dodatek do krzemienia

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

dodatek do krzemienia

Post autor: sylwester2091 »

nie wiem jak koledzy, ale ja jestem dość leniwy i zamiast metod prymitywnych pozyskiwania ognia (łuk, pług itp.) wolę krzemień + stal (oczywiście w chwilach gdy nie mam czasu lub chęci na robienie gniazda w celu rozdmuchania i uzyskania płomienia uciekam się do zapalniczki ;) ).
I teraz problem który mnie zawszę nęka czyli przygotowanie hubki (najczęściej jest to zwęglony płatek kosmetyczny (bawełna) lub zwęglony papier toaletowy (też ma drobne włókna i działa znakomicie w odróżnieniu od innych papierków), otóż jeśli używamy foli aluminiowej łatwo przesadzić z temp folia się przepali i nasza hubka również ulegnie spaleniu, po za tym jest to jednorazowy przyrząd i trzeba non stop go uzupełniać w zestawie, jakieś zgięte blachy są za to duże. To samo dotyczy pudełek metalowych np. po kremie Nivea lub podobnych. Dlatego właśnie postanowiłem zrobić sobie to:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zużyłem dwie nakrętki po soczkach (np. Kubuś jeden mały, drugi duży) oraz kawałek sztywnego drutu stalowego średnica 1mm. dzięki dłuższemu drutowi mamy uchwyt za który trzymamy wkładając kapsle do ogniska, a gdy zobaczymy, że już więcej palnego gazu nie uchodzi można wyciągnąć całość przekładając kijek przez uszko. i od razu mamy pojemnik na naszą hubkę (o ile włożymy do szczelnego pojemnika (choćby strunówki) ) dzięki sztywnemu opakowaniu włókna nie będą zmiażdżone i łatwiej złapią iskrę).
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Dobry pomysł z tymi nakrętkami. Faktycznie takich butelek w terenie nie brakuje (szczególnie nad rzekami na brzegach).
sylwester2091 pisze:To samo dotyczy pudełek metalowych np. po kremie Nivea lub podobnych.
Używam do zwęglania bawełny pudełka po paście do butów. Tam też trzymam swój zestaw. Dla mnie jest akurat ;-)
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Wczoraj wpadłem na coś podobnego - pojemniczek z dwóch nakrętek od słoików pasujących do siebie.
ODPOWIEDZ