Patenty na jesień

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Patenty na jesień

Post autor: Yoggi »

Chciałbym zebrać w jednym temacie wszystkie ciekawe patenty, które można wykonać jedynie jesienią ze względu na zachowanie roślin lub zwierząt w tym okresie. Mogą to być przygotowane do jedzenia żołędzie, czy ciekawe zachowanie zwierząt warte zobaczenia (nie wiem jakie- tylko daję przykład).
Temat ten służy temu aby nauczyć się jak najwięcej nowych rzeczy w najkrótszym czasie, wszak lepiej zebrać wszystko razem i móc wykonać od razu niż czekać kilka miesięcy na wypróbowanie nowej techniki.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Roślin bardzo dużo można teraz zbierać do jedzenia, w książkach o jadalnych dzikich roślinach przeważnie są kalendarze zbiorów, jest teraz najlepszy moment na zbieranie pokrzywy na sznurki, rykowisko trwa można zobaczyć jeszcze sarny przy zalotach i ...,
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Najlepsza pora na zbieranie owoców, nasion i części podziemnych. Żołędzie, Jarzębina, grzybki (min. borowiki szlachetne do października, podgrzybki do listopada itp...). Niektóre bulwy, i korzenie np. Pasternaka. Bulwy słonecznika Bulwiastego. Itd. itp....
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

A o kartoflach to nikt nie pamięta? ;-)
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

acha- jak ktoś już wspomina o patencie to jeśli jest jakiś fajny przepis przyrządzenia/zrobienia to napiszcie jeśli możecie- chciałbym aby to była taka malutka encyklopedia na jesień
Awatar użytkownika
kpt. Koot
Posty: 7
Rejestracja: 20 lip 2008, 20:29
Lokalizacja: Polska
Tytuł użytkownika: Lead the way!
Płeć:
Kontakt:

Post autor: kpt. Koot »

Rozpalamy małe ognisko i jak zrobi się żar to zagrzebujemy w nim ziemniaki. Po pewnym czasie (zależy od wielkości ziemniaka) wygrzebujemy patykiem, rozwalamy na pół, solimy i zjadamy (wnętrze, spaloną skorupkę wrzucamy z powrotem do ognia). A jak ognisko wygasa a my idziemy spać to do goręcego popiołu (popiołu, nie żaru) zakopujemy gruszki albo jabłka. Tylko potem trzeba pamiętać, żeby je wygrzebać i zjeść - stąd przysłowie "nie zasypiaj gruszek w popiele".
Nie po ordery, nie dla kariery
Do boju rusza komandos szczery
Dla innych sława a dla nas sprawa
i nocka w akcji łaskawa...
Redneck
Posty: 50
Rejestracja: 27 sie 2007, 17:09
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Gadu Gadu: 7740488
Tytuł użytkownika: Surwiwalowiec emeryt
Płeć:

Post autor: Redneck »

Jesień to najlepszy okres na naukę i obserwację tropów zwierząt - rośliny zielne nie przysłaniają ziemi, a na wszechobecnym błocie świetnie odciskają się ślady nawet najlżejszego zwierzaka. A na zaoranych polach można znaleźć wielkie ciągi tropów. Tym co się w to nigdy jeszcze nie bawili polecam, świetna frajda!

Uwielbiam też jesień dlatego, że sarny skupiają się w spore czasem rudle. Łatwiej je wtedy obserwować i w ogóle fajnie wyglądają jak się przemieszczają stadem ;-)

Borsuki też aktywniej działają jesienią co by się najeść przed zimowym wypoczynkiem, co widać w lesie, a poza tym - co każdy wie - dziki też rozrzucają chętniej ściółkę.
boris
Posty: 46
Rejestracja: 13 mar 2008, 18:14
Lokalizacja: Płock
Gadu Gadu: 345731
Tytuł użytkownika: leń patentowany
Płeć:

Post autor: boris »

danke kpt. Koot, bo jak przeczytałem posta to przypomniało mi się ze w moim kompostowniku wyrosły ziemniaczki. ekologiczne są na pewno.
wykopię, zjem i wrażenia opiszę
pozdro
boris
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Debris shelter

Nie próbowałem tego typu schronienia ale wydaje się że akurat na jesienne noce jest w sam raz - dodatkowo na jesieni mamy do dyspozycji liście .


Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Re: Patenty na jesień

Post autor: Regent »

Yoggi pisze:ciekawe zachowanie zwierząt warte zobaczenia (nie wiem jakie- tylko daję przykład).
RYKOWISKO JELENI!!! Od połowy września do połowy października. Każdy miłośnik lasu powinien to usłyszeć!!! Bo zobaczyć trudniej - ale tym bardziej warto!!!
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Jesienią mam najlepsze wyniki w połowie ryb.Zarówno drapieżników jak i ryb spokojnego żeru.Przed zimą doskonale biorą liny,karpie duże leszcze itd...Pamiętam jak na początku października łowiłem kapitalne karasie.Był już przymrozek rano ale ryby brały lepiej niż latem.Chodząc po lasach za grzybami,można podpatrywać sójki,jak baraszkują za żołędziami w dębowych koronach.Są w tym okresie przeloty ptaków i nierzadko widuje się ciekawe gatunki,których nie było widać latem.Poza tym poranna sceneria,mgły i zważone trawy to jest coś :mrgreen: Warto wstać rano.Jesień pachnie inaczej...
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Regent pisze:RYKOWISKO JELENI!!! Od połowy września do połowy października.
Regencie, właściwie od pierwszych przymrozków, które w nieżadko rozpoczynają się z początkiem września.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Gryf pisze:Regencie, właściwie od pierwszych przymrozków, które w nieżadko rozpoczynają się z początkiem września.
U mnie w zachodniopomorskim,byki ryczą w pierwszych dniach września ale przymrozków jeszcze nie ma.Wydaje mi się,że to nie jest reguła.Nierzadko by usłyszeć rykowisko,kimam np,na stercie słomy,przykryty jedynie słomą i w nocy jest ciepło.Czasem wezmę tylko jakiś koc,gdy łażę za grzybami a nie chce mi się do domu wracać.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
ODPOWIEDZ