Na lekko - plecak

...i inne wynalazki do przenoszenia sprzętu

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Moim zdaniem na początek Jam powinien wystarczyć (w przypadku tygodniowych wycieczek z namiotem, dwutygodniowych z tarpem/jednopowłokowcem), jeśli ktoś robi wycieczki 3-4 tygodniowe lub nosi jakiś pełny namiot (dwupowłokowy) to może pomyśleć o Pinnacle. Nevis jest bardzo uniwersalny ale naprawdę trzeba mieć co do niego wsadzić. Przychodzi mi do głowy do czego by mógł służyć, ale nie byłoby to zbyt częste.

Fajną cechą rozwiązania ala ULA Epic jest to, iż nie dubluje się w nim powłoka zwykłego plecaka i worka wodoszczelnego - jest tylko sam wodoszczelny worek. Ale w przypadku Nevisa i materiałów z Wisportu przewaga wagowa jest zniwelowana przez użycie cięższych materiałów. Oczywiście dalej mamy plecak bardzo pakowny - ograniczony długością taśm i możliwościami systemu nośnego (nie jest potrzebny żaden worek jeśli wszystko zawija się w płachtę/tropik/poncho/inną ceratę). Ale jak wspomniałem - do pewnych specjalnych zastosowań idealny. Uniwersalny - niezbyt.

Nie stosowałbym do niego worka STS 35L bo jest on zbyt mały. 70 litrowy liner z STS byłby lepszy. U nas go nie dostaniesz.
Those who travel far must travel light.
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Plecak Jam 2 Men GoLite 2009 zamówiony. 8-)
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Aktualnie na wyprawy kilkugodzinne nosze zwykły z komorą główną i z jedną małą boczną na drobne rzeczy, a na nocke wziąłbym zasobnik wojskowy za 7 albo 9zł na allegro z demobilu, jednak może się tafić bardzo zużyty albo jak nowy jak mój :-D Pojemny, wygodny. Dobrze wypełniony i zapakowany jest w kształcie prostokąta. Polecam. Chorąży też go stosuje i mówi że ok!
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Wczoraj przyszedł Jam 2. Wrażenie robi bardzo dobre.Nawet mojej żonce się podoba. Można do niego naprawdę dużo spakować. Choć to może być wadą :-). Sposób kompresowania jest ciekawy. Chyba kupiłem w tym kolorze ostatniego bo nie ma go już na stronie sklepu arizzon. Waga pokazuje mi 756g a producent podaje 820g. Dziwne nie? Szwagierka się śmieje , że pewnie mi czegoś nie dosłali. 8-) . Jestem zadowolony z zakupu, ale na ocenę trzeba będzie poczekać do jesieni jak trochę go poużywam. Dziękuję na razie za polecenie tego plecaka.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Mój cholerka o gram cięższy ;) To chyba nam obu czegoś nie dodali. Pamiętaj, że zawsze plecak można odchudzić pozbywając się piankowej wkładki (bezinwazyjnie), wypruwając kieszeń na bukłak, wypruwając kieszeń na wkładkę, skracając zbyt długie i niepotrzebne taśmy. Zależnie od tego jak chcesz go używać. W ten sposób można zjechać do 650 g.

Mój Pinnacle z 2009 waży 760g :D razem z zaschniętym błotem i pyłem wulkanicznym. Oczywiście nie jest dziewicą ;) - ma wyprute wszystkie możliwe zbędne flaki.
Those who travel far must travel light.
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

O tym odchudzeniu pamiętam. Na razie jednak pochodzę bez przeróbek i zobaczę co i jak na własnych plecach.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
crash
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2011, 19:01
Lokalizacja: Świnoujście
Gadu Gadu: 611376

Post autor: crash »

Troche odkopie temat.
Szukam jakiegos lekkiego plecaka (tak do 1.4kg) o pojemnosci 40-55L (taki na pare dni wypadu) tylko, ze w niskiej cenie :) wiem, jedno wyklucza drugie... ale moze?

znalazlem cos takiego : http://www.decathlon.com.pl/PL/iliader-60l-173284343/
mial ktos cos takiego w rekach? dalo by rade nosic to zapakowane do 10kg?
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

crash pisze:Troche odkopie temat.
Szukam jakiegos lekkiego plecaka (tak do 1.4kg) o pojemnosci 40-55L (taki na pare dni wypadu) tylko, ze w niskiej cenie :) wiem, jedno wyklucza drugie... ale moze?

znalazlem cos takiego : http://www.decathlon.com.pl/PL/iliader-60l-173284343/
mial ktos cos takiego w rekach? dalo by rade nosic to zapakowane do 10kg?
Podrzuć jaki masz budżet, coś się wyszuka.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
crash
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2011, 19:01
Lokalizacja: Świnoujście
Gadu Gadu: 611376

Post autor: crash »

Rzez pisze: Podrzuć jaki masz budżet, coś się wyszuka.
Tak do 250zl, ewentualnie troche wiecej jesli bedzie trzeba
Tylko zeby dalo rade kupic przez internet.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Spróbuj tutaj:
Sprawdzaj na bieżąco: ngt.pl, forum Backpackinglight, forum Outdoorsmagic, forum Ukclimbing.

Zawsze się coś znajdzie.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Może Quechua Forclaz 37 lub Quechua Forclaz 50? Na pewno łatwiej z dostępnością, bo do kupienia w Polsce.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
crash
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2011, 19:01
Lokalizacja: Świnoujście
Gadu Gadu: 611376

Post autor: crash »

Dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Kolejny odkop- mam pytanie- ostatnio polubiłem bieganie także jako środek poruszania się np. na dworzec i z dworca i tym podobne "bieganie zamiast chodzenia". Butelka biegowa i kieszonka na nadgarstek nie zawsze wystarczy. Mam więc pytanie- ktoś używał serii Quechua Trail z decathlona? Jest tani i stabilny, ale np. 17l już niezbyt lekki- 710g...

Biegał ktoś wogóle z plecakiem coś więcej? Czy tu stabilne pasy nośne i nie "dyndanie" są ważniejsze niż ultra lekkość?
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Pratschman pisze: ale np. 17l już niezbyt lekki- 710g..
a to nie jest przypadkiem waga już z bukłakiem?? Nie chce mi się wierzyć żeby sam był taki ciężki. To cerata jest...
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Pratschman pisze:Kolejny odkop- mam pytanie- ostatnio polubiłem bieganie także jako środek poruszania się np. na dworzec i z dworca i tym podobne "bieganie zamiast chodzenia". Butelka biegowa i kieszonka na nadgarstek nie zawsze wystarczy. Mam więc pytanie- ktoś używał serii Quechua Trail z decathlona? Jest tani i stabilny, ale np. 17l już niezbyt lekki- 710g...

Biegał ktoś wogóle z plecakiem coś więcej? Czy tu stabilne pasy nośne i nie "dyndanie" są ważniejsze niż ultra lekkość?
Ponieważ do środka takich plecakow raczej nie wkłada sie więcej niż 4-5 kg, to i problemów z bieganiem nie ma. Do tego, gdy biegniesz bardziej dbasz o balans ciala - w innym przypadku plecak trochę dynda się na boki.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

A ktoś je dotykał? Ja wbudowanego bukłaka nie potrzebuję, mam swój, ale chyba rzeczywiście ten jest już w środku...

Rzez, pewnie, że dużo do niego nie właduję- ot na przebieżki do kumpli na noc czy ewentualnie w teren latem. Śpiwór 650g chyba wejdzie plus trochę szpeju :mrgreen:
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Pratschman, tak bukłak jest w środku. Ja to kupić chciałem, ale ta cerata mnie zniechęciła skutecznie, bo ja go bardziej na co dzień chciałem a nie do biegania. Jak w tego Traila (wcześniej się to Diosaz zwało czy jakoś tak) 17 litrowego chcesz wpakować śpiwór to zapomnij :-) . Zresztą najlepiej przejdź się do decathlonu i obejrzyj.
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Aha... bo rurki na fotkach firmowych nie widzę.
Co do śpiwora to myślałem tylko o maleńkim śpiworze 650gram wielkości 2 puszek piwa :-D Cóż, są rozmiary od 10 do 27l, więc któryś będzie pasował.

Birken, mówisz że materiał aż tak cieniutki? A trzyma się toto pleców dobrze?
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Ja to je tylko w Decathlonie mierzyłem dwa razy. Ale za to długo i dokładnie aż zacząłem być obserwowany :-P Bo mnie ciągle ten plecak kusi. Jak dla mnie ma bardzo fajny wygląd ale to już kwesta tego co się komu podoba. O dziwo system nośny nie jest taki gówniany jak się wydaje. Ciężko żebym dokładnie mógł o nim napisać skoro nie poużywałem, ale te poduszki grube są i dystans jest zachowany po załadowaniu paru ciuchów i jednej pary butów ;-) Stabilny tez się wydaje. Za to materiał jak na plecak codzienny wydaje się zdecydowanie za łatwy do uszkodzenia. Szwy w egzemplarzach, które oglądałem były tragicznie zakończone a wewnątrz np. kieszeń na bukłak postrzępiona strasznie. Do tego do czego zostały zaprojektowane sądzę że nadadzą się w zupełności ale to trzeba by poużywać aby pewnym być. Na sieci jest dużo pozytywnych opinii a jak dobrze pamiętam to i na forum mamy recenzję 10 litrowego ;-) .
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Dzięki za opis Birken :mrgreen: Jestem Ci dźwięczny!
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Pratschman, ogólnie przy takich plecakach dużą role odgrywa pakowanie. Mi np. bujanie nie przeszkadza i mam taki plecak w którym te bujanie jest niewielkie. Dużo bardziej niewygodne i wku.....e jest latanie luźnych rzeczy w plecaku dlatego podstawowa rzecz w takich plecakach to system kompresji który umożliwia ściśnięcie w plecaku nawet niewielkiego "pakunku" i utrzymanie go ściśniętego jak najbliżej pleców
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Ok, ale to chyba tak jak przy pakowaniu normalnego plecaka, tylko trzeba jeszcze bardziej skompresować, nie? :-)
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

normalne plecaki wybaczają więcej błędów tu jak włożysz coś twardego na plecy to będziesz to czuł. No i ta kompresja właśnie tak aby wszystko w plecaku było ściśnięte w kupie i będzie git.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
ODPOWIEDZ