Dopasowanie plecaka

...i inne wynalazki do przenoszenia sprzętu

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
strzelec Radom
Posty: 13
Rejestracja: 13 wrz 2007, 13:17
Lokalizacja: Radom
Gadu Gadu: 4305162
Płeć:

Dopasowanie plecaka

Post autor: strzelec Radom »

Na wstępie muszę się przyznać że używam zasobnika desantowego (Nie śmiejcie sie proszę :P), czyli najlepszego przykładu na to jak konstruktorzy plecaka łatwo zapominają o wygodzie jego przyszłego użytkownika. Z racji tego obce mi są wszelkie elementy plecaka odpowiedzialne za wygodę, komfort itp. To tez mam pytanie odnośnie lepszych plecaków i ich regulacji, a mianowicie, co ten łysy pan reguluje?, po co to robi ? jaki będzie tego efekt ?

Obrazek

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Reguluje to jak wysoko plecak ma się trzymać. Tzn. pociągając te taśmy od szelek u góry sprawia iż szelki bardziej przylegają do plecaka przez co cały plecak idzie niżej.
Pas biodrowy jest niżej.
A to odnośnie pasa biodorwego to jest dopasowanie go do szerokości pleców, czy tego miejsca w którym się go nosi. Jak jesteś chudzina to popuszczasz, jak nie chudzina to dociągasz te tasiemki.
Awatar użytkownika
strzelec Radom
Posty: 13
Rejestracja: 13 wrz 2007, 13:17
Lokalizacja: Radom
Gadu Gadu: 4305162
Płeć:

Post autor: strzelec Radom »

(Sory za zwłokę)

Ok, to na górze prosta sprawa, ściąga i ma plecak bliżej pleców, ale te przy pasie biodrowym to nadal dla mnie quiz, jak to działa ?? kiedy to ściąga, to lewa i prawa część pasa biodrowego przyciągane są do siebie?? przez co cały pas się zacieśnia ?? Gdyby ktoś z wam miał plecak z takimi bajerami i aparat cyfrowy to będę jego dłużnikiem ;-)

I skoro już mowa o dopasowaniu plecaka, możecie dorzucić swe 3 grosze. Po założeniu plecaka, prawidłowo najpierw dociska sie pas biodrowy a potem reguluje szelki czy na odwrót ??, bo słyszałem różne wersje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Za pomocą taśm przy pasie biodrowym niejako dopasowywujesz jego kształt - mocniejsze ściągnięcie - taśmy rozciągają pas biodrowy. Im mocniej je ściągasz, tym mniej plecak buja się na boki.

Ja wyregulowałem w ten sposób:
- wyjęcie płaskowników i wygięcie ich tak, aby pasowały do moich pleców (mniej-więcej)
- ustawienie wysokości szelek od strony płaskowników (tak wstępnie, w razie czego się poprawia)
- zapięcie i regulacja pasa biodrowego - poduszka od pasa biodrowego powinna być we wgięciu kręgosłupa, a nie na tyłku; ja noszę dosyć wysoko pas, ponieważ jest mi tak najwygodniej i najlepiej wtedy przenosi obciążenia
- dopasowanie szelek (od dołu)
- zaciągnięcie plecaka górnymi taśmami, aby dobrze przylegał do pleców
- zapięcie i regulacja taśmy piersiowej

Trzeba się starać, żeby większość ciężaru przechodziła na biodra. Obecne plecaki nosi się "na biodrach", nie "na ramionach", szelki są od stabilizacji ładunku.

Najlepiej regulować odpowiednio obciążony plecak (wrzućcie rzeczy tak jak zazwyczaj się pakujecie). Regulowanie pustego plecaka jest dosyć bezsensowne.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
strzelec Radom
Posty: 13
Rejestracja: 13 wrz 2007, 13:17
Lokalizacja: Radom
Gadu Gadu: 4305162
Płeć:

Post autor: strzelec Radom »

I wszystko już proste i jasne jak słońce. Dzięki.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Proszę ;-)
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
jakub_kaczmarek
Posty: 75
Rejestracja: 28 sie 2007, 11:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Płeć:

Post autor: jakub_kaczmarek »

Dopasowanie pasa biodrowego...

W google wyczytałem tylko że plecak mamy oprzeć na biodrach, za pomocą pasa biodrowego, ale co tak właściwie to znaczy?

Czy ten pas biodrowy, ma przyjść centralnie na brzuch, czyli pomiędzy żebra a biodra - wtedy zdecydowanie plecak lżejszy.

Czy pas ma nakładać się na biodra?
Ty mnie ukryj moja ziemio Wielkopolska, nizinny lesie kołysz mnie do snu...
makato
Posty: 23
Rejestracja: 09 mar 2008, 17:35
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: makato »

optymalnym rozwiązaniem byłoby aby pas biodrowy swoją dolną częścią opasał biodra, a górną opierał się na kości miednicy. Tak jak jest to opatentowane w nowych Wolverinach.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

jeżeli pas przejdzie przez pępek czy jego okolice to tylko w plecakach małych i w roli pasa stabilizującego. ja biodrówkę noszę tuż pod tarczą miednicy, a nad stawem biodrowym.
tak jak napisał makato, tendencje są takie, żeby szyć pasy z "dziurką" w środku, w która winna wejść wystająca częśc miednicy
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Przepadam za tym fragnentem i niech stanie się mottem tego działu o plecakach.

„Kołchozowy plecak” Aleksander Sołżenicyn
Kiedy w autobusie podmiejskim jego twardy róg boleśnie wciska wam się w pierś albo w bok – nie kłóćcie się, lecz dobrze mu się przypatrzcie, temu plecionemu z łyka koszowi na szerokim starganym brezentowym pasie. Do miasta wożą w nim mleko, ser, pomidory za siebie i za dwie sąsiadki, z miasta – pół setki długich bułek na trzy rodziny.
Jest pojemny, trwały i tani, ten babski plecak, nie mogą się z nim równać jego różnokolorowi sportowi bracia z kieszonkami i błyszczącymi sprzączkami. Mieści taki ciężar, że nawet przez waciak nie wytrzymuje nawykłe chłopskie ramię wpijania się jego pasa.
Dlatego też wymyśliły baby taką modę: zarzucają łubiankę na plecy, a pas przeciągają sobie przez głowę. Wtedy ciężar rozkłada się równomiernie na oba ramiona i piersi.
Bracia! Nie mówię: przymierzcie taki koszyczek do pleców. Ale jeżeli was potrącili – weźcie taksówkę.
ODPOWIEDZ