Pijawki - usuwanie, zagrożenia, zastosowania lecznicze

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Pijawki - usuwanie, zagrożenia, zastosowania lecznicze

Post autor: Tanto »

"...jeśli spojrzeć przez mikroskop na rozwarty pyski pijawki. W upiornej gardzieli można obejrzeć trzy szczęki godne rekina ludojada, wyposażone w 270 ostrych zębów. Tak uzbrojone stworzenie może przegryźć skórę największego grubianina, po czym zadziałać na jego organizm jako lek."

Głównie interesuje mnie to czy wiadomo coś o zakażeniach itp. spowodowanych ugryzieniami przez pijawki. Jeśli tak to jakie były objawy?

Jako że temat ująłem bardzo szeroko, to jeszcze kilka słów.
Usuwanie - znam dwie metody: 'zgolenie' pijawki z ciała i posypanie odrobiną soli. Pierwszego sposobu nie polecam, za duże ryzyko że niepotrzebnie poranimy zwierzaka. Zresztą jak już się napije to sama zejdzie ;-)

Lecznictwo - to nie tylko upuszczanie krwi, słyszałem o stosowaniu w chirurgii plastycznej, przy usuwaniu żylaków, oparzeń i trudno gojących ran. Współczesna medycyna coraz częściej wraca do starych metod, a jak to jest w przypadku survivalu, bushcraftu itp.?

WAŻNE! Pijawka Lekarska jest objęta ochroną gatunkową, miejcie to na uwadze jeśli spotkacie ją na swojej drodze.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

O zakażeniach nie słyszałem, zresztą pewnie by na ten temat trąbili w prasie i TV.

Jest jeszcze jeden skuteczny sposób usuwania. Mianowicie trzeba do pijawki zbliżyć jakieś źródło ciepła (Papieros, zapałka itp) i ta się odczepia. Metoda podobno była stosowana podczas wojny w Wietnamie przez GI's.

A co do lecznictwa to na obrzęki wokół ran i podobnych, podobno bardzo dobrze robi terapia "pijawkowa".
ODPOWIEDZ