RECENZJE KSIĄŻEK

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Ot, faceci :roll:
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

pytam bo mam już na stanie "przewodnik śladami zwierząt" Bouchner'a
a zastanawiałem się nad Chmielewskim ale ryciny całkiem podobne i się sporo opisów powtarza
chyba to pierw przytulę Richarza
http://allegro.pl/tropy-i-slady-zwierza ... 24868.html
[center]
| Zielona Strona |[/center]
dominoonek
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2013, 22:38
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Tytuł użytkownika: dominoonek
Płeć:

Post autor: dominoonek »

No właśnie. Chodzi o te ryciny. W książce którą chcesz zakupić są one
trochę jakby "bajkowe"Nie ma w niej fotografii jak w proponowanych
przeze mnie książkach. Moim skromnym zdaniem zdjecia tropow i
śladów zwierząt pokazane w rzeczywistości łatwiej uczą przenoszenia ich
podczas wędrówek po lesie.
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

dominoonek, to o którym wydaniu "Klausa Richarza Tropy i ślady zwierząt" piszesz?
[center]
| Zielona Strona |[/center]
dominoonek
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2013, 22:38
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Tytuł użytkownika: dominoonek
Płeć:

Post autor: dominoonek »

Jeśli chodzi o ryciny to mialem na myśli książkę "Ślady i tropy zwierzat"
trzech niemieckich autorów. Co do Klausa Richarza i jego książki to jest to
wydanie pierwsze z 2007r.
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

James Oliver Curwood " Włóczęgi północy" i "Władca skalnej doliny".

Nie czytasz, płyniesz po książkach. Zagłębiając się coraz to dalej w drukowany obraz przyrody i przygody bohaterów można zapomnieć o świecie. Wraca się myślami do szczeniackich lat gdy urzeknięty telewizyjnym obrazem serialu Legend 'Robin of Sherwood' miałem ochotę lecieć do lasu i leszczynowymi patykami uczyć szeryfa sprawiedliwości.
Polecam obie książki np. na wieczór lub dla Waszych pociech.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Dopiszę jeszcze do propozycji Kopkowych, "Łowców Wilków" i "Łowców Złota" tegoż samego autora.
Bez kitu, płynie się!
Obrazek
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

"Rozmowy o Evereście"
Autor: Jacek Żakowski, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki

Jest to swoisty wywiad przeprowadzony przez Jacka Żakowskiego na przełomie kilku miesięcy z pierwszymi zdobywcami Everestu zimą. Książkę od kilku miesięcy przesuwałem po półce wybierając zawsze coś innego. I mogę teraz powiedzieć, że przeczytałem ją o kilkanaście lat a późno. Gorąco polecam lekturę. Również waszym pociechom.
Do połowy książki himalaiści opowiadają o samej wyprawie. Jak stali się jej uczestnikami? Jak ciężko pracowali. Jak ratowali kierownika wyprawy czy wreszcie jak ratowali stopy po zdobyciu szczytu.
Od połowy to swoista biografia zdobywców Everestu. I ta część myślę dla reconnetowca będzie bardzo ciekawa. Wiele opisów ze zdobywania doświadczenia, sukcesów i porażek. Wszytko to poprzeplatane cytatami z literatury dotyczącej himalaizmu.
Do przeczytania koniecznie !!!
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Jana Wagner - Pandemia

"Grypa to ostatnia niekontrolowana plaga ludzkości. Jednak wielu ją lekceważyło, a wybuch pandemii wirusa H1N1 był tylko kwestią czasu. Z całego świata napływają informacje o masowych śmiertelnych zachorowaniach. Społeczeństwa rozpadają się w chaosie i anarchii, odcięte od lekarstw, prądu i wody...

W konającej Moskwie resztka ocalałych wegetuje w strachu przed chorobą i jej nosicielami. Tylko nieliczni mają odwagę żyć poza wojskowymi strefami kwarantanny. Anna z rodziną i przyjaciółmi wie, że aby przetrwać, trzeba przejąć inicjatywę. Ucieczka jak najdalej od epicentrum wydaje się najlepszym rozwiązaniem, w odległe miejsce z dostępem do świeżej wody i żywności, gdzie można nauczyć się żyć od nowa. Wybór pada na małą chatkę na wysepce jeziora Wong w Karelii przy granicy z Finlandią. Jednak przedarcie się tam to karkołomne zadanie, ponieważ nic już nie jest takie jak przedtem. Zwarta grupa wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż przez upiorny świat wyniszczony globalną zarazą.

Do czego posuną się, by przetrwać i jak wiele poświęcą dla tych, których kochają najbardziej? Pomysłowe i oryginalne połączenie thillera, powieści drogi i dramatu psychologicznego! PANDEMIA trzyma w napięciu do ostatniej strony, a jej autentyczność na długo nie pozwoli spokojnie zasnąć."
Obrazek
Zapowiada się ciekawie...
Jak ktoś chce "ebooczka" - jest na moim chomiczku o takiej samej nazwie w dziale survivalowym 8-)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Z cyklu "rodzinne czytanie":
A. i Cz. Centkiewiczowie - Opowieści spod bieguna.
Survival pełną gębą.
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Treasure Hunter pisze:A. i Cz. Centkiewiczowie - Opowieści spod bieguna
Przeczytałem latem. Szczególnie rejs na krze był dla mnie ciekawy.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
maciosek
Posty: 55
Rejestracja: 08 sie 2013, 15:34
Lokalizacja: wawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: maciosek »

Michal N pisze:Dopiszę jeszcze do propozycji Kopkowych, "Łowców Wilków" i "Łowców Złota" tegoż samego autora.
Bez kitu, płynie się!
Dzięki za polecenie. Właśnie skończyłem "Łowców Wilków" i podobało się. Teraz zaczynam za "Łowców Złota", a i Kopkowe pozycje czekają już w czytniku :)

Ze swojej strony natomiast polecam bardzo dobrą moim zdaniem książkę "Nie taki straszny wilk" Mowata Farleya. Autor opisuje swoje perypetie jako początkujący biolog wysłany przez rząd w kanadyjską tundrę w celu zbadania zachowań wilków. Celem badań miało być potwierdzenie, że wilki są złe i trzeba je tępić, jednak obserwacje Mowata obaliły wszystkie złe mity o tych zwierzętach.
Książka napisana ciekawym i zabawnym językiem.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Książki Ireny Gumowskiej: "Kuchnia pod chmurką", "Ziółka i my"
Stare, ponowione wydania chyba z lat 80-tych. Zawierają sporo przepisów i porad jak smacznie i zdrowo się odżywiać. A także jakie zioła i na jakie dolegliwości je stosować. Książki tradycyjnie w .pdf wbędą zamieszczone na moim chomiczku... 8-)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Jadąc wczoraj na nockę włączyłem "Trójkę" i wysłuchałem fragmentu audycji z udziałem pisarza książki, która zainteresowała mnie swoją problematyką. Autor spotkał się z licznym gronem urzędników w krajach niemieckojęzycznych i omawiał realne zagrożenie, o którym w książce mowa w oparciu o fabułę. Dopiero rano znalazłem namiary na autora i tytuł.

Marc Elsberg "Blackout". W Europie wydano ją przed trzema laty, w Polsce pod koniec stycznia br. edytor
Ktoś już czytał ją? Co o niej sądzi?
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

steppenwolf pisze:J[...]

Marc Elsberg "Blackout". W Europie wydano ją przed trzema laty, w Polsce pod koniec stycznia br. edytor
Ktoś już czytał ją? Co o niej sądzi?
Dzięki za namiary - zapowiada się ciekawie. Tylko w najbliższych miesiącach będę miał bardzo mało czasu... :-?
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

"Niespokojne tropy" - Roman Bratny

Wyprawa myśliwska do tajgi. Książka krótka ale ciężkie (jak dla mnie) pióro autora zmusza do wnikliwego jej przeczytania. Ciekawa relacja z podróży i opis zwyczajów Uhedejców.
Dla nas zrobiłem scan dwóch niesąsiadujących ze sobą stron zdjęcia i opisu plecaka tajożnika (człowieka tajgi). Ciekawa jest też informacja, że myśliwi obijają spody nart skórą łosia w taki sposób by zjeżdżając "z włosem" nabierać ślizgu a wspinając się na wzniesienie narta hamowała "pod włos".
[center]Obrazek [/center]
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

"Foki" sobie robili.
Czytam, wspomniany wcześniej Blackout - niezłe.
Dosyć ponura wizja.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Trzy książki: Nielegalni, Niewierni, Nieśmiertelni. W takiej kolejności. Autor: Vincent V. Severski
Namówiony, że dobra...
Ba, Ciocia Bożena wręcz się pogrążyła w czytaniu, tak, że świata bożego nie widziała, dopóki nie przeczytała. Obiadu nie gotowała, skibkę chlebka podgryzała, jeno czytała.
Dobra, bez kitu :-) Sporo czyta, ale dawno nic tak jej nie wciągnęło...

Więc namówiony sięgnąłem: zaskoczyło mnie, że jest to Polska książka, do tego o szpiegach. WTF? Będziemy Bonda podrabiać. Po kilku stronach opis bohatera: "Konrad Wolski". No k...a bez kitu, czym się cię Cioteczka tak zachwyca?


Powiem tak: warto było! Polska książka, o Polskich (i nie tylko) agencjach wywiadu, szpiedzy, obserwacja, sprawdzanie... Trzyma w napięciu i jakże realna. Wszak autor zna ten fach z autopsji.
Polecam
Obrazek
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

mar_kow pisze:
steppenwolf pisze:J[...]

Marc Elsberg "Blackout". W Europie wydano ją przed trzema laty, w Polsce pod koniec stycznia br. edytor
Ktoś już czytał ją? Co o niej sądzi?
Dzięki za namiary - zapowiada się ciekawie. Tylko w najbliższych miesiącach będę miał bardzo mało czasu... :-?
Nadmiarem czasu też nie dysponuję, ale udało się już mi przeczytać książkę - dzisiaj o 3.40; poprzednie noce też nieco zerwałem.
Prawie 800 stron lektury, ale warto było. Do samego końca napięcie i dramatyzm. Przy okazji - przypomnienie o konieczności podjęcia odpowiednich przygotowań do sytuacji kryzysowych, które niestety mogą zdać się jedynie na krótko, jeśli się weźmie pod uwagę czynnik ludzki.
Świetny thriller naukowy - polecam.
Awatar użytkownika
ArturZ
Posty: 151
Rejestracja: 21 sty 2012, 01:34
Lokalizacja: Kurpie
Tytuł użytkownika: Przechadzający się
Kontakt:

Post autor: ArturZ »

steppenwolf pisze: Marc Elsberg "Blackout".
Ktoś już czytał ją? Co o niej sądzi?
W podobnej tematyce polecam "Sekundę za późno" William R. Forstchen
Gdy dałem ją do przeczytania mojej matce, to przez kilka dni nie mogła się otrząsnąć z depresji :lol:
Fajnie jest pokazane, kto w czasie kataklizmu schodzi z tego świata jako pierwszy. Już w pierwszych godzinach było mnóstwo zejść śmiertelnych - zawały serca u otyłych ludzi, którzy musieli przejść pieszo kilka kilometrów.
Awatar użytkownika
robert
Posty: 87
Rejestracja: 26 sty 2009, 19:04
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: robert »

W klimatach postapokaliptycznych polecam książkę "Ja, Gelerth" - Władysław Pasikowski.
Niesamowicie wciąga. ;-)
Awatar użytkownika
Maga
Posty: 17
Rejestracja: 26 sie 2013, 17:45
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: Maga »

Moje wizyty w księgarni źle się kończą, zwłaszcza w dzień obniżek.
Tym sposobem zmniejszyłam w domu miejsce o dwie kolejne książki. Obie ciekawe.
1. Jane Goodall kojarzyłam dotąd ze słynną badaczką życia szympansów, która całe życie poświęciła temu tematowi (polecam dokument o niej "Życie Jane"). Zdziwiłam się zatem, kiedy zobaczyłam jej książkę o roślinach - "Mądrość i cuda świata roślin". Ponad 400 stron ciekawych opowieści o drzewach, roślinach, które nas leczą i żywią, które mogą skrzywdzić, wiele celnych obserwacji na temat szkodliwej działalności człowieka i możliwościach naprawy tego, co sami zepsuliśmy... I przy okazji sporo ciekawych historii o przyrodnikach i botanikach. Sporo zdjęć. Jednym słowem warto.
2. Druga książka to już była fanaberia, ale z racji zawodu wyuczonego lubię ładnie wydane książki. "Atlas wysp odległych". Jak w tytule... Najmniej znane wyspy na świecie albo w ogóle nieznane (w sensie np. mnie). Podtytuł zresztą mówi sam za siebie: "Pięćdziesiąt wysp, na których nigdy nie byłam i nigdy nie będę". Ja też nie przypuszczam, żebym którąś kiedyś odwiedziła. Informacje o tym, w jakiej części świata się znajduje, o powierzchni, obecnej licznie mieszkańców (np. "20-40 okresowo zamieszkujących"), kto i w jakich okolicznościach odkrył, czasem coś o zwierzętach, o zwyczajach mieszkańców. Szkoda, że wszystko "w pigułce". Ale i tak polecam.
O Atlasie...
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Polecam "Nację" Terrego Pratchetta. Połączenie przygód Robinsona Crusoe z właściwym pisarzowi humorem i spojrzeniem na świat. Żal, że więcej książek już nie napisze. :(
Awatar użytkownika
Maga
Posty: 17
Rejestracja: 26 sie 2013, 17:45
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: Maga »

To prawda, "Nacja" jest świetna, ale chyba nie ma niefajnych książek Pratchetta. Cały cykl o Świecie Dysku, o Nomach, o Johnnym, Dywan i moje ostatnie odkrycie "Długa Ziemia", o światach alternatywnych (napisał wspólnie z Baxterem). Żal, ogromny żal.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Ano. Właśnie jestem po lekturze "Długiego Marsa" (trzeci tom tej nowej serii). Mam nadzieję, że Baxter napisze kontynuację, bo koncepcja jest niesamowita.
ODPOWIEDZ