Pochwal się nowym nożem.. (CUSTOM KNIVES)

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
rudy rydz
Posty: 90
Rejestracja: 16 gru 2010, 19:07
Lokalizacja: roztocze zach
Tytuł użytkownika: ex pawel
Płeć:

Post autor: rudy rydz »

Zazwyczaj nie interesuje mnie ten temat ale twój wyrób puchalsw to zmienił. REWELACJA jak dla mnie.
Kiedy wędrujesz w samotności to skupiasz się na tym co robisz.
Wlewasz się w teren i słuchasz co mówi knieja.
Każdy krok staje się bardziej przemyślany cichy i płynny.
Więcej widzisz, więcej słyszysz, głębiej oddychasz.
Odpoczywasz
- yaktra.
Awatar użytkownika
pasikonik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2011, 19:06
Lokalizacja: górny śląsk
Płeć:

Post autor: pasikonik »

Hej super relacja foto prawie samouczek a sam efekt końcowy szacun no i gratuluję cierpliwości i samozaparcia (4 podejścia!?)
Awatar użytkownika
zaCiety
Posty: 157
Rejestracja: 14 maja 2008, 21:10
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: dawniej "Inkwizytor666" MTPN
Płeć:

Post autor: zaCiety »

pikna robota, gratulacje :shock:
Jeden kraj, jeden język, a ja ich kurna nie rozumie!!
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Aż człowiekowi głupio, że takie ma dwie lewe ręce do większości rzeczy... Szacun Puchal - pięknie.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Apo pisze: Szacun Puchal - pięknie.
Nooo, rzeczywiście, piekny. Powiedź Puchal co znaczy ten znaczek :shock: na pochewce...
jeśli możesz oczywiście...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Gratulacje. Świetne zestawienie materiałów. Gdyby przypadkiem żona nie chciała Cię wpuścić z tymi nożykami do domu, zostaw je pod krzakiem po drugiej stronie ulicy i zadzwoń do mnie, a ja się nimi zaopiekuję. ;-) Weź na Zlot, to obadam.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

yaktra pisze:co znaczy ten znaczek na pochewce...
Jeżeli się nie mylę i zwracamy uwagę na to samo miejsce, to jest to podobizna głowy puchacza - czyli swoiste logo Puchala ;-)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Cieszę się, że się podoba.
yaktra pisze:Powiedź Puchal co znaczy ten znaczek na pochewce..
Na drewnianą wkładkę naklejony jest rąb z czeczotki kurylskiej (takiej jak na rękojeści noża). Całość też trzyma się na pinie ozdobnym (rurka mosiężna, z zalanymi żywicą mniejszymi rurkami i pręcikami miedzianymi).
Podobny jak tutaj:
https://lh5.googleusercontent.com/-tKNT ... C06975.JPG
Pinu nie wykonywałem.
Zapomniałem napisać, że podczas pracy pomocna była mi książka Bo Bergmana "Advance knifemaking". Polecam!
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

No Puchal efekty końcowe masz powalające.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Dzięki Jaca.
Nie chciał bym jednak tworzyć jakiejś legendy :D Dlatego pozwolę sobie na wywód.

- po pierwsze primo - to ja jestem kopistą. Nie dokonuje jakiś dokładnych kopi, ale mocno się wzoruję na nożach i pochwach, jakich zdjęcia można oglądać w necie.
- po drugie primo - pochwa drewniano-skórzana - to nie mój wymysł, ale Lapończyków. Podobnie z hybrydami rogowo-skórzanymi. Tam dominuje róg renifera. Zrobiłem coś podobnego w rogu jelenia, i niestety muszę stwierdzić, że nasze rogacze gorsze są :D
- po trzecie primo - oprawiałem już noże full tang, i hidden tang. Z całą mocą będę twierdził, że KAŻDY MOŻE W DOMU OPRAWIĆ SWOJEGO NOŻYKA!
Popatrzcie na wątek na knives.pl, gdzie chłopaki "strugają" oprawki na parapetach swoich pokojów.
Oprawa głowni mory w rogu jest banalnie prosta.
- po czwarte primo - u mnie to już nerwica i natręctwo, z którego wynika nerwowe grzebanie przy oprawach i drewienkach, ale oprawa hiddentanga to zabawa i przyjemność. Jeśli ktoś ma w domu wiertarkę, ściśk stolarski, pilnik tarnik, i papier ścierny, sam może oprawić nożyk.
Z fulltangiem trzeba więcej precyzji z pinami, i można łatwiej robotę spaprać.
- i na koniec.. po piąte secundo :-) Cierpliwość jest najważniejsza. Mam w garażu taką skrzynkę, którą nazywam Pudłem Wstydu. Tam lądują moje porażki. Za każdym razem porażka wynikała z braku planowania, pośpiechu, i braku cierpliwości.

Mój talent DIY jest bardzo przeciętny. Śmiem jednak twierdzić, że na tym forum byłem jedną z pierwszych (ale nie pierwszą) osobą bezwstydnie chwalącą się swoimi pochewkami, czy dłubaniną :-P . Ani się obejrzałem, ludzie tutaj robią piękniejsze, i zgrabniejsze drewniane czy skórzane wyroby niż ja (koledzy profesjonaliści się nie liczą :D). Trzeba tylko spróbować. Okazuje się, że każdy z nas potrafi czynić cuda... Ale uwaga! To uzależnia!
A jak chcecie prawdziwie piękne skandynawy pooglądać, to patrzcie tutaj:
http://www.knives.pl/forum/index.php?board=201.0
Milor is Lord! Po prostu idzie usiąść, i się popłakać ze wzruszenia :D
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

puchalsw pisze:Mam w garażu taką skrzynkę, którą nazywam Pudłem Wstydu
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nieźle się uśmiałem, kumpel co innego w takim pudle trzymał :mrgreen:

Najważniejsza dla mnie sprawa w robieniu noży to możliwość dokładnego dopasowania rękojeści do swojej dłoni. Wielka to frajda mieć własnoręcznie zrobiony nożyk, choćby sama pochwa czy rękojeść. Zrobiłem kilka nożyków, najpiękniejsze to one nie były, ale byłem z siebie zadowolony, za każdym razem, bogatszy o nowe doświadczenia, wychodzi lepiej. Praktyczne były, wygląd sprawa drugorzędna, ja tam nie mam pudła wstydu :mrgreen:
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Noto i ja sie pochwale.Postanowilem zrobic sobie pierwszy w zyciu wlasny noz.
Poczytalem troche forum knives.pl i zabralem sie za robote. Od znajomego dostalem kawalek plaskownika gr. 6 mm ze stali narzedziowej o nieokreslonej zawartosci wegla. Zbudowalem palenisko czyli wykopalem szpadlem maly dolek polozylem na spod kawalek rury hudraulicznej,z bokow i z tylu postawilem trzy ceglowki. Kupilem worek wegla do grila i wzialem stary odkurzacz (taki zelmer co mozna wlozyc rure z tylu).Rozpalilem ,wsypalem wegiel i dmuchnalem odkurzaczem.Palenisko rozpalilo sie momentalnie.Rozgrzanie stali do czerwonosci zajelo 30 sek. Z braku kowadla kulem na kawalku szyny kolejowej lezacej na ziemi.Grubosc klingi to ok 4 mm zwezajaca sie ku czubkowi. To co wyszlo zahartowalem wkladajac do butelki z woda.Po hartowaniu upuscilem kilka razy na beton z 2 m. Nie pekl. Calosc ze zbudowaniem paleniska zajela mi z 2 godz.Ksztalt jako mi wyszedl jest troche dzielem przypadku i mojego bledu (juz teraz wiem jakiego) .Potem odpuscilem klinge w piekarniku .Trzymalem ok . 1 godz w temp. 250 st. Nabrala pieknych kolorow ktore potem sie starly . W sumie okazalo sie ze piekarnik z termoobiegiem daje wyzsza temperature niz na pokretle. Kolor wskazuje na jakies 300-330 st.

Obrazek

Nastepnie przygotowalem ,wkleilem i zanitowalem kawal poroza jako uchwyt.Reszte okrecilem skora.

Obrazek

Obrazek

Na koncu uszylem poszewke.

Obrazek

Tak wyglada w rece.Jest bardzo wygodny i swietnie wywazony.Dzieki ksztaltowi latwo sie kroi czy sieka ale mozna rownie latwo wykonywac nim prace delikatne np. struganie ,krojenie pomidorkow itp. Jestem zaskoczony porecznoscia.

Obrazek

Z racji ksztaltu i stylizacji na styl prymitywny nazwalem go Klem Mamuta :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Śmieszny strasznie! :D Powiedz mi, nie traci ostrości? Nie wydaje się zbyt miękki? Testowałeś go dłuższy czas już?

<ciach>

ED: Bardzo fajnie wyszedł tak swoją drogą. :D

Edzia numer dwa: Douczyłem się, myliłem dwa terminy - nie znam się na nożoróbstwie. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Cialem gwozdzia (dla prob) boczek,pomidory i chleb.
Tnie agresywnie np. mieso lepiej niz moje kuchenniaki.Chleb ladnie kroi co zawsze bylo problemem dla wszelkiej masci nozy surwiwalowych (BK1 czy SRK). Drewno rabie,puszke otworzy i da sie naostrzyc na polnym otoczaku.
O to mi chodzilo.
Ksztalt mi tez wydawal sie dziwny ale zawsze mnie zastanawialy noze wschodnie (arabskie,perskie,indyjskie czy egipskie) ze wzgledu na podobny ksztalt. I w praktyce jest niesamowicie wygodny do prac zarowno ciezszych (rabanie) jak i lekki (struganie,obranie jablka). Ja jestem naprawde zaskoczony i zadowolony z efektu.
Obrazek
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

bardzo fajnie ci wyszedl
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

A mi się bardzo podoba :-) Choć odrobinę przesadziłeś wygięciem
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

No no, ciekawy kindżał sobie wykułeś :-)
Awatar użytkownika
pasikonik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2011, 19:06
Lokalizacja: górny śląsk
Płeć:

Post autor: pasikonik »

hej ciekawski nożyk, mnie bardziej interesuje kwestia twardości czy oprócz sprawdzania na gwożdziu będziesz sprawdzać twardość tego swojego rękodzieła?
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Nie, a po co ? Przeciez dziala.
Ja nie masturbuje sie przy nozach. To tylko narzedzie :)
Obrazek
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Red Nose pisze:Nie, a po co ? Przeciez dziala.
Ja nie masturbuje sie przy nozach. To tylko narzedzie
I o to chodzi (i kto to mówi :lol: )!
Ten nożyk to taki powrót do korzeni nożoróbstwa. Też mi się bardzo podoba. No i też to, że podszedłeś do procesu wykuwania, bez obaw, że coś pójdzie nie tak "technologicznie" (co mnie jak dotąd blokowało). Po prostu wziąłeś kawałek stali, zrobiłeś palenisko, itd....
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
pasikonik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2011, 19:06
Lokalizacja: górny śląsk
Płeć:

Post autor: pasikonik »

Red Nose pisze:Nie, a po co ? Przeciez dziala.
Ja nie masturbuje sie przy nozach. To tylko narzedzie :)
no tak widelcem też już bułki kroiłem też działa ( w internacie noży było za mało) ja akurat wole znać efekt swojej pracy :-P
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Może mniejsze wygięcie byłoby praktyczniejsze ( nie wiem, nie znam się), ale mnie się on podoba, może dlatego, że taki trochę inny.
Awatar użytkownika
Mr.Siwy
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2012, 21:47
Lokalizacja: Kościerzyna
Tytuł użytkownika: Leśny ludź
Płeć:

Post autor: Mr.Siwy »

Mi także nóż się podoba... Wydaje mi się, że kształtem przypomina noże z filmu "Avatar" tego niebieskiego plemienia Na'vi... 8-)
Albo może mi się tak tylko wydaje... :roll:
Adios amigos!
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Avatar ? Nie widzialem - nie mam telewizora.
Na niczym nie wzorowalem - sam taki wyszedl przez przypadek.Nie dogrzalem grzbietu klingi i nie chcialo mi sie klepac. A ze tez lubie klimaty stepowo azjatyckie wiec taki zostal :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mr.Siwy
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2012, 21:47
Lokalizacja: Kościerzyna
Tytuł użytkownika: Leśny ludź
Płeć:

Post autor: Mr.Siwy »

Może ja tylko to tak odebrałem, to było moje pierwsze skojarzenie. Jak ciebie uraziłem czy coś - to sorki... ;-)
Jeszcze raz ci gratuluje wyrobu :!: :-)
Adios amigos!
ODPOWIEDZ