Lornetka

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Może to naiwne pytanie ale czy ktoś mógłby mi napisać, czy jeśli mam wadę wzroku na minus, np. na minus 2 czy minus 3 to lornetka będzie mi gorzej przybliżać obraz niż osobie bez wady wzroku? Zanim kupiłem swoją taigę 16x80 to przeglądałem sobie w sklepie kilka modeli różnych patrzydeł i zupełnie nie widziałem żadnego powiększenia przy modelach 7x, a przy 10x tylko nieznaczną różnicę, zupełnie nie zachęcającą do noszenia dodatkowego ciężaru na plecach.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ciek pisze:Może to naiwne pytanie ale czy ktoś mógłby mi napisać, czy jeśli mam wadę wzroku na minus, np. na minus 2 czy minus 3
większość lornetek ma korektę do -2:-3 dp.- jeśli nie stosujesz tej korekty, to zwyczajnie będzie będzie ostrzyć trochę w innym polu widzenia. Tzn. możesz nie dostać wyostrzenia obrazu na ten sam punkt co widzący z korektą ( lub bez wady).Ale to skrajne parametry.

Co do powięskzenia: nie ma to znaczenia, Ono jest niezależne. przy czym, testując w sklepie nie zauważysz specjalnych różnic miedzy 7,8 a 10,12x powiekszeniem. Róznic szczgólnych między 7x a 8x w ogole nie zauważysz. To staje się zauważalne dopiero na większych przestrzeniach oraz przy dluższej obserwacji.
Zwróc uwagę, aby porównywalne lornetki miały podobną jasność czyli średnica okularu/powiększenie np. 7x35 a 10x50 mają jasność rzędu 5 - i tutaj zobaczysz różnice między nimi.
Porównując lornetkę 7x35 do 10x25 odniesiesz nie raz wrażenie, że 7x35 jest .... lepsza, czystszy obraz ( bo jaśniejsza), obraz mniej drga, mniej męczy wzrok a pomimo mniejszego powiększenia jest czytelniejszy. oczywiście cały czas mówię o porównywaniu lornetek tej samej klasy.
Nie nadrobisz kiepskiej jakośc lornetki większym powiększeniem. Szkoda męczyć wzrok.
Szczególnie do obserwacji z ręki, powiększenie powyżej 10x nie jest wskazane (od 10 do dłuższej obserwacji przydaje się statyw, podpórka np. siedzisz w ambonie, łokcie oparte o parapet i .....
Awatar użytkownika
earthtraveler
Posty: 79
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Kozłowo
Gadu Gadu: 6793090
Tytuł użytkownika: Lubię sobie połazić
Płeć:

Post autor: earthtraveler »

Zirkau pisze: i używasz jej jako sprzetu dodatkowego do wypraw, czy jako główny sprzęt w wyprawach gdzie celem, jest obserwacja ?
mhh traktuję ja jako dodatkowe wyposażenie,główną zabawkż jaką mam przy sobie jest mózg :mrgreen: i kawałek noża :-D
Ostatnio zmieniony 10 cze 2010, 12:11 przez earthtraveler, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

earthtraveler pisze:
Zirkau pisze: i używasz jej jako sprzetu dodatkowego do wypraw, czy jako głowny sprzet w wyprawach gdzie celem, jest obserwacja ?
mhh traktuję ja jako dodatkowe wyposarzenie,główną
i nie przeszkadza Ci jej rozmiar ani waga ? Rozumiem, że nie targasz wtedy sprzętu obozowego i nie bywasz w z nią na pieszych kilkudniowych wyprawach z nocowaniem w terenie zimą, wczesną wiosną, późną jesienią ?
Awatar użytkownika
earthtraveler
Posty: 79
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Kozłowo
Gadu Gadu: 6793090
Tytuł użytkownika: Lubię sobie połazić
Płeć:

Post autor: earthtraveler »

nie sprawia mi ona żadnego problemu z prostej przyczyny..nie targam sprzętu obozowego i nie bywam z nią na pieszych kilkudniowych wyprawach z nocowaniem w terenie zimą, wczesną wiosną, późną jesienią ..nie ..takim kozakiem nie jestem( a chciał bym ehh moze kiedyś:) - tak na marginesie...ile może ważyc taka lornetka zeby komukolwiek przeszkadzała.. :-/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

earthtraveler pisze: tak na marginesie...ile może ważyc taka lornetka zeby komukolwiek przeszkadzała.. :-/
uwierz, jeśli dźwigasz cokolwiek na grzbiecie w górach, w lesie czy gdziekolwiek, to każdy gram ma znaczenie -z każdym km coraz większe.
Kolejna sprawa - gabaryty. Lornetkę 10x25 porro schowasz do kieszeni bojówek i wrzucisz tam jeszcze jakiś mały aparat foto.
Zrób to samo z lornetką 10x50 i lustrzanką :(.
I to są wlaśnie kompromisy.
Na polowanie jak idę, to nie mam sprzetu obozowego, mój remington .223 wazy 4 kg z lunetą + amunicja + 1,2 kg lornetki 7x50 (2x cieższa i 3xwiększa niż lornetka 7x35 na wyprawy). A to potrafi ciążyć. Ale tutaj potrzebuję znacznie lepszej lornetki niż do turystyki.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Dodam, że latem te gramy ważą najwięcej :D
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
baranek1978
Posty: 4
Rejestracja: 07 cze 2010, 21:22
Lokalizacja: tarnow

Post autor: baranek1978 »

polecam lunete YUKON made in białorus o stałym powiększeniu 30x50,wazy toto około 500gram i kosztuje niewiele ponad 100zl
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Niedawno teściu, poprosił abym znalazł mu lornetkę do 100zł na allegro.
I w tych pieniądzach znalazłem lornetkę 8x30, przyszła paczka, sprawdziłem i powiem że fajny sprzęt. Do tej pory miałem do czynienia z lornetkami WP - 7x45 lub mniejszymi ale tej 8x30 nie miałem.
I taka moja refleksja: 8x30 będzie dobra dla osób potrzebujących zorientować się w terenie a nie do turystycznego gapiostwa, jest lekka i ma niewielkie rozmiary.
Dla obserwacji typowo turystycznej, polecam coś około 8x40 lub 10x50 i więcej nie trzeba.
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

Witam!

Mam kilka pytań

Czy lornetka Filmy Galieo 10-90x80 z zoomem płynnym jest dobra ?

Czy gdy upadnie mi lornetka zuum optyczny się nie wyleje ??

Jeżeli lornetka Galieo jest zła macie jakąś dobrą lornetkę do 100zł na allegro

(żeby potem nie było czytałem poprzedni post)

Z góry dziękuję za poprawienie błędów. Wybaczcie, ale jestem dyslektykiem.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2010, 22:28 przez wojtek007, łącznie zmieniany 3 razy.
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

... pisze:EDYTA by puchalsw: Uściślij proszę co masz na myśli: [...]Czy gdy by mi lornetka upadła możliwe jest wylanie zuma ??[...]
Płynny to znaczy z cieczy ale ty niedomyślny jesteś :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nie mogłem się powstrzymać :lol:
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2010, 22:49 przez dwie_sety, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Zapytam z ciekawości. Możliwe żeby lornetka kosztowała 250.000 zł? nawet taka najlepsza?
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Przerzuciłem pobieżnie net i najdroższą znalazłem za około 40 tysięcy złotych. Jeśli istnieją droższe, to zapewne robi się je na zamówienie i posiadają kosmiczne technologie (i mały, zdalnie sterowany czołg).
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
babajaga
Posty: 23
Rejestracja: 21 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: okolice Mielca/UK
Płeć:

Post autor: babajaga »

Wojtek miałam lornetkę tę lornetkę w rękach i wg mnie sprawa wygląda tak:
Przy powiększeniu 10X ładna ostrość, przy 90X ostrość dobra tylko przy obserwacji obiektów znajdujących się niedaleko, przy większych odległościach obraz rozmazuje się. Wygląda na solidną, ale do nigdy nie wypadła mi z rąk więc nie wiem jak się zachowa przy uderzeniu. Plus to także duże pole widzenia. Jest dość ciężka.

Z innego przedziału cenowego - kilka miesięcy temu kupiłam sobie lornetkę MegaZoom Binocular 18-100x30 i jestem z niej bardzo zadowolona :) Mała i lekka, dobra ostrość zarówno przy 18x jak i 100x. Minusy to małe pole widzenia i prawdopodobnie mała wytrzymałość - plastik, oraz dość duża cena (około 100 funtów) ale nie żałuję wydanego na nią ani jednego funcika :)
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

Aha Dziękuje

Magnum XP 7x50 czy to dobra firma ile może mniej więcej kosztować lornetka tej firmy

Macię morze jakąś lornetka np. 10 - 50x50 do 100zł :?:

Z góry dzięki za odpowiedzi

Za błędy sorry
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Ostatnio zmieniony 01 paź 2010, 21:39 przez ZEN, łącznie zmieniany 1 raz.
niewazne

Post autor: niewazne »

ZEN pisze:Na twoim miejscu na początek, kupił bym lornetkę tego rodzaju.
Są to sprawdzone konstrukcje powielane przez wielu producentów.

http://allegro.pl/lornetka-zsrr-bpc5-8- ... 58506.html
Mam taką, bardzo wytrzymała i ciężka. Polecam ;-)
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Uważam, że w cenie do 100 zł nie da się kupić po prostu lornetki. To co jest obecnie sprzedawane w tej cenie to zabawki.

Ta rosyjska, pomimo ze wiekowa, bije je na głowę jakościa.
tak więc ja równiez polecam tą 8x30 z byłego ZSRR.
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

Lornetka ma być prezentem dla myśliwego (taty) z powodu że poprzednią niechcący uszkodziłem zepsułem się prawy okular może ma ktoś okular do lornetki Magnum XP 7x50 ?
Ostatnio zmieniony 18 paź 2010, 21:14 przez wojtek007, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

W jednym z linków jakie podałem, jest pozycja która powinna ciebie zainteresować.
http://allegro.pl/oryginalna-polska-lor ... 91638.html
Lornetka o parametrach 11x40, myślę że myśliwy byłby z takiego prezentu zadowolony.

Napisz do gościa który ją sprzedaje, może odda ją za 100zł razem z przesyłką.
Wiem, że czasem można utargować dobrą cenę. :D
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

Będe próbował coś utargować jak mówi przysłowie Co utargujesz to nie zapłacisz :-)
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Witam
dzisiaj wieczorem albo jutro mam zamiar zamówić lornetke bresser 10x50 cały komplet. Czytałem i 10x50 jest polecane, firma też jest dobra. Chcialby poznać waszą opinię na ten temat
link tutaj załączam:
http://allegro.pl/lornetka-bresser-10x5 ... 52444.html

prosze o pomoc :) szybką.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

soohy pisze:Witam
dzisiaj wieczorem albo jutro mam zamiar zamówić lornetke bresser 10x50 cały komplet. Czytałem i 10x50 jest polecane, firma też jest dobra. Chcialby poznać waszą opinię na ten temat
link tutaj załączam:
http://allegro.pl/lornetka-bresser-10x5 ... 52444.html

prosze o pomoc :) szybką.
Co pół roku masz możliwość kupić w Lidlu to samo ale o połowę taniej.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Ani firma dobra, ani sprzęt
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Niestety soohy ale optyka wytwarzana jest bardzo precyzyjnie przez co nie są to tanie rzeczy. W przypadku lornetki jak dla mnie nie warto schodzić powiedzmy poniżej 300zł, ale i tak spece od lornetek uznają, że to tylko zabawka. Ta którą pokazałeś śmierdzi mi bazarem, a od bazarowych lornetek zawsze mnie przestrzegali. Poszukaj lornetki tu: klik i poczytaj trochę recenzji. Lornetka za 150zł o ile będzie w ogóle skolimowana, to pewnie po niedługim czasie się rozkolimuje. Ja osobiście posiadam takie coś klik i jestem bardzo zadowolony. Idealna do moich potrzeb, lekka, poręczna nigdzie nie wadzi. 8x25 może nie jest to szał ale do samotnych pieszych wędrówek na które ją zabieram jest w 100% wystarczająca. I jak na tak małe szkła jest naprawdę całkiem jasna, wbrew temu co niektórzy sądzą.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
ODPOWIEDZ