Noże ratownicze

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Noże ratownicze

Post autor: aciepk »

Nie wiem jak jest z waszym doświadczeniem z tymi nożami, ale szczerze mówiąc to nie chcę się rejestrować na knives.pl tylko po to aby tam się dowiedzieć który nóż ratowniczy będzie najlepszym wyborem i liczę, że mi pomożecie.

A zatem zamierzam kupić nóż ratowniczy i biorąc pod uwagę duży wybór totalnie nie wiem co wybrać... Gdyby tu chodziło o nóż w teren to wiadomo na jakie cechy postawić, ale tutaj mam akurat problem.

Może przedstawię kandydatów:
1. Victorinox RescueTool.
2. Boker Subcom Rescue
3. Boker Plus Jim Wagner REALITY BASED RESCUE
4. Master Cutlery Fire Fighter Xtreme
5. GERBER HINDERER

I teraz wymienię moje obawy co do tych noży:
1. Zbijak do szyb wygląda trochę nijak i martwi mnie oddzielne specjalne ostrze do cięcia pasów, a funkcja cięcia pasów jest dodatkiem w ostrzu głównym.
2. Brak zbijaka do szyb.
3. Wg.. mnie najlepszy z noży. Wszystko znajduje się na ostrzu (W tym przecinak do pasów nie wymagający rozkładania ostrza) i zbijak do szyb z prawdziwego zdarzenia. Ale może coś przeoczyłem
4. Ostrze noża jest gładkie, przy przecinaniu pasów to zaleta, ale od tego jest przecinak, co z cięciem lin? No i można się pokaleczyć czubkiem.
5. Przecinak do pasów trzeba rozłożyć i zbijak do szyb wygląda na strasznie ostrzy (Jeszcze się pokaleczę czy cuś).

A co wy o nich myślicie?
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Przy 4 to się chyba walnołeś. MC? Ty chcesz ratować, czy ktoś ma ciebie ratować?
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Czyli już na 100% wykluczam MC. Aż takie są złe? Czy chodziło o coś innego niż jakość noża?
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

O jakość.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
boris
Posty: 46
Rejestracja: 13 mar 2008, 18:14
Lokalizacja: Płock
Gadu Gadu: 345731
Tytuł użytkownika: leń patentowany
Płeć:

Post autor: boris »

Rescue toola ja bym kupił. Victorinox wymiata!
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Obstawiał bym nóż bez ostrego czubka( sytuacja stresowa cięcie pasów czy ubrań), wybijak do szyb też by się przydał, oraz możliwość otwierania w rękawicy, więcej nic nie jest potrzebne. Moim faworytem jest Spyderco Assist I FRN.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Re: Noże ratownicze

Post autor: Tanto »

aciepk pisze: 4. Ostrze noża jest gładkie, przy przecinaniu pasów to zaleta, ale od tego jest przecinak
Weź kawałek starego pasa, może być jakiś parciany albo standardowy ze złomowiska, idź z tym do jakiegoś sklepu w którym będą mieli Vicka z ostrzem do cięcia pasów (nie musi to być RescureTool, może być Fireman, Parachutist lub Jumpmaster) i poproś żeby dali ci wypróbować jak to działa w praktyce.
Jestem przekonany że to co napisałeś o gładkim ostrzu stanie się nieaktualne ;-) Szwajcarzy zrobili z tego kawał draństwa, to nie to co jakieś g..niane (wg. mnie) serratory. Z ostrym czubkiem też nie ma problemu bo go nie ma.
Nie wiem czy już widziałeś ten film o RescureToll, pokazali kilka przkładów co można z tym zrobić; oczywiście film propagandowy, ale nie dopieszczony zbytnio - ujęcie z pierwszym cięciem pasów powinno być do wymiany, robi się to jednym płynnym ruchem, a tu gość się szarpał niepotrzebnie.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
ODPOWIEDZ