Rozważania na temat błyskoporka i inne pierdoły ;)

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Kompletnie zmieniłem opinię na temat Błyskoporka, grzyb fenomenalnie łapie iskrę bez najmniejszego problemu, kilka uderzeń krzesiwem o krzemienny wiór a grzybnia zaczyna się silnie żarzyć. Ogień uzyskujemy w kilka sekund dzięki wysokiej temperaturze żaru z takiego fragmentu grzybni. Zostaję fanem Błyskoporka i podziękowania dla Łilsona za błyskoporkowy podarek.
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Pewnie będzie łopata, ale jak coś to tylko złota :mrgreen:
Otóż prawie 3 tygodnie temu znalazłem narośl błyskoporka, odłamałem ją i przyniosłem do domu. W domu pociąłem go piłą na kawałki wielkości pięści i wstawiłem na szafę celem wysuszenia. Kilka mniejszych kawałków wysuszyłem na kaloryferze i nic. Nie łapie iskry z krzesiwa tradycyjnego,syntetycznego ani nawet przypalony zapałką nie chce się żarzyć :shock: Czy istnieje jakiś podobny grzyb z którym mogłem pomylić błyskoporka? A może powinienem go suszyć tak długo aż zacznie łapać iskrę?
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Błyskoporek przypomina płytę wiórową i możma go nawet w rękach rozerwać. Łapie iskre łatwo. Schnie momentalnie. Wierzchnia warstwa jak jest mokra robi wrażenie "oślizgłej". Może znalazłeś czeczote. Z wierzchu jest podobna ale środek ma zdrewniały i trzeba urzyć nażędzi do obróbki.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Czeczota to nie jest na pewno- partaczyłem kiedyś z czeczoty kuksę. To co znalazłem to na pewno jakiś grzyb. Jest to-to miększe od drewna, można zarysować paznokciem, lecz jest elastyczne jak z gumy. Zaraz okaże się że odkryłem nieznany gatunek grzyba :mrgreen: Chociaż wygląda jak błyskoporek: https://photos.app.goo.gl/QPTBhQg44jbZuamY6
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Jeśli to Twoje zdjęcie, to jest to błyskoporek. Po wysuszeniu powinien łapać iskrę. Te najjaśniejsze części. Tylko pamiętaj poczochrać :)
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

Mr.Wilson- Dzięki, poeksperymentuje z tym jeszcze. Lecz wszędzie słyszałem że jest błyskoporek kruchy, a to co mam zachowuje się jak włóknisty sylikon- wyginam pod kątem 90° a to wraca do stanu poprzedniego :shock: .
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1089
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Jakub_P pisze:Lecz wszędzie słyszałem że jest błyskoporek kruchy, a to co mam zachowuje się jak włóknisty sylikon- wyginam pod kątem 90° a to wraca do stanu poprzedniego :shock: .
ciemnobrązowe części są kruche i twarde, ale w środku to co jest bardziej miękkie i jasne łapie iskrę.
ODPOWIEDZ