Szałas

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Szałas

Post autor: soohy »

Co sądzicie o takim schronieniu. Czas wykonania godzina, praktycznie bez użytku noża.
dach jest okryty gałązkami oraz liśćmi z leszczyny, bardzo szczelny. Materac wykonany także z leszczyny, bardzo miękko, wygodnie i jak dla mnie dużo miejsca bo nie jestem duży.

Ciekawostka:
3/4 leszczyny leżało na ziemi... żywej.

bezpośrednie linki:
http://i56.tinypic.com/24c6tyq.jpg
oraz:
http://i53.tinypic.com/t85ke1.jpg

Obok były jeszcze gałązki świerku, którymi można było się przykryć, lecz nie ma ich na zdjęciu.

P.S. Inne rodzaje szałasów dodam za tydzień, bo w soboty się wybieram 8-)


Pozdrawiam
soohy
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

Jak byś przejrzał forum to takich szałasów znalazł byś od groma :-P
i na cholere niszczyć tyle drzewek :evil: :evil: :roll:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Driver pisze:Jak byś przejrzał forum to takich szałasów znalazł byś od groma :-P
i na cholere niszczyć tyle drzewek :evil: :evil: :roll:
Brawo inteligencji...

"Ciekawostka:
3/4 leszczyny leżało na ziemi... żywej. "
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Hmmm.. Moim skromnym, zbyt spadzisty. Jak będzie zacinać to będziesz cały mokry, a jak będzie padać od góry, to będziesz częściowo mokry. =P Posłanie wydaje się nie izolować zbytnio od podłoza.
Te gałęzie którymi "mozna było się przykryć", lepiej dać na spód posłania. I tak właściwie zawsze do lasu bierzesz śpiwór, jeśli rzeczywiście chcesz tam nocować, a takie posłanko daruje Ci noszenie karimaty.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

kolejny , który próbuje wskoczyć na forum jako wielki ekspert, praktyk i wykładowca? ;)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Co to zacinania deszczem, to nie byłbym cały mokry, bo nade mną było bardzo gęsto, aż nieba nie było widać, także nie byłoby najgorzej. Kolejna sprawa to miękko i nie było czuć ziemi także dobry materac.

Fredi - do mnie to? :)
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

to i tak brakło ci 1/3 inteligencie
szkoda gadać :cry: :cry:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Abscessus Perianalis ma racje. Te gałązki w tej ilości słabo będą izolować od podłoża. Za to, jak już wspomniał Ropień, świetnie nadają się do tego gałęzie świerku, a leszczynę wykorzystać jeszcze do uszczelnienia zadaszenia (np. tej luki przy samej ziemi).
soohy pisze:nie było czuć ziemi
Zapisz to na kartce, prześpij się w tym szałasie, nazajutrz spójrz na zapisek, a jak już przestaniesz się uśmiechać idź kurować nerki...
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Czyli na podłoże i dach gałązki świerku jeszcze? i git?
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

Dokładnie wyściełasz sobie tak żeby było w miarę miękko dodajesz do tego jeszcze karimatkę i jest git, ty masz wygodnie i twoje nerki nie powiedzą ci żeś zwariował kłaść się na gołej ziemi :mrgreen: :mrgreen: proponuje zajrzeć tutaj masz fajnie wypisane co i jak które gałęzie dają jaką ochronę na przepuszczalność wody w czasie deszczu http://survival.strefa.pl/szalasy.htm
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Według mnie i nie tylko mnie spadek nie jest za duży ( na YouTube można znaleźć filmik z Mearsem gdzie buduje szałas, albo mogę wkleić skan z książki Kochanskiego, gdzie jak byk stoi że przy takim szałasie najlepiej aby dach był pod kątem 60 stopni) Nie można popadać w przesadyzm, bo nie długo będziemy wbijać gwoździe w drzewa, co by ich nie ścinano. Leszczyna to nie stuletni dąb, więc jak z leszczynowego krzaczka, zetniemy 1/3 gałązek to się nic nie stanie.
Co do szałasu, gałęzie pionowe nie powinny wystawać poza obrys dachu, bo inaczej woda będzie zaciekać. Lepsze były by gałązki świerkowe. Z rzeczy których możemy używać nie wyrządzając przyrodzie szkody to sucha trawa, trzcina, liście, paprotki. Warstwa pokrywająca dach powinna mieć około 30 cm grubości.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Prześpij się tam i napiszesz jak oceniasz komfort legowiska.
Tego podłoża nie można traktować jako izolacji. Jak to Twój pierwszy szałas to nieźle, ale powłoka górna zbyt cienka (tak, jesteśmy to w stanie oszacować) żeby zatrzymać przeciętny deszcz. Kąt nachylenia według mnie dobry. Koniecznie otwórz link Driver'a do strony Pana Bogdana - ogrom informacji, oszczędza pracy.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Szczerze, to zrobiłem ten szałas, żeby poznać waszą opinię i sprawdziło się to, że świerk trzeba dać, podłoże itp. Nie chciało mi się iść po mech, sony, świerki były na bagnem.
Dziękuje i niedługo zrobię lepszy i dokładniejszy :)

Pozdrawiam.
PS. pierwszy szałas.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

soohy, W wakacje razem z synkiem zbudowaliśmy szałas pokryty ściółką. W grubszy szkielet wplata się cieńsze gałązki, aż ścianki są ażurowe, ale w miarę "gęste".
Później od dołu obkłada się ściany ściółką (trzeba uważać na kleszcze, jeśli las jest mieszany). Szałas zbudowaliśmy jakoś w początkach lipca. W połowie sierpnia przechodziłem w pobliżu i szałas nadal stał.
Problem z Twoim szałasem, jest taki, że jak tylko liście obeschną, opadną z gałęzi, i szałas przestanie być szałasem. A na pewno nie będzie chronił przed deszczem.
Poeksperymentuj ze ściółką. Fajna zabawa, i jeśli szkielet jest w miarę mocny, można przetrwać dość długo.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

puchalsw pisze:soohy,
Problem z Twoim szałasem, jest taki, że jak tylko liście obeschną, opadną z gałęzi, i szałas przestanie być szałasem. A na pewno nie będzie chronił przed deszczem.
Poeksperymentuj ze ściółką. Fajna zabawa, i jeśli szkielet jest w miarę mocny, można przetrwać dość długo.
Wiem o tym, też miałem pomysł ze ściółka, ale jakoś nie wypróbowałem. Następnym razem będę praktykował. Co do tego czy ma przetrwać, to mi chodzi tylko o to, żeby był na jedną noc i żeby przetrzymał. Więc wiesz :) następnym razem zrobię lepiej, jasna sprawa.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

soohy pisze:Co do tego czy ma przetrwać, to mi chodzi tylko o to, żeby był na jedną noc i żeby przetrzymał.
Nie opłaca się budować szałasu w sensie "edukacyjnym" jeśli ma służyć tylko dzień z nocą.
Szkoda włożonej energii, zniszczonego materiału i straconego czasu. Do tego każdą taką tymczasową konstrukcję wypadałoby po użyciu rozłożyć na czynniki pierwsze i rozrzucić w terenie.
Człowiek później idzie przez las i straszą takie wyschnięte lub gnijące chochoły.

Co do legowiska. Najlepsze jest ze świerkowych lub jodłowych "łapek" ale szkoda ogołacać drzewa z gałęzi (głównie młode). Inne materiały lubią się zbijać lub rozłazić. Możesz zrobić taką prostą skrzynkę, która utrzyma materac w miejscu. TUTAJ na rysunku 5-9 masz to pokazane. Z przodu jest ekran odbijający ciepło ogniska.

BTW Kolejny krok to zakup poncha z demobilu lub płachty budowlanej.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Czasem jak fortuna dopisze, można znaleść powalonego świerka, który w zależności od wielkości zapewni miękkie posłanie i/lub dach nad głowę.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1088
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

wolfshadow, ten szałas rozwalony jest już, także luzik. następnym razem zrobię wzorowy szałas taki, który na jedną noc będzie idealny i też przetrwa więcej.
ODPOWIEDZ