pytanie odnośnie larw

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
elrond33
Posty: 49
Rejestracja: 22 sty 2011, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 1846460
Płeć:

Post autor: elrond33 »

Nie wiem za kogo musisz wynosić śmieci, ale jeśli uważasz, że zażeranie się bez potrzeby (bez sytuacji zagrożenia życia) chronionymi gatunkami jest w porządku, to raczej mnie jest żal Ciebie.
Deo gratias!
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

slaq pisze: Wielcy obrońcy.. a co do czego to wynoś za nich śmieci za lasu 8-)
Na jakiej podstawie wnioskujesz, że ktoś musi po mnie śmieci z lasu wynosić?

Ja tego nie rozumiem... Jak ktoś chce polować na zwierzynę albo łowić ryby bez karty wędkarskiej to wszyscy krzyczą i burzą się, że to nie wolno. Ale jak już chodzi o owady to nagle "Hoho, nie przesadzajmy"...

Tak ciężko się obejść bez paru larw?
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Nie chce mi się z Tobą gadać 8-)
Tak sądzę i tyle :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

elrond33 pisze:ale jeśli uważasz, że zażeranie się bez potrzeby (bez sytuacji zagrożenia życia)
Sorry ale chyba nadal czegoś nie rozumiesz. Przecież nie napisałem, że zażeramy się robalami przy każdej nadarzającej się okazji. Mało tego, zrobiliśmy to aż raz w celu poznawczym. Zjedliśmy może z 6 sztuk. A była ich tam cała masa. Więc nie przesadzajcie.
FlyingArrow pisze:Jak ktoś chce polować na zwierzynę albo łowić ryby bez karty wędkarskiej to wszyscy krzyczą i burzą się, że to nie wolno. Ale jak już chodzi o owady to nagle "Hoho, nie przesadzajmy"...
Nikt tu robali nie dyskryminuje. Wędkarzem zapalonym nie jestem, ale przynajmniej raz do roku wyjeżdżam na mazury i zdarza mi się czasem złapać nie jedną rybkę, a karty żadnej nie opłacam. Nigdy też nie burzyłem się do nikogo z tego powodu do momentu gdy ktoś do połowów nie używa prądy, czy innych dynamitów. Więc zluzujcie trochę bo to naprawdę wy przesadzacie. Żadna skrajność nie jest dobra.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
elrond33
Posty: 49
Rejestracja: 22 sty 2011, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 1846460
Płeć:

Post autor: elrond33 »

slaq pisze:Nie chce mi się z Tobą gadać 8-)
Tak sądzę i tyle :mrgreen:
Gratuluję wykształcenia wysokiego stopnia ignorancji.
Deo gratias!
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

Jaca pisze:Mało tego, zrobiliśmy to aż raz w celu poznawczym.
Okej, okej ;) Ja to tylko napisałem w celu informacyjnym. W dobie Gryllsa teraz co drugi "survivalowiec" idzie do lasu i zjada wszystko co biega lub fruwa bo to bardzo hardcore'owe jest. Informacje przekazałem, co kto z nią zrobi to jego sprawa ;)
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

elrond33 pisze:Gratuluję wykształcenia wysokiego stopnia ignorancji.
A dziękuję - lata praktyki czynią mistrza :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

elrond33 pisze:Gratuluję wykształcenia wysokiego stopnia ignorancji.
Nie wiem czy do mnie pijesz, ale na wszelki wypadek dziękuję. Ale z drugiej strony mogę Tobie pogratulować tego samego.

A zapytam jeszcze szanownych elronda i FlyingArrow, czy nie jadają przypadkiem mięsa. Bo jeśli tak, to walka o wasze robale wydaje się tym bardziej żenująca. A tak w ogóle to mogę się założyć, że więcej zdeptałem tych kózkowatych spacerując po lesie, niż zeżarłem. Ale co tam, barbarzyńca ze mnie bo ja się zajadam. Kończę już ta dyskusję bo zaraz i tak jakiś zielony zrobi tu porządek.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

Jaca pisze:czy nie jadają przypadkiem mięsa. Bo jeśli tak, to walka o wasze robale wydaje się tym bardziej żenująca.
Jem bo nie jest pod ochroną :D Jeszcze czego, żeby schabowy był pod ochroną :D Ja mówię o GATUNKACH CHRONIONYCH :) Chcesz jeść robale - jedz, smacznego :) Polecam szarańczę podsmażaną ze szczyptą soli! Delicje :)
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

elrond33 pisze:że zażeranie się bez potrzeby
Zjadłem dwie larwy - podjadłem ostro :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 07 lut 2011, 13:08 przez slaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elrond33
Posty: 49
Rejestracja: 22 sty 2011, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 1846460
Płeć:

Post autor: elrond33 »

Nie Jaca, nie do Ciebie, zbyt późno wyedytowałem posta z cytatem.

Mięsożerność ma się nijak do tego o czym mówię. Jem mięso, ale nie zjadam tygrysów bengalskich czy bielików. Nie mam nic przeciwko jedzeniu robaków, choć jeszcze nie próbowałem, ale nie rozumiem dlaczego masz opory przed ograniczeniem się do gatunków, które nie są objęte ochroną?

Slaq, podobno nie chciało Ci się gadać, co tu jeszcze robisz? :mrgreen:
Deo gratias!
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

elrond33 pisze:Slaq, podobno nie chciało Ci się gadać, co tu jeszcze robisz? :mrgreen:
Nie do Ciebie kierowałem te słowa 8-)
A co robię? Nabijam się z Was :mrgreen: :mrgreen: i rozkoszuję się swoją - wyuzdaną ignorancją :mrgreen:
Z mej strony koniec jednak już ... czasu nie mam.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2011, 19:05 przez slaq, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Ok są pod ochroną. Jeśli w takim razie się na tym znasz to podaj mi dokładnie jakie gatunki są i podaj merytoryczne argumenty dlaczego są? Zawsze to jakaś dodatkowa wiedza, może kiedyś się przyda i nie tylko mi. A, że tak jeszcze zapytam, czy takie np. dzięcioły i inne ptaki też wiedzą, które z gatunków są pod ochroną ?Bo tych co żarliśmy było tyle, że nie chciałby nam się za nimi dłubać. Zawsze istnieje możliwość, że coś jest pod ochroną, ale wtedy zupełnie nie przyszło mi to do głowy. Jak też pisałem, to była tylko próba smakowa bo nigdy wcześniej nie jadłem żadnych robali. btw to było jedno z lepszych dań jakie miałem okazję zjeść :D Wy nawet nie zapytaliście o okoliczności, tylko od razu naskoczyliście na nas jak na jakiś barbarzyńców co to zajadają się robalami łojej.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

FlyingArrow, nie bardzo rozumiem o co się spieracie bo jak sam napisałeś:
FlyingArrow pisze:powinniśmy każdą larwę oznaczać do gatunku (czego nie da się zrobić w terenie)
Wszyscy tutaj staramy się szanować przyrodę a zwłaszcza chronione gatunki, ba, my jesteśmy jej obrońcami, jednak aż tak ortodoksyjne podejście musi się spotkać z odzewem. Znaleźli larwy, zjedli kilka, potem w domu oznaczyli i dowiedzieli się co jedli i basta.
A jeśli chodzi o śmieci w lesie i o kłusoli to nie uwierzę, że nigdy w życiu nie spotkałeś.
Jaca, większość jest pod ochroną bo nie ma ich już wiele, a chcemy utrzymać bioróżnorodność na poziomie takim jaką zastaliśmy.
Obrazek
Awatar użytkownika
elrond33
Posty: 49
Rejestracja: 22 sty 2011, 22:48
Lokalizacja: Poznań
Gadu Gadu: 1846460
Płeć:

Post autor: elrond33 »

Ok, przepraszam, faktycznie zbyt gwałtownie zareagowałem. Ale pomyśl czy nie oburzałbyś się, gdyby ktoś zamieścił opis jak usmażył sobie bielika?
Daj spokój z tymi dzięciołami, chyba nie muszę tłumaczyć Ci takich pojęć jak ekosystem, łańcuch pokarmowy i jak to się wszystko ma do kwestii objęcia gatunków ochroną? Jeśli coś jest chronione, to pewnie dlatego, że jest zagrożone wyginięciem.

FlyingArrow pewnie lepiej potrafi wymienić chronione robale. Myślę jednak, że Twoja prośba trąci lenistwem ;-)
Deo gratias!
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Jeszcze jednak najistotniejsza w sumie kwesta o której zapomniałem :lol: Larwy wydłubaliśmy ze spróchniałego kołka który i tak miał wylądować w ognisku. Więc gdybyśmy przypadkiem nie zauważyli larw to tak czy inaczej wylądowały by w płomieniach. A nie posiadam RTG w oczach co by prześwietlać każdy kawałek drewna który chcę spalić. Więc różnica tylko jest taka, że robale wylądowały u mnie w żołądku, zamiast w ognisku. Zatem pewnie na każdym wypadzie mordują kilka niewinnych larw chronionych gatunków nawet o tym nie wiedząc. I to pewnie tyczy się każdego kto pali ognisko w lesie. Zatem zaznaczam, że nie było z naszej strony żadnej determinacji do tego, aby eksterminować zagrożone gatunki.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

Michal N Jak już napisałem: ja to napisałem w celach informacyjnych... Każdy robi co chce i postępuje jak chce. Ale jeśli jest wątek o jedzeniu robaków, warto wiedzieć, że część z nich jest pod ochroną. Też podkreśliłem, że piszę to gdyż owady są mi bliskie jako, że się nimi zajmuję i nie mógłbym nie poruszyć tego tematu. A skoro to, że wspomniałem o ochronie gatunkowej pewnych zwierząt bardzo poruszyło pewnych forumowiczów i poczuli się jak bym ja osobiście coś do nich miał to przepraszam, ale nikogo nie chciałem oskarżać ani urazić.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

elrond33 pisze:FlyingArrow pewnie lepiej potrafi wymienić chronione robale. Myślę jednak, że Twoja prośba trąci lenistwem ;-)
Może i lenistwem, ale z drugiej strony mi na tym strasznie nie zależy, bo nie zawsze będę się zajadał robalami. A skoro FlyingArrow, się na tym zna, to pomyślałem, że sprawi mu to nawet przyjemność jeśli będzie mógł się wypowiedzieć na temat swojej wiedzy i przy okazji stworzyć mały poradnik dla następnych.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

FlyingArrow, spoko :-)
Przedstawiam kilka linków z witryny WCWI odnośnie chronionych roślin i zwierząt w Polsce. Polecam też przeczytanie innych artykułów w dziale "nie tylko ryby" np o wydrach, bobrach, ptakach, grzybach jadalnych i trujących itp. Może nie larwy ale jak by spec od owadów zamieścił coś podobnego to było by super.
Ale do rzeczy:
Fauna chroniona wykaz: http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
Ilustrowana lista roślin chronionych cześć 1-4:
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
Ssaki chronione część 1-3:
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52
Gady, płazy i mięczaki:
http://www.wcwi.pl/index.php?option=com ... &Itemid=52

Jeśli mody uznają, że warto przenieść to do innego działu/tematu, ponieważ odbiega od tematu o larwach to uprzejmie proszę.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2011, 13:40 przez Michal N, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

To ja powiem, że polecam w tartakach (często są przy lesie ;) ) poszukać pędraków Rochatyńca nosorożca. Są szkodnikami tartaków, a ich pędraki są duuuże i całkiem smaczne :P Można je przyrządzić tak jak to już Jaca, opisywał. Obok larw których jest tam zazwyczaj pełno można znaleźć martwe postacie dorosłe.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Jaca pisze:A skoro FlyingArrow, się na tym zna, to pomyślałem, że sprawi mu to nawet przyjemność jeśli będzie mógł się wypowiedzieć na temat swojej wiedzy i przy okazji stworzyć mały poradnik dla następnych.
Michal N pisze:Przedstawiam kilka linków z witryny WCWI odnośnie chronionych roślin i zwierząt w Polsce. Polecam też przeczytanie innych artykułów w dziale "nie tylko ryby" np o wydrach, bobrach, ptakach, grzybach jadalnych i trujących itp. Może nie larwy ale jak by spec od owadów zamieścił coś podobnego to było by super.
FlyingArrow, co Ty na to, wszak hobby zobowiązuje :okulary: :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

elrond33 pisze:Gratuluję wykształcenia wysokiego stopnia ignorancji.
elrond33, też go nie cierpię, i dlatego mówię Robaczywym skrytożercom - NIE!

A na poważnie. Weź pod uwagę to, że Jaca i Slaq, zżarli biedne robaczki, w celach poznawczo-survivalowych. Innymi słowy trenowali, a nie zajadają się tymi larwami regularnie.
FlyingArrow pisze:To ja powiem, że polecam w tartakach ...
Już widzę, jak Jaca i Slaq, ubrani w camo, przychodzą do właściciela tartaku i grzecznie proszą o wpuszczenie ich na teren składowania drewna, aby sobie parę robaczków pozjadać :-D :-D Mina właściciela tartaku: bezcenna.
F..k it, I'll Do It Myself!
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

Michal N pisze: FlyingArrow, co Ty na to, wszak hobby zobowiązuje :okulary: :-)
Kuszące :) Obiecam tylko tyle, że weekendowo siądę do tego :) Bo w tygodniu zarobiony pracą jestem :)
puchalsw pisze:Już widzę, jak Jaca i Slaq, ubrani w camo, przychodzą do właściciela tartaku i grzecznie proszą o wpuszczenie ich na teren składowania drewna, aby sobie parę robaczków pozjadać :-D :-D Mina właściciela tartaku: bezcenna.
Ja tak już parę razy na tartaku się zjawiałem :P Raz to właściciel myślał, że to (cytuję) "cholerna leśna kontrola" :D Ale nie spotkałem się jeszcze z odmową lub nieprzyjemnościami :P
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

puchalsw pisze:też go nie cierpię
Pacz jaka franca 8-)

A ja Ciebie wychwalam, lubię, nawet ni razu nie nazwałem Cię marnym survivalowcem 8-)
Ładne rzeczy - zdrajcy otaczają mnie :-P
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

slaq pisze:A ja Ciebie wychwalam, lubię, nawet ni razu nie nazwałem Cię marnym survivalowcem
Ładne rzeczy - zdrajcy otaczają mnie
Po pierwsze primo: nie jestem survivalowcem :-)
Po drugie primo: pójdę jutro do wędkarskiego, nakupię Ci białych robalów, zrobię rizotto, przyniosę pod bunkier i jakoś się dacie z Jacą ugłaskać :-)
F..k it, I'll Do It Myself!
ODPOWIEDZ