kulki i są nad wyraz czarne.
Zdjęcie zrobione z dużego zbliżenia;
Obrazek
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

yaktra pisze:wypluwki Sowy wyglądają jak kulki i są nad wyraz czarne.
Niekoniecznie ;) Zazwyczaj są ciemno szare i podłużne. Poza tym powinno w nich być widać kości i inne resztki po pożywieniu.

Resztki puchu to na pewno nie wypluwka.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

1.
Jak dla mnie to jednak chyba będzie Anemone nemorosa (zawilec gajowy). Taki dziwny Anemone :P

2.
Mr. Wilson pisze:2,5,6 - Narecznica samcza
Na pewno jakiś paprotnik. Widać w środku charakterystyczne pastorałowato zwinięte liście.
Bastion pisze:Chyba wrotycz ale nie jestem pewien.
Nie, to nie jest Tanacetum.

3 i 4
pisze:3. i 4. Żarnowiec miotlasty
Też mi się wydaje, że oba to Cytisus scoparius, aczkolwiek ten na drugim zdjęciu trochę dyskusyjny..

5 i 6
Tak, jak Mr.Wilson i Bastion twierdzą - Dryopteris filix-mas

7
Redneck pisze:7. Turzyca (zaostrzona)
Może i zaostrzona, może i nie. Ciężko zobaczyć na tym zdjęciu. Ale na pewno Carex :]

8,9,10 i 11
Redneck pisze:8. i 9. Przetacznik (ożankowy)
10. i 11. Gwiazdnica (gajowa)
Tak, zgadza się (jeśli chodzi o niebieskie i białe kwiatki).

12
Redneck pisze:12. Firletka poszarpana
Bastion pisze:12) Mydlica lekarska?
Wg. mnie żadne z tych. Saponaria (mydlnica) to na bank nie jest, ale na Lychnis ma za mało powcinane liście i inny kielich wydaje mi się... szkoda że nie ma foty z bliska :(

13 i 14
Nie znam się, nawet nie będę zgadywać :P Wiem tylko, że te czarne z białymi plamkami czasem znajduję koło domu :->

15 i 16
już wiadomo

17, 18 i 19
Mr.Wilson pisze:17, 18,19 - Wiewiórka pospolita
??? jak to

20.
Redneck pisze:20. Owad - koziułka warzywna.
Ok, może być.

21.
Redneck pisze:21. Kosaciec żółty
Może być.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Apo pisze:1.
Jak dla mnie to jednak chyba będzie Anemone nemorosa (zawilec gajowy). Taki dziwny Anemone :P
Jestem pewien prawie na 200%, ze to nie zawilec (w moich terenach na wiosne sa cale polacia bialych kwiatow zawilca).

Natomiast jezeli piszesz o zawilcu to moim zdaniem widac jego lodygi i liscie na zdjeciach nr 5-6 jako podszycie narecznicy.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Na zdjęciu nr 1 jest zawilec gajowy, dobrze przeanalizujcie to zdjęcie.
Widać na nim łodygę, liście, kwiat trochę dziwny bo to koniec kwitnienia. Płatki są delikatnie poskręcane, przywiędłe,
może to wprowadzić w błąd jeśli będziemy się kierować tylko nimi jako kluczem do rozpoznania rośliny. Zgadza się pora roku w której kwitnie i miejsce występowania.
Zdjęcie kiepskiej jakości więc i rozpoznać nie jest łatwo.

Jeśli ktoś uważa że jest to inny gatunek, proszę niech poda dokładną nazwę gatunku i szczegóły które według niego o tym świadczą.

Oczekuję na rzeczową dyskusję.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Po liściach sądząc był to zawilec. A kwiaty faktycznie sfatygowane.
Kolega soohy chyba niestety wywalił galerię więc temat umrze śmiercią naturalną.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Był to jeden okaz najprawdopodobniej zawilca gajowego - skoro tak twierdzicie, w dużym skupisku jasnoty żółtej(gajowiec żółty) kilka metrów obok bagna w podmokłym terenie w przycienionym miejscu.
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Mr. Wilson pisze:Na zdjęciu nr 1 jest zawilec gajowy, dobrze przeanalizujcie to zdjęcie.
Widać na nim łodygę, liście, kwiat trochę dziwny bo to koniec kwitnienia. Płatki są delikatnie poskręcane, przywiędłe,
może to wprowadzić w błąd jeśli będziemy się kierować tylko nimi jako kluczem do rozpoznania rośliny. Zgadza się pora roku w której kwitnie i miejsce występowania.
Zdjęcie kiepskiej jakości więc i rozpoznać nie jest łatwo.

Jeśli ktoś uważa że jest to inny gatunek, proszę niech poda dokładną nazwę gatunku i szczegóły które według niego o tym świadczą.

Oczekuję na rzeczową dyskusję.
Jezeli twierdzisz, ze na zdjeciu nr 1 widzisz jakiegos zawilca,
to mysle, ze mocno sie mylisz!

Niemniej, nikt nie jest nieomylny. Wymien cechy anatomiczne zawilca, ktore utwierdzaja Cie w takim przekonaniu.

Czy moje stanowisko jest- wystarczajaco rzeczowe i merytorycznie?
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Temat był bardzo dawno, jednak chciałbym do niego powrócić, aby rozwiać pewne wątpliwości. Na zdjęciu nr był to zawilec gajowy. W tyn roku zaobserwowałem dużo takich przekwitniętych kwiatostanów o płatkach dużo większych niż normalnie. Tak więc Mr. Wilson miał rację!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotki survivalowo-turystyczne”