Nadmorska wędrówka - bursztyn

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Nadmorska wędrówka - bursztyn

Post autor: yaktra »

Witam.
Pozwolę sobie umieścić temat tu na forum Reconnet-a ponieważ była to wędrówka brzegiem Bałtyku Od Dziwnówka do Dziwnowa. Na kolejną wędrówkę wybraliśmy się kilka dni później do Międzyzdrojów a wszystko to dotyczyło szaleństw z aparatem powiązanych z bytowaniem na łonie natury, gotowaniem prostych posiłków, wykorzystaniem piasku jako kamuflażu, aż do zachodu słońca.
ALE nie o tym chciałem.
Kiedy ja fotografowałem ptaki w Dziwnowie dość mocna fala biła o brzeg. Małżonka zaczęła grzebać w piasku tak skutecznie, że znalazła kilka ziaren bursztynu.
Moje pytanie brzmi - jak upewnić się na 100% że to bursztyn :?:
Z "mojego śledztwa" wynika, że to bursztyn co najmniej na 99%

Mam nadzieję, że Admin czy Moderatorzy nie wywalą mi tego wątku ponieważ śmiem twierdzić, że to niezły "gadżet" dla takich wędrowców jak MY. Bo przecież bursztyn ma właściwości lecznicze a zdrowie powinno nam dopisywać :-P
FOTA
Obrazek
Zdjęcia z wypadów;

Międzyzdroje
Dziwnów
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 19:30 przez yaktra, łącznie zmieniany 1 raz.
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Z moich wyjazdów za szczeniaka pamiętam, że miał mieć właściwości elektrostatyczne, czyli potarty o ubranie przyciągać np. opiłki papieru. Podbudowę teoretyczną miałem ale nigdy nic takiego nie znalazłem ;)
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Myślę, że to na 100% jest bursztyn. Ale jeśli chcesz się przekonać i nie będzie Ci żal jednej sztuki to sproszkuj i wrzuć taki pył w ogień - jeśli to jest bursztyn, to ogień "buchnie" ;)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

yaktra pisze:Mam nadzieję, że Admin czy Moderatorzy nie wywalą mi tego wątku ponieważ śmiem twierdzić, że to niezły "gadżet" dla takich wędrowców jak MY
No daj spokój! :roll:

Coś takiego znalazłem w necie:

[...]
- Delikatnie ogrzej bursztyn. Prawdziwy powinien pachnieć żywicą
- Prawdziwy bursztyn ma właściwości elektrostatyczne. Jeśli potrzesz nim np. o wełnę, przyciągnie skrawki papieru
- Do litra wody wsyp 30 g soli. Bursztyn, w przeciwieństwie do kiepskich podróbek, powinien się unosić na powierzchni
- rozgrzej szpilke nad gazem delikatnie dotknij do bursztynu jak poczujesz zapach kościelnego kadzidła to masz pewność że jest to jantar.
[...]
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Ja zawsze gryzłem :-) nie tak mocno jak w filmach gryzą złoto. Raczej sprawdzałem zębami czy jest miękki. Kamień szczęka o zęby a bursztyn ma wyraźnie miększą powierzchnię. Poza tym bursztyn jest znacznie lżejszy od kamienia.
Awatar użytkownika
Bastion
Posty: 392
Rejestracja: 05 maja 2010, 10:21
Lokalizacja: Gdansk
Tytuł użytkownika: nizinny taternik
Płeć:

Post autor: Bastion »

Przez kilka lat zbieralem bursztyn na pomorskich plazach (na biurku w sloikach mam pare kilo znalezisk).
To co widac na zdjecu to prawie na 100% nie jest bursztyn.

Niezawodnie, mozesz to rozpoznac nagryzajac brylke, nagryziony bursztyn jest mieki, natomiast szklo czy kamien sa charakterystyczne bo skrzypia pod zebami. Niemniej nie daje to gwarancji, ze nie chodzi o sztuczny bursztyn(stopiony bursztyn i domieszka plastiku)

Druga dobra metoda to proba nadpalenia brylki za pomoca zapalniczki (otrzymasz, przyjemny balsamiczny zapach)i, Zapach jest tak intensywny, ze nie mozna miec watpliwosci.

Z tymi wlasciwosciami eletrostatycznymi to nie jest pewna metoda bo zadrza sie ze na palzy mozna znalezc paciorki/korale ze sztucznego bursztynu. One rowniez maja wlasciwosci elektrostatyczne.

W sumie napisalem o 2 (pewnych) metodach wymienionych wczesniej ale sa one naprawde sprawdzone.
Co nas nie zabije to nas wzmocni...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”