Śpiwór na chłodniejsze noce.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

Qazimodo pisze: Ale spoko, teraz czeka mnie w nim prawdziwy test, 5 nocy w lesie od piątku :)
Mam nadzieję że mi (...) nie odpadnie z zimna. :)

Pozdrawiam.
ja właśnie z tej okazji jade jutro po cumulusa ale X-Lite 200, już czuje jak mi zamarznięta pupencja odpada...

Edyta by puchalsw: wiem, że nadużycie, ale nie mogłem sobie podarować tej okazji :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 07 gru 2011, 22:06 przez miśka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Testowałem ostatnio śpiwór Alpinusa który mam od ok.7 lat.
Zenith, granica komfortu 10stopni, nad ranem przy 8 stopniach kiedy spałem tylko w skarpetkach, bokserkach,koszulce i bluzie dresowej.
Gdybym miał do tego nocnego zestawu jeszcze spodnie dresowe to już mega wypas, jestem mile zaskoczony.
Nocowanie odbywało się nad rzeką ok 5m od lustra wody, pod ponczem jako zadaszenie, pod tyłkiem miałem alumatę.
szable
Posty: 60
Rejestracja: 07 sie 2011, 22:12
Lokalizacja: Świnoujście
Gadu Gadu: 6355173

Post autor: szable »

z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Alpinusa Fibre Pro 1500. Testowałem przy +4'C, potem koło 0'C, na końcu pod gołym niebem (tylko plandeka nad głową) przy -24'C, bez wiatru . Można normalnie spać w nocy. Jasne że czuć chłód, ale ja do zmarźlaków nie należę, i ubrany we wszystkie ciuchy bez kurtki przespałem całą noc na luzie. Przy cenie na poziomie 200zł jest to dla mnie mistrzostwo świata.

jeden minus - mam 183cm i ważę jakieś 95kg - jest trochę ciasnawo.

duży plus - wielkość - po skompresowaniu jest to kulka o średnicy jakieś 25cm. Takiego śpiwora szukałem kilka lat , od czasu gdy mi padł mój wierny Pajak.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Cumulus X-Lite 200 jest super. Polecam, mogę nawet odsprzedać :mrgreen:
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

miska pisze:ja właśnie z tej okazji jade jutro po cumulusa ale X-Lite 200, już czuje jak mi zamarznięta pupencja odpada...

Edyta by puchalsw: wiem, że nadużycie, ale nie mogłem sobie podarować tej okazji
ohoho, co ja pacze! :shock: :mrgreen:

przypominam o mojej zniżce na Yeti dla chętnych.
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

Temat niedawno umarł ale może ktoś mi odpisze coś na temat tego śpiwora Warto / nie warto
Z góry serdecznie dziękuje

http://allegro.pl/spiwor-mumia-iceberg- ... 75495.html
Victory Or Victory
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Bardzo ciężki śpiwór jak na 15*C komfortu, podobną termikę ma chyba koc polarowy przy prawdopodobnie niższej wadze.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

Dzięki wielkie za pomoc. Czy możecie coś polecić tak max do 200 zł Dodatkowo by był lekki oraz temp. min 0 stopni
Victory Or Victory
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

SmileOn, śpiwór nawet tani w kategorii waga/termika zawsze wygra z kocem polarowym.
Odyn, co znaczy lekki? Zobacz campusy dobre ceny mieć potrafią. IMHO na śpiwór typowo letni, syntetyczny nie ma sensu wydawać dużo kasy.
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

Lekki dla mnie to do 2 kg
Oglądałem Campusy ale jakoś bardziej ciągnie mnie do "kolorów" wojskowych
Victory Or Victory
xcxii04
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2012, 20:11
Lokalizacja: okolice wro
Płeć:

Post autor: xcxii04 »

Odyn, zobacz na śpiwory Snugpak. Modele spełniające twoje kryteria:
Sleeper Lite Snugpak, Sleeper Lite Squarefoot Snugpak, Sleeper Zero Camo Snugpak
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Ktoś chyba skopał testy w tym allegrowym śpiworku, albo przepisał nie z tej tabelki co trzeba. Ta rozpiętość temperatur bardzo mnie dziwi - raz 15, raz -7... Sypiam na codzień przez pół roku w 15 stopniach, wystarcza kołderka i kocyk, nie trzeba 15 cm puchatego czegoś... Mam podobny śpiwór wytargany ze szmateksu - tani, marketowy, 2 kilo z hakiem, w ciężarówki - i ten dawał radę koło zera, bezpośrednio we wietrze, bez żadnego dogrzewania się.
1,8 kg koców polarowych to nie jeden, a ze 3, grube - można się pod tym spocić.

W jungle bagu trochę pomarzłem, ale to śpiwór przewiewny, przede wszystkim do warunków ciepłych i wilgotnych. Wydaje się raczej solidnie wykonany. Przy praniu stracił sporo na puszystości - jeżeli wypełnienie jest to samo, co w polecanych wyżej cieplejszych śpiworach tej firmy, to warto od razu zainwestować we wkładkę.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Obrazek
Odyn
Posty: 84
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Zabrze
Gadu Gadu: 10698762
Tytuł użytkownika: Odyn
Płeć:

Post autor: Odyn »

W alpinusie boli mnie troszku cena wolałbym dołożyć kilka złoty i kupić

http://allegro.pl/spiwor-syntetyczny-re ... 76516.html

Ale dzięki wszystkim za pomoc Jak się już zdecyduje na coś dam znać
Victory Or Victory
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Ze strony prducenta mało się da wydedukować, norm europejskich nie uświadczysz. Opis na alle to po prostu tłumaczenie (częściowo nieudolne).
http://www.kitbag.com.au/products/RECON ... 52d5c.html

To nie jest jakiś taki odrobinę tylko cieplejszy letni śpiworek z mocniejszych szmatek? "Designed for operations in -5 degrees Celsius zones." może znaczyć, że żołnierz się nie rozchoruje śpiąc w nim w mundurze, z nogami w butach w plecaku i dodatkowo przykryty kurtką.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

http://allegro.pl/spiwor-altus-light-80 ... 34649.html

Podobna termika a kilogram lżejszy od ICEBERG-a i do 200zł. Bo w sumie nie wiem na czym Ci zależy na niskiej temp komfortu czy na niskiej wadze? Bo w cenie do 200zł to ciężko będzie oba te warunki spełnić.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Poważnie, czym ten się różni od snugpakoweg jungle baga?
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Były wypowiedzi na tym forum odnośnie komfortu cieplnego Jungle Bag-a i raczej nie były optymistyczne. Przy takiej wadze, taką termikę to chyba tylko puch może zapewnić albo ultranowoczesny i drogi syntetyk, którego nie dane mi było jeszcze poznać.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Hannah. Myślę, że model biwak się sprawdzi. Ja używam scout'a. Na zimniejsze noce jest nieco za lichy. Da się przekimać ale trzeba się dodatkowo w coś ubrać.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

birken - dlatego podlinkowałem opis ze strony australijskiego producenta tych śpiworków. Inszych nie szukałem, bo nie wydały mi się ciekawe.

Podsumwując, SmileOn, chodzi mi o to, że i JB, i ten Twój wynalazek (droższy i mniej grzejący), i pewnie ten cały "trzeci rozpoznawczy" też (brak norm utrudnia zgadywanie) to śpiworki letnie, na ciepłe noce. Co do śpiwora "lodowa góra" jestem przekonany, że coś gdzieś jest pomylone, bo zwyczajnie 1.8kg suchego siana w jutowym worku ma lepszą termikę.

W JB zmarzłem już nieraz. Za radą AP noszę do pary NRCtę, którą w przypadku chłodu albo wiatru okrywam ten nadto przewiewny śpiworek i odkąd tak robię - nie marznę. Latem - bo to letni śpiwór.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

To też zapytałem na czym zależy Odynowi, poczekajmy może na jego odpowiedź. Może nawet poda przybliżoną temp. komfortu jaką szuka. Będzie można coś ściślej podpowiedzieć. Jak na razie doszliśmy jedynie do konsensusu że Ice Berg to raczej kiepskie rozwiązanie.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
xcxii04
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2012, 20:11
Lokalizacja: okolice wro
Płeć:

Post autor: xcxii04 »

Q_x pisze:W jungle bagu trochę pomarzłem, ale to śpiwór przewiewny, przede wszystkim do warunków ciepłych i wilgotnych. Wydaje się raczej solidnie wykonany. Przy praniu stracił sporo na puszystości - jeżeli wypełnienie jest to samo, co w polecanych wyżej cieplejszych śpiworach tej firmy, to warto od razu zainwestować we wkładkę.
Jungle Bag ma inne wypełnienie niż wymienione przeze mnie śpiwory, przez to traci na komforcie cieplnym, ale waży dzięki temu prawie o połowę mniej.

Powtórzę moje propozycję:

Sleeper Lite Snugpak
http://sklep.arizzon.com/spiwory/25-spi ... ugpak.html
Sleeper Lite Squarefoot Snugpak
http://sklep.arizzon.com/spiwory/27-spi ... ugpak.html
Sleeper Zero Camo Snugpak
http://sklep.arizzon.com/spiwory/28-spi ... ugpak.html
Odyn pisze:Czy możecie coś polecić tak max do 200 zł Dodatkowo by był lekki oraz temp. min 0 stopni
Odyn pisze:Lekki dla mnie to do 2 kg
ww. śpiwory cechuję:
- waga: 1600 g
- zwarta konstrukcja (wielkość po kompresji: 23 x 23 cm lub 20 x 23 cm)
- zakres temp. według normy EN 13537: komfort do 0°C, minimum do -7°C
- kolory oliwkowy bądź camo
- cena około 150zł + -

Odyn, jeśli szukasz śpiwora na lato, ewentualnie na późną wiosnę i wczesną jesień, jest to produkt dla Ciebie. ;-)
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

xcxii04, ja mam Sleepera Lite i tą wielkość po kompresji to nie wiem skąd oni biorą. Komfort też jest IMHO naciągnięty.
Odyn pisze:Lekki dla mnie to do 2 kg
strach pomyśleć jaki jest ciężki.
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Widziałem gdzieś wojskowe śpiworki 8 kg, w sensie cały modułowy system tyle ważył, nie pomnę gdzie. Myśle, że to jest "ciężko". 2kg, czy nawet 3kg śpiwora, w którym można spać zimą pod płachtą to nie jest dużo.

Snugpak niestety ściemnia z wielkością śpiwrów (albo polecieli na łeb z wytrzymałością worków kompresyjnych). Są małe, ale nie tak małe, jak chce producent. Plus dla sklepu Arizzon - poza tym, że mamy tam wszyscy rabat, to "odczarowują" sporo takich właśnie naciągnięć.

Termika to chyba bardziej skomplikowana sprawa, dla mnie przez pierwszych parę nocy podawana temp. komfortu byłaby właściwa, gdybym spał w namiocie. Po jakimś czasie (3-4 noce) organizm mi się przestawia i już tak nie cierpię.

Edzia: 8kg to czteroelementowy zestaw BW: podwójny śpiwór, liner, kaptur i pokrowiec, do -50C
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

To może i ja się wypowiem na temat Snugpaków: Miałem do czynienia z Sleeper Lite Squarefoot zamek prawy i zamek lewy, jeden waży 1600g a drugi 1800g, mają różne długości, spałem w nich przy 12*C i było w porządku (nie za ciepło nie za zimno), ale obawiam się że przy deklarowanych przez producenta 0*C ten komfort cieplny był by raczej "mało komfortowy", natomiast w Fjordzie Nansenie który miał deklarowane 13*C komfortu przespałem zbierający się szron, nie było za ciepło ale dało się usnąć.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
ODPOWIEDZ