Zwierzęta w kadrze

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

soohy pisze:Czemu zakładasz, że mówię nieprawdę?
Ups, no nie, nic nie zakładam, zbyt dobitnie to wyraziłem, sory. Chciałem tylko powiedzieć, że nie zawsze się da.
soohy pisze:Większość moich zdjęć krajobrazu
No raczej, a tu powiedziałbym, że zawsze. Obiekt który nie ucieka najlepiej fotografować ze statywu. Powiem więcej, ujęcia na szczyty gór fajnie jest fotografować z dłuższej ogniskowej i wielu fotografów zabiera z sobą np. 200mm by to robić.
soohy pisze:jest to możliwe i znam człowieka,
Może tak. Sam kiedyś chadzałem z niewielkim statywem w teren (Velbon do 180 cm rozłożenia) używając go jednocześnie jako monopod. Myk był taki, że na wszelki wypadek na końcówki nóg zakładałem gumkę do włosów, tym samym wiązałem je z sobą by czasem się nie rozłaziły przy szybszym ruchu z barku na glebę. W ten sposób zyskiwałem stabilizację pracując na niższym ISO. Dałem się jednak namówić na monopod i powiem szczerze to dobre rozwiązanie.
soohy pisze:Chciałem się z ciekawości tylko dowiedzieć, czy dzik
Zatem dodam coś więcej niż powiedział Zirkau, choć ten wiedzę ma sporą i pewnikiem bije mnie na głowę. Każdy drapieżny jest zarazem padlinożercą i nie ma dla niego różnicy, czy to jego genetyczna rodzina. Słyszałem, że wyjątkiem są wilki, ale nie znam dobrze gatunku więc ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Wiem tylko tyle, że głód zmusi każdego osobnika by zżarł nawet swojego pobratymca aby odsunąć widmo powolnej śmierci, dotyczy to i nas, ludzi. Bawiłem się w ptasi wolontariat ponad sześć lat i szczerze powiem, że chyba się nie mylę.
Ciekawość?, oczywiście, z różnych źródeł trzeba ją czerpać. Tyle tylko, że bez podstawowej wiedzy ciężko Ci będzie osądzić co w danej miejscówce mamy, albo inaczej, długo po necie będziesz szukał gatunku który miałeś okazję fotografować. Dotyczy to ptaków najczęściej, ja tak mam. Musisz wiedzieć jaki gatunek masz „na rozkładzie” czy owy będzie o tej porze roku. Dotyczy to również zwierząt, że sarna żeruje w tym właśnie miejscu może się okazać, że o danej porze roku tego konkretnego miejsca akurat nie odwiedzi, bo ta pora roku sprzyja temu gatunkowi w zupełnie innym miejscu. Należy się nauczyć tego, że miejscówki odwiedza się cyklicznie, dla danej pory roku, ta a nie inna miejscówka. Mój patent to taki, wracanie do albumów, a raczej do daty dodania albumu, wówczas wiem, że ten czas, ta miejscówka, ten konkretny gatunek.
soohy pisze:Nie wiem czemu, ale ciężko mi się z Wami tutaj porozumieć
Tak nie możesz tego odbierać, nikt tu Ciebie nie atakuje, uważam raczej, że doszukujemy się (poprzez dyskusję) konkretów. Jeśli takie przedstawiasz to każdy to zrozumie.
Swoją drogą marzy mi się Sigma Sport 150-600mm
Zgadnij co ja o tym myślę :)

Tak dla rozluźnienia dyskusji. W poprzednim poście dodałem fotę gdzie karmnik zastąpiłem butelką PET. Ta jednak choć zupełnie do kitu (moknięcie karmy) spowodowała, że teraz wiem, że pierwsze ptaki podchodzą po karmę. Jednym słowem, miejscówka wypaliła. Teraz zastąpiłem butelkę normalnym karmnikiem, zrobionym w piwnicy z byle jakiego materiału i za pomocą ręcznej piłki do drewna i gwoździ.
Karmnik ma pewne zachowane „parametry”. Dach jest spadzisty szerszy niż podłoga, zasyp dodaję poprzez komin. Na dokładkę podwieszone są kulki, płat słoniny jabłka. Pień drzewa w jednym miejscu posmarowany jest smalcem, bo jak twierdzi jeden ze znajomych, lubią to Dzięcioły. Choć osobiście „patentu” nie znam. Pierwsze Sikory (Bogatki) podjęły podsyp po niespełna 30 minutach. Jutro wypadzik pod karmnik.

Obrazek

Obrazek

Również pozdrawiam, życzę ciekawych wypadów i ujęć, zapraszam do dyskusji :)
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

yaktra, dzięki wielkie za wszelakie informacje. Myślę, że nie raz jeszcze kiedyś pogadamy tutaj na temat zdjęć. :-) :-)
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Przy okazji dzisiejszego spaceru natknąłem się na stadko, niestety w sporej odległości:
Obrazek

Obrazek

i skórka:
Obrazek
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Też dzisiaj ruszyliśmy w teren nieco wcześniej bo godzinkę przed świtem. Poprawki na karmniku, poprawki czatowni, zasyp. Tyle tylko, że nie dało się posiedzieć. Już bladym świtem zaczęło mżyć, po godzinie padało. Czatownia/ szałas nie jest przygotowana na taką deszczowo pogodę. Nie jest zadaszona folią. Zatem po pół godzinie zrezygnowaliśmy z dalszych foto czatów. Średnia przyjemność chować sprzęt pod reklamówką, ryzykować zamoczeniem obiektywu. Tyle naszego, że jak w ubiegłym roku 01. 01 zaliczyliśmy aktywnie foto czaty, pozdro w NOWYM :)

Obrazek
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
freeman
Posty: 38
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:34
Lokalizacja: zagłębie
Płeć:

Post autor: freeman »

Dorzucę swoje 3 grosze ze swojego podwórka:

Obrazek

i coś z zagramanicy:

Obrazek
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Ładny 'zygzak'.
Swego czasu wybrałem się zapolować na nie w miejscu gdzie za niemca był klasztor i siostrzyczki hodowały te zwierzaki, jak przyszło wyzwolenie to one też wyrwały się z klatek i podobno stworzyły tam sporą populację. Niestety wtedy żadnej nie spotkałem, ale patrząc na to zdjęcie dostałem natchnienia żeby wybrać się jeszcze raz, może wiosną łowy będą bardziej udane.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
freeman
Posty: 38
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:34
Lokalizacja: zagłębie
Płeć:

Post autor: freeman »

Zrobiła nawet kobre. Niestety w tym miejscu najczęściej znajduję trupki z obciętymi głowami.

Obrazek

Obrazek

Niedawno wyklute młode:

Obrazek

Jaszczurka obczaja swój posiłek:

Obrazek

I kaczka na gnieździe:

Obrazek
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Z ostatniego wypadu na foto czaty.

Raniuszek zwyczajny(Aegithalos caudatus)

Obrazek

300mm
F - 8
1/ 2000
ISO - 800
EV -03

Maskowanie Ghillie Suit, monopod, wab z telefonu :)

Glinna, zachodniopomorskie, Polska
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2017, 15:33 przez yaktra, łącznie zmieniany 1 raz.
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Obrazek

Z ostatniego spaceru, fotkę robiła żona...
Fujifilm X-T1, ustawień nie sprawdzałem...
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

mar_kow pisze: ustawień nie sprawdzałem...
Wystarczy wejść we właściwości zdjęcia, kliknąć na podsumowanie i masz podstawowe "exif".

Szkoda, że nie są przesunięte bardziej w prawo (nasze lewo) i z nieco niższej perspektywy. Zagrało światło bo na tle piasku łatwo o przepał, generalnie fajny środowiskowy kadr (jak mawia kolega).
Osobiście spaprałem (w tym dniu co Raniuszek) Sarnę w biegu, słabo z ostrością i kadr do kitu. Zaskoczyła nas jej obecność, spała. Suknia, jak widać, nie do końca jeszcze zmieniona, tym samym, byłem pewien, że padło leży. Kiedy wyrwała z trzcinowiska musiałem odskoczyć w bok by wogóle złapać ją w polu.

Kadr poprawiony za pomocą wirtualnych nożyczek, nałożeniu siatki by wyprostować nieco, podostrzone nieco, zdjęte szumy - też nieco :D.

Sarna europejska (Capreolus capreolus)

Obrazek

271mm
F - 8
1/ 3200
ISO - 1600
EV +03

Maskowanie Ghillie Suit, monopod, podchód
Glinna, zachodniopomorskie, Polska
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

yaktra pisze:
mar_kow pisze: ustawień nie sprawdzałem...
Wystarczy wejść we właściwości zdjęcia, kliknąć na podsumowanie i masz podstawowe "exif".

[...]
Tak, w zasadzie po pobraniu fotki we właściwościach wszystko można odczytać... Jak dla mnie to telefon mi wystarcza do typowych zdjęć...
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Przed chwilą byłem sprawdzić fotopułapkę. Ustawiona pierwszy raz w tym roku, i już sukces :) Dzik i zaciekawiony jelonek :)
Trafiłem na dobre miejsce, trzeba się przenieść parę metrów do przodu.
Rano był chyba obiektyw zaparowany lekko, bo padało. Niestety było też zbyt ciemno żeby się nie aktywowały diody podczerwone. Ale i tak nieźle widać. :)



Obrazek
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

kamykus pisze:Ale i tak nieźle widać.
Dzik elegancko, gorzej z tym "jelonkiem" chyba trudno określić gatunek ale z sylwetki wynika, że to raczej Sarna. Chyba, że lepiej to widać po ściągnięciu filmiku, mimo to ekstra. Pokusił bym się o podłożenie foto pułapki w miejscu babrzyska, wówczas jest taka "opcja" że nim się ściemni to podejdą Dziki lub Jelenie, generalnie ekstra :)

Z wczorajszego świątecznego podchodu;

Dzik (Sus scrofa)
300mm
ISO 1600
F- 8
1/ 1600
podchód + monopod
Glinna, zachodniopomorskie, Polska


Obrazek
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

YT pogarsza trochę jakość. Na oryginalnym nagraniu widać poroże :) Stał daleko bo 25m od fotopułapki :( Mam plan założyć łapkę przy ujęciu wody, ale na razie nie da się tam zejść bo bardzo stromo a jeszcze śniegu po pas :) Jest szansa że wilki się złapią bo widziałem 2 tygodnie temu watahę. Niestety wyjątkowo nie wziąłem aparatu :(
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

kamykus pisze:przy ujęciu wody
Znaczenie lepsze są kałuże/ babrzyska. No chyba, że miejsce będzie dość błotniste. Nie wiem jak z Jeleniami ale dziki zażywając kąpieli muszą w takich miejscach mieć sporo błota którym okleją szczecinę. Teraz kiedy różnej maści gzy zaczynają je atakować to jest to dla nich priorytet. Może się mylę choć jeśli chodzi o dziki to raczej nie. Oczywiście nic straconego sprawdzić miejsce o którym myślisz. No chyba, że jesteś pewien patentu, wierzę, że takowy nabędziesz jeśli już nie nabyłeś :) powodzonka, czekam na filmik :)
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Rudzielec przylazł :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

coś by się zjadło...
Obrazek
ale tylko głowa się do dziupli mieści :-(
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

To nie był nawet podchód, to była zabawa w chowanego. Gach wyczuł naszą obecność i uskoczył w las. Tyle tylko, że nauczeni doświadczeniem szybko pozbieraliśmy się z gleby by skoczyć do leśnej krzyżówki. Niedzielę wcześniej taki jeden typek tak nas właśnie zrobił na szaro. Kiedy wyczuł naszą obecność uskoczył w las, zatoczył półkole by wyjść ponownie na ścieżkę już kawałek za nami. Wykonał prosty manewr, coś na dukcie mu nie pasowało zatem nas ominął, ominął intruzów i kontynuował marsz w zamierzone miejsce :)
Tym razem nie daliśmy się jednak zaskoczyć i wyszło jak wyszło :) ustawił się idealnie zaskoczony naszą obecnością :)
Obrazek
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

A moją działkę zaszczycił drozd śpiewak.

Obrazek Obrazek
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Taki słodziak, była z kilkutygodniowym maluchem ale chował się po krzakach i ciężki było ustrzelić :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

yaktra pisze:...coś na dukcie mu nie pasowało zatem nas ominął, ominął intruzów i kontynuował marsz w zamierzone miejsce...
Ten manewr chyba mają często wałkowany na szkoleniach ;-) Też spotkałem się z podobnym zachowaniem.
Pozytywne jest to, że coraz częściej się je spotyka. Populacja wyraźnie się odradza.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Tanto pisze:Populacja wyraźnie się odradza.
Mam nadzieję, że tak. Parę lat temu na całym odcinku jaki pokonujemy (również od kilku lat) a mowa tu o około 7 km w jedną stronę spotykało się jednego na kilka takich wypadów. Po zasiedleniu był taki sezon ze znacznym BUM. Jednak te były mało płochliwe i jakieś takie ospałe. To co się dzieje od trzech lat to szczerze powiedziawszy aż serce się raduje. Są płochliwe, ostrożne, trzeszcze żywo reagujące na najmniejszy ruch, turzyca czysta połyskliwa. Tak po prostu po samych ruchach widać, że teren im sprzyja i są w doskonałej kondycji. Nie ma wyjścia w teren aby po szlaku nie napotkać kilu przynajmniej osobników...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

no, bo to wina, tych morderców zwierząt, co je kupili i wypuścili do łowiska, by mieć na co polować :D
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Zirkau pisze:no, bo to wina, tych morderców zwierząt
Dobrze Arturze, że Cię choć trochę znam :) Taaa, masz rację choćbyś robił w kniei co się da, nie tylko dla populacji Zająca ale i innych gatunków to i tak w oczach niektórych będziesz mordercą. Nigdy nie polowałem i na bank nigdy nie będę ale znam nieco temat, a przynajmniej kiedyś dość dobrze w nim się poruszałem i mam odmienne zdanie. Mówią, że polski model łowiectwa jest jednym z najlepszych w UE i wiele w tym racji, pozdrawiam, R
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Dziś dla odmiany jelenie ;-)
Jak podchodziłem tą chmarę, to niestety nie wziąłem pod uwagę samotnego byka który leżał w niewielkim oddaleniu (nie widziałem gada) i jak już było całkiem blisko to spękał, a z nim podniosła się reszta. Może to i lepiej bo pewnie czekał bym do wieczora aż same postanowią zapozować.
Z kolei selekt to inna bajka, tego podszedłem na około 10 m, udało by się pewnie i na 5, ale chciałem zrobć kilka zdjęć poroża i profilaktycznie odpuściłem sobie. Przy mniejszej odległości spłoszyło by go klapnięcie lustra w aparacie. Właśnie dźwięki dochodzące z aparatu go zaniepokoiły i sie podniósł, i tak jak pisaliśmy z Yaktrą, kilkanaście sekund niepewności pozwoliło zrobić kilka zdjęć.
ObrazekObrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”