Zimowy nocleg

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Słowem temperatura podniosła się o kilka stopni Celsjusza. W pomieszczeniu otwartym trudno osiągnąć więcej.
Awatar użytkownika
kapa
Posty: 41
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:42
Lokalizacja: Lębork
Gadu Gadu: 26133623
Tytuł użytkownika: Półtora komandosa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: kapa »

Muszę dodać że ognisko paliło się bardzo intensywnie przez cały czas i nie oszczędzałem na opale.
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który nie wiedział że się nie da....i to zrobił.
Odwiedź mojego bloga http://kapalebork.blogspot.com
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Zamykając wejście zyskałbyś kolejnych kilka stopni. A ogólnie dogrzanie takiej ziemianki zajmuje przynajmniej kilka dni palenia w niej ognia non stop. Po tygodniu miałbyś tam powyżej dziesięciu stopni w środku.
prus
Posty: 31
Rejestracja: 07 lis 2009, 23:12
Lokalizacja: prusy wschodnie
Płeć:

Post autor: prus »

MIKI mam pytanie -myślę o biwakowaniu w tipi (mam własne) w grudniu pomiędzy świętami na Sylwestrem czy polecałbyś rozpalenie nodii, czy klasyczne ognisko?Domyślam się że, z twardego drewna.Czy jeśli korzystałeś z tipi to je dodatkowo otaczałeś płotem,wałem śnieżnym( bo płachtą rośną i ozanem to na pewno) czy też może zostawiłeś wolną przestrzeń.
głownie chodzi mi o ewentualne zaburzenie cyrkulacji powietrza w tipi.

A co do patentu "francuskiego" to kiepsko brać kilogramy gazet ze sobą- patent pochodził z lat 70-80 tych gdzie powszechne było używanie bardziej naturalnych materiałów w tym wełny-która nie traci swoich właściwości nawet wilgotna.
Tęskno mi do tego kraju gdzie mają tak za tak ,a nie za nie(C.K.Norwid)
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Nodii to mi się nie chce w tipi szykować, mam zwyczaj palić ognisko z kilku grubych kłód, stopniowo dosuwanych nad żar. Temperatury nie mierzyłem, i nie spałem w tipi zimą. Ale na imprezie w tipi nie szło wytrzymać w swetrze - musiałem się rozebrać do podkoszulki. Nodia ma tę zaletę, że nie pilnowana będzie się palić całą noc.

Sporo zależy od wielkości tipi - w mniejszym jak czterometrowe w zasadzie nie powinno się palić ognia. Imprezę robiliśmy w siedmiometrowym.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ciało 33-letniego mężczyzny znaleźli dziś rano pracownicy odśnieżający drogę w Radomicach w gminie Morawica (powiat kielecki).

Policjanci podejrzewają, że przyczyną śmierci 33-latka mogło być wychłodzenie organizmu. To pierwsza ofiara tej zimy w Świętokrzyskiem.


Do dnia 1.12.2010 w Polsce z powodu mrozu zmarło conajmniej 8 osób tej zimy.

Wszystkim nie przygotowanym, marzącym o nocowaniu zimą polecam rozwagę. Zima nie toleruje słabo przygotowanych. Zimowe nocownaie jest fajne, ale wymaga odpowiedzialnosci. Kto jeszcze nie nabrał doświadczenia polecam:
- metodę małych kroków. Pierwszą nocki na balkonie, w okolicy domu, pod nadzorem by się przekonać czym jest takie nocowanie.
- dla tych którzy pierwszy raz - nie zapomnijcie o towarzystwie. Zawsze raźniej i łatwiej. Samotne wyprawy i nocowanie to jednak poziom wyżej.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Zirkau, ja polecam wstrzemięźliwość od alkoholu :-|
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

I ciepły śpiwór
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

NumLock pisze:Zirkau, ja polecam wstrzemięźliwość od alkoholu :-|
to dla mnie tak oczywiste jak oddychanie.
Ale widzisz zapomina człowiek o tym wspomnieć, choć to przeca niestety powszechne.
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Witam!

Przy okazji dyskusji mam pytanie- czy ktoś z okolic Poznania byłby skłonny na wypad w weekend 18-19(-20).12 w okolice Puszczy Zielonki lub inną fajną pod Poznaniem? Byłaby to moja pierwsza nocka w mroźną pogodę bo dopiero niedawno kupiłem zimowy śpiwór, więc wolałbym nie być sam. Moja ekipa lesna odmawia współpracy, a ja mam wielką chętkę o ile nocą nie bedzie mniej niż -10st. Wypad na razie w sferze mglistych planów, ale mam nadzieję, że się uda, choć trochę się boję.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2010, 15:54 przez Pratschman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Kusisz :-|
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
czoperadlo
Posty: 43
Rejestracja: 27 lip 2010, 22:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: czoperadlo »

Jeśli nie będe miał turnieju to moge jechac ;-)
Możesz napisac na gg :-)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Panowie! Dopingujcie Mr. Slotha. Niech napisze w Relacjach o swojej nocce z Jacą, Slaqiem i moją skromną osobą.
Wczoraj Sloth spał bez śpiwora... Termometr rano pokazał najniższą temperaturę w ciągu nocy: -12C
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Czekam niecierpliwie :] Rano go rozpuszczaliście ogniskiem, czy świerszczykami :P?
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Sloth mistrzem przetrwania jest i basta 8-)
Zdradzony podle przez Grzymka, walczył z mrozem, Jackiem i ogniem o życie i skubany przeżył :-D
Nocka udana, Sloth i Jaca nieco się tylko podwędzili 8-)


http://picasaweb.google.com/11133822659 ... r34122010R#
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

No to ja swoje dołożę:
Obrazek
Gustowne zamknięcie wejścia do bunkra:
Obrazek
Kiedy my walczyliśmy z przygotowaniem drewna, inni:
Obrazek
Dla podniesienia temperatury, chłopaki palili ogień przez noc w bunkrze. Raniutko byli uwędzeni na cacy.
Obrazek
Poza soplami na nosie u Jacy, nie wyglądali niezdrowo.
Slotha wyposażyliśmy w niezbędne gadgety (puchówka, bluzy, nrc-tki). Podobno trochę kolana mu zmarzły, ale poczekajmy na relację bezpośrednio od niego.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

puchalsw pisze:ale poczekajmy na relację bezpośrednio od niego.
Chyba jeszcze nie odtajał albo leczy zapalenie płuc ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Albo też odmroziło mu palce i nie może pisać na klawiaturze. Ewentualnie poprostu jeszcze go nie było na forum :P
Awatar użytkownika
kapa
Posty: 41
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:42
Lokalizacja: Lębork
Gadu Gadu: 26133623
Tytuł użytkownika: Półtora komandosa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: kapa »

A te mandarynki przy wejściu to pewnie jeszcze poniemieckie :mrgreen:
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który nie wiedział że się nie da....i to zrobił.
Odwiedź mojego bloga http://kapalebork.blogspot.com
Awatar użytkownika
Marcin79W
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2011, 19:48
Lokalizacja: Sosnowiec
Tytuł użytkownika: www.wojtaszczyk.pl
Płeć:

Post autor: Marcin79W »

Nocleg przy -7* na dworze, pod poncho rozpiętym na dwóch patykach.
Ubrany byłem grubo (bielizna aktywna, spodnie polarowe, dwie bluzy polar, mundur brytyjski).
Fakt - sporo ciuchów, ale było na prawdę ciepło. Śpiwór RECON 4.

Legowisko skromne i ciasne, ale skulona pozycja sprzyja zatrzymaniu ciepła.

Jeżeli ktoś ma ochotę przeczytać i zerknąć na zdjęcia - zapraszam : (kliknij tutaj)

Dla starych wyjadaczy żadna rewelacja - tekst pisałem dla tych, którzy "pierwszy raz".

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Na moje oko miales za duzo rzeczy na sobie w spiworze...moze mam organizm "aliena" ale jest mi zimniej kiedy jestem grubo ubrany,a kiedy mam sama bielizne termo plus ewentualnie polar jest w sam raz...

Raz spalem w bieliznie termo na to spodnie bdu na gore koszulka termo plus polar 100 i polar 300,spalem wtulony w plec piekna,okryci 2 marketowymi spiworami i folia NRC,a temp obok byla taka ze woda byla zamarznieta w butelkach :),plus jedyny ze nie bylo przeciagow..i powiem Ci ze rewelka byla:)
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Za śpiwór szacun, ja mam reckon 3 i dla mnie na oko to jest sprzęt na lato. Producent chyba też wziął to pod uwagę bo po co by montował w zimowy śpiworze moskitierę ;)

Poza tym kogo tam obchodzą jakieś noclegi. Napisz lepiej coś o tych lasencjach z portfolio!
Mr.Sloth
Posty: 144
Rejestracja: 02 sie 2010, 16:40
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: leń leśny
Płeć:

Post autor: Mr.Sloth »

8-) Już chciałem spytać skąd masz takie poncho w zimowym camo... ale doczytałem się później że to jakaś fotoszopowa sprawka...

Żeby offtopu nie narobić odgrzebie to stare zimowe zamarzaniem o którym pisali wcześniej bunkrowcy warszawscy. Nie zamarzłem, ogrzewał mnie: bawełniany t-shirt, polar wp, puchówka puchala, bluza z ripstopu + ecwcs/ kalesonów chyba brak był o ile dobrze pamietam? m65+spodnie ecwcs na to. Dlatego chyba pomarzły mi kolana. Szczuplak jestem więc jeśli ktos jest słuszniejszej postury w takim zestawie mógłby sobie nawet smacznie pospać
:D A mandarynki pozamieniały się w pomaranczowe kamienie

Także GORĄCO polecam zimowe noclegi, nie obawiajcie się -zanim zamarzniecie to tak was wytlepie że albo uciekniecie do domu albo rozpalicie sobie ognisko!
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Na szczęście idzie wiosna !
Nie będzie już zbędnego gadania :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Hej!
11 listopada wyskoczyliśmy po patriotycznych obchodach z kumplami z harcerstwa do lasu na nockę. Cel był jeden- nodia, gdyż chłopaki nie mają zimowych śpiworów w przeciwieństwie do mnie. Niestety wyszła ona dopiero po pewnych komplikacjach.

Znaleźliśmy piękną świerkową kłodę, opartą kilkanaście cm nad ziemią, suchutką, o średnicy ok 15cm. porąbaliśmy na 3 2metrowe kłody, na jednej zrobiliśmy "stół". Ognisko dało nam żar do poukładania na nim i tu zaczęły się schody- porozkładaliśmy go tak równomiernie, jak tylko się dało i szybko położyliśmy kłodę wierzchnią. Ogień rozbuchał się tylko w 2 miejscach, w innych niestety żar mocno przygasł. Widoki na sukces były marne, więc przewaliliśmy kłody, tworząc ognisko "długotrwałe", które rozhajcowaliśmy równomiernie, ale które, co oczywiste, nie dawało ciepła na boki zbyt wiele. Rzuciliśmy więc na te 2 trzecią kłodę- i ten zestaw palił się rewelacyjnie przez 6 godzin.

Przydługi opis dałem po to by zdiagnozować dwa problemy- co zrobiliśmy źle z tradycyjną nodią i czy taka potrójna ma sens. Na pierwsze pytanie odpowiedź być może jest prosta- zbyt szybko położyliśmy górną kłodę. Ale co z drugim? kłody były z suchego świerku, cienkiego, no i już się trochę nadpaliły wcześniej, ale Zdybi na blogowym filmiku mówił, że tak samo gruby pniaczek dębowy pali się 12h! Poza tym gdzieś na jego blogu widziałem foto jego i Dęba przy takiej potrójnej nodii.

Dodam, że temperatura osiągnęła -4*C i musiałem założyć cienki polarek, żeby w FN Trondelandzie z dala od ognia było komfortowo :-P a chłopaki w miliardzie warstw ciuchów i letnich śpiworów przespali całą noc bez przerw.

Fotki:
https://picasaweb.google.com/1138805304 ... APeNia2011#
ODPOWIEDZ