Śpiwór na chłodniejsze noce.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Śpiwór na chłodniejsze noce.

Post autor: Wedrowycz89 »

Za oknem coraz zimniej, mój psiwór letni przestaje być wystarczający także szukam powoli czegoś lepszego.
Nie mam zbyt dużego budżetu także puchówki odpadają. Z drugiej strony w Himalaje się nie wybieram także myślę że najniższe temperatury w jakich będę spał to -10, a w tym przypadku zawsze mogę ocieplić innym śpiworem, folią NRC i podobnymi rzeczami.
Na razie znalazłem trzy w miarę ciekawe oferty:
Snugpak Military Sleeper Extreme http://www.snugpak.com/index.php?MenuID ... &ItemID=79
Fjord Nansen STAVANGER '09 http://www.fjordnansen.com.pl/site/?mod ... 0&prod=480
ALPINUS Fibre Pro 2000 http://www.alpinus.pl/strona.php?p=2&_s ... &_pID=7755

Czy podawane zakresy temperatur są autentyczne? Najbardziej pasował by mi Snugpak (wiadomo chyba czemu :)) jednak według podanych danych ma najsłabsze właściwości termiczne.
Czy ktoś z Was miał styczność z tymi śpiworami? A może macie inne propozycje w podobnym przedziale cenowym?
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

nie ma czegoś takiego jak "autentyczne zakresy temperatur". Każdy inaczej ją odczuwa, zależy to od zbyt wielu czynników.

Wiele lat temu Pałkiewicz powiedział mi, że od każdego zakresu temperatur podanego przez producenta należy odjąć 15 stopni. I to się sprawdza, a przynajmniej naszemu ciału bliżej do takich temperatur.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
adampawlowski
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2009, 13:48
Lokalizacja: dolina bobru
Płeć:

Post autor: adampawlowski »

Ze trzy dni temu w lesie spalem w Snugpak jungle bag jest to typowo letni śpiwór ja zaś jestem zmarzluchem i chociaż noc była chlodna to wyspalem się tylko wsadzilem do niego niewielki wklad termiczny tej samej firmy. W tamtym roku pod koniec września spałem w śpiworze nieznanej mi firmy i zmarzłem strasznie i choć śpiwór no name byl większy od Snugpak jangle bag to termika była nieporównywalna na korzyść Snugpaka więc mogę polecić firme Snugpak. Sam mam śpiwór BW na zimne noce ale chętnie bym go zmienił na właśnie Snugpak Military Sleeper Extreme.
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

To prawda co pisze Adam. Dostałem w prezencie śpiwór firmy Crane, który miał być zimowym a okazał się fatalnie zimny w porównaniu z Fjord Nansen Camping, który jest trzy razy mniejszy i lżejszy i jest śpiworem typowo letnim.

Z zaciekawieniem będę się przyglądać temu tematowi gdyż sam zamierzam zaopatrzyć się w typowo zimowy śpiwór - na styczeń i luty.
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Polecam sie przyjzec oto tym wyrobom.
http://www.military-sleeping-bags.com/home.htm

Mam system modulowy. lekkie to oczywiscie nie jest(letni+ zimowy+ wklad bawelniany waza 3 kg, ale komfort spania zima imponuje :)
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

A może coś takiego.
http://www.azymut.waw.pl/sklep/produkt.php?id=674&idg=6
ewentualnie model wyżej; tu koleś chwali sobie ten śpiwór:
http://polskiejednostkispecjalne.org/spiwor_recon3.htm
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Na razie jestem najbardziej zdecydowany na Snugpaka.

Ale interesuje mnie jedna rzecz, jeśli chcę dogrzać jeden śpiwór drugim to który wkładać do środka? Ten letni czy zimowy?
I zawsze mnie zastanawiało to że spanie w ubraniach jest odradzane, że niby ubrania zatrzymują ciepło i śpiwór nie ma już czego zatrzymywać, to przecież w śpiworach modułowych powinno być podobnie- czy ktoś może to lepiej wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Wedrowycz: generalnie nie ma żadnego znaczenia, który śpiwór wsadzisz do środka - kieruj się raczej tym - który z nich jest mniejszy? Bo łatwiej włożyć mniejszy do większego...niż na odwrót :)
I który z nich ma bardziej oddychający materiał wierzchni, dzięki któremu chociaż część wilgoci przejdzie z pierwszego śpiwora do drugiego i masz szanse na mniejsze zapocenie.

A z ubraniami - chodzi o to by nie wchodzić do śpiwora w przemarzniętych, wilgotnych lub mokrych ciuchach, bo najpierw ciepło wyemitowane przez Ciebie ogrzewać będzie i suszyć te właśnie ciuchy....przez co śpiwór przejdzie wilgocią i masz przechlapaną noc, bo śpiwór nie będzie trzymał ciepła, albo i nawet się nie ogrzeje - tylko zmarzniesz.
To samo przy spaniu w butach - lepiej buty zostawić na zewnątrz i zmienić skarpety na grubsze i suche.

No i przede wszystkim - jak potem chodzić w takich przepoconych przez noc ciuchach :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Fredi pisze:Wiele lat temu Pałkiewicz powiedział mi, że od każdego zakresu temperatur podanego przez producenta należy odjąć 15 stopni. I to się sprawdza, a przynajmniej naszemu ciału bliżej do takich temperatur.
Heh, jestem ciekawy na jakiej podstawie tak stwierdził... Z własnych obserwacj i wynoszę, że taka zależność powinna być/bywa spełniona przy zakupie śpiwora dla kobiety. W przypadku mężczyzn bywa już całkiem różnie (czasami muszę dodać kilka stopni, bo jest mi ciepło w temp. niższych niż podał producent); czynników które decydują o komforcie/dyskomforcie jest zbyt wiele i po prostu - trzeba przestestować kilka śpiworów i dopasować sobie, inaczej się nie da.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1019
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Wedrowycz89 pisze:Ale interesuje mnie jedna rzecz, jeśli chcę dogrzać jeden śpiwór drugim to który wkładać do środka? Ten letni czy zimowy?

Przeliczyłem sobie to:
Założenia:
-temperatura wewnątrz - 30C,
-temperatura otoczenia - -5C,
-śpiwory dokładnie do siebie przylegają,
-wiatr nie omywa naszego śpiwora,
-wykorzystany schemat obliczenia - tak jak dla izolowanej rury,
-założone współczynniki przewodzenia ciepła:śpiwór letni - 0,025; śpiwór zimowy - 0,035 (dane wyssane z palca!!!),
Wyniki:
-w przypadku gdy wkładamy śpiwór letni w zimowy - 259,5 (W/m2),
-w przypadku gdy wkładamy śpiwór zimowy w letni - 260,1 (W/m2),
Wnioski:
Z obliczeń wynika, nieznacznie korzystniej jest wkładać śpiwór letni w zimowy. Pamiętać jednak należy o założeniach. Jeżeli różnice w współczynnikach będą większe, większa będzie opłacalność takiego rozwiązania. Jeżeli między śpiworami będzie przestrzeń powietrzna, to stanowić będzie ona dodatkową izolacje. Nie ująłem w obliczeniach strat ciepła wynikających z promieniowania. Założyłem tylko uproszczony schemat obliczeń wzorując się na izolowanej róże.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Rzez pisze:
Fredi pisze:Wiele lat temu Pałkiewicz powiedział mi, że od każdego zakresu temperatur podanego przez producenta należy odjąć 15 stopni. I to się sprawdza, a przynajmniej naszemu ciału bliżej do takich temperatur.
Heh, jestem ciekawy na jakiej podstawie tak stwierdził... Z własnych obserwacj i wynoszę, że taka zależność powinna być/bywa spełniona przy zakupie śpiwora dla kobiety. W przypadku mężczyzn bywa już całkiem różnie (czasami muszę dodać kilka stopni, bo jest mi ciepło w temp. niższych niż podał producent); czynników które decydują o komforcie/dyskomforcie jest zbyt wiele i po prostu - trzeba przestestować kilka śpiworów i dopasować sobie, inaczej się nie da.
Masz rację - z własnych doświadczeń, a i moje doświadczenia wnoszą to samo. Przy kobietach sprawdza się w 90%, może nawet czasem trrzeba odjąć więcej niż 15st.
A faceci...to różni są, niektórzy twardziele się nawet nie przyznają do zimna...
Ale generalizując (a tylko to można w tym wypadku) - sprawdza się :)

Wiesz Rzez...ja też lubię zimno...ale Ty to pewnie jakiś Yeti jesteś ;)

Po za tym, nigdy nie zrozumiem po co producent podaje temeperature maksymalna...istotna jest i tak tylko jedna - ta najniższa, reszta...to pikuś - nikt nie każe się zapinać, można się nawet tylko przykryć śpiworem itp... :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Pałkiewicz może miał rację ale tylko w przypadku produktów z ocieplin syntetycznych. Producenci dobrych śpiworów puchowych na ogół trzymają się realnych danych. Trzeba też uwzględnić fakt, iż syntetyki szybko zamieniają się w szmaty - czy składowane w warunkach optymalnych czy nie. Po prostu ulegają autodestrukcji z czasem. Dotyczy to wszystkich syntetyków - polarguard i primaloft również. Puch wytrzymuje latami. Jedyne co mu może zaszkodzić to składowanie mokrego śpiwora i temperaturze powyżej zera przez kilka dni - wtedy puch ulega po prostu procesom gnilnym.
Those who travel far must travel light.
http://just-hike.blogspot.com/
"Use dehydrated water whenever possible, despite the expense." - The Ultralighter
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Czy ktoś coś wie na temat tego- http://www.allegro.pl/item813205876_spi ... legro.html (Śpiwór modułowy 729A/MON)
Warto się zastanawiać, czy omijać szerokim łukiem jak większość rzeczy z dopiskiem MON?
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Nie ma wagi, nie wiem, jaka objętość. Może się okazać, iż zajmuje 3/4 pojemności plecaka piechoty górskiej, a waży z 5kg. Mam poprzednią wersję i zajmuje sporo miejsca, waży też trochę. Będę w nim kimał na Zlocie.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Witam, razem ważą 2,8 kg - nie mam jak zmierzyć osobno ale ten większy waży tyle (miejwiecej) co zwykły pojedynczy 792/MON, Wymiary po złożeniu zajmuja tyle co ten jeden śpiwór 792/MON (no może niewiele więcej). Pozdrawiam.
Taką wiadomość od sprzedającego dostałem.

Przyznam szczerze że zastanawiam się nad tym śpiworem.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Wedrowycz89 pisze:Przyznam szczerze że zastanawiam się nad tym śpiworem.
To się przestań zastanawiać i szukaj czegoś innego.

Widziałem ten śpiwór na MSPO i mogę o nim powiedzieć że:
To wypełnienie primaloftem przy gęstości pikowania zażądanej przez MON to można sobie o kant tyłka potłuc. Jakby posłuchali specjalistów to by był bardzo fajny śpiwór lżejszy od tego szitu o minimum 0,5 kilo. Ale nie...
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Aha, czyli chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze ;)
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

No dokładnie, ale możesz spróbować pogadać z summitem, opracowali nowy śpiwór, ulepszoną wersję wz.729/A, która nie ma tak gęstych bezsensownych pikowań i dołączony jest do niego bivybag. A same śpiwory nie są w panterze, tylko są czarne.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Po niedzieli popytam się, chociaż znając życie zechcą sobie za taki śpiworek parę ładnych setek, albo i 4 cyferki.
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Czołem.

Szukam śpiwora który dałby radę na powietrzu wczesną wiosną (luty/marzec), jak najmniejszego po spakowaniu i cenowo w granicach 150 PLN (ewentualnie do 200, jeśli rzeczywiście warto). No i kolor musi być ok :-P
Na razie węszę koło Volvena Travellera i nie wiem czy to nie za mało - używał ktoś?
Szczerze to mam średnie pojęcie w temacie (od dłuższego czasu używam tylko tego ciężkiego wora treningowego WZ.729 i podpinkę do poncha US, i nic pośrednio), jakby ktoś się orientował w perełkach które ww. warunki spełniają (nie spodziewam się, że będzie tego za dużo), to niechaj podrzuci.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2011, 16:05 przez Kłobuch, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Mikołaj ostatnio przyniósł mi śpiworek Helikon MASH 3 i jestem całkiem zadowolony; duże bydle, ciężkie, wygląd militarny, moskitiera na paszczę. Dokładnie tak jak lubię. Co do zakresu temperatur to ciężko coś powiedzieć bo jestem zmarzluchem. Spałem w słabo ogrzewanym pokoju przy temp. około 10 stopni w bieliźnie i żyję. Może nieco ciasny ale z drugiej strony złapałem ostatnio sadło.
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Polecałbym od razu Fjord Nansen Kjolen (Wuja używa przy temperaturach ok 0 i jest zadowolony) ale jak się upierasz przy "wojskowych" kolorach... Pamiętaj tylko że wojskowe najczęściej nie są ani lekkie, ani małe. Kiedyś Hannah Hiker, tez niezły, był do kupienia w kolorach zielono czarnym- sprawdź...

Ciebie maja interesować temperatury około 0 a nie 10 stopni w tej porze roku.

EDYTA: Doczytałem, że Ciekowy helikon nie jest ani lekki a nie mały, a już chciałem o to pytać :-P
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

1,8kg. Nie wiem czy to dużo czy mało, przy moim sposobie leniwego łażenia po płaskim terenie pół kilo w tę, czy we w tę i tak jest nieodczuwalne ale za taką cenę możnaz pewnością kupić coś lepszego. Mnie zależało głównie na firmowo zamontowanej moskitierze, a poza tym zielony kolorek cieszy moje oczy.
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Pratschman pisze: ale jak się upierasz przy "wojskowych" kolorach... Pamiętaj tylko że wojskowe najczęściej nie są ani lekkie, ani małe.
Toć mi nie chodzi o koniecznie wojskowy śpiwór, ani jakieś superrambokomandoskie helikonowe Chiny czy coś, ale o cywila w akceptowalnym kolorze, jak nie ma zielonych, da radę czarny.

Cechy poszukiwanego:
-Mała waga/wymiary;
-temp. 0/+ kilka, nie muszę się w nim gotować, bylem się lekko ubrany nie budził nad ranem;
-dyskretny kolorek;
-znośna cena;
i tyle :)

Żaden tam demobil/kontrakt nie musi być.
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Może takie coś:
Quechua z Decathlonu
W miarę tani, 5 lat gwarancji, można "przymierzyć" na miejscu i jest naprawdę szeroki w ramionach. Kupowanie na odległość może być zaskakujące, tak jak w przypadku śpiwora Kalyka, coś innego podane na stronie producenta, coś innego na stronie polskiego importera, a jeszcze coś innego w realu (zamiast trzech coś-ów wolę towar macany, należący do macanta! :mrgreen: ).
p.s.
jest jeszcze wersja s0.
p.s.2
Jak ktoś ma "cosia" odnośnie tego śpiwora to proszę o konstruktywną krytykę.
ODPOWIEDZ