Nordic Walking

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Spirit_Wolf
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2008, 15:24
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Nordic Walking

Post autor: Spirit_Wolf »

Jak w temacie...
Co sądzicie :?:
Bawił się już ktoś tym :?:
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

mam kumpli, którzy chodzą z kijkami i bardzo sobie chwalą, przy czym jeden robi to ze względów zdrowotnych - ma chore kolana. ogólnie dużo odciążają (to wiadomo) i stawy się cieszą. inna sprawa czy chodzenie po górach (trekking, backpacking) z pomocą kijków to nadal jest nordic wlaking...

moje spostrzeżenie jest takie:
- nie dla mnie, bo chodzę w terenie militarnie/rekonstrukcja i nijak trzymać w rękach riffle'a i kijki jednocześnie
- prasa prozdrowotna i media wylansowały nordic wlaking jako sport głównie dla emerytów, uprawiany w sanatorium, a szkoda

nie przymierzam się do tego, ale niewykluczone, ze to bardzo fajna zabawa. ciekawy jestem, czy kijki dodają takiego powera chodzeniu, jak np. płetwy płwaniu... :?:
Awatar użytkownika
brogus
Posty: 32
Rejestracja: 09 lut 2008, 21:52
Lokalizacja: Zamość
Płeć:

Post autor: brogus »

:shock:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2008, 15:21 przez brogus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Spirit_Wolf
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2008, 15:24
Lokalizacja: Jelenia Góra
Płeć:

Post autor: Spirit_Wolf »

Musze się zgodzić ze tak media wylansowały Nordic Walking, ale jak się uzna ze się nie zwraca uwagi na innych ludzi ( którzy i tak uważają nas za jakiś „innych” ;-) za noże, kamizelki, mundury itp.) i ze to wstyd bo to przecież dla emerytów, to może być fajna zabawa :-)

Ostatnio właśnie kupiłem kijki z dziewczyna i testowaliśmy.
Kijki dodają takie powera jak płetwy ;-), idzie się 2-3 razy szybciej i 2-3razy wolniej się meczy.

Co sadzicie o używaniu kijków do treningu, w ramach alternatywy do biegania, bez obciążania stawów i wzmocnieniu także górnych partii mięsni?
Awatar użytkownika
brogus
Posty: 32
Rejestracja: 09 lut 2008, 21:52
Lokalizacja: Zamość
Płeć:

Post autor: brogus »

:shock:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2008, 15:21 przez brogus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtekzerek
Posty: 45
Rejestracja: 24 mar 2008, 14:55
Lokalizacja: Starachowice
Gadu Gadu: 4865584
Płeć:

Post autor: wojtekzerek »

brogus pisze:Poczytaj sobie gazety dla pakerów. Oprócz zdjęć panów z nadmiarem mięśni i tematów czym najlepiej pomóc naturze, jest tam wiele cennych rad opartych na medycynie sportowej, fizjologii itd. (poczytaj np o treningu interwałowym, aerobowym).
albo sfd.pl
Carry less by knowing more.
bigos
Posty: 25
Rejestracja: 28 kwie 2010, 09:38
Lokalizacja: podhale
Płeć:

Post autor: bigos »

zapraszam na NW w Gorce. jeśli ktoś ma ochotę to może się do mnie przyłaczyć w weekendy - ruszam z Nowego Targu lub z Rdzawki. Trasy do uzgodnienia. PReferuje marszobiegi. W razie zainteresowania proszę o kontakt na priv lub mail.
TOMN52
Posty: 14
Rejestracja: 15 mar 2010, 17:10
Lokalizacja: Darłowo
Płeć:

Post autor: TOMN52 »

ja używam ale trzeba mieć dobrą techniką czyli wybić się z kija i kij musi być w połowie odległości między przednią nogą a tylną i ręka musi mieć kąt trochę większy niż 90st. ,ale śmiać mi się chce ja stare babcie używają tego jako balkonika
Dres=kozak w mieście,mięczak w lesie
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Wczoraj kupiłem parę niedrogich kijków w Decathlonie, natomiast zdziwiło mnie to, że na moje pytanie gdzie szukać kijków trekkingowych w tym jakże rozległym sklepie, sprzedawca zapytał czy Nordic Walking czy w góry. Oczywiście w góry. Były w zupełnie innym miejscu niż te pierwsze. Nie wiedziałem, że jest jakaś znacząca różnica, ale w temacie kijków jestem początkujący. Może ktoś wyjaśni o co chodzi, żeby jakiś forumowicz nie kupił niewłaściwego sprzętu?
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

trekkingowe, czyli do wypadu w góry: - są masywniejsze, mocniejsze, częściej składane na 3 . No i najwazniejsze uchwyt, tak że można je chwytać jak laskę od góry czy pod głównym uchwytem (dodatkowa warstwa gąbki lub korka).

Kolejną róznicą to tzw. rękawiczka - połaczenie z kijkiem. Trekingowe to najczęsciej pasek, jak w kijkach narciarskich. To Nordica potrafią byc dopasowane do okreslonej dłoni, z systemem szybkiego wpinania i wypinania ( np. LEKI).

Te niby drobne różnice, ale do Nordica potrzebujesz kijki lżeszeje. bo chodzisz bez dodatkowego obciążenia.
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

Szczeze to do tej pory patrzylem na ten sprzet dosc sceptycznie(moze tez uleglem wplywa mediow;p)
Jakos do tej pory wystarczal mi zwykly kij z lasu. Ale z tego co piszecie (2-3 razy zwiekrza tepo marszu, 2-3 razy mniej sie meczy czlowiek) nie jest to takie glupie;) Wkazdym razie warto sie zastanowic. Poczytalem troche o tym. A konkretnie nie o samym nw a o chodzeniu z kijkami trekingowymi. Nie tylko zwiekrzaja tepo, obnizaja zmeczenie i odciazaja stawy, ale tez pomagaja w poruszaniu sie w trudnym terenie. Dotego sa lekkie i mozna je zlorzyc i schowac gdy sa niepotrzebne. Coz po tym artykule na probe kupie jakies najtansze do norda i przetestuje jak sie to sprawdza, bo ich mozliwosci jesli naprawde sa tak duze to by mnie to satyswakcjonowalo;)

pozdrawiam;)
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

TOMN52 - Może faktycznie to trochę śmiesznie wygląda jak starsze panie chodzą z kijkami, ale moim skromnym zdaniem moda na kijki pozwala tym odważniejszym emerytkom wyjść z domu i zaznać troszeczkę ruchu, ruchu innego niż chodzenie po sklepach z ciężkimi siatkami. Poza tym inaczej też patrzą na ludzi młodszych (turystów i innych użytkowników kijków), których ciągle przybywa. Skoro coraz więcej starszych ludzi używa telefony komórkowe, (co też czasem bywa zabawne) to i kijki niech staną się tak samo popularne i motywują do wyjścia na spacer, a technika chodzenia jest naprawdę mało istotna.
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

jak to gdzies wyczytalem... "jest to aktywnosc dla ludzi w kazdym wieku";)
a w czym Ci starsi sa gorsi od nas?? hehe pozatym i my sie smieszni wydajemy tym ktorzy nie rozumieja tego co robimy... pamietam zdziwiona mine grzybiarki ktora zobaczyla mnie spiacego w szalasie;p
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Ciekawe co pomyślała ?
wprawdzie możemy się domyślać :)
ale to już jej problem, za to będzie miała o czym rozmawiać ze znajomymi :)
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

Hehe pewnie wziela mnie za jakiegos zbiegłego wieznia;p Choc Ci co mieszkaja na terenach często odwiedzanych przez turystów powinni przywyknąć do takich widokow;)
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Hm, turysta przyjdzie, posiedzi, pyknie kilka fotek i idzie dalej, co innego człowiek śpiący w szałasie - bo nawet nie w namiocie :)
Dlatego mogła też tak pomyśleć, ale to jej problem :)
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

a w czym Ci starsi sa gorsi od nas??
spytaj puchala on nie lubi starszych :mrgreen:

Kiedy wędruję po szlakach Puszczy Bukowej jej piękne morenowe wzgórza niekiedy utrudniają marsz. Jesienno/ wiosenne wzniesienia są śliskie i nieco niebezpieczne. Wówczas jak bumerang wraca mi jedna myśli - czemu do tej pory nie kupiłem kijków. Zastanawiam się jakie by kupić. Te w góry, czy te prostsze typowe N W.
TOMN52 ale śmiać mi się chce ja stare babcie używają tego jako balkonika
kiedyś też będziesz stary...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1056
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Możesz też zrobić sobie samemu, jak szkoda kasy, bambus jest świetnym materiałem.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Dąb pisze:Możesz też zrobić sobie samemu, jak szkoda kasy, bambus jest świetnym materiałem.
Do mnie skierowane :?:
Nie chodzi o kasę, tylko o coś co można złożyć i podpiąć pod plecak kiedy po płaskim idę. Myślałem już o czymś podobnym do czekana lub góralskiej ciupaszki :shock:
tylko ni jak mi to nie pasuje do gOralskich wypadów.
:-/
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1056
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Chyba źle myśli w słowa ubrałem. Możesz kupić ale możesz tez samemu wykonać i zaoszczędzić pieniądze. Jeśli chcesz podpinać, pod mały plecak to raczej trekkingowe, te do nordic walking raczej są dwu segmentowe. Więc nie składają się do tak kompaktowych rozmiarów. Trekkingowe są za to 3 segmentowe.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

nieprawda. Liczba częsci składanych nie świadczy o przeznaczeniu.

Oczywiście wygodniejsze te, które po złożeniu zajmują mniej miejsca ( 3 segm.) oraz te lżejsze ( 2 segm lub 1.). Do Nordica równie dobrze mogą byc 3 segm jak i jednoczęściowe pdobnie jak i do trekingu - np. zimowe wędrówki na nartach.

Tak więc ilość segmentów nie świadczy o przeznaczeniu - za to odpowiada budowa i tak do trekingu spodziewana jest:
- większa wytrzymałość - przy tych samych materiałach grubsze ścianki, wiekszy przekrój
- uchwyt trekingowy - umożliwiajacy pewne trzymanie, zmianę punktu uchwytu bez zmiany długości kijka oraz możliwość wygodnego podpierania z nachwytu.

Z gruntu rzeczy kijki służa do chodznia - po płaskim mają być lekkie i wygodne raczej ze stałym uchwytem co odróżnia od trekingu gdzie nachylenie, a więc chwilowa długość kijka nie zawsze współgra ze wzrostem użytkownika, tak w większym skrócie.

Te o regulowanej wysokości są bardziej uniwersalne - poniewaz pozwalają dobrać w każdej chwili długość kijka do tempa poruszania się np. Zwykły spacer, bieg lub zjazd na nartach.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Dąb pisze:Trekkingowe są za to 3 segmentowe
Mam kijki trekkingowe dwusegmentowe. Andrew Skurka używa jednoczęściowych.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Mam trzy-segmentowe LEKI, i nie zamienił bym ich na żadne inne. Świetnie się składają, są lekkie (na pewno istnieją lżejsze :-), i wytrzymałe. Ważę 85kg. Kiedy schodzę z gór, a kolana już mi "siadają", napieram całym ciężarem na kijki, i nigdy mnie nie zawiodły. Mają bardzo twarde końcówki. Chciałbym mieć nóż z takiej stali. Po 4 lata dziabania kamieni i skał, nadal mają ostre krawędzie.
Zauważyłem w nich tylko jedną wadę. Jeśli kijek jest mokry, i zacznę go regulować, skracając długość, wtedy pod tłoczek dostaje się wilgoć. Taki kijek może czasami samoistnie się składać. Po wyczyszczeniu tłoczka z wilgoci jest git.

Moi teściowie uprawiają Nordic Walking. Dla nich to jest rewelacyjna rozrywka. Okazuje się że biodra i kolana wcale już nie muszą być narażone na urazy, i sprawiać ból.
Bawiłem się ich kijkami. To nie to samo co kijki do trekingu. Rączki mają amortyzację, są inaczej wyprofilowane. Ile w tym marketingu, trudno powiedzieć, ale zaryzykuję stwierdzenie że chociaż kijki do NW są wygodniejsze niż te do trekingu, nie nadają się do górskich wędrówek.

NW to szansa dla osób z rożnego rodzaju urazami, z nadwagą, bądź nie lubiących biegać, na bezstresowe uprawianie sportu i aktywność fizyczną. I tutaj wiek nie jest istotny. Jeśli nie wyleczę swojego ścięgna, to w końcu też będę musiał zadowolić się NW, zamiast bieganiem.

Ja w górach cały rok, i na nizinach w zimie zabieram kijki trekingowe. Jednak do lasu na wiosnę i lato wolę kija z rzeźbionym dziadem (takiego sobie wyrzeźbiłem :-) ) Nic tak nie pomaga torować przejścia, zrywać pajęczyn jak kawal dziadowego kija.

Jako mod: CzarnyWilku, powyżej były dwa Twoje posty. Poszły w kosmos... oto "moje" ulubione fragmenty:

-Wiekrzosc
-wieprza waga


Umawialiśmy się... Będziesz strzelał takie kaczany, posty będą kasowane.
yaktra pisze:spytaj puchala on nie lubi starszych
Wręcz przeciwnie... A już szczególnie dojrzalsze Panie.
Ty natomiast wydajesz się młody duchem. Czasami wręcz młodziuchny, jak 14 letni podlotek, powiedziałbym. A wnioskuję z Twojej wrażliwości na słowa innych, chęć upatrywania złych intencji, i branie wszystkiego bardzo osobiście. Patrz post Dęba, i wiele innych.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

puchalsw
hehe wiem... to był problem procentowy chyba;p
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Dziś byłem na "spacerku" o tak... po godzinie nie wiedziałem już gdzie jestem po 3 wylazłem w miejsce znane, ale daleko ;)
Jedyne zorganizowane grupy jakie widziałem to albo młodzi biegający albo starsi kijkujący.... może i NW powoduje uśmiech politowania ale jeżeli dla człowieka argumentem wystarczającym do ruszenia 4 liter z domu są kawałki kija i dorobienie do tego obco brzmiącej nazwy to dla mnie wystarczy, niech się ruszają.... lepsze to niż zamulać w 4 ścianach.
ODPOWIEDZ