osełka... ehhh

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

osełka... ehhh

Post autor: skiper »

napisałem duzo tekstu i mi wywaliło, nie mam siły pisac na nowo...


podlinkuje temat do knives

jak macie pytanie odnosnie osełki to piszcie. Powstała w 2 godziny z "odpadkow warsztatowych".


http://www.knives.pl/forum/index.php/to ... 42.20.html


--------------------------
edzia


do wykonania podstawi potrzebowałem gwintowników. Deseczek z drewna i kilku innych rzeczy kotre sa zestawione razem.

kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

co do nozy, wykonane z D2/4mm, hartowane na 58-60 hrc, wydaja sie byc fajna alternatya dla buszkraftkow. Testowałem wczeraj troszke tego z orzechem, gałazki fi7-9cm sposobem na bobra wycinał bardzo fajnie. (sposob na bobra, podcinasz nozem ">" taki kształt z 3 lub 4 stron gałezi i jst odcieta, ja sobie pomagałem mniejsza gałezia i batonowałem te wciecia - dosłownie chwilka imiałem 2 kawałki drewna). dodatkowo profilowanie rekojeści bardzo sie sprawdza. na razie jeden z nozy pojedzie na testy. Jak bedzie recenzja to podlinkuje
Ostatnio zmieniony 12 gru 2010, 18:50 przez skiper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Andrzej, bardzo fajnie wygląda :->
Czy mogłbyś napisać praktyczność tej maszynki?

pozdrawiam
Kamil
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

zaleta tej maszynki jest to ze mozesz wyprowadzac krawedz/ostrzyc pod dowlonym kątem. Wystarczy gwintowany pret wkrecić albo wykręcić i regulujesz pochylanie deseczki hebanowej. Naostrzyłem noz z wyprowadzeniem KT i powem ze jeszcze nie maiełem tak ostrego noza - włosy goli w locie i to nie jest zadna metafora. Masz dokładny kąt z obu stron ostrza, dodatkowo niwelujesz "drut" i masz po prostu KT naostrzone np na 30 stopni (15 na strone). Plusem jest to ze nie zawija czubka. Tak jak to mozna zrobić na lanskim czy TRi.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Jakiej osełki używasz?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

skiper pisze: napisałem duzo tekstu i mi wywaliło, nie mam siły pisac na nowo...
Widzę, że używasz Opery. Może wypróbujesz Firefoxa z zainstalowanym pluginem "Lazarus"? Zapamiętuje treść postów i w przeglądarce działa skrót "ctrl+z". Zupełnie jak w Wordzie. Polecam.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Wszystko fajnie, tylko chociaż trzeba było zdjęcia wkleić do tematu.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

dzieki za sugestie o foxie,
Modyfikuje pierwszego posta i fotki dodaje. Linka moze mało widoczny był.

w moim ststemi mam diamenty firmy eze lap

Pytanie jak na tym ostrzyć?

pokazane jest mniej wiecej tu

http://www.freewebs.com/depaul56/accessories.htm

druga fotka
Awatar użytkownika
lambers
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2010, 12:00
Lokalizacja: Koszalin
Płeć:

Post autor: lambers »

Gdyby ktoś - podobnie jak ja - miał problemy z wyobrażeniem sobie jak "to to " działa, polecam serię filmików na YT, między innymi ten:



Pięknie widać zasadę działania oraz szczegóły konstrukcyjne...
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

skiper,
drogi konstruktorze xD
Interesuje mnie jedna rzecz,
Jak mierzysz kąt ostrzenia?
Przykładasz kątomierz "na oko"

Konstrukcja rewelacyjna, też taką poczynię.
Obrazek
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

dokładnie albo mierze kąt kontomierzem, albo z twierdzenie tangensow :D

jest bardzo dokładne, tylko trzeba wziac poprawke do szlifów płaskich, albowiem płaz kładzie sie na deseczke a to powoduje zwiekszenie kąta ostrzenia o polowe kąta pod jakim sa płazy (wiadomo ze pod jakimś kątem sie kładzie szlif, czasem sa to 2 czasem 3 stopnie czasem mniej lub wiecej, mozna to sobie policzyc w prosty sposob), jeben noz i masz taka wprawe ze twoj kąt ostrzenie nie bedzie miał wiecej niz 1.5 stopnia na strone :D albo mniej zalezy jak dokładnie potrafisz zmierzyć i wziac poprawke na błedy pomiarowe :D


tylko by zmierzyć kąt potrzeba na płytke polozyc przedłuzke, bo kątomierz kładziesz z miejsce przciecia lini ktore mierzysz, pozniej bierzesz poprawke w przypadku szlifu płaskiego i masz bardzo dokładny kąt ostrzenia :D
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

No dobra, to jeszcze mi wytłumaczcie co to za różnica, że nóż będzie miał krawędź na 15, 16, czy 17 stopni ;) ;> I jeszcze czy to coś zmieni, że będę miał na początku ostrza 15 a na brzuszku 16st? ;) icon_twisted
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

skiper pisze:tylko trzeba wziac poprawke do szlifów płaskich, albowiem płaz kładzie sie na deseczke a to powoduje zwiekszenie kąta ostrzenia o polowe kąta pod jakim sa płazy (wiadomo ze pod jakimś kątem sie kładzie szlif, czasem sa to 2 czasem 3 stopnie czasem mniej lub wiecej, mozna to sobie policzyc w prosty sposob), jeben noz i masz taka wprawe ze twoj kąt ostrzenie nie bedzie miał wiecej niz 1.5 stopnia na strone albo mniej zalezy jak dokładnie potrafisz zmierzyć i wziac poprawke na błedy pomiarowe
Musze przyznać, że wyprzedziłeś moje kolejne pytanie :D

Chciałem zapytać o pełny płaski na przykładzie Vicka.

Jak już skonstruuję sobie taką maszynkę to odezwę się do Ciebie po dokładne instrukcje pomiarowe, żebym sobie kt nie popsuł. Na razie jak sobie to wyobrażam wydaje się dla mnie problemem, ale jak już będę miał fizycznie maszynkę i instrukcję to myślę, że sobie poradzę :D

P.s. Jestem potężnie zainspirowany tą konstrukcją i nie mogę się doczekać kiedy wpadnę w tatowy warsztacik i zmajstruję sobie takie cudo.


przeszczep pisze:No dobra, to jeszcze mi wytłumaczcie co to za różnica, że nóż będzie miał krawędź na 15, 16, czy 17 stopni ;) ;> I jeszcze czy to coś zmieni, że będę miał na początku ostrza 15 a na brzuszku 16st? ;) icon_twisted
Myślę, że rzecz jest w tym by ostrzyć nóż stale z takim samym kątem, ewentualnie zachowywać fabrycznie nadany kąt kt, np. sposobem z markerem pokazanym na jednym z filmików wyżej.
Obrazek
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

nic to nie zmieni ;p

natomiast wyobraź sobie ze Ty ostrzysz noże na 34 stopnie, kolega przyszedł bys mu wyprowadził kt na 30 bo tak ma jego triangle i tutaj potrzebujesz dokładne ustawienie. Bo jak kolega wróci do domu to będzie przeprofilowywał, jak mu naostrzysz na inny kat.

Inna sprawa jest taka, robisz noze dla roznych ludzi i klient ma preferencje by kt miała taki a nie inny kat. Maszynka to umożliwia. Nie mowie ze bez niej nie można ale ułatwia sprawę i to bardzo
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

skiper pisze:nic to nie zmieni ;p

natomiast wyobraź sobie ze Ty ostrzysz noże na 34 stopnie, kolega przyszedł bys mu wyprowadził kt na 30 bo tak ma jego triangle i tutaj potrzebujesz dokładne ustawienie. Bo jak kolega wróci do domu to będzie przeprofilowywał, jak mu naostrzysz na inny kat.

Inna sprawa jest taka, robisz noze dla roznych ludzi i klient ma preferencje by kt miała taki a nie inny kat. Maszynka to umożliwia. Nie mowie ze bez niej nie można ale ułatwia sprawę i to bardzo
A widziałeś kiedyś triangla bez luzów? I człowieka, który jest w stanie utrzymać ZAWSZE nóż pionowo? ;)

Droczę się droczę :) Ale wiesz o co mi chodzi skiper :)
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

nie

tylko mozna to minimalizowac, dlatego czsc ludzi daje "podkladki" jakies tasmy czy poxipole.


natomiast jak zrobisz 36stopni? jrsli klient bedzie chciał? z reki? na tri? a ja zrobie bo chcialem sobie ulatwic zycie, a wydawanie kilku stow na taki sprzet to przesada
ODPOWIEDZ