Późna Wiosna

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Późna Wiosna

Post autor: Kobra »

Witam. Nigdy jeszcze się nie dzieliłem moimi wyprawami i sesjami zdjęciowymi :) Troszkę historii. W 2009 roku stworzyłem folder w którym umieszczałem zdjęcia przedstawiające krajobrazy mojej pięknej wsi :D gdy ich się nazbierało postanowiłem je posegregować wg. pór roku np. Wiosna 2011 itp. No i właśnie zrobiłem sesje zdjęciową "Wiosna 2011". Takich sesji mam już za sobą sporo. Od 2009 roku od Jesieni po dzisiejszą wiosnę :)
Miłego oglądania :) Nie wszystkie zdjęcia są rewelacyjne ale zawsze coś się może trafi fajnego :D :D
http://imageshack.us/photo/my-images/23/dsc03308n.jpg/
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Ta przeglądarka zdjęć to strasznych scheiss. Pojawił mi się po 1 zdjęciu "test głupka' i zrezygnowałem :/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Na kilkadziesiąt które widziałem, tylko jedno na chwilę przykuło uwagę, pozostałe to zapychanie internetu bezwartościowymi bajtami. Nie wiadomo co autor chciał przekazać tymi zdjęciami. Brutalne ale prawdziwe...

Zacznij bardziej krytycznie przeglądać zdjęcia które robisz, a w międzyczasie poczytaj o kompozycji, kadrowaniu i świetle. To na początek. Jak się przyłożysz do teorii, to wyjdzie to na dobre twoim zdjęciom.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Wiesz Tanto, mi się podobają :) I nie mam zamiaru ich usuwać czy coś bo tobie się nie podobają ;)
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

Tato Tanto!
To tylko taki dziesiejszy żarcioszek, prawda Kobrusiu? :lol:
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Kobra, nikt Ci ich nie każe usuwać.
Tanto pokazuje Ci, w którą stronę iść, żeby robić lepsze fotogrfie.
Te zdjęcia naprawdę bardziej się przydadzą dobrze zarchiwizowane - z zachowanym opisem lokalizacji (gps wedle google maps albo zwyczajnie, słownym w odniesieniu do trwałych elementów krajobrazu). Za ileśdziesiąt lat będziesz mógł zrobić te same ujęcia i porównać zmiany, jakie zaszły na przestrzeni czasu. Wtedy te zdjęcia nabiorą wartości jako całość. Teraz właściwie nie ma sensu ich wrzucać do Sieci, bo tylko dla Ciebie mają jakąś wartość - sentymentalną zapewne.

Druga sprawa - na imageshacku tragicznie przegląda się albumy - o niebo lepsze są do takich prezentacji serwisy typu: flickr.com, picasaweb.google.com, 23hq.com...

Obecnie Twoja galeria wygląda jak atak na plażę w Normandii w D-Day. Trzeba przedrzeć się przez kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów wody, kilkaset metrów grząskiego piachu, ze świszczącymi pociskami nieprzyjaciela nad głową żeby stoczyć walkę w okopach na bagnety i granaty. A na koniec dnia warunki noclegowe to i tak nie Sheraton... ;-)

Zobacz, jakie zdjęcia ludzie nazywają straconymi i chowają do szuflady lub wręcz kasują bezpowrotnie: http://www.fotoprzyroda.pl/stracone-ujecia-vt2915.htm (Ok, to zupełnie inny poziom, wyśrubowane wymagania, ale chodzi o samo podejście i samokrytycyzm).

Zrozumiałe, że każdy robi zdjęcia tym, co ma, ale jak masz 7mpix do dyspozycji, to mógłbyś przynajmniej podbić lekko kontrast oraz podostrzyć zdjęcie przed zmniejszeniem i "o ząbek" po zmniejszeniu. Wystarczy kilka minut na zdjęcie. Na darmowym oprogramowaniu, np. FastStone 4.5. No i skoro nie masz dostępnych manualnych ustawień, to może spróbuj robić zdjęcia krajobrazowe na trybie do tego przeznaczonym? I ostrożniej z korektą ekspozycji... na przynajmniej jednym prześwietlonym i wypranym z kolorów zdjęciu masz dobite +1.7EV korekty. Serio, poczytaj o świetle w fotografii i popatrz na zdjęcia ludzi z fotoprzyroda.pl - można się z nich wiele nauczyć...
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Zobacz, jakie zdjęcia ludzie nazywają straconymi i chowają do szuflady lub wręcz kasują bezpowrotnie: http://www.fotoprzyroda.p...ecia-vt2915.htm (Ok, to zupełnie inny poziom, wyśrubowane wymagania, ale chodzi o samo podejście i samokrytycyzm).
Wiesz, oni to mają porządny i profesjonalny sprzęt. Nie jeden z nich zajmuje się fotografią zawodowo. Ja mam zwykłą cyfrówkę wartą ze 130 zł :)
bo tylko dla Ciebie mają jakąś wartość - sentymentalną zapewne.
Trafiłeś w dziesiątkę :) Tak, te zdjęcia są dla mnie dużo warte bo po prostu robię zdjęcia miejscu które kocham i chce mieć na pamiątkę. Z początku nie miałem w planach tego publikować. No nic, chyba trzeba się wziąć do roboty i trochę poczytać ;]
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Kobra pisze:Wiesz, oni to mają porządny i profesjonalny sprzęt. Nie jeden z nich zajmuje się fotografią zawodowo. Ja mam zwykłą cyfrówkę wartą ze 130 zł
Rozumiem, rozumiem. Nie wiem, czy przypadkiem już tego nie linkowałem tu na forum, ale historyjka fotograficzna jest na tyle przyjemna, że warto przeczytać: http://www.fotoprzyroda.pl/ogniskow-50mm-vt2055,15.htm

... czyli o tym, jak sfotografować bażanta ogniskową 50mm. Dla wyjaśnienia - Ty masz w aparacie odpowiednik zakresu 35-105mm ;-) Wspominam o tej historyjce, bo jest mocno pokrewna naszemu forum i jego zapędom DIY w dążeniu pod prąd. ;-)
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Kobra pisze:Ja mam ... cyfrówkę ...
...i tu pies pogrzebany. Gdyby każde zrobione zdjęcie kosztowało kilka złotych - bo trzeba kupić negatyw/slajd, wywołać i zrobić odbitki, to ludzie przed każdym pstryknięciem przemyśleli by co i jak chcą pokazać.
Kobra pisze:... robię zdjęcia miejscu które kocham
W takim przypadku powinno ci zależeć na tym aby oddać urok takiego miejsca. Chciałbyś pewnie żebyśmy stwierdzili że masz super tereny, ale patrząc na coś takiego http://imageshack.us/photo/my-images/543/dsc03328g.jpg/ po prostu się nie da :-(
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Kobretti: jeśli masz taki aparat, (a zakładam, że tak): http://www.sony.pl/product/dsc-s-series ... nicalSpecs
to masz możliwość wyboru ustawień tematycznych, w Twoim przypadku ustawiasz krajobraz, masz możliwość korekty ekspozycji, oraz czas otwarcia migawki w trybie ręcznym (niestety brak preselekcji przesłony). Jeśli dołożymy do tego możliwość zmiany czułości (ISO) i zmiany balansu bieli możesz z powodzeniem robić fajne zdjęcia. Że o matrycowym i punktowym pomiarze światła nie wspomnę.
Zanim napiszę Ci co i jak przeczytaj ten poradnik (wybrane tematy oczywiście, możesz sobie darować studio i inne "fachowe") http://www.szerokikadr.pl/poradnik/
Kliknij na dole strony w pokaż wszystkie tematy, i zacznij czytaj tematy od dołu
Jak przez to przebrniesz, a pewnie zajmie Ci to cały dzień, to będziesz już dużo wiedział i pogadamy o szczegółach.
Obrazek
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Kobra pisze:Wiesz, oni to mają porządny i profesjonalny sprzęt. Nie jeden z nich zajmuje się fotografią zawodowo. Ja mam zwykłą cyfrówkę wartą ze 130 zł :)
Najgorsze co można napisać fotografowi: "musisz mieć dobry aparat"
Pamiętaj Kobra, że to Ty robisz zdjęcie a nie aparat. Jaki by nie był zaje...sty nie wybierze za ciebie kadru. Może zmierzyć światło, dobrać czas otwarcia migawki itp, ale nie wybierze tematu zdjęcia, a już tym bardziej nie zdecyduje jak go pokazać. Pamiętaj, że z malucha ferarki nie zrobisz. Dobrze się zastanów zanim naciśniesz spust, bo potem masz 30 identycznych zdjęć. Trawa, w oddali las i do tego szczypta przepalonego nieba. Nie odbieraj tego co Ci tu napisali negatywnie. To po prostu konstruktywna krytyka, z której powinieneś wyciągnąć wnioski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotki survivalowo-turystyczne”