Budżetowa osełka diamentowa

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Budżetowa osełka diamentowa

Post autor: mwitek »

Witajcie

Do znawców tematu:

Jaką osełkę diamentową wybrać?

Już podaję konkretne kryteria i wątpliwości.

- Niedroga ! ( nie mówię o bublu za 10 pln ale nie chciałbym przekroczyć całościowo 30-40 )
- Typ "kamień, klocek, płaska ogólnie" dwustronny czy typ V też 2 gradacje?

Poproszę o porady najlepiej z konkretnymi przykładami :D, żebym mógł od razu zakupić.

Wydaje mi się, że potrzebuję osełki użytkowej, nie koniecznie takiej do pieszczenia ostrza na brzytwę, ewentualnie wchodzi w grę trzecie narzędzie ( do dokupienia w przyszłości) - "pałka" do dopieszczenia KT po naostrzeniu.

Raczej nie dopuszczam noży to stanu tępoty totalnej.

To chyba dość informacji ode mnie byście mogli coś konkretnego mi poradzić.

Z góry dzięki za odpowiedzi
Obrazek
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

LIDL, płaskie. 3 gradacje. W podanym budżecie się z pewnością zmieścisz. Niestety trzeba poczekać bo rzucają na sklep dwa razy do roku.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Rozumiem, a zakładając, ze panna chce mi zrobić prezent w najbliższym czasie i nie będzie marudzić jak jej powiem, że ma polować na osełki z LIDL'a,
bynajmniej sam się tym zajmę i jak trafi się info że są to kiedyś tam sam sobie kupię
Obrazek
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

przeszczep pisze:http://diasam.pl/
Kupował to ktoś? Robi? Długo?
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

3/4 forum knives.pl to ma ;)
Może to ci posłuży za rekomendację ;)
Moim zdaniem w zupełności wystarczy, sam używam ;)
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Dzięki :-)
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Wielkie dzięki przeszczep, w wolnej chwili dokonam wyboru i zakupu :D
pozdrawiam serdecznie
Obrazek
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

przeszczep pisze:http://diasam.pl/
No proszę. Lidlowe osełki.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

potęga internetu...

przeszczep który zestaw brać jak pod D2?

"Thank you from the mountain", czyli z góry dziękuję :-)
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Teoretycznie najlepiej wziąć zestaw 3, ale moim zdaniem nikt tak mocno nie zajeździ KT żeby użyć najgrubszego gritu.
Najgrubszy słuzy praktycznie tylko do przeprofilowywania KT na inny kąt.
I na wszelkie pogańskie duchy - nie dociskajcie ostrza do osełki tak mocno ;)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

przeszczep pisze:Teoretycznie najlepiej wziąć zestaw 3, ale moim zdaniem nikt tak mocno nie zajeździ KT żeby użyć najgrubszego gritu.
Najgrubszy słuzy praktycznie tylko do przeprofilowywania KT na inny kąt.
I na wszelkie pogańskie duchy - nie dociskajcie ostrza do osełki tak mocno ;)
Wiem! Wiem! Pamiętam jak mi mówiłeś :oops:
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Bardzo dobre ostrzałki diamentowe za 15-20-, zł można dostać w sklepach wędkarskich.
Jest to ostrzałka w formie stalki długopisowej z posypem diamentowym , wydaje mi się że nawet nieco drobniejszym niż najmniejsza gradacja Lidlowych po " ułożeniu " naprawdę doskonała do ostrzenia w terenie . Oczywiście trzeba mieć troszkę wprawy i OSTRZYĆ DELIKATNIE jak na wszystkich diamentach ,zalecam zwilżenie pręta . Wydaje mi się że jest ona nawet bezpieczniejsza w kwestii wyprowadzania KT , zwłaszcza że zakładamy tylko doostrzanie noża . Powiem tak... polecam , mam dwie , używam i jestem bardzo zadowolony . Znalazłem te ostrzałki na kilku stronach renomowanych firm tylko z logo tychże firm w cenach nawet do 100-, zł :shock: . Rozprowadza je dość znana na Polskim rynku firma wędkarska 'Jaxon' a w sklepach wędkarskich sprzedają ją jako ostrzałkę do
haczyków , bo ma rowek do ostrzenia haków i dodatkowo na ok. 1/3 obwodu posiada jedną płaską powierzchnię szer. 5 mm.
A jak ktoś dobrze pokombinuje , kupi sobie dwie ostrzałki a w jakimś klocku nawierci dwa otwory pod kątem np. 20 st. i umieści w nich pręty to bedzie miał naprawdę świetną ostrzałkę za psi grosz ;-)
Pzdr.
PS. Zdjęć nie zamieszczam bo nie umiem :-|
Ostatnio zmieniony 25 lis 2010, 21:57 przez borsukwacław, łącznie zmieniany 1 raz.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

borsukwacław piszesz o tej oselce http://www.jaxon.pl/Katalog/256_182_akc ... nf100.aspx ??
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Nie to nie ta , tamta jest w takiej aluminiowej obudowie z zakrętką , też z aluminium .
Nie widzę jej na stronie Podeszwy, ale w katalogu papierowym jest .
Ta o którą pytasz to FROSTS, tamta jest bezfirmowa tylko na takim foliowym etui jest nalepka z kodem i opisem że to JAXON . Kupiłem ją w baardzo drogim sklepie wędkarskim ,dlatego zapłaciłem za nią 19,-zł :-) myślę że w innych sklepach będzie tańsza .
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

A co powiecie o tych V kształtnych osełkach?
przyznam, że jestem "wygodny" i zastanawiam sięczy takimi nie ostrzy się łatwiej?
Jeśli łatwiej to czy nie gorzej?
Obrazek
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Mwitek, na Vkach bardzo łatwo doprowadzić nóż do stanu dobrego do krojenia pomidora. Do golenia mi się nigdy nie udało. No i chyba Vki jednak mają swój ustalony kąt ostrzenia - czyli nie są zbyt uniwersalne.
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

mwitek pisze:A co powiecie o tych V kształtnych osełkach?
przyznam, że jestem "wygodny" i zastanawiam sięczy takimi nie ostrzy się łatwiej?
Jeśli łatwiej to czy nie gorzej?
V w standardowym zestawie posiadają pręty z aluminy, np. 3angle, turnbox.
na nich wyprowadzanie KT zajmie wieczność, konieczne jest dokupienie diamentów, a do tych zestawów zbyt tanie to nie będzie.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Znalazłem tą ostrzałkę w sklepie MAXRYBA.PL , cena 15,70,- :shock: nr.kat. AJ-FT 009.
Jeśli chodzi o ostrzałki V to polecam LANSKI TURNBOX DE-LUX z bialymi i brązowymi prętami aluminy w komplecie . Naprawdę polecam w zestawie z ww. diamentem albo z lidlowymi komplecik nie do " wyjęcia ", jeśli chodzi o wszystkie rodzaje stali , od 50HS do S30V . Jak się dobrze rozejrzeć to taki komplecik nie będzie kosztował wiecej niż 100-110,-zł z kosztami wysyłki ;-)
Pzdr.
Ps. W ostrzalkach V trzeba pamiętać że mogą one przy nieumiejetnym ostrzeniu zaokraglać czubek noża :-| ale... jak poćwiczy się na domowych kuchenniakach to można dojść do wprawy .
Ostatnio zmieniony 25 lis 2010, 22:45 przez borsukwacław, łącznie zmieniany 2 razy.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Aaa... o taaakie Vki chodziło. Ja pisałem o czymś w ten deseń jakby co: http://allegro.pl/ostrzalka-smith-s-ose ... 05922.html
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Niee i jeszcze raz niee ! trackan - te ostrzałki to w większości badziew . Przerabiałem to ,nadają się do ostrzenia noży kuchennych i do niczego więcej .
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Wiem, choć nawet nie najgorzej używa mi się dwustronnej ostrzałki Vicka: http://allegro.pl/ostrzalka-kamienna-do ... 87984.html . Ale jestem już zaopatrzony w zestaw lidlowy, a do niego docelowo chcę dokupić diamenty gradacji 1200 tego samego rodzaju + kamień wodny o gradacji 8000-12000.
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Taak ... thrackan , zanim wydasz niepotrzebnie kupę kasy wejdź na stronę TLIMA (TLIM KNIVES) wejdź do działu - Testy, recenzje opisy noży , następnie przeczytaj artykuł -Jak ostrzyć noże -spis ostrzałek (melon) . Tlim i melon to są ludzie którzy o nożach ostrzeniu i stali wiedzą WSZYSTKO ,poczytaj i pooglądaj ,WARTO!
Polecam wszystkim kolegom biorącym udział w tym wątku bo w temacie ostrzenia to naprawdę kopalnia wiedzy w pigółce . Miłego czytania i oglądania nożyków Tlima ;-)
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Przede wszystkim, nie chcę wydawać kupy kasy. Ostrzałka diamentowa, którą chcę kupić to 10zł, a kamień wodny 17zł. Przeboleję ;-)

Poczytałem nieco i powiem Ci, że nie wiem gdzie źle myślę... Chodzi o zastosowanie zbyt wysokiej gradacji kamienia? Za wolno będę polerował? Nie mam odpowiedniego skórzanego pasa i pasty/gumy polerskiej, więc skompletowanie tego by było trochę droższe niż 27zł za kamień wodny i diamenciki ;-)

A na stronie Tlima jest też instruktaż Jumbo, który potwierdza mój zamysł, który zresztą podpatrzyłem pierwotnie u Mearsa ( ). Zakładam, że jeśli u niego to zdaje egzamin, to i mi powinno wystarczyć. :-D
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Myślę że zbyt wysoka gradacja ,nie ma co przesadzać , powtórzę za Tlimem 180-220 niska, 300-400 wysoka , 500-600 najwyższa , ma to zastosowanie do wszystkich mediów .Czy to będzie papier ,diament , czy kamień . Zauważ że jumbo pokazuje ostrzenie typowego buschcrafta ze szlifem scandi na zero , bez mikro szlifu i pokazuje ostrzenie " z ręki" bo zasadniczo nie ma innego sposobu żeby taki szlif wyprowadzić do pełnej ostrości . Większość noży posiada mikro szlif bez względu na to czy główny szlif to pełny płaski , niepełny płaski , konwex czy wklęsły . Żeby wyprowadzić mikro szlif z ręki a następnie naostrzyć go "do golenia " też z ręki ,no to już trzeba naprawdę doświadczenia i pewnej wprawy;-) . Ale odbiegamy od tematu budżetowej osełki diamentowej :) ja polecam tą stalkę bo ma dość wysoką gradację a co najważniejsze , można doskonale wprawić się do ostrzenia noża jak to się mówi " z reki" pod najczęściej spotykanym kątem 20 st. a następnie na brązowej i białej aluminie i mamy brzytwę .A jak ktoś jes perfekcjonistą(i umie utrzymać z ręki kąt np.20 st. ) to na koniec kawałek skórki na 3cm. szerokości listewce , odrobina zielonej pasty polerskiej i nasz mikro szlif błyszczy się jak lustro.
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
ODPOWIEDZ