Twierdza Modlin

Szukasz informacji o jakimś miejscu? Byłeś w miejscu które chciałbyś polecić innym? Napisz o tym w tym miejscu.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
czolgv!
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2007, 15:32
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 3459017
Tytuł użytkownika: The way of life.
Płeć:

Twierdza Modlin

Post autor: czolgv! »

Pewnie kto z warszawy ten był nie raz, ale pozwole sobie wpisac swoje spostrzezenia, mam nadzieje, ze do wakacji bede mial mozliwosc odwiedzenia wszystkich fortow i przedstawie pełen opis.
Aż dziwne, ze dopiero teraz ruszylem swoj tylek w celu zwiedzania okolic warszawy po 5 latach kursowania daleko poza nią, no, ale przejdzmy do sedna. Bede sie staral wpisywac przykladowe trasy wycieczek wraz z opisem miejsc.
Niestety aparat odmowil mi poslusznstwa wiec jestem zmuszony przedstawic tylko sam opis.

Z Dworca Gdanskiego<przystanek04> pekaesem do przystanku Czosnow
W Czosnowie przechodzimy pod wiaduktem i skrecamy za nim w lewo a nastepnie wskakujemy w las, widac fose i jstesmy na miejscu.
Fort no 5 (Debina) obiekt nieco zniszczony, porosniety lasem, mimo wszystko na jego terenie zlokalizowalem 3 wejscia, w ktore mozna sobie wejsc, nie powala na nogi ale wart zwiedzania. W glownym systemie jeden korytarz zalany woda, nie mialem mozliwosci jego dokladnej eksploracji, jak kogos interesuja nietoperze to moze sobie popatrzec.
Nastepnie udajemy sie na zachód ku wsi Czeczotki, po przejsciu asfaltowej drogi idac brzegiem lasu zmierzamy do konca ogrodzenia z drutu kolczastego<dawna jednostka wojskowa, na terenie strzelnica, nie przeszukiwalem dokladnie tego terenu>, przy samym koncu ogrodzenia skrecamy w prawo i okolo 40 metrow dalej po lewej sronie fort a po prawej strzelnica.
Fort no 6, obiekt zupelnie zniszczony, znalazlem jedna szczeline, ale z uwagi na martwego pieska zaniechalem wczolgiwania sie do srodka, mozna sobie pospacerowac i popodziwiac sterty betonu i ziemi porosniete drzewkami oraz krzakami.
Idac w kierunku zachodnim dochodzimy do wsi Cybulice Małe, tam idac polnocna czescia wsi, a zarazem brzegiem lasu dochodzimy do miejsca przeznaczenia.
Fort no 7 (Cybulice) piekny obiekt ktory mozna praktycznie zwiedzic w 100%, tylko w poludniowo zachodniej czesci nasi polscy saperzy zdetonowali troche materialów wybuchowych i rozsadzili czesc fortu, mimo wszystko mozna sobi pochodzic i to spory kawalek czasu(uwaga na ystem odwadniajacy bo mozna przez nieuwag zlamac sobie to i owo). Pozostaly jeszcze w jedym miejscu drzwi pancerne, wiezyczki obserwacyjne poznikały dzięki pomocy złomiarzy a okoliczna ludnosc podrzuciła troche smieci(ale to chyba niekogo nie powino dziwic). Ponoc jeden z lepiej zachowanych fortow. Zadrzewione a w niektorych miejscach nawet sporo.
Całkowity czas wyprawy od 9.30 z Dw.Gdanskiego do 14.00, mialem jeszcze sie udac dalej ale pobliski sklep z piwem uniemozliwil mi dalsza podróz.
Jak ktos jedzie peksem w obie strony to ostrzegam ze czesc kursow do stolicy w drodze powrotnej jedzie przez Cybulice Male a czesc droga nr 899, wiec uwazac bo mozna sobie pobiegac(ja tak mialem :-P ).
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

V jest zachowana wcale w niezłym stanie (szczególnie kaponiera przeciwskarpowa). Można tam oprócz bytowania również trochę legalnie (jak ma się legitkę KW, po uprzednim uzgodnieniu) połoić (kilka dróg, kilka bulderow, drytooling), jest nawet czosnowa skala trudności :)

VI - da się przespać w okolicy na górce, niedaleko dużego krzyża. W krzakach jest nawet zapas drewna, ważne żeby po sobie też trochę zostawić:)

VII zachowana jest całkiem przyzwoicie, tyle że fosa całkowicie zawalona śmieciami, dodatkowo kopuły pancerne zostały odcięte palnikami.

Nieopodal znajdują się także prochownie gen. Zajączka - od przystanku PKS w Cybulicach idzie się na płn-wschód w las, stoją bodajże 4 obiekty.

Świetny jest fort w Beniaminowie, dobrze zachowany, dosyć sporych rozmiarów obiekt. Obecnie w rękach prywatnych więc wspin/zwiedzanie/bytowanie trochę utrudnione, ale mnóstwo paintballistów tam zasuwa.

Jak kogoś interesują foty, są w mojej galerii.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Swego czasu (lata 80te)odwalając tzw Zasadniczą Służbę Wojskową w JW 3432 ... pilnowałem kłódek na forcie IV Janówek (ceglany).
W czasie wart, zdążyłem spenetrować wszystkie budowle, korytarze i dziury na w/w ;)

Nawet wlazłem przez szyb wyciągu amunicyjnego, do zawalonego korytarza prochowni w prawej przeciwskarpie :)
Ciekawostka...
Na Forcie IV mieścił się wojskowy dom publiczny do połowy lat 90tych były jeszcze widoczne fundamenty tegoż obiektu wzdłuż płotu przy stacji kolejowej :D

Dość kompetentna stronka o fortyfikacjach Warszawskich i Modlińskich
http://www.forty.waw.pl/content/section/6/33/
Awatar użytkownika
pepin666
Posty: 59
Rejestracja: 06 maja 2009, 20:29
Lokalizacja: pabiance
Płeć:

Post autor: pepin666 »

da rade dorwać jakąś mapkę z zaznaczonymi miejscami wartymi odwiedzenia? Bo mam zamiar się tam wybrać na 1 dzień i trochę pozwiedzać.
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Hehe. Następny co ma bana na googlu :D ?

http://latawce.netstrefa.pl/twierdzamodlincytadela.htm

Poszperaj też sobie na tej stronie...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obiekty_Twierdzy_Modlin

Polecam też odwiedzenie Muzeum prowadzonego przez sympatycznego, starszego Pana. Muzeum mieści się przy Kasynie (sąsiedni budynek za parkingiem).

Obiad polecam w Bramie Ostrołęckiej.
Jeszcze w ub roku dawali tam żarełko dobrze , dużo i w przystępnej cenie :)

PS Jeden dzień to Ci jedynie na Cytadelę (ledwo) wystarczy :)
To jest ponad 200 lat historii ;-)
ODPOWIEDZ