Łucznictwo

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Muszę się pochwalić :mrgreen: W ostatnią niedzielę w moim rodzinnym mieście odbył się pierwszy turniej łuczniczy o puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
No i zająłem pierwsze miejsce w kategorii seniorów... :shock:
konkurencja była spora bo startowało ok 20 osób w tej kategorii i nawet kazali mi odkręcić celownik... Ale mimo wszystko dałem radę icon_twisted
http://img24.imageshack.us/i/63957793.jpg/ http://img197.imageshack.us/i/napodium.jpg/
łuk to Samick SHT 50 LBS
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

:lol: :lol: To tylko pogratulować :mrgreen: :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

maly, Młodo wyglądasz jak na seniora :lol:
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

No właśnie sam się zdziwiłem jak w gazetach przeczytałem że wygrałem w kategorii seniorów... Bo podczas turnieju to się nazywało mężczyźni icon_twisted
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
LeElectro
Posty: 66
Rejestracja: 10 paź 2009, 14:05
Lokalizacja: Lubanowo
Gadu Gadu: 604208
Płeć:

Post autor: LeElectro »

Powiedz lepiej co dostałeś, a nie :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Gratuluje pucharu :) Mam nadzieje, ze napelniles go szlachetna woda mineralna :)
Awatar użytkownika
LeElectro
Posty: 66
Rejestracja: 10 paź 2009, 14:05
Lokalizacja: Lubanowo
Gadu Gadu: 604208
Płeć:

Post autor: LeElectro »

Oczywiście woda destylowana :mrgreen: Z jakiego drewna najlepiej robić łuk ?
Obrazek
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Puchar napełniony od razu do pełna przy użyciu czarnej wody... (pepsi) Z racji na to iż z założenia jestem abstynentem. Co się ma własnoręcznemu wykonaniu łuku to już było. Kup sobie jakąś książkę o produkcji łuku domowymi sposobami na Jarosława Jankowskiego lub Łukasza Nawalnego. Tam masz wszystko dokładnie opisane krok po kroku.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Witam!
Jeszcze raz gratuluję wygranej Mały Jastrzębiu.
Mój syn też 2 lata temu wygrał zawody łucznicze miał w tedy 11 lat. Pokonał wielu dorosłych. Teraz spokojnie może stawać do zawodów bo dzięki pomocy wujka Małego Jastrzębia stałsię posiadaczem wspaniałego SKB Samick o sile naciągu 30funt.
Trenuje zawzięcie i cieszy się tym co robi. W przyszłości chce przejść na łuki w klasie Hanter aby tak jak wujek i ojciec wędrować po puszczach i kniejach.
Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
LeElectro
Posty: 66
Rejestracja: 10 paź 2009, 14:05
Lokalizacja: Lubanowo
Gadu Gadu: 604208
Płeć:

Post autor: LeElectro »

Powiedzcie mi specjaliści - ściąłem sobie małą brzozę, dobre będzie to drewno ? Czytałem Jankowskiego - nie wspominał nic o tym, jedynie na strzały. Teraz drewno sobie leży i czeka na mnie :) Musi się wyleżeć i mam zamiar zrobić zeń łuk. Na jakichś forach internetowych czytałem, że brzoza też może być dobra - to samo u Wisemana (wiem, survival, a łucznictwo to oddzielne sprawy). Proszę o pomoc :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

ściołeś drzewko bez pewności że będzie okej ?... fajnie. :-/
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
-chilli-
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2009, 09:40
Lokalizacja: wolomin
Płeć:

Post autor: -chilli- »

wiesz, teoretycznie ze wszystkiego jako tako da się postrzelać.

Wszystko będzie się rozbijać jednak o efekt końcowy. Przy wyborze odpowiedniego drewna znaczenie ma jego budowa

http://www.akademia.marwlo.cad.pl/Mat_w ... rewna1.pdf

na rys. 4 masz pokazaną budowę drzewa. Dla właściwości łuku najważniejsza jest cześć określana jako twardziel. Jest on giętki a nie łupliwy.

Brzoza składa się zaś w większości z bielu, w przeciwieństwie do np. cisu
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

LeElectro, brzoza powinna się nadać. Tu masz spis drzew najlepiej nadających się na luki.

EDIT: -chilli- mnie ubiegł :-P
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Jakieś ludy robiły łuki z brzozy nie pamiętam tylko jakie, były one szersze od innych łuków ze względu na nie najlepszy materiał jakim jest brzoza.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
LeElectro
Posty: 66
Rejestracja: 10 paź 2009, 14:05
Lokalizacja: Lubanowo
Gadu Gadu: 604208
Płeć:

Post autor: LeElectro »

NumLock - Widziałem to, głównie tym się sugerowałem :)
Młody - Zawsze się przyda drzewo :) Nie spale go, ale nawet jakby to natrzaskam strzał z brzozy, te podobno są bezkonkurencyjne :) Czytałem wcześniej dużo, teraz po prostu się upewniam ;-)
Dąb - A wzmacniane nie były ? :) Czytałem, że brzozę dobrze czymś wzmocnić i "poszerzanie" nie jest konieczne. :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

LeElectro pisze:Dąb - A wzmacniane nie były ?
Jak dobrze kojarzę to nie.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

LeElektro witaj!
Tak brzozę należy wzmocnić podklejają ścięgna i żyły zwierzęce po odpowiedniej stronie łęczysk. Poza tym kora brzozowa osdpowiednio preparowana stosowana była przez Tatarów do oklejania ich kompozytowych łuków. Poza tym łuki z brzozy wykonywały ludy północy a tam gęstość słoii w brzozie jest zdecydowanie inna niż w naszym klimacie kest to wynik większych i dłuższych mrozów.
Hakas

[ Dodano: 2010-01-10, 19:15 ]
Witam!
To w ramach odświerzenia i pokazania niezwykłych umiejetności łuczniczych.
Jestem pod wielkim wrażeniem umiejetności tego łucznika.



Czytałem o tym człowieku bardzo dawno temu jak jeszcze byłem dzieckiem w jednej z gazet może to był nawet PRZEKRÓJ. Był to wspaniały artykuł o jego polowaniach. Pamięć o nim przechowałem do teraz i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu znalazłem filmy z tym łucznikiem na YOU TUBE. Dziecięce wspomnienia odżyły. Czytałem o nim jak miałem 11 lat a to było dawno temu.




Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Czy ktoś tak potrafi... :-P
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Witajcie. Przyszedł czas,że i mnie trafiło :mrgreen: To mój pierwszy "poważny" łuk więc proszę o wyrozumiałość :-P
Z deski dębowej, ale z części zewnętrznej. Słoje więc biegną po całej długości łuku.
Długość 180 cm.Szerokość przy majdanie 2,8 cm a w najwęższym miejscu przy gryfie 1,3cm. Taki long bow mi wyszedł...
Nie wiem niestety jaką ma siłę naciągu, nie mam na razie czym tego zmierzyć. Myślę jednak,że te 18-20 kilo ma. Po zgrubnym zebraniu nadmiaru drewna, dalej ramiona profilowałem kawałkiem szkła. Całkiem dobrze zbiera i gładzi drewno. Próbowałem też krzemieniem i też sobie radzi.
Łuk powstał z dwóch osobnych ramion.Złączyłem je miedzianą skuwką. Całość trzyma sie mocno i pewnie.Majdan owinąłem miękką skórą. Na gryfach nacięcia pod cięciwę.
Jak się dorobię dobrej cięciwy (na razie jest linka :oops:) to wyjdę go przetestować. Teraz powstają strzały z leszczynowych promieni. Lotki krucze (capią okropnie :shock: )
Następny łuk będzie z wiązu, już sobie schnie prosta szczapa :-) Mały Jastrzębiu, masz może jakiś prosty opis z rysunkiem, jak wykonać cięciwę z dratwy za pomocą maszynki? Czytałem o tym trochę ale opisy są czasem tak pogmatwane...
Pokusiłbym się także o zrobienie łuku z nart ale ich na razie nie posiadam ;-)
Obrazek[/img] Obrazek[/img] Obrazek[/img] Obrazek[/img]
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Wszystko na to wskazuje, że w lecie b.r., zostanie zorganizowane 1sze szkolenie dla myśliwych zainteresowanych używaniem łuku myśliwskiego, w krajach gdzie jest to broń już w łowiectwie legalna. Szkolenie pod patronatem C.I.C. będzie zorganizowane przez szkoleniowców E.B.A. (European Bowhunting Associoation). Dwudniowy, odpłatny kurs zakończy się egzaminem teoretycznym (test 75 pytań) którego zaliczenie z wynikiem pozytywnym, bedzie uprawniać do posiadania karty CBC (Certified Bowhunter Card). Karta ta w wielu krajach europejskich a takze w Ameryce i Afryce, jest jedynym dokumentem wymaganym do okazania dla wykonywania polowania z łukiem. W pozostałych krajach gdzie łuk jest legalną bronią łowiecką, wymaga się dodatkowo standardowych uprawnień łowieckich w swoim kraju. W szkoleniu mogą brać udział również sympatycy łowieccy nie będący członkami PZŁow.
W miarę uzyskiwania precyzyjniejszych informacji o tym szkoleniu, będę sukcesywnie informował.
Darzbór!
Cytat z tego wątku na forum myśliwskim.
Może ktoś będzie się chciał przeszkolić.
Podkreślenie moje.

Duża grupa myśliwych chce zmian w przepisach pozwalających wrócić do tradycji polowania z bronią cięciwową.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

zdybi pisze: Mały Jastrzębiu, masz może jakiś prosty opis z rysunkiem, jak wykonać cięciwę z dratwy za pomocą maszynki? Czytałem o tym trochę ale opisy są czasem tak pogmatwane...
W przyszłym tygodniu postaram się zrobić kilka fotek z dokładnym wyjaśnieniem :lol: Najprawdopodobniej zrobię zdjęcia dopiero w sobotę bo w tym tygodniu mam pięć dyżurów, a co za tym idzie nie będzie mnie przez cały tydzień w domu... :shock:
Pozdrawiam!!!
Ps świetny ten łuk Ci wyszedł :mrgreen: Jak zrobisz testy terenowe to mam nadzieje że coś skrobniesz na forum icon_twisted
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

maly pisze:Ps świetny ten łuk Ci wyszedł :mrgreen: Jak zrobisz testy terenowe to mam nadzieje że coś skrobniesz na forum icon_twisted
Jak tylko zrobię dobrą cięciwę do niego to nie omieszkam skrobnąć opisu na forum.Sam jestem ciekaw jak będą "szły" strzały z promieni leszczynowych i kruczych piór.
Tak wygląda góra strzały z lotkami.Są trzy lotki,widać dwie:)Grotów jeszcze nie montowałem,bo chcę zrobić testy na grotach krzemiennych icon_twisted . Mistrzostwa może nie ma ale mam nadzieję,że ten prymityw spełni swoją funkcję.Zastanawiam się czy nie robić głębszej osady?Ale to w praniu wyjdzie... Obrazek[/img]
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
LeElectro
Posty: 66
Rejestracja: 10 paź 2009, 14:05
Lokalizacja: Lubanowo
Gadu Gadu: 604208
Płeć:

Post autor: LeElectro »

A moja brzoza sobie leżakuje :)
Łuk powinien być taki "chudy" ? Bo mam kawał drewna i ze dwa, czy trzy bym dał radę wyciąć, ale czy taki łuk wytrzyma ?
Obrazek
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

LeElectro pisze:Bo mam kawał drewna i ze dwa, czy trzy bym dał radę wyciąć,
Dwa czy trzy łuki?

Łuków jest kilka rodzai,więc nie sugeruj się tylko kształtem tego na zdjęciach.Z brzozy,bardziej stawiałbym na łuk płaski ale myślę,że jeśli się tym interesujesz to wiele odpowiedzi na pytania tego typu,znajdziesz tu http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/index.php
Forum o łucznictwie tradycyjnym i nie tylko ;-)
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
LeElectro
Posty: 66
Rejestracja: 10 paź 2009, 14:05
Lokalizacja: Lubanowo
Gadu Gadu: 604208
Płeć:

Post autor: LeElectro »

Jankowskiego jakby co przerobiłem już :D Ale to forum troszkę mu przeczy, zresztą, często tam zasięgałem. Mam właśnie zamiar zrobić łuk płaski :)
Obrazek
ODPOWIEDZ