Łuk składany

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Łuk składany

Post autor: robert »

No i wreszcie strzelam :-D
Wzorując się na łuku z nart biegowych Małego Jastrzębia,zmajstrowałem coś takiego.

Obrazek Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Długość łuku-144cm.
Zasięg:
strzała bukowa - ok. 100m
strzała sosnowa - ok. 110m

Majdan - "wyrzeżbiłem" za pomocą dłuta,pilnika i papieru ściernego z belki dębowej o wymiarach: 60cm-7cm-4cm. Następnie pobejcowałem i polakierowałem.
Podstawkę pod strzały zrobiłem ze starego aluminiowego widelca. :mrgreen:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Ramiona - płaskowniki z włókna szklanego o wymiarach: 50cm-38mm-5mm.
Do majdanu przykręciłem podwójne płaskowniki, ale naciąg okazał się za mocny.Szlifierka kątowa załatwiła sprawę.
Obrazek Obrazek Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Następnie wzmocniłem końcówki ramion taśmą zbrojeniową , a na koniec okleiłem taśmą izolacyjną.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Łuk,jak dla mnie ma trochę za mocny naciąg , ręce się szybko męczą i mam problemy z celowaniem. Dorobiłem więc sobie na początek drugi komplet ramion z pojedynczych płaskowników ( zasięg strzału ok. 80m ).

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Na razie używam słabszych ramion, co by sobie wyrobić trochę technikę strzelania ;-)
W łucznictwie jestem nowicjuszem, więc łuk ma pewnie sporo wad, ale i tak frajda ze strzelania jest przednia.

Obrazek Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
88roman
Posty: 27
Rejestracja: 16 gru 2010, 23:32
Lokalizacja: Katowice

Post autor: 88roman »

Całkiem nieźle :)
Skąd wziąłeś płaskowniki z włókna?
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

www.e-sklep.krosglass.com.pl

Polecam sklep, po złożeniu zamówienia płaskowniki były u mnie po 2 dniach.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Witaj Robercie!
Łuk wyszedł CI rewelacyjnie! Pomysł z włóknem szklanym jest świetny. Kiedy projektowałem swój pierwszy łuk też myślałem o takim materiale jednak w tamtych czasach był problem z dostępem do płaskowników. Były jedynie pręty zdobywane od pracowników telekomunikacji :mrgreen: Nie można było wpisać w wyszukiwarkę szukanej frazy, bo wtedy internet i dostęp do niego to była wielka nowość... Tak wiem jestem dinozaurem :roll:
Wracając do łuku to jak już pisałem jest świetny, chciałbym sobie z niego strzelić... Mam jedną uwagę: podstawka pod strzałę pewnie niszczy CI trochę strzały? Można by było zastąpić ją kawałkiem skóry z włosiem. Wystarczy wnękę na strzałę czyli okno nieco zaokrąglić i w to miejsce wkleić kawałek futra włosiem skierowanym w stronę grzbietu łuku. Popróbujesz to zobaczysz jak się spisuje to rozwiązanie które zastosowałeś a w razie czego zawsze możesz to zmienić.
Pozdrawiam!
Mały Jastrząb

[ Dodano: 2011-12-14, 18:58 ]
Jak wrócę do domu to wrzucę filmik instruktażowy jak takową podstawkę zrobić.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Słowa uznania, naprawdę fajnie wyszło. Sam kiedyś robiłem łuk właśnie z starych biegówek, ale po kilku strzałach ramię z narty trzasło i było po zabawie, a ja się zniechęciłem.

Podstawkę pod strzałę najlepiej kupić koszt ok 2-3zł, ale zrobić samemu jeszcze lepiej :) Czekam na filmik z tą podstawką ciekawi mnie.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Chodzi mniej więcej o taka podstawkę jak ta na filmiku poniżej ale z tym że przykleja się skórę z futrem.

Dokładnie o to mi chodziło :mrgreen:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

Panowie,dzięki za miłe słowa i rady.

Mały - super pomysł z tą podstawką ze skóry. A ja się tyle głowiłem z czego zrobić. Przeryłem całą graciarnie w moim warsztacie, ale nic nie znalazłem co by się nadawało, i padło na aluminiowy widelec. :mrgreen:
W najbliższym czasie biorę się za przeróbkę. Jak nie wykombinuje takiej skóry, to myślę żeby dać filc.
Podstawka faktycznie ściera trochę strzały,zabarwiła się na czerwono od koloru strzał.

Lisu - spróbuj jeszcze raz zrobić łuk. Strzelanie to fajna zabawa. ;-)


Jedna sprawa mnie jeszcze trapi.
Gdy naciągne łuk i spojrzę z góry, strzała nie leży równolegle do boku majdanu (okna), tylko przód strzały odchodzi lekko w lewą stronę.
Zrobiłem trochę za wąskie okno, gdyż ramiona łuku są równo przykręcone.
No i teraz nie wiem,zostawić tak, czy poszerzyć to okno ?
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

robert pisze:Lisu - spróbuj jeszcze raz zrobić łuk. Strzelanie to fajna zabawa. ;-)
Ojjj wiem :) Mam 3 łuki, ale i tak zrobię sam, tylko że już tradycyjny.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Nie musisz mieś "specjalnej" skóry. Znajdź kawałek skóry sarny, krowy, i innych kopytnych. Wytnij kształt jaki Ci potrzebny przystrzyż włosie (ja robiłem to nożyczkami) i gotowe.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

W takim razie, nie będzie problemu. :)
Singer
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2012, 22:06
Lokalizacja: Nadole
Tytuł użytkownika: Specnaz
Płeć:

Tiaa...

Post autor: Singer »

Cześć wszystkim...
Właśnie dziś mały odpisał mi na emaila i skierował mnie do ciebie robert ponieważ uległem zajawce dot. łuków. Tak jakoś wyszło. Zamierzałem właśnie wykonać pierwszy mój łuk z biegówek( i tak go wykonam ) no ale jednocześnie wysłałem zamówienie do Krossglas-u.
Biegówki już do mnie jadą z Wa-wy!
Z nich mam zamiar stworzyć łuczek reflexowy. Zrobiłem już wstępne rysunki majdanu (nie mylić z Majdanem) i w poniedzielnik jadę do tartaku po twardziela dębowego.
Jakbyś mógł opublikować jeszcze widok dokładny z boku i z przodu, i z pozycji strzelca to byłbym ci wdzięczny.
Poza tym mam pytanie do was. Jeśli wyznacza się w łuku geometryczny środek to czy w tym właśnie środku ma znajdować się podpórka czy też chwyt majdanu???
Nigdzie nie mogłem się tego doczytać...!
Grześ
Druid.1
Posty: 34
Rejestracja: 08 mar 2012, 07:59
Lokalizacja: Deszczno
Płeć:

Post autor: Druid.1 »

W kwestii łuków ekspertem nie jestem. Wykonałem tylko jeden płaski jesionowy.
Singer pisze:Cześć wszystkim...
Jeśli wyznacza się w łuku geometryczny środek to czy w tym właśnie środku ma znajdować się podpórka czy też chwyt majdanu???
Nigdzie nie mogłem się tego doczytać...!
Wydaje mi się, że tak. Przynajmniej ja w tym miejscu wykonałem majdan.

Odpowiedzi na Twoje pytania może znajdziesz na tej stronie:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/
Singer
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2012, 22:06
Lokalizacja: Nadole
Tytuł użytkownika: Specnaz
Płeć:

no... tak...

Post autor: Singer »

tak jak wszędzie. Wszyscy piszą że na środku ma być majdan ale nikt jeszcze nie określił która część majdanu ma być tym środkiem geometrycznym. Jak wiemy majdan składa się zchwytu i podpórki jeśli takowy planujemy wykonać. Moim zdaniem logika nakazywała by wykonanie podpórki. Czyż nie?
Grześ
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Singer pisze:która część majdanu ma być tym środkiem geometrycznym.
na majdanie to cześć na której spoczywa krótki mięsień odwodzący kciuka i śródręcze - tam powinna się opierać cała siła naciągu - jeśli ściśniesz dłoń w pięść to ten punkt dokładnie wyznacza ci 4-ty palec (licząc od kciuka)
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Środek majdanu to miejsce gdzie będzie się opierała strzała. W moim przypadku gdy wykonywałem majdan to w tym miejscu zacząłem wycinać półkę na strzałę(tzw. okno) analogicznie po przyklejeniu podstawki myśliwskiej strzała opiera się ok 7mm powyżej. Podniosłem koralik na cięciwie i nie ma problemu.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Gratulację, jaki koszt wyszedł tego ? Bo Samick Polaris kosztuje 300 zł, opłaca się samemu robić łuk ?
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Singer
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2012, 22:06
Lokalizacja: Nadole
Tytuł użytkownika: Specnaz
Płeć:

środek...

Post autor: Singer »

Ooo, i o to mi chodziło.
Thanks mały
Grześ
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

Singer, zdjęcia wrzucę w środę lub czwartek.

BRAT_MIH, łuk wyniósł mnie nie całe 100 zł. Tylko że drewno na majdan miałem za darmo.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

BRAT_MIH pisze:Gratulację, jaki koszt wyszedł tego ? Bo Samick Polaris kosztuje 300 zł, opłaca się samemu robić łuk ?
Zawsze się opłaca... Łuk który w taki sposób powstaje nie da się porównać z żadną fabryczną konstrukcją. Jak się sprężysz to wykonasz łuk w cenie ok 100, a zakładając że dysponujemy podstawowymi narzędziami, a w domu przewalają się jakieś śrubki bejce itp to koszt jednostkowy spada :mrgreen: Wzrasta za to wartość sentymentalna do takiego sprzętu :lol:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

Wrzucam obiecane zdjęcia.
Zmieniłem jedynie trochę okno w majdanie, spiłowałem boki, gdyż miałem przyklejoną przez jakiś czas podstawkę z kawałka skóry.
Podstawkę na strzały mam zamontowaną 2mm powyżej środka majdanu.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Singer
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2012, 22:06
Lokalizacja: Nadole
Tytuł użytkownika: Specnaz
Płeć:

Post autor: Singer »

... i się zaczęły problemy !
Nie sądziłem, że będzie taki problem ze zdobyciem suchej (wysezonowanej) belki dębowej...!
W mojej okolicy stolarze nie mają a tartaki mają ale nic aktualnie się nie sezonuje. Poza tym żaden tartak nie chce bawić się w sezonowanie dębu ponieważ jest to bardzo długotrwały proces. Jak mi wytłumaczył jeden z właścicieli tartaku dąb a w szczególności twardziel dębowy schnie 0,5 cm/ rok.
Stąd też ośmielam się was prosić o jakąś pomoc...
Może ktoś z was jest w posiadaniu podobnej beleczki (60x 7x 4 cm ) to chętnie odkupię. :-(
Grześ
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Singer pisze:Może ktoś z was jest w posiadaniu podobnej beleczki (60x 7x 4 cm ) to chętnie odkupię
Kup Pan parapet dębowy (lub bukowy) w Castoramie, czy podobnym sklepie. Grubość to około 1.5-2cm. Wycinasz pożądany kształt w dwóch kawałkach, składasz (najlepiej odwrócone słoje), sklejasz klejem stolarski, tarnik w łapkę, i jedziesz z ruchami posuwistymi :D.
W Castoramie widywałem też belki progowe z dębu. Są nieco grubsze.
Jeśli nie znajdziesz w Castoramie, szukaj w zakładach stolarskich.

EDYTA: poprawiłem " bubkowy" na "bukowy" :D
F..k it, I'll Do It Myself!
Singer
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2012, 22:06
Lokalizacja: Nadole
Tytuł użytkownika: Specnaz
Płeć:

faktycznie...!

Post autor: Singer »

O tym nie pomyślałem... Dzięki wielkie
Grześ
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Pamiętaj, aby sklejane powierzchnie nie były bardzo gładkie. Najlepiej, aby powierzchnie zostały podtarte papierem gradacji 40 do 80. Przed klejeniem, dokładnie wyczyść z kurzy i pyłu (ja przemywam drewno benzyną ekstrakcyjną przed klejeniem). Później możesz obrabiać jak Ci się żywnie podoba.
Ja w tej technice planuję wykonać majdan do mojego łuku składanego, z tym, że będzie on składał się z 3 warstw. Warstwa środkowa będzie wykonana z drewna ciemnego, w kontraście do warstw zewnętrznych (buk lub dąb).
Wrzuć zdjęcia jak już zrobisz dalsze postępy.
F..k it, I'll Do It Myself!
siwy
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2012, 09:31
Lokalizacja: fordon
Płeć:

Post autor: siwy »

Ja majdan zrobilem z trzonka kilofa, jak na razie sprawdza się.
ODPOWIEDZ