Super Glu - klej

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

gruspecnaz
Posty: 56
Rejestracja: 14 kwie 2009, 16:53
Lokalizacja: Katowice
Gadu Gadu: 2856035
Tytuł użytkownika: ....
Płeć:

Post autor: gruspecnaz »

nie ma to jak b.dobra znajomość języka angielskiego dzięki za wstawkę potwierdzającą mój tekst
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

potwierdza i nie potwierdza.. albowiem nie wystarczy znać angielski a chemię dodatkowo 8-)

albowiem dekstroamfetamina to nie to samo co amfetamina, ponieważ amfetamina to mieszanka prawoskrętnej (2S)(+)-1-fenylo-2-aminopropanu (dekstroamfetamina) i lewoskrętnej (2R)(-)-1-fenylo-2-aminopropanu (lewoamfetamina), które różnią się działaniem fizjologicznym. Jej stereoizomer prawoskrętny S(+) dekstroamfetamina (deksedryna) dwukrotnie mocniej uwalnia noradrenalinę, jednak czterokrotnie słabiej blokuje jej wychwyt zwrotny.

Dekstroamfetamina jest lekiem stosowanym w narkolepsji i ADHD podobnie jak Metylofenidat, Modafinil. Środki te są dostępne nawet w Polsce, jeno na receptę. Choć faktem jest że dekstoamfetamina ma największe ryzyko uzależnienia i nie jest raczej stosowana skoro są lepsze leki dające ten sam efekt a nie wywołujące uzależnienia ;)
gruspecnaz
Posty: 56
Rejestracja: 14 kwie 2009, 16:53
Lokalizacja: Katowice
Gadu Gadu: 2856035
Tytuł użytkownika: ....
Płeć:

Post autor: gruspecnaz »

morfina też jest lekarstwem a jak by złapali Ciebie policjanci to za co odpowiesz za posiadanie lekarstw bez recepty czy za dragi ?
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

zależy od tego gdzie ją kupię ;)
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

I znowu o dragach dysputy :-/
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

gruspecnaz pisze:morfina też jest lekarstwem...
Lekarstwem to może nie jest bo niczego nie leczy tylko uśmierza ból i stosuje się jako środek farmakologiczny interwencyjny. Ale lekki offtop się robi, najpierw klej, stymulanty, potem opiaty... ;)
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

klej, stymulanty, potem opiaty - wszystkim się można naćpać ;)
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Dwukrotnie używając kleju super-glu skleiłam sobie palce. Raz była to już noc a mnie przyszła chęć coś drobnego posklejać. Drugim razem to był początek dnia gdzieś trochę po 5-ej, postanowiłam naprawić mamie rozklekotaną szufladę. :mrgreen:
Po pierwszym razie pamiętam aby gdy biorę taki klej do ręki mieć pod ręką jakiś tłuszcz, najlepiej olej, może być masło. Za pierwszym razem, to było dość dawno, użyłam masła, drugim razem był olej roślinny. Gdy skleiły mi się palce to delikatnie wcierałam pomiędzy sklejone powierzchnie tłuszcz. Odklei się. Olejem lub masłem można też "umyć" ubrudzone np ręce od lakieru czy farby a nawet tusz niezmywalny. :mrgreen: To w ramach survivalu domowego.
Za pierwszym razem już myślałam, że będę musiała żyletką rozcinać sklejone palce, ale przypomniało mi się, że osoba pracująca z klejem nitro tak "myła" ręce i, że kiedy skleiłam zęba klejem nitr to i tak się rozkleił po zjedzeniu chlebka z masłem :mrgreen:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Anno El ;-) szewc baz butów chodzi, zanim plaster w domu znajdę (jak Wy to ostrzycie to wszystko bez skaleczeń, do stanu golenia :-> ), mam pod ręką kropelkę, zapiecze frania, ale sklei co trzeba (no nie ząb przecie), krwawienie zatamuje, pomoże na biedę :-D
Ostatnio zmieniony 23 sty 2013, 19:59 przez jm48, łącznie zmieniany 1 raz.
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

jm48, ale zdrowe toto nie jest.. :P (to tak na wypadek jakby rzesza młodych adeptów trudnej sztuki przetrwania, zaczęła nosić kropelkę zamiast plastrów)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Abscessus Perianalis pisze:jm48, ale zdrowe toto nie jest.. :P (to tak na wypadek jakby rzesza młodych adeptów trudnej sztuki przetrwania, zaczęła nosić kropelkę zamiast plastrów)
No nie spoko - ale ja jestem głupi i palę - co szkodliwe bardziej? Zwłaszcza na dłuższą - 5 - 10 i więcej lat metę?
Szew chemiczny to sprawa jednorazowa - na kilka lat mam nadzieję (aż tak często się nie kaleczę) :-P Miłe to nie jest - wolę plasterek - tylko niech go znajdę przy mojej sklerozie i Agaty sprzątaniu...
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Kleje do tkanek niby się używa, ale to ma jakiś inny skład chemiczny - kiedyś sprawdzałem (spotkałem się z tym tylko raz w Anglii jak koledze kleili czerep, jakoś w Polsce tego nie widziałem w akcji).

Co do pytania z pierwszego zdania: wiem po sobie, że moja głupota wyrządza mi często większą krzywdę niż to że palę, więc tak, głupota jest najszkodliwsza - żaden klej na nią nie pomoże. :P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Kleje cyjanoakrylowe wymyślono właśnie jako erzatz nici chirurgicznej na polu walki. Działanie uboczne jest pomijalne, gdy ratuje życie pod ostrzałem. No i jest minimalne, mimo groźnej nazwy kleju. Klej momentalnie reaguje z wodą, związany zaś ani się nie wchłania, ani nie zagraża życiu i zdrowiu.
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Te sklepowe kleje (kropelki itp) mają inny (drażniący) rozpuszczalnik, niż kleje tkankowe, i to może spowodować jaiś problem. Poza tym "detalem" te kleje są bardzo podobne w składzie. O dodatkach (np. plastyfikatory) wolę nie myśleć, wątpię, żeby spryciuchy z koncernów czegoś nie "ulepszyli" względem klejów tkankowych.

Kleje tkankowe są stosowane obecnie, m.in. w stomatologii (np. Histoacryl) i są z tego co się orientuję 10-20x droższe od takich z kiosku.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Q_x pisze: i są z tego co się orientuję 10-20x droższe od takich z kiosku.
To jest wątpliwy argument, cos jak poszlaka. Dla producenta to po prostu inna grupa docelowa co powoduje ustalenie innej ceny.

np. kupujesz ziarno dla gołebi w 10 kg i za kg płacisz od 2-6 zł. Dla papug (to samo ziarno jak kanar, proso, słonecznik) w wersji do "domu" masz 12 zł za 0,5 kg. Zawartość identyczna.

Podobnie jest z tlenem medycznym i technicznym. Zgodnie z wymaganiami techn. z założenia powinien być czystszy. Mimo to medyczny jest conajmniej 2x droższy - choć to jest zrozumiałe bo wynika z procedury napełniana.
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Chyba jednak z chemiczną czystością jest coś na rzeczy:
Trochę pociąłem, tu jest źródło: http://www.surechem.org/index.php?Actio ... 725&db=EPB
Eastman 910 and Histoacryl blue, respectively based on methyl- and n-butyl cyanoacrylate, were used in surgery of the nose, ears, eyes, and skin. (...)
However, the alkyl cyanoacrylates used for these purposes show some toxicity. This is the reason why nowadays these surgical adhesives are used only to strengthen sutures and in sprays as hemostatic agents. (...)
Consequently, surgeons are presently reluctant to use it (...).
This toxicity seems to be caused by the presence of impurities during the synthesis and preparation of the alkyl cyanoacrylates.
znachor80
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2011, 22:37
Lokalizacja: podlaskie
Płeć:

Post autor: znachor80 »

Polecam jednak nosić apteczke i nauczyć się zaopatrywania ran tradycyjnymi metodami. Przemyślana apteczka niewiele waży, a więcej można zrobić przy jej użyciu niż klejem. Na dużą ranę z masywnym krwotokiem wystarczy dobrze zrobiony opatrunek uciskowy, a klejem tego raczej nie ogarniesz z powodu poszarpanych , rozsunietych brzegów rany i krwotoku, jeszcze później trzeba to oczyścić. Klej jest znany od wielu lat, ale jego użycie nie rozpowszechnilo się do zaopatrywania ran tylko do klejenia butów, jednak o czymś to świadczy.
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Lata badań/doświadczeń, oczekiwanie na wpis leków/preparatów dopuszczonych w danym kraju - to wszystko kosztuje. Czy bardziej oczyszczone - pewnie tak - cyjanoakryl znam z doświadczenia i wiem jak piecze. Klejów tkankowych nie miałem okazji "posmakować" na sobie. Zresztą i tak przed prawidłowym opracowaniem rany dają coś przeciwbólowego... Ważne jest w tym temacie to, że zdaje egzamin jako skuteczny środek tamowania poważniejszych krwawień w warunkach ekstremalnych. Czy dobrze się po tym goi? Mnie się nie "paprało". Bo i nigdy nie miałem problemów z gojeniem. Ale ktoś może być na coś uczulony... Lepiej nie sprawdzać, chyba, że sprawa gardłowa.
Jak znachor napisał - również polecam apteczkę. Ale w ostateczności... z braku laku dobry kit.
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Zgodnie z wytycznymi PRR czyli zasadami udzielania pierwszej pomocy - nie stosujemy klejów. Po co utrudniać lub robić dodatkową robotę lekarzom? nie wspominając o swoim zdrowiu gdy zakleimy zanieczyszzoną ranę?
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Nie utrudnię/nie dodam - sam jestem :oops: Ale masz rację - to się w ostateczności nadaje do "czystych" ran - zadanych ostrym narzędziem typu nóż... szarpane, zanieczyszczone odpadają. W sumie tych brudnych/szarpanych też nie zeszyjesz bez opracowania chirurgicznego - więc jak wyżej :idea: Od ran kłótych, penetrujących - też z daleka - bo nie wiadomo co się do rany dostało w trakcie zranienia.
I wiesz przepisy, ustalenia sobie, życie sobie - dziś w nocy byłem u osoby niespełna 40-to letniej "S"- ką, z "gwizdkami" - miała temperaturę podwyższoną...
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

To jest forum między innymi o survivalu. A survival to przede wszystkim wiedza, także ta o możliwości zastosowania Kropelki w nagłym przypadku, gdy na pomoc lekarską w realnym czasie liczyć nie sposób. Rambo se mógł cerować na żywca poszarpane ramię, ale już pośladka by se sam nie zacerował. A skleić by dał radę.

Nigdy nie wiadomo, z jakim wyposażeniem zastanie nas sytuacja awaryjna, każdy okruch wiedzy takiej jak ta z tego wątku może być bezcenny w takich okolicznościach.

Nie oznacza to jednak, że mamy wszyscy powyrzucać plastry i bandaże, i pokupować tubki Kropelki w zamian.
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Amen
ślepy herbu ślepowron
ODPOWIEDZ