Pierwsze nocowanie

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Szyszka
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2009, 16:25
Lokalizacja: Łukawiec
Płeć:

Pierwsze nocowanie

Post autor: Szyszka »

Długo już uczę się teorii przeglądam strony, oglądam filmy i wreszcie postanowiłem wybrać się na pierwszą noc do lasu. Mam w związku z tym kilka pytań nie wiem co zabrać jakie miejsce wybrać i jak się przygotować . Nie chcę by był to kilkudniowy wypad na to jeszcze za wcześnie teraz chciałbym przenocować w lesie jedną noc i zobaczyć jak to jest. Myślałem że pójdę z kolegą ale on boi się ciemności (sam nie wiem czy się nie boje i nie wrócę do domu w środku nocy) więc muszę iść sam. Rozglądałem się już po okolicznym lesie i znalazłem ciekawe miejsce zaraz przy łące. Można tam wygodnie zrobić namiot z plandeki i rozpalić ogień, tylko nie wiem czy na skraju lasu nie będzie mi wiało. Jest to las mieszany.
Planowałem wziąć ze sobą: plandekę, śpiwór zszyty ze starej kołdry, nóż(morę),zapałki, latarkę Led, mały toporek lub maczetę, tabletki na alergię bo bym się zasmarkał po pachy, środek na komary, coś do jedzenia. Mam kilka pytań, a mianowicie:

1.Czy miejsce które wybrałem jest dobre?
2.Czego mi jeszcze w sprzęcie brakuje?
3.co do jedzenia wziąć ze sobą?
4.Jaką pogodę wybrać/
5.Czy to dobry pomysł żeby iść sam?

Z góry dziękuje za wszystkie porady. Opis trochę chaotyczny ale zawarłem chyba wszystko. Jeśli wypad się odbędzie wezmę aparat i na pewno się pochwale zdjęciami pozdrawiam. ;-)
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

coś do picia

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Ja robię nocki wychodząc na ryby, biorę lekki namiot, matę, śpiwór, środek na komary, picie (+ sprzęt na spinning). Jedzenia nie zabieram, zjadam sobie jakiś posiłek przed wyjściem około 17ej i spokojnie mi wystarcza. Czasem ewentualnie coś do przegryzienia i piwko. Czasem też, jak chcę poczuć się jak traper, rozpalam ognisko i wrzucam tam jakiegoś okonia na patyku, generalnie jednak szkoda mi na to czasu. Nie zabieram też żadnych ciuchów oprócz tego co mam na grzbiecie (ewentualnie płaszcz przeciwdeszczowy), prysznic biorę przed wyjściem. Na miejscu jestem około 19-19.30, później turnee z wędką po kilku miejscówkach, jak się zaczyna ściemniać to się rozglądam za jakimś sensownym miejscem na rozbicie namiotu, rozbijam i jeszcze idę na jakąś miejscówkę sobie porzucać. Jak się ściemni to w kimono i pobudka o świcie. Ogniska nie robię, bo nie ma po co i jest to spora strata czasu, wolę więcej połowić albo dłużej się wyspać.

Odpowiadając wprost:

1.Czy miejsce które wybrałem jest dobre?
Nie wiem, pewnie dobre jak każde inne, byle było sucho, spokojnie i płasko pod plecami, a jeśli rozbijasz się pod drzewem to nie wyglądało ono tak, jakby chciało zaraz komuś walnąć w łeb (ja wybieram na noclegi zagajniki / okolice cieńszych drzew bo zawsze jak zacznie wiać mocniej to mam stracha, że mi walnie gałąź).

2.Czego mi jeszcze w sprzęcie brakuje?
Myślę, że masz wręcz za dużo sprzętu. Nie widzę praktycznego zastosowania dla maczety, jedzenia, zapałek i latarki.

3.co do jedzenia wziąć ze sobą?
Nic? Cokolwiek chcesz? Przyda się picie. Ostatnio zabrałem ze sobą paczkę czipsów solonych i nie dość, że były smaczne, to jeszcze w nocy paczką sobie poszeleściłem jak coś mi się pałętało koło namiotu i nie dawało spać.

4.Jaką pogodę wybrać?
Obojętnie, jak będzie deszcz to będziesz mieć dodatkową przygodę.

5.Czy to dobry pomysł żeby iść sam?
Tak, ale musisz wziąć pod uwagę, że pewnie będziesz mieć stracha. W każdym razie i tak przeżyjesz, u nas w lasach nie znikają ludzie bo nie ma ich co zjadać.
Awatar użytkownika
Szyszka
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2009, 16:25
Lokalizacja: Łukawiec
Płeć:

Post autor: Szyszka »

Ciek wielkie dzięki za dokładny opis i odpowiedzi na pytania. Jeśli chodzi o miejsce to jest płasko bardzo sucho a nad głową nic nie wisi, rozglądałem się. Ewentualnie jakieś gałęzie spod śpiwora się sprzątnie. Maczetę chciałem wziąć aby zorganizować sobie patyki na ognisko ale może nie będę go rozpalał. Zapakuje sobie cisowiankę i kanapki na pewno mi wystarczy.
Też wędkuje i w dodatku od miejsca które wybrałem jest 200m do mojego stawu ale raczej ryby sobie odpuszczę.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

1.Czy miejsce które wybrałem jest dobre?
Dobre miejsce tylko zrób tak aby wejście było w stronę lasu to mniej ci będzie wiało.
2.Czego mi jeszcze w sprzęcie brakuje?
Nic :) wszystko masz. Nawet możesz zrezygnować z maczety czy toporka bo możesz nożem ciąć sobie patyki na ogień. Może jakąś rozpałkę na ogień aby ci było łatwo rozpalić?
3.co do jedzenia wziąć ze sobą? Weź sobie coś. Jakieś kanapki ale nie dużo lub nawet zupkę chińską.
4.Jaką pogodę wybrać/
Najlepiej aby było słonecznie na ten czas zanim zrobisz obóz i rozpalisz ognisko potem niech się dzieje co chcę :)
5.Czy to dobry pomysł żeby iść sam?
Tak. Tylko aby ciebie wyobraźnia nie pokonała bo jak ja sobie zacznę coś wyobrażać to od razu szybciej wali serce. Raźniej by ci było z kimś ale jak pójdziesz sam to potem może nie będziesz się bać. Sam muszę pokonać swój strach.

Rozpal ognisko bo poprawia samopoczucie i czujesz się bezpieczniej i może odstraszyć jakieś dzikie zwierzaki :)
Awatar użytkownika
Szyszka
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2009, 16:25
Lokalizacja: Łukawiec
Płeć:

Post autor: Szyszka »

Psycha psychą ale w takim lesie nie ma jakichś większych zagrożeń zdrowia lub życia?
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Największym zagrożeniem w lesie mogą być tylko inni ludzie. Wbrew pozorom ja najbezpieczniej czuje się właśnie tam gdzie jest najmniejsza szansa spotkania innych "dziwnych" ludzi. Sam las nie stanowi żadnego zagrożenia.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

czy kiedyś się takie pytania skończą? tyle się ciągle o tym pisuje....ale widać mało kto to czyta...

Kobra: patyków na ognisko nie tnie się nożem, tylko zbiera rękoma i ew. łamie na kolanie.
Żadne maczeta, toporki, piły spalinowe nie są potrzebne by rozpalić małe ognisko letnią porą.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

To może aby się skończyły te wszystkie pytania na ten temat napiszmy poradnik o pierwszej nocy w terenie.
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

"Najlepiej aby było słonecznie na ten czas zanim zrobisz obóz" - dlaczego ;/ ?
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Kobra pisze:To może aby się skończyły te wszystkie pytania na ten temat napiszmy poradnik o pierwszej nocy w terenie.
"Kto czyta, nie błądzi".
"Pierwsze wyprawy"

Preano, Kobra chce się opalić :-P
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
KuKu
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2009, 18:29
Lokalizacja: Kluczbork
Gadu Gadu: 2181302
Tytuł użytkownika: Uczę się :)
Płeć:

Post autor: KuKu »

Może Ci to pomoże ale my zawsze bierzemy
- butelke wody w takie dni jak teraz to dwie na łeb
- menażke
- plandeka - pod nią spimy
- śpiwory każdy swój
- nóż
- jedzonko
- zapałki, zapalniczką trudno ognisko rozpalić
Awatar użytkownika
Preano
Posty: 104
Rejestracja: 31 sty 2010, 14:06
Lokalizacja: Konopiska
Gadu Gadu: 7236513
Płeć:

Post autor: Preano »

Na zapalniczkę mam taki sposób, że wykręcam z wyczuciem zawór - dostosować wysokość płomienia do swoich potrzeb. Taki mały miotacz ognia :D . Tylko pamiętać by wykręcić na tyle, żeby iskra dała radę zapalić gaz.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2010, 18:36 przez Preano, łącznie zmieniany 1 raz.
„Nie mogliśmy dopuścić do siebie myśli o zrezygnowaniu – pokusa byłaby zbyt silna”
J.Pałkiewicz: Syberia - wyprawa na biegun zimna
Awatar użytkownika
Szyszka
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2009, 16:25
Lokalizacja: Łukawiec
Płeć:

Post autor: Szyszka »

No to wszystko już wiem(jak z tą wiedzą będzie to się okaże ;-) ) dziękuje wam za pomoc. Teraz tylko wybrać termin i ruszam na pewno pochwale się jak było. Pozdrawiam :->
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Życzę powodzenia :) Zrób może jakieś zdjęcia obozowiska itp :)
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Ja byłbym za tym, żebyś na pierwszy raz poszedł sobie z kimś- zawsze to raźniej itp. Weź latarkę jeśli nie waży dużo- ja w sumie zawsze na wypady ogniska itp staram się brać czołówkę- waży tyle co nic a zawsze trochę światła może się przydać. Poza tym na strachy leśne możesz zabrać odtwarzacz mp3 :D. Jak dopadnie cię wyobraźnia to słuchawy w uszy i zasypiasz przy muzyczce :D
Obrazek
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Fredi, myślę, że takie tematy są bardzo potrzebne i nie ma sensu z nimi walczyć. Tak na serio, autor nie potrzebuje żadnych porad na temat sprzętu bo albo może sobie to wyczytać, albo przy minimalnej dozie zdrowego rozsądku samemu przemyśleć czego potrzebuje. Taki temat to, moim zdaniem, bardziej prośba o motywację do działania od innych użytkowników forum, a motywacja to sprawa indywidualna, nic nie osiągnie się czytając czyjeś posty.

Edit: właśnie mój skrzywiony kapitalistycznie umysł podpowiedział mi na czym mógłbym zbić fortunę. Co byście powiedzieli na pluszowego misia Bear Gryllz, którego można by trzymać w śpiworze i przytulić się do niego w samotne noce w lesie, a po wciśnięciu ukrytego gdzieś przycisku wygłaszałby kilka tekstów godnych Discovery Chanel w stylu „Przeżyję choćby koniec świata” itp.? Taki sprzet dla początkujących miłośników surwiwalu …
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

Panowie
dla starszych proponuję lalkę...... dmuchaną :mrgreen:
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

:D
Obrazek
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Ciek pisze:Co byście powiedzieli na pluszowego misia Bear Gryllz, którego można by trzymać w śpiworze i przytulić się do niego w samotne noce w lesie, a po wciśnięciu ukrytego gdzieś przycisku wygłaszałby kilka tekstów godnych Discovery Chanel w stylu „Przeżyję choćby koniec świata” itp.? Taki sprzet dla początkujących miłośników surwiwalu …
Jeśli dodatkowo będzie miał (lub miała) kompas i mały termoforek: wchodzę w to :-D
(w przypadku lalki wymagane duże poduchy)

@Szyszka.
Przede wszystkim sprawdź przed każdym wypadem pogodę jeśli nie chcesz być zmuszonym do ewakuacji w środku nocy. Sam kiedyś radośnie popełniłem błąd rutyniarza idąc w ciemno, ale na szczęście miałem trochę rozsądku coby zwinąć się zanim zabawa z Emmą rozkręciła się na dobre.
Problem nocnych strachów najlepiej rozwiązuje zmęczenie. Osobiście nie lubię "odcinać" się od otoczenia stosując słuchawki. Idę spać wtedy kiedy zaczyna mnie ogarniać senność i znużenie. Zanim to nastąpi nie można się nudzić. Jak jesteś sam i nie masz do kogo się odezwać, znajdź sobie jakieś zajęcie. Może być zupełnie banalne jak np. wyplatanie z trawy koszyczka lub podkładki pod kubek. Zajmiesz umysł i ograniczysz "szkodliwe" bodźce z zewnątrz. Dopiero gdy oczy zaczną się kleić, warto załatwić potrzeby fizjologiczne i ewentualnie dla komfortu zadbać o higienę.
Ogólnie tak na pierwszy raz:
- nawet ledwo tlące się ognisko podnosi poczucie bezpieczeństwa i komfort bytowania
- zachomikowany batonik czy wafelek z czekoladą i orzechami daje +10 do wytrzymałości i +5 do pewności siebie gdy zrobimy się głodni
- nic tak nie rozgrzewa w chłodny poranek jak własnoręcznie przygotowana, gorąca herbata (nawet jeśli są to tylko zaparzone igły sosnowe w puszce po... konserwie)

Na koniec.
Wygaś dobrze ognisko i jak najlepiej zamaskuj ślad po palenisku. Zbierz wszystkie śmieci do zabranego z domu worka. Nie zapomnij wrzucić zdjęć na forum.
Powodzenia.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Szyszka
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2009, 16:25
Lokalizacja: Łukawiec
Płeć:

Post autor: Szyszka »

Dziękuję wszystkim za motywacje teraz uświadomiłem sobie że nie o porady mi tak chodziło jak o "kopa do lasu". Nie wiem kiedy wrzucę fotki i kiedy pójdę to będzie zależało od pogody i rodziców. Znając siebie to pewnie nawet nie zaśpię tylko będę leżał w śpiworze całą no ale noce teraz krótkie. Jeszcze raz dziękuje pozdrawiam.


PS:Jestem za misiem ;-)
Awatar użytkownika
earthtraveler
Posty: 79
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Kozłowo
Gadu Gadu: 6793090
Tytuł użytkownika: Lubię sobie połazić
Płeć:

Post autor: earthtraveler »

Mhhh szyszka ,gdzie jestes??? Kurdę jak wcieło go w czerwcu tak nie powrócił...chyba spodobało mu sie w dziczy,pewnie jescze bytuje :D a my czekamy i czekamy na te fotki :-D
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Może trafił na 'leśnego bimbrownika'
Awatar użytkownika
Thorgal
Posty: 26
Rejestracja: 12 kwie 2009, 22:13
Lokalizacja: Chojnice
Tytuł użytkownika: Thorgal
Płeć:

Post autor: Thorgal »

On w ogóle chyba nie poszedł. ;)
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 53
Rejestracja: 01 mar 2009, 00:00
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Płeć:

Post autor: jaco »

A może jeszcze idzie ? ;-)
Zablokowany