Budżetowa osełka diamentowa

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

ja tam delikatnie "podostrzam" na żółtej z lidla (od 1 do ok 5 cykli po 5 na stronę - zależy od tego jak mi sie przytępi ) i później "dopieszczam" na kamieniu za 3 zł z rynku (taka kostka z jednej strony jasna z drugiej ciemna) no i efekt jest taki ,że przez papier nóż idzie jak przez masło a i włosy mu oporu wielkiego nie stawiają ;-). Tak ostrze wszystkie swoje nożyki i uzyskiwana w ten tani sposób ostrość jest dla mnie wystarczająca. Doprowadzanie do ostrości na poziomie brzytwy na pasku z pastą chyba sensu nie ma bo taka kt jest dość delikatna i nóż szybko tępi się.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Prowler pisze:ja tam delikatnie "podostrzam" na żółtej z lidla (od 1 do ok 5 cykli po 5 na stronę - zależy od tego jak mi sie przytępi ) i później "dopieszczam" na kamieniu za 3 zł z rynku (taka kostka z jednej strony jasna z drugiej ciemna) no i efekt jest taki ,że przez papier nóż idzie jak przez masło a i włosy mu oporu wielkiego nie stawiają ;-). Tak ostrze wszystkie swoje nożyki i uzyskiwana w ten tani sposób ostrość jest dla mnie wystarczająca. Doprowadzanie do ostrości na poziomie brzytwy na pasku z pastą chyba sensu nie ma bo taka kt jest dość delikatna i nóż szybko tępi się.
I o to właśnie chodzi :) żeby znaleźć optymalną ostrość naszych noży surwiwalowo buschkraftowych oraz prostą i efektywną metodę osiągniecia tej ostrości .Nóż ma być narzędziem do pracy w terenie a nie celem samym w sobie i należy poświęcić mu tyle samo czasu co pozostałym elementom naszego wyposażenia i nie popadać w przesadę . Amen :)
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Mam nadzieję, że wszyscy zdają sobie tutaj sprawę, że określenie gradacji diamentu ma się nijak do określenia gradacji papieru ściernego... Pokrótce - w diamentach z tego co pamiętam określa się wielkość ziarna, w papierach ściernych - ilość ziaren/cm^2.
Dalej - ostrzenie różnych stali kończy się na różnych gradacjach. Na przykład węglówki - można polerować na lustro, bo wtedy ich właściwości tnące są nie porównywalnie lepsze od nierdzewek. Nierdzewki można z powodzeniem kończyć na papierze 800-1000 (choć nie wszystkie ;) )
Ostrzenie z ręki - nie jest to żadna sztuka tajemna - trochę doświadczenia, kilka podpowiedzi kolegi Sławola ;) i każdy może ostrzyć jak ta lala. Zaraz postaram się poszukać filmiku Sławola ;)

ED1: najpierw poczytać tu:
http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,63449.0.html

ED2:
a tu filmik sławola :)


ED3:
Warto sobie jeszcze przyswoić ten temat:
http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,31361.0.html
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

filmik fajny ja jednak preferuję prowadzenie ostrza w jedną stronę (oczywiście kt do przodu) no i trzymam nóż za rękojeść.


edit. Zawsze oceniałem ostrość "strugając" papier z przyłożenia i praktycznie wydawało mi sie ,że wszystkie noże bardzo podobnie cieły. I tak się zastanawiałem czy tez mi tak lekko pójdzie jak na tym filmiku z rozpędu. No i poszło tak jak się spodziewałem:

- opinel zgodnie z założeniem tnie jak ta lala zero szarpania
- vicek troszkę gorzej niż z przyłożenia, zdarza się szarpanie (ale vicka zawsze ostrze mniej niż opinela bo to taki robol jest i czasem nawet zdarza mu się drucik przeciąć ,a przy takiej ostrości jak w opinelu zawijała by mi sie kt , a tak nawet znaku nie ma).
-Mora cliper (nierdzewka) też troszkę gorzej wypadła niż opinel chodź wcześniej wydawało mi się że są ostre tak samo ,ale lepiej niż vicek
- mora classic (węglówka) tak samo gładko szło jak w opinelku.

Jednym słowem metoda "z rozpędu" jest bardziej wymagająca i dokładniej można ocenić ostrość. tak mi sie przynajmniej wydaje.

Ps, ale offtopa narobiłem hoho :mrgreen:

edit. 2 A może to nie kwestia ostrości tylko tego z czego są głownie zrobione. Może to i przypadek ,a może i nie ,że węglóweczkom szło lepiej :-)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
PJ
Posty: 23
Rejestracja: 09 lut 2010, 17:51
Lokalizacja: Gdynia
Gadu Gadu: 5951779
Płeć:
Kontakt:

Post autor: PJ »

Ja kiedyś wyczesałem na Allegro takie
Obrazek,
a tu /Link/do aukcji. I jak na razie to się sprawdzają. Są niewielkie, poręczne i dlatego często na dłuższe wyjazdy zabieram je z sobą. To już drugi komplet, bo pierwszy zabrałem kiedyś na obóz, żeby wyprowadzić ostrza dzieciakom i "ktoś się nie bał i za..." Aukcję najlepiej szukać po nicku sprzedającego "55biedrona" bo nie zawsze je wystawia. Ale można poprosić to wrzuci.
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

diamenty od biedrony, kiedys na knives.pl byly popularne, uzywam i polecam
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

przeszczep,
pytanie głównie do Ciebie ja i do innych oczywiście

Czytałem, czytałem i do końca nie wiem

Jakie kąty ostrzenia dla kuchennych jakie dla leśnych noży?

Pytam z zamiarem zrobienia takiej sprytnej podstawki zachowującej kąt ostrzenia.

Mam taki pomysł:
- dla noży kuchennych (mających za zadanie dobrze ciąć) 20 stopni
- dla noży "leśnych" (co to czasem coś przetnie czasem porąbie delikatnie) 35 stopni.

Proszę o weryfikację.
Obrazek
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

mi się wydaje ,że 35 to troszkę za duży kąt
Ostatnio zmieniony 30 lis 2010, 19:21 przez Prowler, łącznie zmieniany 1 raz.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Daj na kuchenne 15 stopni na stronę, a EDC 20 stopni.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

czytałem, że 20 stopni może być za delikatne w przypadku noża roboczego powiedzmy.
Dla mnie EDC to Victorinox i ostrzyć go chciałem na dobre cięcie jak kuchenniaki.

Dobry to pomysł?

Więc może
15 i 25 stopni?
Obrazek
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

sklanialbym sie jednak do 20 st dla "lesnych", oprocz rabania etc. dobrze byloby zeby taki noz w miare dobrze cial, co przy glowni grubej na 5 mm i wiecej przy kacie 25 st i wiecej nie jest taka oczywista sprawa
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Mwitek - kuchenniaki na 15 st. , leśne 20 st. ,maczeta 25 st. , siekiera 30 st.
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Najpierw musisz podać jakie masz noże i jak grubą masz krawędź tnącą (mierzyć tuż nad szlifem krawędzi). W kuchenniakach, jeśli są dość dobrej jakości, możesz spokojnie iść na 10/15st na stronę. Może będą krócej trzymać ostrść, ale za to bardzo szybko i łatwo podostrzysz, a właściwości tnące (warunek sensownej jakości noży ;) ) - boskie ;)
Noże w teren - tu też zależy jakie noże, jak gruba krawędź tnąca. 25st to max, ja bym ostrzył na jakieś 20st. Ale jak pisałem, ważne jest jak gruba jest krawędź ;) chyba się powtarzam :p
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Właśnie , pokaż nam swoje " żelastwo " :) będzie łatwiej coś podpowiedzieć .
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Jak narazie raczej cienkie nożydła posiadam, do lasu morę i nessmuka zrobionego z piły 3mm grubości kontówką czyli convex na 1 cm wysoki

zatem wnioskuje, że kuchenniaki 10-15 las 20
Obrazek
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

more ostrzysz na zero ?
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

jeszcze nie ostrzylem mory i wlasnie sie zastanawiam ale chyba bede ostrzyl po calym szlifie bo tam przechodzi w kt
Obrazek
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

czyli na zero :P jesli chodzi o more to najlepszy sposob
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Morę zdecudowenie na zero , a nessmuka albo poprowadzić konwex na zero do samej krawędzi tnacej , albo wyprowadzić szlif na 20st. Inaczej... Jeżeli masz jakiś wyrażny szlif na tym konwexie to wyprowadź go na 20st. Jeżeli nie ma wyrażnego szlifu to można naostrzyć ten konwex też na zero . Chmm... po namyśle skłaniał bym się żeby ten konwex naostrzyć na zero , przy tej wysokości szlifu i gr. klingi w nessmuku to chyba będzie najlepsze rozwiązanie .
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

No to miśki moje kochane, powiedzcie mi czy ktoś tu z forum jest w stanie mi zmienić szlif na "zero" w Hultafors GK (bo tam jest dwu stopniowy szlif) - nie mówie teraz, nóż jest nowy i goli jak żyletka ale za jakiś czas kiedy straci swoją żyletkę to z chęcią na takie 20 stopni bym go ściął. Niech nikt nie mówi "do it yourself" bo to do niczego nie doprowadzi, nie chcę zpaprać roboty a wiem że co poniektórzy mają tu niezłą wprawę i odpowiednie narzędzia do takich "myków". Więc ? (pokrywam oczywiście koszt przesyłki w obie strony i dorzucam 4pak browara Żubr, bóbr lub inne zwierzaki :) )
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

to chcesz na zero czy 20 st ?
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Przeca może być 20sto stopniowe zero.
Obrazek
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

E chwile bo chyba nie załapałem? przecież zero to to szlif prosty (ani wklęsły ani konwex) a 20 to kont pod jakim jest ścinana głownia - PRAWDA?
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Qasz powstrzymaj się od robienia czegokolwiek z tym szlifem :)
Ten model Hultafors-a to wzmocniona wersja , szlif który jest na nim położony to skandi z sekondary bewel ;-) i tak ma być ! nic nie zmieniaj , ostrz ten "mikro szlif " , przecież ktoś dał takie szlify nie bez powodu , a jak poczytasz troszkę to dowiesz się więcej "co i jak i dlaczego" ;-) . Widziałem w innym wątku że masz jeszcze tego pomarańczowego ze szlifem scandi na zero , i tak ma być , pomarańczowy do "strugania fujarek " a zielony do pozostałych prac obozowych .
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

tomasz ma racje, zero grind nie ma osobnej krawędzi tnącej (w sumie to sam ją tworzy).
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
ODPOWIEDZ