pióra

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

pióra

Post autor: soohy »

Postanowiłem, że zacznę zbierać również pióra rożnych ptaków, mam już prawdopodobnie bażanta i chciałem się zapytać gdzie to zamieszczać. mam parę pomysłów, żeby zaklejać jakoś itp. Może sami kolekcjonujecie i macie pomysły jak fajnie to kolekcjonować :D?
Myślałem też o segregatorze z koszulkami i tam będą te pióra...
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Nigdy nie kolekcjonowałem piór ale wiem jedno. Muszą być jakoś zabezpieczone przed szkodnikami. Niegdyś udało mi się nazbierać sporo kruczych piór- doskonałych na lotki do strzał. Taki pęk piór, zwyczajnie położyłem w szafce na stryszku. W reklamówce. Po kilku zimowych miesiącach, były z nich strzępy albo po prostu rwały się w rękach.
Nie orientuję się jednak, jakie są sposoby na zabezpieczanie piór.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
karol12221
Posty: 67
Rejestracja: 17 sie 2010, 13:25
Lokalizacja: Rybnik
Gadu Gadu: 24764099
Płeć:
Kontakt:

Post autor: karol12221 »

Owiń końcówkę pióra ładnie rzemykiem, powieś tablicę korkową na ścianie i równiutko przypinaj każde pióro. Powstanie taka ala gablotka. Dodatkowo możesz przypinać do piór karteczki z jakiego ptaka pochodzą.
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Jak chcesz, żeby to był tylko eksponat to możesz pogadać z kimś kto zajmuje się zbiorami w muzeum. Mają specyfiki konserwujące do różnych rzeczy.
Kup se Morę
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Są w grubej, starej, nieużywanej książce, jest ciężar i będą tam bezpieczne. Temat proszę przekierować do mogilnika :)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

soohy, mój wujek (fryzjer, i komendant miejscowej OSP - wspaniały typ z długimi zakręcanymi wąsami - jak Franciszek Józef) miał w domu na ścianach porozwieszane preparowane ptactwo. Jak mu mole zaczęły zżerać bażanta, to popsikał wszystko lakierem do włosów :-) Poskutkowało.
Jeśli chcesz pióra ładnie wyeksponować, to najlepiej przyklejać je klejem silikonowym (kropelka na końcówkę) do szybki szklanej, ale od spodniej strony. Pod spodem opatrzyć karteczką z opisem od jakiego gatunku pochodzi, i powiesić na ścianie.
Ja tak w dzieciństwie wieszałem suszone liście, kiedy chopla miałem na punkcie botaniki.
F..k it, I'll Do It Myself!
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

Ja polecam kupić/zrobić gabloty takie, jakich używają entomolodzy przy kolekcjach owadów. Są dostępne duże gabloty, gdzie pióra ładnie by się eksponowały. Są oszklone co po części chroni już zbiory. Do tego w sprzedaży jest dużo preparatów które umieszcza się w gablocie co ochrania zbiory (też pióra) przed szkodnikami (np. płytki Brosa, owadobójcze, coś koło 12zł). Na PW mogę podać sklepy z chemią i gablotami.

P.S. Taką gablotę bardzo łatwo samemu zrobić co bardzo obniża jej koszty ;)
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

soohy ja też zbieram pióra, z różnych powodów i dla wielu celów. Kiedyś schowałem pióra do książki w szufladzie, mole zjadły, nie zostało nic. Teraz mam, powieszone na ścianie i umocowane rzemieniem, nic złego od dłuższego czasu się nie dzieje. Kontroluj co jakiś czas ich stan, dokładnie oglądaj (spodnia strona), możesz spryskać jakimś preparatem, spray do ochrony przed owadami.
Nie jestem pewny, ale z tego co wiem posiadanie piór dzikich ptaków bez odpowiednich papierów może być traktowane jako kłusownictwo, dotyczy to wszystkich rodzajów trofeów dzikich zwierząt.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Mr. Wilson pisze:Nie jestem pewny, ale z tego co wiem posiadanie piór dzikich ptaków bez odpowiednich papierów może być traktowane jako kłusownictwo, dotyczy to wszystkich rodzajów trofeów dzikich zwierząt.
Wiem, że przepisy to przepisy ale to tylko... Teoria ;-) Martwy przepis.
Jest pod taką sytuację stosowny żart:
Policja znalazła u bacy nieczynną aparaturę do pędzenia bimbru.
- pędzicie! - mówi policjant
- mam gąsiorka ale nie pędzę - odpowiada baca
Na to wskazuje na żonę i mówi. Babę też mam, teraz proszę posądzić mnie o gwałt
:mrgreen: Sorki za offa
W praktyce, nawet złapanie w lesie kłusownika obwieszonego wnykami i sidłami, nic nie znaczy. Kiedyś sam w to nie wierzyłem ale takie są fakty.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

A jak na kartonie po prostu będę je przylepione lekutko miał taśmą i co jakiś czas psykał czymś owadobójczym, to nic się nie stanie nawet jak będzie temperatura bardzo wysoka ?
Popraw to kolego
Ostatnio zmieniony 06 mar 2011, 20:22 przez soohy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Góral
Posty: 75
Rejestracja: 17 paź 2010, 17:07
Lokalizacja: Wadowice
Płeć:

Post autor: Góral »

Chłopie, daj się czasem wykazać znakom interpunkcyjnym, bo kiedy czytam Twoje wypowiedzi, to widzę szereg nie mających ze sobą nic wspólnego wyrazów.

I nad piecem chyba nie będziesz ich trzymał.
Znajdź butelki z białego, w miarę cienkiego, szkła. Oczyść je ładnie, wpakuj do środka każdej jedno piórko, a dutkę umocuj w korku. Tak bym to widział ja.
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Albo przechowuj jak to robią kolekcjonerzy z motylami. Ważne żeby szkodniki się nie dowaliły do pióra, ponieważ już po nim. Choć jeżeli będzie źle przechowywane to na pewno coś się z nim stanie :roll:
PS. 4000 tysięczny post w tym dziale :mrgreen:
Obrazek
ODPOWIEDZ