MOLLE 2

...i inne wynalazki do przenoszenia sprzętu

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

MOLLE 2

Post autor: tlex »

po latach użytkowania alice medium postanowiłem przejśc do nieco wyzszej ligi i mój wybór padł na molle 2 ,który kupiłem po okazyjnej cenie.niestety problem jest taki że nie za bardzo wiem jak skonfigurowac plecak tak aby go używac komfortowo.w chwili obecnej pas piersiowy sięga mi szyi ,szelki wydają sie zbyt ciasne ,a po załadowaniu i zapięciu pasa biodrowego odnosze wrażenie że moja stara alicja lepiej przenosiła obciążenie na biodra.mam nadzieje że te problemy wynikają w głównej mierze z nieumiejętnego dostosowania do moich warunków(188cm wzrostu),dlatego że sam plecak prezentuje sie ciekawie:cordura,zamki ykk,komora na śpiwór dostosowana do śpiwora modułowego,
poradzcie cos na moje bolączki ,bo niestety niczego na ten temat nie znalazłem na polskich stronach
manfred1992
Posty: 45
Rejestracja: 26 kwie 2008, 14:12
Lokalizacja: Tomaszów lub
Płeć:

Post autor: manfred1992 »

Mamy chyba ten sam plecak SDS assault pack molle II http://www.armybase.pl/?p=192
Ogólnie to chyba jesteś na niego za duży:D albo nie. Trudno powiedzieć ja takiego problemu akurat nie miałem tylko stelaż
z pleksiglasu się mi zrąbał dlatego polecam go od razu czymś zamienić albo wzmocnić ja tam wrzuciłem karimatę bw taką
składana gruba na 4 cm ale całkiem wygodna jak dla mnie, na przystanka sadzam sobie na nim 4 litery
żeby mi one nie zmarzły i nie zmokła od trawy i całkiem dobrze usztywnia. A tak z ciekawości ile za niego dałeś i co
wiesz coś o tych pasach, które służą chyba do skakania ze spadochronem,
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

ja zapłaciłem za ten plecak około 200 zl i pomimo tego że stelaż był nowy wymieniłem od razu na 4 generacje od eagle,na allegro jest gosc ktory sprzedaje te stelaże ma jeszcze pare sztuk kolor khaki cena 230 z przesyłką ale mysle że było warto dlatego że wiekszosc plecaków cywilnych turystycznych nie za bardzo sobie radzi ze szpejem wojskowym mam na mysli chociazby modularny spiwór ,ktory znakomicie miesci sie w komorze dolnej
a jesli chodzi o plecak z linku który podałes to jest to 3 dniowy plecak który wchodzi w skład systemu molle ,ja natomiast mam ten wiekszy large rucksack

http://www.allegro.pl/item716977933_ple ... ktowy.html
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Z racji tego, że:
1. Nie mam tego plecaka
2. Gdy miałem okazję założyć go na plecy, przekonałem się, że jest to kiepska konstrukcja
Doradzić Ci mogę tylko znalezienie instrukcji od systemu MOLLE II (Popytaj na jakimś typowo militarnym forum, albo kup za grosze na ebay.com).
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

co do plecaka to już sie z nim uporałem
dlaczego twoim zdaniem jest to kiepska konstrukcja?

z tego co wyczytałem na zachodnich serwerach to najwiecej zastrzeżen dotyczy stelaża 1 i 2 generacji ,który lubi peknąc ,przypuszczam że najczęściej dochodzi do tego przy transpotowaniu z miejsca na miejsce.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Dlaczego jest to kiepska konstrukcja? Ma ona zewnętrzny stelaż (Który w najnowszych generacjach na szczęście już nie pęka), co jest nawiązaniem do plecaków ALICE (Znaczy się jest to już przestarzałe rozwiązanie). Dzięki stelażowi plecak od MOLLE nie ma takich możliwości dopasowania jak inne plecaki (Z tych hamburgerskich można wymienić chociażby plecak CFP-90, albo plecak z systemu SPEAR). Poza tym zastosowanie dwóch oddzielnych komór (W najnowszym modelu jest już jedna komora z możliwością dzielenia) jest bezsensu. Poza tym stelaż ogranicza maksymalną długość plecaka, a co z tym idzie pojemność. I tak aby zyskać kilka dodatkowych litrów plecak MOLLE jest szerszy od "normalnego plecaka", a staje się jeszcze szerszy gdy zostaną do niego doczepione ogromne i pękate sustainment pouche. Powoduje to, że plecak jest szerszy nawet od bergena other arms z dopiętymi side pouchami.
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

z tego co wiem ten zewnętrzny stelaż projektowany był z uwzględnieniem anatomi człowieka stad charakterystyczne wygięcie dostosowane do pleców, do tego stelaż sie odkształca w przeciwnieństwie do tego z alice i w zasadzie nie przeszkadza zapewniając dobrą wentylacje , wzdłuż stelaża sa calowe przelotki dzieki którym można wyregulować w jakims tam stopniu wyskokośc zawieszenia szelek i pasa biodrowego i przez to dostosować do wzrostu.jeśli chodzi o system nośny to biorąc pod uwage fakt że większośc ciężaru spoczywa na pasie biodrowym to mógłby byc nieco lepszy z drugiej jednak strony brak gąbek i pianek to mniejszy problem w czasie ulewy,tego typu elementy potrafią długo schnąc,pozatym podobnie jak w cfp-90 dzieki taśmą przy szelkach możemy plecak odsuwac lub przybliżac do pleców,co do dzielonej komory to z mojego punktu widzenia jest to zaleta bo przedział na śpiwór można zawsze odpiąc(lub wymienic w przypadku uszkodzenia) i w ten sposób mamy do dyspozycji pełnoprawny plecak typy 3 -day ,,nie używam side poucha miejsa po bokach idealnie nadaja sie na karimate lub namiot .szczerze mówiąc obawiałem sie czy plecak ze względu na szerokośc nie będzie przeszkadzał w górach ,ale moje obawy były bezpodstawne,byłem z nim na Świnicy(klamry łancuchy,waskie przejścia i tłumy ludzi jak to w sezonie),przy pełnym załadowaniu, nie miałem z nim jakis większych problemów biorąc pod uwage że niosłem jakies 15kg na plecach,zdaje sobie sprawe że są wygodniejsze plecaki i lepsze systemy nośne jednak z tych militarnych jakie miałem okazje nosić a wieć alice ,bergen ten wydaje mi sie najwygodniejszy
podsumowując za cene około 200zl(pomijając cene lepszego stelaza) można kupić plecak wykonany z bardzo dobrych materiałow cordura podgumowana od wewnętrznej stronie,zamki ykk,pod klapą miejsce na mape,z systemem nośnym nie dla każdego( zewnętrzny stelaż)i nie do końca wygodnym pasem biodrowym(i tak jest o niebo lepszy niz w alice),plecak oczywiście swoje waży przy zastosowaniu stelaża 4 generacji jest nieco lżejj ,jeśli ktoś chciałby coś wiecej przeczytac na temat tego plecaka to podaje link

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1

dla zainteresowanych mam do sprzedania stelaż 2 generacji nowy niedrogo
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Za 60zł można kupić bergena który też jest nie do zajechania. A acipek nie nazekaj... Ten hamerykański stelaż całkiem wygodny jest.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

oprócz lepszej ramy Eagle oferuje też dodatkowe ulepszenia do tego plecaka w postacji zmodyfikowanego pasa biodrowego,szelek, i poduszki

http://www.eagleindustries.com/home.php?cat=75
na forum z przerwami od 2003r
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Może i oferuje, tylko, że koszt wszystkich tych dodatków (Łącznie z ramą) to ok. 200 dolarów. Do tego należy dodać koszt zakupu samego plecaka, czy tam odpowiednich jego części (Komora główna, wór na śpiwór i suistanment pouche), a w tej cenie można dorwać inne lepiej zaprojektowane konstrukcje, choćby ILBE i SPEAR.
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

pewnie tak choc z tego co widze to plecaki ze stelażem zewnetrznym nadal sa w ofercie firm zajmujacych sie sprzętem typowo turystycznym
http://www.backcountrygear.com/backpack ... _Frame.cfm
na forum z przerwami od 2003r
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Tak samo w produkcji nadal są klasyczne buty górskie, ale czy każdy sklep je oferuje i każdy je kupuje?

Zresztą nie schodźmy na plecaki i buty firm produkujących sprzęt turystyczny, bo mowa jest o plecaku wojskowym, a z tego co się orientuje to plecak z MOLLE jest chyba ostatnią konstrukcją opartą na zewnętrznej ramie (Nie licząc starych plecaków które nadal są często w użyciu).
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

chodzi raczej o to że w pewnych okolicznosciach plecaki ze stelażem zewnętrznym są lepsze od tych anatomicznych.przedewszystkim doskonała wentylacja pleców, mozliwosc przenoszenia wiekszych obciążen bez obawy o zniszczenie plecaka,łatwośc pakowania dodatkowych rzeczy typu namiot,spiwór,niższa cena.z drugiej jednak strony tego typu plecaki wiecej ważą mają gorszy balans,czasami stelaz daje sie we znaki,ale to zależy chyba od indiwidualnej budowy człowieka,mnie tam on nigdy nie przeszkadzal
na forum z przerwami od 2003r
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

tlex pisze:przedewszystkim doskonała wentylacja pleców,
Biorąc pod uwagę wielkość pustej przestrzeni między poduchą pasa biodrowego i górną plecaka ALICE i MOLLE to są plecaki z wewnętrznymi stelażami i odpowiednimi systemami nośnymi, które zapewniają podobną wentylację pleców.
tlex pisze:mozliwosc przenoszenia wiekszych obciążen bez obawy o zniszczenie plecaka,
Nie do końca rozumiem. Znaczy, to, że cordurowy plecak z wewnętrznym plecakiem podrze się szybciej niż plecak z takich samych materiałów tylko, że z zewnętrznym stelażem? Czy może chodzi o taśmy? Rozwiń proszę.
tlex pisze:łatwośc pakowania dodatkowych rzeczy typu namiot,spiwór
Chodzi o troczenie do ramy? Mocowanie dodatkowych pouchy? Jakby plecaki z wewnętrznymi stelażami nie były pokryte taśmami systemu modułowego. Chyba, że chodzi o coś zupełnie innego, jak tak to proszę rozwiń.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Moja wypowiedź nie wniesie tutaj nic dobrego więc tylko chciałbym przedstawić swoją opinie.Jedynym plusem plecaka Molle II(nosiłem więc nie jest to zdanie z ....) były dla mnie palsy na pasie biodrowym.Sam pas biodrowy w porównaniu z ILBE(używam aktualnie) czy nawet bergenem(sic!) wypadał bardzo słabiutko.Przede wszystkim był dla mnie za cienki.Dla osoby bardzo szczupłej takiej jak ja kolejnym problemem było odpowiednie dopasowanie tych pięknych szerokich szelek(jak dla mnie nieco źle wykończonych, lub powiedzmy-gorzej) z oporządzeniem jakie nosiłem pod spodem.W ILBE ten problem zniknął.Moge spokojnie nosić kamizelke czy cokolwiek innego i szelki nie utrudniają mi do niczego dostępu.Rama w plecaku też nie była rewelacyjna i dopiero po zamianie na rame 2gen, poczułem że z tym plecakiem da sie chodzić.Obecne plecaki ARMY są lepiej zaprojektowane pod względem wtkonania samego worka(jednokomorówka z możliwością dostania sie do środka od spodu) problemem pozostaje jednak kolor plecaka (UCP-bez urazy ludzie), w dalszym ciagu zewnętrzny stelaż(przy odpowiedniej regulacji szelek i pasa, plecaki ze stelażem wewnętrznym naprawde dają komfort podczas marszu i dostęp powietrza na nerkach;) ).
Wot i wsjo.Przepraszam za zamyszanie.
Wracamy do głównego wątku.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

cóż, zewnętrzny stelaż ma na pewno ten jeden przeogromny plus jeżeli chodzi o zastosowania wojskowe i pokrewne, że po zdjęciu worka można przytaśmować do stelaża cokolwiek, co gabarytowo nie mogłoby być przeniesione w plecaku albo wygoda noszenia byłaby wątpliwa.
stelaż wewnętrzny albo taki jak np. w CFP90 z kolei znacznie obniża wagę i pozwala nieco lepiej dopasować go pod użytkownika.
pocenie się? zupełnie olałbym ten temat. dlaczego?
po pierwsze: duże plecaki transportowe w 90% przypadków służą do przeniesienia sprzętu z samolotu na ciężarówkę, z ciężarówki do namiotu. tyle noszenia. wyjątkiem są jednostki zwiadu, ale do ciężkiej cholery, widziałem w życiu może ze dwa razy zdjęcia, kiedy chłopcy musieli nabrać naprawdę dużo sprzętu w plecaki na patrol. zazwyczaj da się to pomieścić w małe plecaki szturmowe / patrolowe (zważywszy na fakt, że broń, amunicję i bajery nosi się na/w oporządzeniu)
po drugie: co ma na sobie żołnierz? żołnierz ma na sobie bieliznę termo 1level (lub bawełnę w co poniektórych krajach :) ), mundur (i tu w zależności od kraju coś podobne w działaniu do ACSa, a jeżeli mniej się poszczęściło to zwykły nyco), a na to OPORZĄDZENIE. wniosek - cokolwiek nie włożyłby pod i jakkolwiek fajny nie byłby system nośny plecaka to niestety, pot ciepły pot poleje się strugami. wyjątkiem mogłoby być zastosowanie lekkich kamizelek, ale gdzie do cholery ochrona balistyczna? żadna armia nie puści już w dzisiejszych czasach żołnierza bez kevlaru i płyt.
tyle moich rozmyślań.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

pocenie się? zupełnie olałbym ten temat. dlaczego?
Dokładnie tak jak mówisz, ale śmiem podejrzewać, że w tym temacie mowa jest raczej o zastosowaniu cywilnym. Wnioskuję tak, ponieważ właśnie owe pocenie się zostało wspomniane, no i jeszcze namiot. Kto w Afganistanie zabiera na patrol namiot? Prędzej już basha/tarp.
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

własnie chodzi o troczenie do ramy ,nie kazdy plecak jest obszyty w tasmy typu pals itp. (mam na mysli cywilne konstrukcje).mocowanie z boku cięższych przedmiotów,a nie na spodzie plecaka powoduje niekorzystne przesunięcie środka ciężkości plecaka poza oś kręgosłupa pewnie mozna to zrównoważyc ale ja nie pisałem że jest to niemozliwe,tylko że jest łatwiej wykorzystac mozliwosc stelaza i przytrocznie wiekszych obciążen na spodzie w miejscu gdzie według wszelkich standardów pakowania plecaka powinny znajdowac sie najcięższe rzeczy .co do mojej wypowiedzi dotyczącej wytrzymałosci plecaka to dotyczy tego co napisałem powyzej a więc stelaża ,stelaz od alice według informacji ktore posiadam jest w stanie znieśc 70kg (ile w tym prawdy nie wiem),. o roznicach pomiedzy konstrukcjami mozna poczytac w linku który zapodałem powyżej ,co do plecaka molle to jak już wczesniej pisałem jego słabą strona jak kolega zauważył jest cienki pas biodrowy ,co można rozwiązac na dwa sposoby zamówic lepszy ,lub zastosowac wiejski patent w postacji pianki np. z ochraniaczy na piszczele (nawiasem mówiąc ten w bergenie zupełnie nie spełnia swojej roli przy moim wzroscie sięgał splotu słonecznego),pozatym nie ma sensu porównywac ramy pierwszych generacji stelaża do tej którą stworzył eagle o różnicach można poczytac na stronie producenta .


poza tym jestem turystą a nie żołnierzem i czasami zabieram ze soba namiot
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2009, 00:44 przez tlex, łącznie zmieniany 2 razy.
na forum z przerwami od 2003r
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

aciepk pisze:
pocenie się? zupełnie olałbym ten temat. dlaczego?
Dokładnie tak jak mówisz, ale śmiem podejrzewać, że w tym temacie mowa jest raczej o zastosowaniu cywilnym. Wnioskuję tak, ponieważ właśnie owe pocenie się zostało wspomniane, no i jeszcze namiot. Kto w Afganistanie zabiera na patrol namiot? Prędzej już basha/tarp.
pisząc myślałem o opcjach militarnych, tak jak w pierwszym zdaniu zapowiedziałem.
tlex pisze:stelaz od alice według informacji ktore posiadam jest w stanie znieśc 70kg
uwierz, wytrzymuje więcej. miałem do czynienia ze stelażem, który prawdopodobnie przy skoku miał bardzo twarde lądowanie, bo górna część ramy była wygięta i ani mot, ani imadło ani żadna ludzka siła tego wygięcia nie naprawiła. mimo to działał i działa nadal
inna sprawa, że ciężar obciąży też taśmy, materiał worka i tak dalej więc te 70 kg (wyczytane pewnie w instrukcji, "designed to carry weights up to 150 pounds") to oznaczenie ile maksymalnie powinno się w nim nosić, biorąc pod uwagę ograniczenia ludzkiego ciała
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

tlex pisze:(nawiasem mówiąc ten w bergenie zupełnie nie spełnia swojej roli przy moim wzroscie sięgał splotu słonecznego)
Prawdopodobnie miałeś bergena short (Dla ludzi do 170cm wzrostu), a nie long.

Tak propo bergena, to podczas pierwszej wojny w zatoce bergen SASmana podobno potrafił ważyć ok. 95 kilo.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Przewidywana wideoteka na wieczór: Bravo 2.0 ;-) Podobno na falklandach był agent, który skoczył ze spadochronem nawet z jeszcze cięższym bergenem.
Bergen nadal pozostaje jednym z moich faworytów jeżeli chodzi o OGROOOMNE plecaki.Jeszcze nie Wolverine ale już i tak ładne cacko.Stosunek ceny do jakości bije wszystkie inne na głowe.Jak koledzy wspomnieli pocenie sie jest najmniejszym problemem bo zabierając 50L+ plecak i tak sie zmęczysz i spocisz i tak.Na to nie da rady nawet bear grylls.Co do troczenia różnych zabawek do stalaża.Nie wiem jak Ty ale ja nie lubie żeby mi coś dyndało samopas.A Molle jest naprawde sporym plecakiem! Z Sustainmentami i Sleep System Carrier'em zawsze udawało mi sie spakować na wyprawy i przeważnie zostawało jeszcze miejsca.

P.S.Znalazłem instrukcje od Molle II. Leży i sie kurzy.Chce ktoś kupić?:D
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

Brightgrey pisze:P.S.Znalazłem instrukcje od Molle II. Leży i sie kurzy.Chce ktoś kupić?:D
zeskanuj i rzuć linkiem ;)
moje doświadczenie jeżeli chodzi o pakowanie się na wyprawy / długie patrole mówi mi, że do zestawu LBV full opcja + ALICE medium bez stelaża spokojnie wychodzę na 5 letnich dni, nie martwiąc się o jedzenie i sen, a na dodatek mając zestaw fotograficzny (lustrzanka + statyw) i replikę.
biorąc CFP... dżizas, miesiąc mnie nie ma :)
cheers
tlex
Posty: 19
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:46
Lokalizacja: krakow
Płeć:

Post autor: tlex »

dla zainteresowanych: różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami stelaża

http://zombiehunters.org/forum/viewtopi ... olle+frame

ciekawy test zrzutu molle vs alice

http://www.downeastinc.com/1603.html
na forum z przerwami od 2003r
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

tlex pisze:ciekawy test zrzutu molle vs alice

http://www.downeastinc.com/1603.html
a niech mnie!
dodane do ulubionych.
ciekawe, czy prędkość jaką nadali pakunkom odpowiadają faktycznym osiąganym w czasie skoku oraz czy uderzenie może nastąpić od strony, która plecaki miały kontakt z podłożem na teście
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

A ile dokładnie mają pojemności worki Molla, ten starszy i nowszy z dolną komorą?
ODPOWIEDZ